HULPACTIE NEDERLAND BUNDELING DER KRACHTEN. ALS OORLOGSMISDADIGERS VLUCHTEN. KORT NIEUWS UIT BEZET NEDERLAND. Voor God, Koningin en Vaderland. IIP^ r 1 1 7 1& fm No 81. Zaterdag 3 Maart 1945 Sm jjff-§j] Hl I B 9 Directeur J. A. H. M. van Schijndel 9 Pï fV 9 9 JW W 9 Hoofdredacteur J. J. H. A. Bruna B -<■ JL^/ JL «£L Redact, voor het gewest A. J. v. d. Meer Redactie: Oottkade 16, Sas van Gent Prijs uitsluitend per week f 0.30 Administratie Dubbelpoort 7, Hulst Uitgave „De Stem" Wordt op last van het Militair Gezag gedrukt op de persen van Drukkerij G. de Mul, Sas van Gent EDITIE VOOR ZEELAND Als het front opschuift naar het Noorden we hebben al veel gedacht en gepraat over dat groote oogenblik. Er zijn plannen voor hulp verleening in allerlei vorm en opzet. Maar men vroeg zich niet zonder angst af: Wordt het geen door-elkaar-dwarreling van allemaal goed willende menschen, die slechts chaos en geen effectieve hulpverleening kunnen voortbrengen. Dat gevaar was zeker niet denkbeeldig en begrijpelijkerwijze verlangde de Overheid, dat deze hulpverleening gebundeld zou worden in één"" organisatie. Daartoe is door een aantal personen in over leg met het Comité voor Maatschappelijken Wederopbouw 'n initiatief genomen. Na be sprekingen, gevoerd met het Militair Gezag te Vught en te Brussel, is dit initiatief aanvaard en thans is een begin gemaakt met een organi satie die alle in het volk levende stroomingen, gericht op deze hulpactie, omvat. Deze orga nisatie heeft den steun van Katholieke en Pro- testantsche kerkelijke instanties. In Tilburg heeft zich een secretariaat ge vestigd, van waaruit de coördinatie geschiedt. Aan de hand van het BredascKê voorbeeld willen we nagaan, hóe zulk een Maatschappe lijke Hulpactie kan worden georganiseerd. Er is een Dienst Algemeene Zaken, omvat tend een algemeen secretariaat, een financieele commissie, een perscomité en een afdeeling ge meentezaken. De laatste moet het contact met de gemeentelijke instanties onderhouden. Vervolgens is er een Dienst voor het ver zamelen van pakketten, die tot taak heeft, richting te geven aan het verlangen van zeer veel stadgenooten om van hun eigen beperkte rantsoenen nog iets af te staan voor de men schen in het pas bevrijde gebied en voor de geëvacueerden-gerepatrieerden. We moeten hierbij goed begrijpen, dat het met de schaarsche levensmiddelen in het be vrijde gebied natuurlijk niet mogelijk is, de voedselvoorziening voor het geheele Noorden te regelen. Dat moeten we aan de officieele in stanties en aan de geallieerden overlaten. De pakketten-actie heeft vooral waarde als blijk van liefde en medeleven. De speciale dienst nu heeft er voor te zorgen, dat de men schen oordeelkundig sparen en sorteeren, hij zal met behulp van de jeugdbeweging zorgen voor het ophalen van de pakketten en voor een fleurige verpakking. Een actie als van „Zuid helpt Noord" kan natuurlijk ook in dit grooter geheel opgenomen worden. Voorts zullen er hulpkrachten opgeleid worden, die straks met de hulpcolonnes kunnen meegaan, om de dis tributie te helpen verzorgen. Steun aan de actie van Roode Kruis en H.A.R.K. tot het inzame len van goederen staat eveneens op het pro gram van dezen dienst, terwijl zoo noodig voor het naaien en verstellen van kleeren de vrou welijke jeugdbeweging en de Nationale Ge zinszorg ter hulp kunnen worden geroepen. Groote beteekenis moet men ook toekennen aan de werking van een Technischen Dienst, samen te stellen uit het personeel van de Ge meentelijke Bedrijven en uit de vakgroepen der ambachtslieden. Deze dienst zal moeten voor zien in het ongetwijfeld in het Noorden be staande groote gebrek aan bekwame ambachts lieden. En ook hier ter plaatse zal deze dienst een nuttige taak hebben bij het inrichten van woonruimten voor évacués. Deze dienst moet verder zorgen, dat er menschen klaar staan voor het verzorgen van het vee in het bevrijd gebied en van het vee, dat eventueel naar hier wordt overgebracht. Een belangrijke taak is vanzelfsprekend weg gelegd voor den Transportdienst. Men mag er niet op rekenen, dat de militaire instanties juist in de dagen van groote activiteit transportmid delen kunnen missen voor dit werk. Men zal moeten werken met handwagens en paarden- tractie, door de burgers beschikbaar gesteld. Tenslotte is er de Sociale Dienst. Deze dienst zal mannen en