Veredeling Eigendomsrecht noodig. ^9 fi I B Directeur J. A. H. M. Schijndel DE MAATSCHAP IN HET BEDRIJF ZUIVE RINGS MAATREGELEN. Duitsche politieke chaos KORTE BERICHTEN. Voor God, Koningin en Vaderland. O f 1 Ij liïL /gT No 84. Woensdag 7 Maart 1945 H yvJ' HA #L w 9 H M I H Hoofdredacteur J. J. H. A. Bruna JSêLbo^^^ jLhm otiÜaa -S— w JL Redact, voor het gewest A. J. v. d. Meer Redactie Oostkade 1 6, Sas van Gent EDITIE VOOR ZEELAND Prijs uitsluitend per week f 0.30 Administratie Dubbelpoort 7, Hulst Uitgave „De Stem" Wordt op last van het Militair Gezag gedrukt op de persen van Drukkerij G. de Mul, Sas van Gent Onlangs hebben we in een kort artikel in ons blad de Christelijke opvatting van den eigendom in het kort geformuleerd. In aan sluiting daarop moge thans een beschouwing volgen over de vraag, of er een bruikbare uit weg is uit het slop, waarin de eigendomsver houdingen zijn geraakt zonder te vervallen in een collectivisme, dat den persoonlijken eigen dom geheel of gedeeltelijk afschaft, waarbij te vens de kwestie van de medezeggenschap van den arbeider nader wordt bekeken. Het is voldoende rond te zien in eigen om geving, om te ervaren, hoe weinig christelijke geest straalt uit vele fortuinen. Wat is er voor christelijks in bezit, dat in oorlogsjaren is op gebouwd? Met welk christelijk beginsel stroo- ken de winsten, welke fabrikanten en aanne mers in deze oorlogsjaren uit het bloed van duizenden jonge lichamen hebben gezogen? Is het christelijk, dat de weg omhoog in de maat schappij door 'n geërfden geldbuidel wordt ge opend en door een geërfden bedelstaf wordt gesloten? Is het christelijk, dat een dunne schare ook nu nog bij de gratie van haar eigen dom in overvloed en verspilling kan leven, ter wijl de massa van het volk leeft aan den rand van den afgrond van kommer en ellende? Men zal moeten toegeven, dat dit alles met christe- lijken geest niets te maken heeft en dat aan het meerendeel der individueele eigendommen de zwam van het egoisme kleeft, ook aan die fortuinen, welke thans als eerzaam familiebezit gelden, maar wier oorsprong beter met den mantel der historie bedekt kan blijven. Men- schelijk egoisme maakt al te vaak het op het natuurrecht gegrondveste eigendomsrecht tot een caricatuur en het is onbegrijpelijk, dat de reactie dit egoisme wil uitschakelen in een sy steem, dat het eigendomsrecht minstens van de productiemiddelen, waarin de eigendom im mers gemakkelijk een instrument van uitbuiting kan vinden aan den enkeling ontneemt en aan de maatschappij als geheel toekent. Wanneer de christelijke leer deze reactie als strijdig met de menschelijke persoonlijkheidheid verwerpt, dan dient gezocht te worden naar 'n vorm, die de wet van het gemeenschappelijk gebruik vereenigt met de wet ven den persoon lijken eigendom. „De kwestie is niet: hoe kunnen we het per soonlijk belang afschaffen, maar: hoe kunnen we het zuiveren en veredelen en het zijn plaats geven in de sociale structuren, die op het algemeen welzijn gerichtzijn", zoo zegt de Fransche katholieke wijsgeer Jacques Ma- ritain. Zijn gedachtengang over het uitsmeren van het eigendomsrecht op het industrieele appa raat over alle daarin werkzame personen, wil len we hier aanstippen. Er moet een weg ge vonden worden om door gemeenschapszin en broederlijke vriendschap het persoonlijk belang innerlijk te vernieuwen. Met zijn „maatschaps- vorm" van den eigendom der industrie bedoelt Maritain een maatschap van personen (arbei ders, technici, geldschieters), die geheel ver schilt van de huidige maatschappen, die hoofd zakelijk gericht zijn op het bijeenbrengen van kapitalen. De inbrengers van den factor „ar beid" moeten evenzeer recht hebben op den mede-eigendom der onderneming als de in brengers van het kapitaal. Maritain wil zulk een regiem ven het mede-eigenaar-zijn zooveel mogelijk in de plaats stellen van' het loon- stelsel en zoodoende het arbcidersverstand me dezeggenschap verleenen in beheer en leiding van de onderneming. Zulk een vorm van col lectief bezit zou niet alleen den