Er is weer een spoorboekje. Prijs uitsluitend per week f 0.30 Administratie Dubbelpoort 7, Hulst Uitgave „De Stem" Wordt op last van het Militair Gezag gedrukt op de persen van Drukkerij G. de Mul, Sas van Gent Voor God, Ko injjL" en Vaderland. DE STEM EDITIE VOOR ZEELAND No 91. Donderdag 15 Maart 1945 Directeur J. A. H. M. van Schijndet Hoofdredacteur J. J. H. A. Bruna Redact, voor het gewest A. J. v. d. Meer Redactie Oostkade 1 6, Sas van Gent Vijf dagen luchtoorlog verande ren het wereldtoneel. Hoe de weerstand van de Luft waffe verdween. Het geheim van vijf dagen luchtoorlog, dat later door de historici wel beschouwd zal kun nen worden als een beslissende slag in de ge schiedenis, werd dezer dagen, juist een jaar la ter, door Generaal Henry Arnold van de U.S.A. luchtstrijdmacht bekend gemaakt. De week van 20 tot 26 Februari 1944 was het begin van de enorme luchtbombardementen op Duitschland vanuit Groot-Brittanië en Italië. R.A.F. zware bommenwerpers namen eveneens deel aan deze vluchten, zoodat de zwaarste aanval werd gedaan door 2.000 bom menwerpers. Belangrijk is het feit, dat officieele rapporten meldden: dat de vijandelijke weer stand gering was. „Deze vijf dagen veranderden de geschiede nis van de luchtoorlog", zeide het communique van Generaal Arnold. Van dien dag af kon de Luftwaffe ons niet meer uitdagen, alhoewel zij nog machtig was. Alleen viel zij ons aan, wanneer wij zeer be langrijke doelen bestookten en wanneer zij plaatselijk in de meerderheid was. Het hoogtepunt werd bereikt op ,,D-Day". De Luftwaffe verscheen niet; daar hadden de R.A.F. en de A.A.F. voor gezorgd. Bij het vallen van den avond werden parachutisten van de negende Luchtmacht achter de linies neergelaten, die de verbindingswegen en spoor wegen afsneden. Bij de openings phase van de landingsope ratie in Normandië namen 1,622 vliegtuigen en 512 zweefvliegtuigen van het Negende Leger deel en werden er 17.262 parachutisten, 110 Jeeps, 504 artillerie-wapenen'en meer dan 1.000.000 K.G. aan gevechtsuitrustingen en voorraden achter de linies neergelaten. Bovendien bombardeerde de Geallieerde Luchtmacht de bruggen over de Seine en de Loire, om den vijand niet de kans te geven versterkingen te doen aanrukken. Groote steun was de Luchtmacht voor Generaal Patton, die Oostwaarts optrok, zonder gedekt te zijn aan de rechterflank. Het werk van de zware bommenwerpers van de 15e Luchtmacht bestond hoofdzakelijk, in het aanvallen van olie-installaties in Duitsch land. Het was deze Luchtmacht, die het meest de gewaagde tochten naar Rusland heeft on dernomen. (Anep-Aneta). Arbeidsvoorwaarden in den Landbouw. Het Rijksarbeidsbureau deelt mede: Het belang van een zoo goed mogelijke voed selvoorziening, brengt met zich mede de nood zakelijkheid, dat de arbeidsverhoudingen in Landbouw behoorlijk worden geregeld. Hierover werd overeenstemming bereikt in de Contactcommissie met den Landbouw, waarin zitting hebben vertegenwoordigers van de werk gevers, vertegenwoordigers van de drie Land arbeidersbonden en vertegenwoordigers van de Burgerlijke en Militaire autoriteiten. De vaststelling der loonen is met ingang van 1 Maart 1945 els volgt: a. Het loon bedraagt voor paardenknechts: Voor de provincie Zeeland: f 25,- per week voor de periode van 1 Dec. tot 1 Maart. f 30,- per week voor de periode van 1 Maart tot 1 Dec. Voor West-Brabant (kleigebied): f 24.- per week voor de periode 1 Dec. tot 1 Maart. f 28.