Tl^k 1 7 CZ/ r i li IfêL /a No 75. Zaterdag 24 Febr. 1945 B fj2 B" B™1 1 M Directeur: J. A. H. M. van Schijndel Wü K. M £l fc* a ^ÊW §8 Hoofdredacteur J. J. H. A. Bruna NEDERLAND, TOEVLUCHTSOORD DER BESCHA EXPEDITIE - LEGER VOOR NEDERLA NDSCH-INDIË- DE ONRUST TE BERLIJN. Voor God, Koningin en Vaderland. JbStsmadB wS^m -A- JSfe Redact, voor het gewest A. J. v. d. Meer Redactie Oostkade 1 6, Sas van Gent EDITIE VOOR ZEELAND Prijs uitsluitend per week f0.30 Administratie Dubbelpoort 7, Hulst Uitgave „De Stem" Wordt op last van het Militair Gezag gedrukt op de persen van Drukkerij G. de Mul, Sas van Gent George Duhamel, een der vooraanstaande Fransche auteurs, heeft in de Parijsche „Figaro het volgende artikel geschreven, dat hij het Toevluchtsoord der Beschaving noemt: ,,Ik schrijf over Nederland, omdat het lot van dit land alle volkeren van de wereld aan gaat. ...Wij Franschen, wij hebben ons spel gespeeld. Wij hebben, in plaats van ons voor te berei den op den onvermijdelijken oorlog, niet zon der hartstocht en terwijl wij tastend onzen weg moesten zoeken, groote ervaringen op sociaal gebied opgedaan. Wij hebben bondgenoot schappen aangegaan en „garanties" verstrekt, zooals een zelfbewust land kan en moet doen om er voor tekunnen zorg dragen, dat het evenwicht vah het vasteland verzekerd blijft. Wij hebben onze beloften gestand gedaan, zij het dan ook niet zonder vrees; maar het werd spoedig duidelijk, dat wij onze kracht en onze kansen hadden overschat. Onder de slagen van den vijand hebben wij den moed niet verloren; desalniettemin hebben wij wel degelijk beseft, dat deze tegenslagen het gevolg waren van onze gevoerde politiek. Maar wat is er met Nederland geschied? Het martelaarschap, dat dit land heeft ondergaan, kan in geen enkel opzicht aan eenige „be straffing" worden toegeschreven. Men zou ver moedelijk op goede gronden kunnen zeggen, dat Nederland er waarschijnlijk beter aan had gedaan zich bij het begin van het conflict aan de zijde der geallieerde landen te scharen. Maar wie zou in feite een dergelijke beslissing heb ben kunnen eischen van een klein, niet ge wapend volk, dat in beginsel neutraal was en er als een eiland temidden der twistende mo gendheden geen hebzuchtige ambities op nahield? Neen, ik herhaal het: Nederland was onschuldig. Het koos geen partij. Het sloot geen roekelooze overeenkomsten. Het vroeg slechts zijn arbeid ten bate van beschaving, wetenschap en orde te mogen voortzetten. Wanneer eens de volkeren der wereld voor de rechtbank der geschiedenis geroepen en naar verdienste gerangschikt zouden worden, zou het Nederlandsche volk in de voorste rijen staan. Zeker, de Nederlanders hebben de voor- deelen geoogst van voorrechten, die slechts ten dienste stonden van hen, die zich bevrijd waanden van alle militaire dienstbaarheid. De Nederlanders hebben alles in het werk gesteld zooveel mogelijk constructieven arbeid te ver richten. En al moet men toegeven, dat zij daarbij door deze uitzonderlijke omstandigheid begunstigd werden, dan nog doet dat niets af aan het feit, dat hun werk zoo'n schitterende bijdrage aan de beschaving is geweest. Niet door geweld maar door geduldige en vrede lievende krachtsinspanning hebben zij hun land veroverd. En op dit land, waar voor eiken duimbreed gronds de strijd met de zee, de ri vieren en moerassen gestreden moest worden, hebben zij op verbazingwekkende wijze, door hun vernuft, hun goede smaak en hun zin voor harmonie hun steden gebouwd. Zij hebben in dit groote avontuur, dat het prestige van het blanke ras in de wereld zoozeer gesteund heeft, een verre van middelmatige rol gespeeld. Zij hebben groote filosofen voortgebracht, dichters, geleerden en schilders, die wij twin tigmaal per dag prijzen en die ons geleerd heb ben schoonheid in den mensch te zien en te begrijpen. Zij hebben de grootste sociale vraag stukken op gelukkige wijze weten op te lossen. Zij hebben goeden wil, trouw en verdraag zaamheid tot een grondslag van hun nationale leven gemaakt. Hun geschiedenis en bestaan waren een prachtige rechtvaardiging voor het menschdom. Wat heeft Duitschland van dit volk gemaakt, dat zoowel ethnologisch als taalkundig aan het Duitsche verwant is? De geschiedenis van de afgeloopen vijf jaar heeft op deze vraag