HEROPBOUW VAN ONS IND1Ë. ra 11 I H Directeur J. A. H. M. van Schijndet RESULTATEN VAN DE LEEN- EN PACHTWET. MILITAIR GEZAG Voor God, Koningin en Vaderland. IfZj CZ! lF[j| Tik jij No 80, Vrijdag 2 Maart 1945 i' ;j EB 1jb k j| kj "u j I qy r 1 Hoofdredacteur J. J. H. A. Bruna cJEL* JÉuh—^at al^i %r Redact, voor het gewest A. J. v. d. Meer Redactie Oostkade 1 6, Sas van Gent EDITIE VOOR ZEELAND Prijs uitsluitend per week f 0.30 Administratie Dubbelpoort 7, Hulst Uitgave „De Stem" Wordt op last van het Militair Gezag gedrukt op de persen van Drukkerij G. de Mul, Sas van Gent Anders dan Noorwegen, België of polen zal Nederland na de bevrijding van moederland en koloniën zich voor een dubbele taak gesteld zien, te weten de wederopbouw niet alleen van het Rijk in Europa, maar ook van het over- zeesche gebied. Een denkbeeld van wat de wederopbouw van Nederland zal omvatten, kunnen wij ons langzamerhand wel vormen. Minder goed staat menigeen voor den geest, wat de wederopbouw van Indië zal beteeke- nen. In het algemeen kunnen wij wel zeggen, dat deze meer zal omvatten dan de eerste en zal moeten zijn een opbouw op elk gebied, omdat volgens de berichten alle Europeanen, ambte naren en particulieren, aan hun werk zijn ont trokken en in kampen zijn ondergebracht, met het gevolg, dat het meerendeel door ellende en verwaarloozing op zijn minst zoo uitgeput is geraakt, dat hun arbeidskracht is gebroken en repatrieering noodzakelijk is. Derhalve zal voor heel de staatstaak, zoowel als voor iedere particuliere werkzaamheid aan voer van nieuwe krachten noodig zijn, een nieuwe kolonisatie, die het bestuur, de rechts spraak, de openbare werken, de irrigatie, enz. enz. maar ook het bankwezen, de cultures, de industrie enz. zal moeten opbouwen van meet af aan, terwijl orde en rust en de veiligheid van den staat gewaarborgd zullen moeten worden door een flink leger en sterke vloot. Laten we hopen, dat de benoodigde gebou wen, havenwerken, wegen, installaties enz. nog grootendeels bruikbaar zullen zijn en ook de Europeesche woningen, maar het tegendeel staat te vreezen. Menigeen zal denken, dat die Indische taak, om het zóó te noemen, te zwaar zal zijn voor ons kleine volk. Inderdaad zal het een reuzetaak zijn, maar we zullen die volbrengen, eenvoudig omdat het moet. Omdat Indië het waard is en omdat wij het verplicht zijn tegenover Indië, tegenover Ne derlands ter wille van onze wereldreputatie en nationaal belang. Voor die taak zal hier en ginds niet één kracht onbenut kunnen blijven, geen heele en geen halve, geen oude en geen jonge en vóór alles zal doelbewuste, eensgezindheid noodig zijn en eendracht, die macht maakt. Wie zelf heeft gezien, wat ons kleine volk in Indië Holland's meesterstuk met weinig praten, maar veel werken heeft tot stand ge bracht, zal vertrouwen hebben ook in een her rijzend Indië. Geen nieuwe, geen betere maatschappij is mogelijk zonder offers, offers in stoffelijken zin, want onze rijke tijd is voorloopig voorbij, offers in geestelijken zin, want onderwerping van eigen inzicht aan bekwame bestuurders zal noodig zijn, maar met het nationale doel voor oogen, opbouw thuis en overzee, zullen deze offers niet te zwaar vallen. De vrees is gewettigd, dat gelijk de Duit- schers hier opzettelijk door hun optreden en door hun propaganda een groote geestesver- warring hebben gesticht, ook de Japanners er in geslaagd zijn, in Indië het denken en het ont vankelijke Oostersche gemoed van de inland- sche bevolking, voor wier opheffing onze re geering in Indië zóóveel heeft gedaan, nog na- deeliger te beinvloeden en wij daardoor een deel van onzen invloed op die bevolking hebben ingeboet. Daarom is het gewenscht, dat de toekomstige Indische werkers nu reeds Indische talen en zeden bestudeeren, ten einde uitgerust met grondige kennis van land en volk een nieuw vlot en gemakkelijk contact met de inlandsche bevolking te kunnen bewerkstelligen. Dan zal ook, als wat God geve de Nederlandsche vlag spoedig weer zal wappe ren van Saban tot Merauke, en die werkelijk bij hun aankomst in een der vele havens het bevriende rood-wit-blauw in de stralende zon zullen zien glanzen boven een groenen heuvel top aan een- hoogen mast, dat schoone land hun niet meer geheel vreemd zijn, maar de reeds verworven kennis