DE STEM ONTSLAG EN AANSTELLING BEIDE AAN BANDEN GELEGD. Prijs uitsluitend per week f 0.30 Administratie Dubbelpoort 7, Hulst Uitgave „De Stem" Wordt op last van het Militair Gezag gedrukt op de persen van Drukkerij G. de Mul, Sas van Gent Voor God, Koningin en Vaderland. EDITIE VOOR ZEELAND No 92. Vrijdag 16 Maart 1945 DirecteurJ. A. H. M. van Schijndet Hoofdredacteur J. J. H. A. Bruna Redact, voor het gewest A. J. v. d. Meer Redactie Oostkade 1 6, Sas van Gent Zooals bekend, was bij het Buitengewoon Besluit Arbeidsverhoudingen (d.d. 17 Juli 1944, Stsbl. SE 52) bepaald, dat een werkgever de toestemming noodig had van het Arbeidsbureau om een werknemer te kunnen ontslaan. De werknemer echter had de toestemming van het Arbeidsbureau niet noodig om zijn dienstbe- betrekking te beëindigen en kon elders ander werk aanvaarden zonder dat de nieuwe werk- gever zich op de hoogte behoefde te stellen, hoe de vorige dienstbetrekking was beëindigd. Deze vrijheid van den werknemer gaf aan leiding tot vele moeilijkheden. Op verschillende terreinen is een tekort aan arbeidskrachten te voorzien. Reeds nu doet er zich een tekort aan geschoolde arbeidskrachten, aan vaklieden gevoelen. Timmerlieden, metse laars, electriciens, kleermakers, schoenmakers zijn er nu al te weinig om te voldoen aan de groote vraag, die er naar hen is. Dit heeft tot gevolg, dat er bij de werkgevers steeds ster kere drang ontstaat om een hooger loon te be talen, teneinde de arbeiders te houden of in dienst te krijgen. Zoon toestand is natuurlijk ongewenscht. De goede onderlinge verhoudingen worden er door verstoord, de loonen worden op een ge vaarlijke en ongezonde wijze opgedreven en voor belangrijk werk kan men niet de arbeiders krijgen, die daarvoor noodig zijn. Dit laatste deed zich in heb bizonder gevoelen bij werk zaamheden voor de geallieerde strijdkrachten. Deze hielden zich aan de officieele geldende loonen en konden daardoor niet de arbeiders krijgen, die ze noodig hadden. De Minister van Sociale Zaken heeft daar om het ontslagverbod wederkeerig gemaakt. Hij heeft nu bepaald, dat ook de werknemer toestemming van het Arbeidsbureau noodig heeft alvorens hij een dienstbetrekking kan be ëindigen en dat de werkgevers verplicht zijn toestemming van het Arbeidsbureau te vragen, vooraleer zij personeel in dienst kunnen nemen, indien dit niet kan aantoonen, dat de vorige dienstbetrekking met toestemming van het Ar beidsbureau of met wederzijdsch goedvinden beëindigd is. Het desbetreffende Koninklijke Besluit is nu tot stand gekomen op 29 Dec. 1944. Stsbld. E. 157. Het is natuurlijk niet de bedoeling van deze wi'ziging, om werknemers te beletten, hun po sitie te verbeteren. In het Koninklijk Besluit wordt dan ook uitdrukkelijk bepaald, dat toe stemming tot verbreking van een dienstverband niet mag worden geweigerd als de weigering „een redelijke verbetering voor den werknemer zou verhinderen". Een „redelijke" verbetering is echter niet als de nieuwe werkgever een hooger loon wil betalen dan de geldende loon regeling toestaat. Een redelijke verbetering is evenmin, als een werknemer bij den nieuwen werkgever een belangrijk hooger loon kan ver dienen, doch slechts tijdelijk bij hem kan wor den tewerk gesteld. In dit geval worden immers de banden met de oude onderneming verbro ken, terwijl de werknemer na korteren of lan- geren tijd toch weer op het oude, lagere niveau terugvalt, wat altijd groote bezwaren heeft. Bepaald funest is het, als een werknemer ter wille van een tijdelijk hooger loon zijn eigenlijk beroep in den steek moet laten. De Directeur van het Gewestelijk Arbeids bureau is verplicht om in deze gevallen advies in te winnen van de Commissie van Advies, die bij elk Arbeidsbureau wordt opgericht. Mochten de nieuwe voorschriften te ruim of te beperkt zijn, dan geeft het Koninklijk Be sluit den Minister de bevoegdheid ze te be perken of uit te breiden. Tegen overtreding zijn strafsancties vastge steld. Met deze wijziging is bereikt, dat niet slechts de werknemer beveiligd is tegen ongemotiveerd ontslag door den werkgever, doch dat nu ook de werkgever beschermd is tegen een ongemo tiveerd verbreken van het dienstverband door