een droevig en deprimeerend antwoord gegeven. Dit kleine land, dat nooit twist zocht met Duitschland, waarvoor het integendeel een overtuigde bewondering koesterde, dit land, dat. zelfs geen maatregelen had getroffen tegen de voortdurende infiltratie van vijfde colon- nisten, dit kleine land vol goed Vertrouwen, is met een misdadige, ja ik herhaal, onbegrijpe lijke woede door Duitschland onder den voet geloopen. Nederland heeft alles verloren. Sedert het begin van het vreeselijke avontuur hebben de Duitschers zijn fraaie steden verwoest. Zij heb ben onder allerlei militaire voorwendselen de nobele stad Den Haag verminkt en gedeeltelijk afgebroken. Zij hebben de beste elementen van dit trotsche volk weggehaald, gevangen gezet en terechtgesteld. En later zullen wij nog meer hooren over de achtervolgingen der Joden, zoo als bijvoorbeeld te Amsterdam, en over tal- looze andere misdaden der Duitsche overwel digers. Ja, Nederland heeft alles verloren, zelfs zijn prachtige bezittingen in Indië, waar het zoo terecht trotsch op was en waarvan het zoo'n goed gebru'ik wist te maken. Deze tegenslagen waren nog niet voldoende. De strijd om West-Europa, die in alle felheid in de vruchtbare velden van Frankrijk woedde, verplaatste zich naar het Noord-Oosten en wordt nu in Nederland uitgestreden. Hongers nood lijkt onvermijdelijk. De heele wereld is er door ontroerd, maar wanneer ik over de mis daad. die thans gaande is, nadenk, lijkt deze ontroering nogal zwijgzaam en zwak. Door Nederland te vermoorden treft Duitsch land de geheele Westersche beschavincr. GEORGE DUHAMEL. Van bevoegde zijde werd ons medegedeeld, dat thans een speciaal expeditie-leger gevormd wordt, hetwelk onder den voorloopigen naam van „EXPEDITIONNAIRE MACHT" den strijd tegen de overweldigers van Nederlandsch Oost-Indië zal aanbinden. De eerste groep oorlogsvrijwilligers, die zich voor dit onderdeel heeft opgegeven, is onlangs in Engeland aangekomen, waar zij onmiddellijk in opleiding zijn genomfen in daarvoor inge richte oefenkampen. Tevens werd medegedeeld, dat het in de bedoeling ligt de hiervoor in aanmerking ko mende oorlogsvrijwilligers in de naaste toe komst op regelmatige tijdstippen op te roepen, waarna zij zich zullen voegen bij hun kame raden, die reeds eerder vertrokken voor een opleiding bij de „Expeditionnaire Macht". (Anep-Aneta). Het Zwitsersch blad „Feuille d'ayis de Nou- chatel", verklaart, dat de politie te Berlijn op verhongerde vrouwen heeft gevuurd, die een vrachtwagen met aardappelen hadden omver geworpen. Er werden 37 vrouwen gedood. De heerschende honger en de nijpende koude hebben talrijke slachtoffers gemaakt onder de duizenden vluchtelingen, die wegens den Rus- sischen opmarsch, naar de Duitsche hoofdstad zijn gestroomd. De lijken van 27 personen, waaronder 5 kinderen, werden in de straten gevonden, allen stierven van honger en van koude. Gedurende den dag hebben de vluchtelingen de banken in de parken verbrand om er zich aan te warmen en bij den Kurfustendamm heeft de menigte de trams onvergeworpen en ze in brand gestoken. Gisterenavond laat werden tenminste twintig personen gewond naar aanleiding van relletjes in de Burgstrasse, in het N.W. van Berlijn, welke te wijten zijn aan het levensmiddelen tekort. Het blad zegt, dat de ontruiming der re- geeringsgebouwen bijna geëindigd is. (Anep-Aneta). TEXTIELHANDELAREN. Gelieve alle vergunningen te sturen naar: Centraal textieldepot, Ambachtschool, Oost burg. Bij het inzenden der honr.en, gelieve U een lijst te voegen, welke vermeld het aantal in gestuurde bonnen, met opgaaf van maten en eventueele kleuren. Alle textielhandelaren worden verzocht, zich zoo spoedig mogelijk, bij het bovengenoemde depot schriftelijk aan te melden met opgaaf van naam, adres, stamboeknummer en letter(s) Zij, die inlichtingen wenschen betreffende de textiel kunnen zich vervoegen op het kantoor (Ambachtschool) iedere Vrijdagmorgen tus- schen 10-12 uur. Centraal Textieldepot, Oostburg. BEKENDMAKING. De vergunningen voor broek en windjak (hiervoor kan alleen stof geleverd worden) mo gen ook worden ingenomen, door kleermakers en naaisters, welke een textielvergunning be zitten. Commissie voor Textiplvcorziening in West Zeeuwsch-Vlaanderen.

de Stem | 1945 | | pagina 1