Geen enkele Nazi in Duitschland Voor God, Koningin en Vaderland. I? ^^7^ r^Tw No 89* Dinsdag 13 Maart 1945 B B"*» I B"l I B Directeur J. A. H. M. van Schijndel J J» J I We fl Hoofdredacteur J. J. H. A. Bruna Jm, J&mmÊMË Am W Redact, voor het gewest A. J. v, d.< Meer Redactie Oostkade 16, Sés van Gent EDITIE VOOR ZEELAND Prijs uitsluitend per week f 0.30 Administratie Dubbelpoort 7, Hulst Uitgave „De Stem" Wordt op last van het Militair Gezag gedrukt op de persen van Drukkerij G. de Mul, Sas van Gent Zij zijn anti, omdatHitier den oorlog verliest Het Duitsche stadje Roetgen is de eerste plaats, waar een Amerikaansch militair bestuur is ingesteld. Het wordt dan ook als een soort proefkonijn beschouwd. Zoo hebben de Ameri- kanen geprobeerd er achter te komen, wat de Duitsc'ners van hen denken en hoe zij op hun maatregelen reageeren. Ze hebben daartoe, ver telt „Warweek", 30 inwoners van alle scha keeringen geinterviewd en uit hun antwoorden geven we enkele typeerende weer. Unaniem werd 't correcte gedrag der Ame- rikaansche troepen geprezen. Velen waren er werkelijk verrast over, dat zij een menschelijke behandeling kregen, omdat ze in den waan had den verkeerd, dat met de komst der Amerikanen een periode van terreur, roof en moord zou aanbreken. De Berlijnsche radio had tot dit idee natuurlijk het noodige bijgedragen. Een der "Duitschers verklaarde, dat de mees ten hunner de Amerikanen niet als veroveraars maar als bevrijders beschouwen. De Duitschers zijn trouwens erg vlot met te beweren, dat ze Hitier nooit hebben gewild en dat ze zich nu „bevrijd" gevoelen. En de Amerikanen geloo- ven dat natuurlijk prompt! „We zijn wel bang", zei een der geinter- viewden, „voor een bezetting door Franschen of Belgen en we maken ons er bezorgd over, dat de Amerikaansche legers misschien verder op Duitschland in zullen trekken en de be zetting van de grenssteden dan aan Franschen en Belgen zullen overlaten". Uit deze ver klaring spreekt de overtuiging, die de gemiddel de Duitscher koestert, dat de Engelschen en Amerikanen het hun niet zoo lastig zullen ma ken. Blijkbaar beseffen ze, dat de Franschen en Belgen, die 4 jaar lang de terreur van SS en Gestapo hebben meegemaakt, er vermoedelijk minder zachtzinnige methoden op na zullen houden om Hitler-Duitschland te heropvoeden. Toen de ondervragers den inwoners vroe gen, wat ze over den oorlog dachten, ont vingen ze allerlei minder vleiende opmerkin gen over Hitier; Ze verachten Hitier echter niet, omdat hij den oorlog had veroorzaakt en heel Europa had ontredderd; neen, hun afkeer was gegrond op het feit, dat Hitier zoo dom was den oorlog te verliezen. Oud-partijleden waren er zeer sterk in de schuld te werpen op Hitier en zijn kameraden. En als hun dan gevraagd werd, waarom ze lid van de partij waren geworden, was het stereo type antwoord: omdat we bedreigd werden en omdat ons verteld was, dat we onze banen zouden verliezen, als we het niet deden. Bijna niemand heeft vertrouwen in propagan da-minister Goebbels en zijn beloften van nieuwe geheime vergeldingswapens, die het Duitsche oorlogslot zullen doen keeren. Toen men hen vertelde van de gruwelen der Duitschers te Lidice, Lublin, Warschau e.a. steden, bleken slechts weinigen hiervan op de hoogte te zijn. Nadat ze 't een en ander ge hoord hadden, was het antwoord: „Dat moet wel een heel laag gezonken type Duitscher zijn, die zoo iets doet". Amen! Verschillende menschen zeiden, dat ze Hit ler's pogingen om de Joden uit te roeien als zijn ernstigste vergissing beschouwden. Het ge wone volk had dit ook nooit gesteund. B.joa alle ondervraagden vertelden een verhaaltje om hun vriendschappelijke gevoelens voor de Joden onder Hitler's regime te demonstreeren Belankwekkend is, dat van de 30 personen, die ondervraagd werden, slechts 5 de Jodenvervol gingen verachten uit moreele en menschelijke overwegingen. Ook opvoedingsproblemen kwamen ter spra ke, waarbij een aardig sprookje de mislukking .van het Nazi-opvoedingssysteem aan de kaak stelt: een goede fee, zoo iuidt het verhaal, dat