den werknemer. Verder is er de mogelijkheid door ontstaan, orde te houden op het gebied van de loonen en regelend op te treden op hef terrein der werkgelegenheid. Dit laatste is nu= en vooral voor de toekomst van groote be teekenis. De wijziging is thans in werking getreden. Onze kolenpositie nu en in de nabije toekomst. Na de bevrijding van geheel Nederland zal er een minimale behoefte van 500.000 ton per maand zijn, dit is 62 pet. van hetgeen er maandelijksch van Mei 1943 tot 1944 verbruikt werd, in welke periode de toestand ook al wei nig fraai was. Hierbij zijn niet meegerekend de kolen, die de mijnen zelf noodig hebben. In Februari werd in bevrijd gebied 105.000 ton aangevoerd, waarvan 55.000 ton voor industrie, electre en gas en 50.000 ton voor huisbrand noodig was. Een vrij groote hoeveelheid kolen moet bovendien voor Geall. doeleinden worden geleverd. De productie is thans opgevoerd van 8.000 tot 13.000 ton per dag. Als er niets moest worden afgestaan zou dit de helft zijn, welke noodig is voor het geheele land, dat wil zeggen, voor de minimale behoefte van 500.000 ton per maand produceeren wij nog maar de helft. Daarom moeten productie en invoer worden verhoogd om de redelijke be hoefte te dekken. Er zijn noodig meer mijn werkers, meer hulpstoffen (o.a. mijnhout) en een hoogere prestatie. Daarbij komt, dat de noodcentrales voor het opwekken van electri- citeit 3 x zooveel kolen vereischen als normaal. Wat betreft het inwerking stellen van bevrijde centrales, de doorkoppeling en de gaslevering staat de energievoorziening er iets beter voor dan eenige maanden geleden. Er is een energie commissie ingesteld, welke te beslissen heeft, welke fabrieken het eerst moeten gaan draaien. De voedingsbedrijven komen het eerst aan de beurt. Er wordt thans op zeer beperkte schaal geproduceerd. De katoen spinnerij en de vlas spinnerij zijn in bedrijf gesteld met een bezet ting van 75 pet., omdat met de garens moet worden begonnen. Schoenenproductie in Nederland. In Februari werden 60.000 paar schoenen gefabriceerd. Dit is weinig als men weet, dat de normale behoefte uit 2 paar schoenen per persoon per jaar bestaat en als men ook nog rekening houdt met de achterstand op dit ge bied. Toch is de normale distributie van schoe nen op kleine schaal hervat. Minister Eden over de Poolsche kwestie Minister Eden heeft in het Lagerhuis mee gedeeld, dat de Britsche regeering Goebbels en iVon Ribbentrop mede als de voornaamste oorlogsmisdadigers beschouwt met betrekking tot de verklaring, die op de conferentie te Moskou in 1943 werd genomen ten aanzien van de Duitsche wreedheden. Hij zeide voorts, dat d^ Sovjet-regeering on middellijk stappen zal doen om Mevrouw Arciszewski, echtgenoote van den Poolschen ambassadeur in vrijheid te stellen. Zulks op verzoek van de Britsche regeering. Zij werd onlangs te Warschau met andere medewerkers van het Roode Kruis gearresteerd. Op een vraag van het conservatieve lid prof. Savory, die de regeeringspolitiek ten op zichte van Polen niet kon goedkeuren, op wel ke ethnologische of historische gronden de stad Koeningsberg in Oost-Pruisen aan de Russen zal worden afgestaan, antwoordde Eden. dat Oost-Pruisen van Duitschland dient te worden losgemaakt. De bevolking zal naar Duitschland moeten overgebracht worden. Aldus gezien moet de Sovjet-eisch gerecht vaardigd lijken. Hij wist niets van cenig be langrijk Poolsch element in de stad. Ten aanzien van een vraag over de rechten van de Poolsche meerderheid in Tarnopol, Wilna en Lvov merkte Eden op, dat de cijfers van de geheele provincie Tarnopol aantoonen, dat noch godsdienstig, noch taalkundig er van een absolute Poolsche meerderheid sprake is, ofschoon zij wel een meerderheid vormen in het gebied van Urban. Hij voegde eraan toe, dat de Polen in dit gebied volgens de overeen komst tusschen het Lublin-comité en de Ukrai- ne-republiek dezelfde rechten op verplaatsing ten Westen van de Curzon-Iijn hadden als die in Oost-Gallicië. Anep-Aneta Kosten van onderwijs in België. Naar aanleiding van daaromtrent veelvuldig voorkomend misverstand wordt er hierbij op- gewezen, dat in België genoten onderwijs mo-

de Stem | 1945 | | pagina 1