Onze nieuwe ministers Prijs uitsluitend per week f 0.30 Administratie DubbeJpoort 7, Hulst Uitgave „De Stem" Wordt op last van het Militair Gezag gedrukt op de persen van Drukkerij G. de Mul, Sas van Gent Voor God, Koningin en Vaderland. DE STEM EDITIE VOOR ZEELAND No 86. Vrijdag 9 Maart 1945 DirecteurJ. A. H, M. van Schijndel Hoofdredacteur J. J. H. A. Bruna Redact, voor het gewest A. J. v. d. Meer Redactie Oostkade 16, Sas van Gent De minister van Binnenl. Zaken, dr. L. J. M. Beel was sinds 1929 hoofdambtenaar ter se cretarie van Eindhoven. Bij de benoeming van den heer Pulles tot burgemeester van die stad, nam dr. Beel zijn ontslag. Hij is 42 jaar oud. De minister van Financiën, dr. G. W. M. Huismans, studeerde aan de Economische Hoogeschool te Rotterdam. Nadien was hij di recteur der Coöperatieve Boerenleenbank te Eindhoven en lid van onderscheidene Staats commissies. Dr. Huismans is eveneens 42 jaar. Ir. Wijffels, minister van Soc. Zaken en a.i. van Waterstaat, studeerde te Delft en was sinds 1925 aan de Staatsmijnen verbonden. Hij is 45 jaar. Drs. J. Gispen, minister van Handel, N. en L., was voor den oorlog werkzaam op het De partement van Econ. Zaken en later directeur van de Organon te Oss. Hij is 39 jaar. Prof. Dr. Ir. Schmutzer bezocht in Soerabaja de H.B.S. en studeerde daarna te Delft. Wij gaven iaterdag reeds bijzonderheden over zijn kwaliteiten. Prof. Schmutzer was eenige jaren gijzelaar en wist in September 1944 uit den Ruwenberg te ontkomen. (Radio Oranje). ACTIE: ZUID HELPT NOORD. Het past Ons niet, zooveel mogelijk te pro- fiteeren van de materieele voordeelen, welke de bevrijding ons te bieden heeft. Als ware vader landers past ons solidariteit, zich één gevoelen, niet alleen onderling, doch ook en vooral nu met de verdrukte landgenooten uit het Noorden. Beluistert men de verslagen over de toestanden daar ginds, dan dringt het afschuwelijke zich onweerstaanbaar aan ons op. De hongersnood verhoogt het sterftecijfer, vooral onder de kin deren, schrikbarend, en de verzwakking neemt zoodanig toe, dat de grootste ellende in het uitzicht ligt. De nood is er ontzettend groot, en een uitgeteerd volk is slechts in staat ten onder te gaan. Dat alles te moeten aanzien zou des te treuriger zijn, wanneer we tot geen hulp in staat waren; niets enerveert méér dan tot werk loosheid te zijn gedoemd. Doch dat is hier niet het geval. We kunnen helpen, en dit beteekent; we moeten helpen, allemaal en spontaan. Niet, dat wij in staat zouden zijn, de ellende te stop pen, maar- wanneer geheel Hulst eendrachtig het doel voor oogen houdt; „helpen!", dan zul len we voor een klein gedeelte der ongelukkige bew'king toch aanzienlijke verlichting kunnen br- gen. Daarom wordt heden een beroep op U gedaan; Nederlanders uit het Zuiden, helpt, helpt, helpt zooveel ge kunt uw hongerende landgenooten uit het Noorden! Er is een comité in het leven geroepen, dat zich ten doel stelt deze hulp te organiseeren. Dit comité, ontstaan door persoonlijk initiatief van enkele stadsgenooten, werkt geheel naar de richtlijnen van de Hulp-actie Roode Kruis, de officieele instantie, die de verschillende diensten regelt wat betreft het herstel der ge zonde verhouding. Het doel onzer hulp is het inzamelen van houdbaar voedsel (eventueel bonnen) en textiel goederen. Veel zult u misschien niet te missen hebben, maar als U bedenkt, hoe groot de nood is, dan zal zelfs van uw beperktheid nog wel iets kunnen worden afgestaan. Het geldt hier niet lautere naastenliefde, doch ook de belang rijke kwesties van volksgezondheid en toe komstig herstel. A.s. Vrijdag (5-7 u.) en Zaterdag (2-7 u.) zullen de brandweerauto's door de stad rijden, en dan zal het brandweerpersoneel graag uw gaven aannemen. Elke week zal deze rondgang worden herhaald, uitgevoerd door bestaande organisaties. Ons en Uw parool moet zijn: ZUID HELPT NOORD! C. VAN DONGEN, Secr. van Comité Z. h. N. Hulst, 5 Maart 1945. Goed nieuws voor de Rookers. Wij vernemen van het Rijksburueau voor Tabak en Tabaksproducten, dat er plannen bestaan, om binnen afzienbaren tijd elke week, in plaats van elke veertien dagen een tabaks rantsoen te verstrekken. Bovendien kan een verbetering van -he't