in Duitschland circuleert, komt bij de wieg van een Nazi-baby met den wensch, dat hij een eerlijk, verstandig man en een goed Nazi moge worden; waarop de heks komt aansnellen en deze historische woorden zegt: „Of het een BEVRIJDE DUITSCHERS SPREKEN. of het ander, maar beiden tegelijk is onbestaan baar". Het Amerikaansche blad citeert de uitspraak, van een inwoner van Roetgeni „U zult geen enkelen Nazi vinden op den heelen weg naar Berlijn"Iedere Duitscher wil den indruk wekken, dat alleen zijn buurman maar „fout" was hij was een „onschuldig toeschouwer". Maar, zoo zegt Warweek, ondanks alles wat het zegt, stemde dit volk voor Hitier, verheug de het zich in het Hitler-regime zoolang het verovering bracht voor Duitschland, en het is nog de vijand. En we zullen geen enkelen Nazi vinden op den weg naar Berlijn zelfs niet naar Berchtesgaden De ervaringen van de Russen wijken niet van die der Amerikanen af. Paul Winterton vertelt er eenige staaltjes van in de News Chronicle: De plv. burgemeester van Schneidemühl b.v. Johannes Danzig werd buiten de stad gepakri toen hij probeerde weg te komen. Hij was sinds 1930 een prominent Naziman, maar toen hij werd gearresteerd, klakte hij aller aardigst met zijn hakken, glimlachte onder danig en zwoer Hitier af en alle dingen, waar voor hij de laatste 15 jaar had gewerkt. Ook zijn de Russen tot de ontdekking geko men, det de meeste Duitschers nu even harts tochtelijk „Hitier kaput" roepen, als ze „Heil Hitier" brulden, voor de Russen kwamen. Daardoor leeren de Russen iets van den tweeslachtigen aard der Duitschers kennen. Ze hebben Duitschers gezien vol onprettige, maar positieve hoedanigheden; hun arrogantie b.v. en wreedheid. Ze zien nu de keerzijde van de medaille: Duitschers bij hun nederlaag, kruipe rig en verachtelijk, en bezorgd om hieleri te likken. Zoo hebben de Duitschers door hun gedrag wantrouwen gezaaid en het zal een moeilijke weg zijn, alvorens dit is verdwenen en aan dit volk een volwaardige plaats in de statenge meenschap kan worden teruggeschonken. Al blijft dit ook het einddoel gelijk de Big Three zoo pas hebben verklaard. MILITAIR GEZAG. Verordening van den Militairen Commissaris van het district Zeeuwsch-Vlaanderen d.d. 7 Maart 1945 No. 9. De Militaire Commissaris van het .district Zeeuwsch-Vlaanderen, mede uitoefende dé be voegdheden, toegekend aan het Militair Gezag in het vorengenoemde gedeelte van het in bij zonderen staat van beleg verkeerende grond- gebied^van het Rijk in Europa; Overwegende, dat de veiligheid van den Staat vordert, dat wordt tegengegaan, dat'.me- dedee.lingen worden gedaan, inlichtingen ge vraagd, of voorwerpen overhandigd aan of door opvarenden van schepen in- de haven van Terneuzen, het kanaal Terneuzen-Gent of de Axelsche Sassing; Gelet op de desbetreffende bepalingen van het Besluit op den bijzonderen staat van be leg; Stelt vast de volgende VERORDENING: Artikel 1 1. Het is verboden: a) iets mede te deelen of te vragen, hoe dan ook, aan opvarenden van schepen in de haven van Terneuzen, in het kanaal Terneuzen-Gent, in de Axelsche Sassing, of in wateren daarmede rechtstreeks verbonden. b) hetzij iets te ontvangen van, hetzij iets te overhandigen of aan te bieden aan opvarenden van zulke schepen.. 2. Dit verbod geldt niet voor hem, di? zich in de uitoefening van zijn beroep of bediening met opvarenden van zulke schepen in verbin ding moet stellen, ten aanzien ven mededeelin- •een en inlichtingen terzake van zijn beroep of bediening en ten aanzien van goederen of voorwerpen die hij te dier zake ontvangt, over handigt of aanbiedt. 3. Onder opvarenden worden ten deze ver staan koopvaardij-schepen, schepen en vaar tuigen van oorlog, en vaartuigen die hulp diensten verrichten ten behoeve daarvan of van de lading. Art. 2. Overtreding, niet-nakoming, of verhindering of belemmering van de uitvoering, van het be paalde in artikel 1, eerste lid, van het Besluit op den bijzonderen staat van beleg gestraft met hechtenis van ten hoogste een jaar of geld-

de Stem | 1945 | | pagina 1