hun arbeid vergemak kelijken en begunstigen. G. In het achttiende kwartaalrapport over de leen- er- pachtwet, aangeboden aan het Arnerikaansche congres, door Leo T. Crowley, werd de nadruk gelegd, op zeer nauwe samenwerking tusschen de geallieerde volkeren. In het rapport zijn niet alleen ver meld bijdragen door Amerika geleverd, maar ook worden hoog geprezen, de offers, die de Sovjetunie, Groot Brittanië, China, Frankrijk, België, Britsch-Indië, Australië, Nieuw-Zee- land, Nederland en Brazillië hebben gebracht. Het rapport verklaart, dat het hoogtepunt van leenpachi-verschepingen werd bereikt in Mei 1944, juist voor D-day, toen exporten van leenpachtgoederen gewaardeerd op 561 mil- lioen dollars, werden verscheept naar havens in Groot Brittannië. Het bedrag aan goederen en diensten, door de Vereenigde Staten aan haar geallieerden geleverd en bewezen, is tezamen 35.382.000.000 dollar, van het begin der leen- pacht in Maart 1940 tot en met December 1944 verklaart het rapport. Het voegt er verduide lijkend aan toe, dat niet in geld kan worden uitgedrukt, offers als Rusland's verlies van 5.300.000 soldaten en bovendien een millioen door de nazi's gedoode burgers alsmede onge telde millioenen Chineesche soldaten en burgers, gedood door de Japanners: Het Vereenigd Ko ninkrijk had 625.000 dooden en gewonden on der gewapende strijdkrachten en duizenden dooden en gewonden onder burgers, ten ge volge van bombardementen. Van de goederen ging 98 pet. naar het Britsche gemeenebest, de Sovjet-Unie, China en Frankrijk. Het restant werd met goed resultaat gebruikt voor doel einden, als het uitrusten van Noorsche, Neder landsche, Grieksche en Joegoslavische koop vaardijschepen en vliegers; het verstrekken van voorraden aan Poolsche en Joegoslavische krijgsgevangenen en het verstevigen van ver dedigingen. Ammunitie vormde 58 pet. van al le goederen, die tot dusverre zijn verscheept. Het rapport verklaart, dat het dienen van den eindzegepraal de grootste voldoening is ge weest, die de Vereenigde Staten heeft verkre gen in ruil voor hulp, aan bondgenooten toe gezonden. De Geallieerden hebben den Arnerikaansche strijdkrachten, ongeveer voor vier milliard dol lar waarde verstrekt aan retourvoorraden en diensten. Groot Brittannië heeft voor de Arne rikaansche strijdkrachten luchtbases gebouwd ter waarde van 440 millioen dollar. Andere bijdragen aan de geallieerde zaak, omvattende prestaties van Britsche ingenieurs en van we tenschappelijk onderzoek, voedselvoorraden, kleeding, hospitalen en petroleumproducten. Per 1 October 1944 hadden de Arnerikaansche strijdkrachten van Frankrijk goederen ontvan gen, ten bedrage van 76.750 dollar, van België (Belgisch Congo) 167.000 dollar en van Ne- derlandsch-West-Indië 170.000 dollar. De Militaire Commissaris van het District Zeeuwsch-Vlaanderen, mede uitoefenende de bevoegdheden, toegekend aan het Militair Ge zag, in het vorengenoemde gedeelte van het in bijzonderen staat van beleg verkeerende grondgebied van het Rijk in Europa; overwegende, dat ingevolge de Verordening op den oorlogsbuit 1944 de aangifte van oor logsbuit moet worden gedaan op een plaatselijk bureau van de politie, aan een der door de Nederlandsche of Geallieerde militaire overheid tot het ont vangen van zoodanige aangiften aangewezen personen; BESLUIT tot het ontvangen van bovenbedoelde aangif ten aan te wijzen de Groeps- en Postcomman- danten der Kon. Maréchaussee, en den waar nemend Inspecteur van politie te Terneuzen, ieder voor hun ressort. Sluiskil, den 15 Februari 1945. De Militaire Commissaris van het District Zeeuwsch-Vlaanderen. De Kapitein ter Zee K.M. J. VAN LEEUWEN. LANDBOUWMEDEDEELING OOST EN WEST ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Het is aan paardenhouders niet toegestaan dat premie-paarden, fokhengsten of stamboek veulens jonger dan 1 jaar worden afgeleverd zonder een gedeelte van een geldige aankoop vergunning ten name van den kooper te ont vangen. Laat dus geen enkele premie-merrie, fok- hengst of veulen van het bedrijf gaan zonder een gedeelte van een aankoopvergunning te hebben ontvangen. Laat dus geen enkele premie-merrie, fok- hengst of veulen van het bedrijf gaan zonder een gedeelte van een aankoopvergunning te hebben ontvangen.

de Stem | 1945 | | pagina 1