jongens oproepen cn zoo noodig opleiden, die de daarvoor aangewezen instanties kunnen bijstaan bij de sociale ver zorging van de gezinnen en van de geëvacu eerden-gerepatrieerden. Verder zal deze dienst uitzien naar koks en hulpkrachten en naar het noodige keukenmateriaal voor de in het be vrijde gebied op te richten Centrale Keuken. Men ziet: het is een plan van grootsche allure, dat slechts slagen kan, als ieder der deelnemers er zich aan geeft, met dienende liefde, met opoffering van zich zelf. De zucht om eens iets interessants te beleven of gewich tig te kunnen doen moet totaal afwezig 'zijn. Het geldt hier de hulp aan landgenooten, die we in de grootste lichamelijke en zedelijke ont reddering zullen aantreffen. Bij de installatie van de Maatsclmppelijke Hulpactie in Breda zei Mr. van Bov*n, voor zitter van het Comité, het zoo treffend: „Een mensch met weinig en slecht voedsel is arm, maar armer wellicht is een beeld houwer, die geen steen heeft en geen beitel, een schilder zonder doek of penseel. Veel ar mer is een schrijver, een geleerde, een priester of eefl bestuurder, die de waarheid dagelijks zier verkrachten en die nimmer in het geweer mag komen om haar te verdedigen. Veel ar mer ook het volk, waaraan de waarheid wordt onthouden en waaraan men het geestelijk voed sel onttrekt. Al die vormen van armoede wor den daar geleden. Men kan niet diep genoeg bezorgd zijn, wanneer men overweegt, hoe die armoede, die nimmer gelenigde honger moet inwerken op die menschen. Hoe zal hun licha melijk en geestelijk gestel zijn na de kwellingen, die zij thans ondergaan? Deze vraag eenmaal gesteld, kent slechts één antwoord: „Wij moe ten helpen". Onvoorwaardelijk moeten wij ons inzetten om onze landgenooten, die thans lijden, zoodra zij zijn bevrijd, blijk te geven van ons mede leven. Wij moeten toonen in deze dagen ons te hebben ingeleefd in hun nooden en met dat voedsel bij hen komen, waaraan zij behoefte hebben. Onze eerste gave zal zijn: onze sym pathie en onze liefde". Sympathie en liefde, welke zich nu dan ook zullen kunnen uiten in grootsche daden. Uit Washington wordt gemeld, dat door Ce cil King in het Huis van Afgevaardigden een resolutie is ingediend, die beoogt actieve Ame- rikaansche samenwerking te verkrijgen met de andere Geallieerde volkeren, om de hand te leggen op oorlogsmisdadigers die naar neutrale of den spilmogendheden vriendschappelijk ge zinde landen zijn gevlucht. Daarbij zal geen rekening worden gehouden met verdragen in zake uitlevering of souvereiniteit. In zijn toelichting verklaarde King, dat het dezen landen niet mogelijk mag worden ge maakt, gevluchte oorlogsmisdadigers voor aan houding te beschermen. Vele van deze mis dadigers zoeken thans reeds schuilplaatsen. Het is daarom dringend noodzakelijk, dat de landen, die hieraan hun medewerking willen verleenen, gaan begrijpen, dat zij dergelijke voortvluch- tigen niet mogen herbergen, teneinde hen veilig te stellen voor de straf, die de geallieerde vol keren als rechtvaardig zullen beschouwen. (Anep-Aneta). Bij het groote bombardement van Utrecht in October j.l. zijn de gebouwen der Jaarbeurs voor 70 pet. verwoest. Sinsdien is Utrecht een Roode Kruisstad ge worden. Alle bioscopen werden gesloten en als ziekenhuis ingericht. Het St. Antoniuszieken- huis werd eveneens gevorderd. Daar werkte o.m. een Engelsch chirurg, die met een val scherm de luchtlandingstroepen bij Arnhem was nagesprongen. Hij liet zich vrijwillig, krijgs gevangen maken om assistentie te verleenen aan gewonden. „Het Loo", het Koninklijk Paleis is als oorlogsgewonden-lazaret ingericht. (Anep-Aneta) KORTE BERICHTEN. Tijdens de laatste luchtaanvallen op Berlijn is Roland Feisler, de voorzitter van de Berlijn- sche volksrechtbank, die honderden onschul dige slachtoffers van de Gestapo ter dood ver oordeeld had, om het leven gekomen. Feisler had eveneens de generaals en andere personen, die betrokken waren bij den aanslag op Hitier, gevonnist. Anep-Aneta Eerstdaags zal in de Russische bioscopen een nieuwe film worden vertoond, getiteld: „De wedergeboorte van Stalingrad". De film laat zien hoe de puinhoopen van zestien maanden geleden vervangen zijn door fabrieken, wonin gen, openbare gebouwen, straten en wegen. Ook de beroemde tractorenfabriek is weer op gebouwd. Anep-Aneta

de Stem | 1945 | | pagina 1