thans opeenge- hoopten rijkdom in meer christelijken geest be reikbaar maken voor ieder ernstig werkend mensch, maar bovendien den prikkel tot een hooge arbeidsprestatie versterken. Als mede eigenaar zal de arbeider er belang bij hebben, dat 't de onderneming goed gaat, en zal hij de verantwoordelijkheid voor zijn werk zwaarder voelen. Nu moeten er natuurlijk waarborgen worden geschapen, opdat een dergelijk systeem van mede-eigendom weer niet verwatert tot de bloote uitgifte van een aandeeltje eener N.V. aan den arbeider, wat hem in het beste geval jaarlijks een dividend-duitje in het zakje zal brengen doch wat zijn activiteit als persoon lijkheid nauwelijks zal bevorderen. De „schep pende activiteit" van het knippen van coupon netjes eischt immers een minimum aan persoon lijkheid. De mede-eigendom moet erop gericht zijn een band te leggen tusschen arbeider, ar beid en onderneming, hij moet den arbeider, om in de terminologie van Maritain te spreken, een „rechtstitel op arbeid" geven. Met andere woorden: het recht op arbeid in de onderneming moet een onvervreemdbaar eigendom van den werker wezen. Ziedaar zeer summier 'n vorm van collec tieven eigendom uitgestippeld, die in de over wegingen van vandaag alle aandacht verdient, al ware het alleen om in christelijken kring de gedachten met betrekkingen tot den persoon lijken eigendom vertrouwd te maken met de idéé der collectiviteit, welke, als we het goed zien, in het economische leven groeiende is en welllicht dan ook op de komende periode haar stempel zal drukken. K. De Sectie Voorlichting van het Militair Ge zag deelt mede: Krachtens het Zuiverings-Besluit zijn in hun functie geschorst: S. DOKTER, Directeur P.T.T. te Eindhoven; R. A. HOFFS, Directeur P. T. T. te Sittard; B. HOOGEVEEN, Directeur P. T. T. te Uden; F. F. W. MEIJBOOM, Directeur P. T.T. te Oss. Voorts heeft het Militair Gezag de volgende personen gelast de uitoefening hunner functie voorloopig te staken: A. DEES, lid van de Pachtkamer van het kantongerecht te Terneuzen. Mr. J. L. TEM- MINCK, rechter in de Arrondissements-recht- bank te 's Hertogenbosch; Mr. F. G. A. E. A. BIELDERS, rechter in de Arrondissements rechtbank te Breda; Mr. C. J. van ARKEL, Officier van Justitie bij de Arrondissements rechtbank te 's Hertogenbosch; Mr. J. A. BAR BAS, rechter in de Arrondissements-rechtbank te Middelburg. (Anep-Aneta). „Elk uur wordt Duitschland's kracht minder" Dit waren de woorden van den Italiaanschen ambassadeur te Berlijn, in een rapport bestemd voor Mussolini. Dit rapport is door patriot ten onderschept. De bijzonderheden werden aan de Italiaansch-Zwitsersche grens doorge geven aan het Geneefsche blad „La Suisse". In het rapport zeide de ambassadeur, Filipo Anfuso: „De hulpelooze financieele crisis heeft zoowel de dekking van als het geld zelf waar deloos gemaakt. De desertie uit het leger is schrikbarend hoog. Hitier heeft nog slechts formeele macht. Rondom hem sturen diverse groepen hun eigen richting. Ten eerste: de combinatie van Himmler, Goebbels en verscheidene gouwleiders, die vol ledige politieke controle uitoefenen. Ten tweede: de combinatie Goering en Von Ribbentrop. Ten derde: groepen uit het Duitsche leger, die hopen door middel van een putch nog iets te redden. Ten vierde: de industrieele groep, die zeer scherp door de Gestapo wordt gecontroleerd. De toestand in Berlijn is tragisch. De Duit- schers zijn zoowel lichamelijk als geestelijk vol komen uitgeput. Anfuso dringt er bij Mussolini op aan deze feiten onder het oog te zien en hieruit met het oog op Italië's toekomst zijn conclusies te trek ken. (Anep-Aneta). Alle te Berlijn verblijvende vreemdelingen hebben bevel gekregen zich bij de vrijwilligers- bataljons aan te sluiten, aldus verklaren te Stockholm uit Berlijn aangekomen Zweedsche vluchtelingen. (Anep-Aneta). De voorloopige Albaneesche regeering zou in overeenstemming met de Britsche en Ame- rikaansche regeeringen besloten hebben den Koning van Albanië niet terug te roepen. (Anep-Aneta).

de Stem | 1945 | | pagina 1