product tegemoet gezien worden. Wanneer deze verbetering zal in treden, is echter nog niet bekend. De Nederlandsche regeering heeft tijdens haar verblijf in Londen een groote voorraad tabak voor de Nederlandsche industrie aange kocht. Deze voorraad bedraagt niet minder dan ruim 10.000 ton, waarvan thans ruim de helft in Engeland is opgeslagen. Onder de sigaren tabak bevindt zich Sumatra, Vorstenlanden, Besoeki en Braziel. De eerste partij is thans in bevrijd gebied aangekomen, waardoor de beschikbare voorraden een zoodanig peil heb ben bereikt, dat de productie tot begin Mei toereikend kan worden geacht. Indien de aanvoer van grondstoffen regel matig kan doorgaan, mag men verwachten, dat ook daarna de distributie van tabaksproducten van betere kwaliteit verzekerd is. Op het oogenblik wordt nog Duitsche tabak verwerkt, doch zoodra de tabak, die thans uit Londen wordt aangevoerd, in bewerking kan worden genomen, zal de kwaliteit ongetwijfeld aan zienlijk verbeteren en o.a. het papier uit de si garen verdwijnen. (Anep-Aneta). Het Japansch oorlogspotentieel. De waarnemend minister van Buitenlandsche Zaken, Joseph C. Grew, verklaarde Vrijdag aan de „Overseas writers organisation" de overzeesche auteursorganisatie dat niet tegenstaande den vooruitgang in de Stille Zuidzee, die de Amerikanen tot binnen 1200 kilometer afstand van Tokio gebracht heeft, zij er nog niet in geslaagd zijn om Japan's ver mogen tot oorlogvoeren te verzwakken. Hij deelde mede, dat Japan nog in staat is haar productie van vliegtuigen, tanks, ge- panserde auto's en oorlogsmaterieel te ver- hoogen en zelfs in staat is vliegtuigen even snel door nieuwe te vervangen als de Ameri kanen ze onlangs vernietigden. Aan de 4000.000 soldaten, thans onder de wapenen, kan Japan er 2.000.000 toevoegen, die echter nog niet werden opgeleid en nog een millioen in de leeftijd tusschen 17 en 20 jaar. Japan kan ieder jaar een kwart millioen versche soldaten in het veld brengen en de Amerikanen dooden de Japanners nog niet in die verhouding. (Anep-Aneta). MILITAIR GEZAG. BEKENDMAKING. Bekendmaking No. 15 van den Militairen Com missaris voor de Prov. Zeeland d.d. 7 Febr. '45. Krachtens de verordening no. 20 van den Militairen Commissaris voor de Provincie Zeeland is het verboden, zich te begeven uit of naar Walcheren, Zuid-Beveland, Noord-Beve land, het eiland Tholen, Oost Z.-Vlaanderen, West Zeeuwsch-Vlaanderen of St. Philipsland zonder geldige reisvergunning afgegeven door het militair gezag of door den burgemeester van de woon- of verblijfpaats van dengene, die zich uit of naar een der bovengenoemde gebieden wil begeven, terwijl bij algemeene be kendmaking, gegeven door of namens den Mi litairen Commissaris voor de Prov. Zeeland anders kan worden bepaald. Op grond van deze verordening maakt de Militaire Commissaris voor de Provincie Zee land bekend: 1. Voor reizen naar Noord-Beveland moet de reisvergunning voorzien zijn van een goed keuring, afgegeven door het Bureau Civiel Af fairs te Goes. 2. Voor reizen uit Walcheren, Zuid-Beve land, Noord-Beveland, het eiland Tholen, Oost Zeeuwsch-Vlaanderen, West Zeeuwsch-Vl. of St. Philipsland naar Noord-Brabant, naar plaatsen ten Zuiden van de lijn Bergen op Zoom. Halsteren, Oud-Gastel, Oudenbosch, Mark, Markkanaal, Oosterh' Vrijhoeve, Ca- pelle, Sprang, Kromvoirt ^ne'togenbosch en ten Westen van de lijn 'sL®-H-«enbosch, Eind hoven, Valkenswaatd, VVïaar Neerpelt, alsmede naar deze pl£aisen, is ufleen een reis vergunning als bedftjld in verordening No. 20 vereischt. 3. Voor reizen naar het eiland Tholen of naar St. Philipsland of naar plaatsen in Noord- Brabant gelegen ten Noorden en ten Oosten van de in punt 2 genoemde lijnen is bovendien vereischt een reisvergunning, afgegeven door de Geallieerde Militaire Autoriteiten, welke dient te worden aangevraagd bij een bureau van het Civiel Affaires. (Hierbij wordt opge merkt, dat deze vergunning alleen wordt afge geven bij dringende noodzaak). 4. Voor reizen met vaartuigen der Konink lijke Nederlandsche Marine (Vlissingen-Ter- neuzen en v.v.) moet de door den burge meester afgegeven vergunning voorzien zijn van een goedkeuring van of namens den

de Stem | 1945 | | pagina 1