r De KabinetS' Verstrekkenden aard V oedselpakketten-Campagne Nederlandsche Roode Kruis. Voor God, Koningin en Vaderland. Prijs uitsluitend per week f 0.30 I 7 B T 1 J No 85. Donderdag 8 Maart 1945 Administratis Dubbelpoort 7, Hulst J9 fl 1 I Diracteur J. A H. M. van Schijndel Uitgave „De Stem" Wordt op last van S O J W V H J I W H Hoofdredacteur J. 1. H. A. Bruna het Militair Gezag gedrukt op de persen JL J2L==ss37 JL, W JÊm Redact, voor het gewest A. J. v. d. Meer van Drukkerij G. de Mul, Sas van Gent Redactie Ooitkade 16, Sas van Gent EDITIE VOOR ZEELAND reconstructie. De kabinetsreconstructie is wel van ver strekkenden aard. Verdwenen zijn de func tionarissen van Algem. Zaken (van Boeyen), van Justitie (van Heuven Goedhart), van Bin- nenlandsche Zaken (Burger), van Financiën en Handel, Nijverheid en Landbouw a.i. (van den Broek), van Oorlog (Van Lidth de Jeude), van Marine (Furstner), van Waterstaatv(Albarda), van Sociale Zaken (van den Tempel) en Ko loniën (van Mook). Zoodat van de oude 14 functionarissen alleen overbleven Gerbrandy, van Kleffens, Bolkestein, de Booy en Michiels van Verduynen. Niet alleen wat de personen aangaat, maar ook uit een oogpunt van geestelijke structuur is de reconstructie diep-ingrijpend. Vier van de vijf nieuwe ministers zijn Roomsch-Katho- liek, al vervulden ze nooit een rol in de R.K. Staatspartij, t.w. de heeren Beel, Huysmans, Schmutzer en Wijffels. De vijfde, drs. Gispen, wordt als anti-revolutionnair beschreven. Al deze vijf zijn mannen, die voldoen aan den eisch, dat ze gedurende vier-en-een-half jaar het Duitsche bewind aan den lijve hebben on dervonden. Prof. Schmutzer zelfs als bewoner van gevangenissen en interneeringskampen ge durende ongeveer den geheelen duur der bezet ting. In de technische structuur van 't kabinet komt ook eenige verandering. ...Algemeene Za ken" verdwijnt, de Minister-president schijnt Justitie voor zich te willen houden, doch voor Waterstaat en Oorlog zullen nog functio narissen worden gezocht, waarbij men tevens zal streven naar een verdere verbreeding van de basis van het kabinet. Onwillekeurig denkt men daarbij aan de sociaal-democraten, die nu allen uit de regeeringsploeg zijn verdwenen, vermoedelijk omdat ze nog al moeilijkheden hadden bij de samenwerking met Prof. Ger brandy. Het is geen dankbare taak voor hen, die thans in de regeeringsschuit zitten en stappen. Ze staan niet alleen voor de enorme moeilijk heden van het verder opgangbrengen der zaken in het bevrijde gebied, dat ook nog altijd ope ratiegebied is, ze moeten tevens alle maatrege len treffen voor het opvangen van den grooten schok of schokken op allerlei gebied, welke de bevrijding van het Noorden met zich zal bren gen. Terwijl ze zeker zijn, straks met de alge- heele bevrijding hun ministerieele leven te zien ondergaan. Dan immers komt er een nieuw kabinet, dat met een noodparlement zal gaan regeeren. Ook dit is nog 'n overgangsfaze naar het normale constitutioneele bestel: vrije verkiezingen voor een volwaardig Parlement, waarnaast een ka binet komt te staan, dat in harmonie met de meerderheid van dat Parlement moet regeeren. De vertraagde bevrijding heeft 'n aparte fase in dezen overgang naar het normale bestel noodig gemaakt, een overgangsfase, welke voor ons volksbestaan van het allergrootste gewicht zal zijn. De nieuwe ministers zullen nu samen met de oude in homogeniteit en voortvarend heid werkelijk iets grootsch kunnen verrichten, mits ze van allen kant de bereidvaardige mede werking zullen vinden. Tot hun taak zullen ze ker ook maatregelen behooren, waardoor ze, op zichzelf beschouwd, geen populariteit kunnen oogsten, doch waartoe de allermoeilijkste om standigheden kunnen nopen. Laten we de nieuwe ploeg onze beste wen- schen en gebeden meegeven op den zwaren weg, dien ze betreden. Slechts plichtsbesef kan deze mannen drijven, om een zeer ondankbare taak op zich te nemen. Moge de historie hun beleid en daden als wijs en verstandig boek staven! HET ZIJN BOLSJEWIEKEN! Er is al veel medegedeeld omtrent de samen stelling van het nieuwe