- per week voor de periode 1 Maart tot 1 Juli. f 30— per week voor de period" 1 Juli tot 1 Dec. b. het loon voor vaste en losse arbeiders be draagt f 0,50 per uur. Voorts zal buiten den oogsttijd de vrije Za terdagmiddag worden ingevoerd. Omtrent den vrijen Zaterdagmiddag gedurende de oogsttijd zal nader overleg worden gepleegd. De tijdelijke Rijksbemiddelaar heeft zich met deze regeling vereenigd. Ter vergadering der Contactcommissie bleek, dat omtrent de andere arbeidsvoorwaarden nader overleg gewenscht is tusschen de drie Landarbeidersbonden eener- zijds en de werkgevers in den Landbouw an derzijds. Dit overleg zal ten spoedigste plaats vinden en de resultaten daarvan zullen via de Contactcommissie aan den tijdelijken Rijksbe middelaar worden voorgelegd. Het is de bedoeling van de Burgerlijke en Militaire autoriteiten, dat mede als gevolg der hier genomen maatregelen meer orde in de ar beidsvoorwaarden in den Landbouw zal wor den gebracht, waartoe ook de Gewestelijke Ar- beidsbureaux hun medewerking zullen veriee- nen. (Anep-Aneta)? De spoorwegen deele.n mede: Er is weer een spoorboekje verschenen, het tweede in bevrijd Nederland (het eerste ver scheen alleen in Zeeland). Daar deze echter slechts zeer beperkt verstrekt kunnen worden, geven wij de verkorte dienstregeling hieronder weer. Ingaande Maandag 12 Maart a.s. worden de bestaande reizigerstreinen n.l. ingrijpend aan gevuld en gewijzigd. De volledige dienstrege lingen worden door de stations bekend gemaakt. Evenmin als tot dusver zijn voor burgers voor het reizen vergunningen noodig. Voor Neder- landsche militairen is een vergunning noodig van den Militairen Commissaris. Het is aan andere miliairen niet toegestaan van deze trei nen gebruik te maken. Behalve op het baanvak Deurne-Best worden voorloopig GEEN rijwielen, bagage en expres- goed ten vervoer of in bewaring aangenomen. De plaatsbewijzen moeten op het begin-station geknipt worden aan de controle. Perronkaarten worden niet afgegeven. Het wordt onder de aandacht van het pu bliek gebracht, dat tengevolge van de tijdsom standigheden het reizen dermate bemoeilijkt wordt, dat slechs dringende reizen gemotiveerd zijn. De Nederlandsche Spoorwegen kunnen weliswaar geen aansprakelijkheid aanvaarden voor de gevolgen voortvloeiende uit het ge brekkige materiaal, doch zullen niettemin trachten het publiek te bedienen volgens het devies: „Veilig, vlug, voordeelig". Er zal te vens voor de eerste maal in bevrijd gebied een spoorboekje worden gedrukt. Hieronder volgt een uittreksel hiervan. Roosendaal v. 7,00, Eindhoven A. 10.25, v. 12.25, Deurne A. 13.15. Roosendaal v. 15.15, Eindhoven A. 19.16, v. 19.40, Helmond A. 20.07. Best v. 17.03, Eindhoven A. 17.32, V. 18.15, Deurne A. 19.04. Deurne v. 7.22, Eindhoven A. 8.09, v. 8.19, Roosendaal A. 11.54. Deurne v. 15.05, Eindhoven A. 16,20, v. 16,35, Best A. 16,51. Eindhoven v. 17.30, Roosendaal A. 20.54. Deurne v. 19.24, Eindhoven A. 20.12. Helmond v. 20.33, Eindhoven A. 21.00. Eindhoven v. 6,25, Deurne A. 7.12. De treinen stoppen te Breda, Gilze-Rijen, Tilburg, Vught, Boxtel,, Best en Helmond. De treinen van Deurne te 7,22 en van Eindhoven te 18,15 stoppen te Nuenen. De treinen van Eindhoven te 8.19 en van Best te 17,03 stop pen te Woerfsel, Acht en Bata. De treinen tusschen Roosendaal en Eind hoven zullen dagelijks loopen, die tusschen Eindhoven en Deurne alsmede de treinen Eind hoven-Best v.v. uitsluitend op werkdagen. (Anep-Aneta). Autobusdienst Tilburg-Baarle Nassau en Tilburg-Waalwijk. Er is een autobusdienst ingelegd door de B. B. A. tusschen Tilburg en Baarle Nassau en tusschen Tilburg en Waalwijk. Er rijden twee diensten heen en terug. Vertrek Tilburg rich ting Baarle Nassau: 10.30 en 15.20. Vertrek Baarle Nassau: 11,30 en 16.15. Naar Waalwijk vertrekken de bussen drie maal en wel om: 8,15 u, 13.00 u. en 17.20 uur. Uit Waalwijk vertrekken de diensten om: 9.10 u., 14,00 u. en 18.15 uur. Houders van door Militair Gezag afgegeven reisvergunningen hebben voorrang. (Anep-Aneta) LUCIFERS DISTRIBUT1EGOED De Sectie Voorlichting van het Militair Ge zag deelt mede: Het College van Algemeene Commissarissen voor Landbouw, Handel en Nijverheid heeft bij Voorschrift nr. 2 d.d. 23 Jan. 1945 alle soorten lucifers aangewezen als distributiegoed in den zin der Distributiewet. (Anep-Aneta)

de Stem | 1945 | | pagina 1