Nederlandsche kabinet. Het was echter aan den Groszdeutscher Rund funk van Zaterdagavond voorbehouden, om de meest pikante bizonderheid te onthullen. In een bericht uit Amsterdam wist hij te vertellen, dat Prof. Gerbrandy als nieuwe leden in zijn ka binet had opgenomen we citeeren letterlijk „fünf Vertreter einer bolsjewistischen Ter- rorgruppe" (vijf vertegenwoordigers van een bolsjewistische terreurgroep). Daar staan de heeren Beel, Gispen, Huysmans, Schmutzer en Wijffels dus te kijk in hun ware gedaante. Wie had dat achter hen gezocht? Dank zij de medewerking van de P.T.T. zal het mogelijk zijn pakketten houdbare levens middelen tot een maximum van 3 k.g. aan alle postkantoren in bevrijd gebied aan te bieden. Vanaf 12 Maart zullen bij deze postkantoren speciale etiketten verkrijgbaar zijn voor de prijs van f 0,50 per stuk, waarop de naam van den geadresseerde en ven den afzender kunnen worden geplaatst en waarop voorkomen de condities waaronder het Roode Kruis de ver zending van deze pakketten aanvaardt. Het Roode Kruis gaat ermede accoord, dat de gever het pakket aanbiedt, hetzij met een nauwkeurig adres, hetzij met uitsluitend een plaatsaanduiding, hetzij zonder eenige adres seering. In de beide laatste gevallen zal het Roode Kruis ervoor zorgen, dat het pakket gegeven wordt aan hem of haar die daarvoor het meest in aanmerking komt.. Met de grootste nadruk wordt er op gewezen, dat het ten strengste verboden is brieven in deze pakketten in te sluiten, op straffe van stopzetting dezer geheele voor bezet gebied zoo belangrijke regeling. Nieuwe Gevechtsvliegtuigen. Het Britsche Luchtvaartministerie en generaal Arnold, bevelhebber der Amerikaansche lucht macht, hebben bijzonderheden bekend gemaakt over nieuwe typen van schroeflooze vliegtuigen De Britsch „Meteor" is een eenpersoonsjager, die door twee turbines wordt aangedreven, en zij is het eerste schroeflooze vliegtuig, dat door de geallieerden in gebruik wordt genomen. De Amerikaansche „Shooting Star", die thans in serie geproduceerd wordt, wordt be schreven als het snelste jachtvliegtuig, det be staat. Zij wordt door een enkele gasturbine ge dreven. Berichten uit bezet gebied. De schepen met voedsel, die door de Zweed- sche regeering voor de bevolking van bezet Nederland beschikbaar waren gesteld, moesten in opdracht van de Duitschers in Delfzijl wor den gelost. Voor lossing in de haven van den Helder werd geen toestemming gegeven. De bedoeling van deze maatregel was, de spoor wegstaking te breken en voorts, bij onvoorziene gebeurtenissen het voedsel zoo dicht mogelijk bij de Duitsche grens te hebben. Onlangs is in de omgeving van de Valerius- straat te Amsterdam de Procureur-generaal Feitsma, een berucht N.S.B.-er, door vijf re volverschoten ernstig gewond. Feitsma heeft bij de massa-deportatie van Joden een leidende rol gespeeld. In den Haag werden in de afgeloopen koude- periode verschillende asphalt-straten door de bevolking opgebroken. De zich onder het as phalt bevindende sintels werden n.l. als brand stof gebruikt. Tallooze geëvacueerden uit het nog bezet te deel van Limburg bevinden zich op het oogenblik in Groningen en Drenthe. Te Amsterdam zijn, als gevolg van aansla gen door de verzetsbeweging, alle aanmeldings bureaux voor den „Arbeitseinzatz" buiten ge bruik gesteld. (Anep-Aneta). Prins Bernhard bezoekt Engelsche Kon. Familie. Een hofbericht ven Buckingham-Palace meldt, dat Z.K.H. Prins Bernhard Donderdag een bezoek heeft gebracht aan' hunne Konink lijke Hoogheden, den Koning en de Koningin van Engeland. Z.K.H. Prins Bernhard heeft het noenmaal ten Engelsche Hove gebruikt. KORTE BERICHTEN. Blijkens het jaarrapport van het Amerikaan sche ministerie van Marine telden op 30 Juni, 1944 de Amerikaansche vloot, het marinekorps en de kustwacht in totaal 3.633.211 man. De vloot bestond op dat oogenblik uit 1108 oor logsschepen en 68.191 andere vaartuigen. Het marineluchtwapen telde 34.00 vliegtuigen. In totaal zijn 265 schepen van allerlei soort en klasse verloren gegaan. (Anep-Aneta).

de Stem | 1945 | | pagina 1