„Wij willen dadenl Voor God, Koningin en Vaderland. I 1 7 O r 1 1 1* NO 74. Vrijdag 23 Febr. 1945 B B""^ B B""^^ I fl Directeur J. A. H. M. Schijndel Eg a k fl fl M I B Hoofdredacteur J. J. H. A. Bruna «I ^Bb* JLhhÉV Ai JL Redact, voor het gewest A. J. v. d. Meer Redactie Oostkade 1 6, Sas van Gent EDITIE VOOR ZEELAND Prijs uitsluitend per week f 0*30 Administratie: Dubbelpoort 7, Hulst Uitgave „De Stem" Wordt op last van het Militair Gezag gedrukt op de persen van Drukkerij G. de Mul, Sas van Gent Vóór alles simpele plichtsvervulling. tt Het verlangen naar daden doorzindert ieder een. Zeker den jongen ncnsch, wiens daden drang zoo lang is opgekropt. Hem bekruipt een beklemming, als hij zich op dit voor ons volk zoo zware uur niet weet mede te helpen aan de verlichting van Nederland's lot. Vooral waar iedereen roept: bouwt mee, de handen uit de mouwen; er is zooveel te doen! We hebben ze voor ons liggen, de harte- kreten van onze jonge mannen en vrouwen: „En dan lees je, dat de jeugd van heden be smet is en niet wil werken. Is het niet afschu welijk! Men schrijft stukken over jeugdorgani saties en hulp aan het Noorden, ja men schrijft, maar verder komt het niet. Draait bevrijd Ne derland om conferenties en een vulpen, of om daden, waaraan iedereen behoefte heeft? Er zit geen spirit in de jeugd. Maar m'n God, hoe kan dat ook anders, als er geen medewerking en gelegenheid toe gegeven wordt. Wij zouden aan dit citaat tallooze anderen kunnen toevoegen: 't eene misschien wat cy nischer, een ander meer verbitterd, een derde gedeprimeerd. Maar waartoe? De jeugd zit ge laden, dat weet iedereen. Zij zoekt uitwegen om haar energie te loozen, maar vindt ze niet. Het is goed en schoon, dat de jongeren zoo zijn, dat vier-en-een-half jaar bezetting hen niet murw heeft gemaakt, maar juist fel en fana tiek. Het is goed en schoon, dat er velen zijn, die desnoods dag en nacht willen werken, lie ver dan bij zich het besef te dragen aan den kant te staan bij het zich moeizaam wederop- richten van ons geknakte volk. Daden zijn noodig op dit cogenblik, kei- noodig. Maar niet alleen groote, machtige aan grijpende daden. Zelfs die niet op de eerste plaats. Maar vóór alles: de simpele daden van plichtsvervulling, die misschien op het eerste gezicht minder belangrijk en vooral minder in teressant lijken, maar die juist de grootste bij drage vormen tot de heropstanding van ons vaderland. Want maar al te vaak schemert bij die uit gesproken of onuitgesproken verlangens naar daden dit door, dat men iets anders wik doen dan anders en anderen. Maar al te vaak idealiseeren diegenen, die zoo hard om daden roepen, de daden, welke ze zonden willen stel len. Terwijl toch om een voorbeeld te noe men hulpverleeningsdaden heusch niet zoo romantisch zijn, maar meestal zullen bestaan in domweg houtjes kappen, domweg boodschap pen doen, kindetjes wasschen en wie weet wat nog al niet meer. Voor het stellen van zulke daden onder straffe leiding komen slechts zij in aanmerking, die bereid zijn het ideaal van het dienen ten volle te beleven. De leus „Wij willen daden" kan nog uit andere velsche gevoelens ontspruiten. Het ver langen -naar de daden wordt dan een vluchten in daden. De tijd, waarin we leven, is een grootsche tijd, zwaar van problematiek. Zoo zwaar, dat zelfs ouderen daartegenover niet op stel en sprong hun houding kunnen bepalen, laat staan jongeren. Wij zijn allen min of meer uit het lood geslagen. Is het te verwonderen, dat men het vermijdt zich te confronteeren met de tijdsproblemen en liever vergetelheid zoekt in de daad. In 't Tilburg's Studentenblad „Vi king" drukte Ch. Bressers dat aldus uit: „De mensch uit het bevrijd gebied lijkt op een zenuwlijder. Hij heeft een vreeselijke haast. Hij wordt gedreven door een dadendrang. Tijd voor bezinning heeft hij niet. Dit is geen tijd voor denken, dit is een tijd voor doen", Dit alles wil geen domper zetten op het haast hartstochtelijk verlangen om hoe dan ook tot daden te komen. Het wil dit ver langen slechts „zuiveren" van valsche senti menten. v. d. P. NEDERLANDSCHE PIONIERS NA AR HET FRONT. Op het groote kazerneplein staan de com pagnieën met volledige bepakking aangetreden. De eerste Nederlandsche pioniersgroep, dit uit oorlogsvrijwilligers wordt gevormd, is klaar voor het vertrek naar het gevechtsgebied. Nu begint het ernst te worden. Na een korte, maar strenge militaire oplei ding, waarin onze jongens volgens hun offi cieren „alle verwachtingen overtroffen" is nu het groote oogenblik voor den recruut aange broken: het afscheid van de kazerne. Begeleid door Britsche verbindingsofficieren inspecteert de commandant zijn mannen. De plechtigheid wordt afgesloten door- een parade. In hun nieuwe uniformen, met hun nieuwe wapens en met een hart, dat bonst om datgene wat komen gaat, marcheert de troep langs zijn commandant de kazernepoort uit. De zelfdiscipline is buitengewoon". De jon gens doen alles voor je", vertelde me een kor poraal. „Achter het front gaan we nu aan den slag, waarbij we tegelijk nog een specialisten- opleiding krijgen. En dan hoop ik, dat we wer kelijk in de voorste linies zullen komen". De zwaaiende armen vervagen in de verte als de colonne zich in beweging heeft gezet. Op hun- wagens staat met forsche krijtletters: „Naar Amsterdam". Een ieder hoopt vurig, dat deze wensch spoedig werkelijkheid zal worden. (Anep Aneta). Het lot der geinterneerden. Tot nu toe zijn cr 12.000 Nederlanders in bevrijd gebied geinterneerd, omdat zij na 1 Februari 1942 lid zijn geweest der N.S.B. of omdat zij verdacht werden gedurende de be zetting een on-Nederlandsche houding te heb ben aangenomen. Zij werden ondergebracht in 29 kampen, waarvan het beruchte kamp te Vught het grootste is. Na de aanvankelijk dikwijls willekeurige ar restaties is de toestand momenteel zoodanig, dat alleen zij, die als collaborateurs kun nen worden gebrandmerkt, vastgehouden wor den. Op vier mannen komt een gearresteerde vrouw voor. De toestand in de kampen is bevredigend. Het zou met de principes der Geallieerden in strijd zijn de geinterneerden een behandeling te doen ondergaan zooals de Duitschers dat met hun gevangenen plegen te doen. Er wordt over het algemeen hard gewerkt. Men heeft zooveel mogelijk getracht jeder die werkzaam heden te doen uitvoeren, die met zijn of haar beroep oorspronkelijk overeenkomen. Daar naast zijn speciale ploegen gevormd die inge schakeld werden bij de wederopbouw van be vrijd Nederland: het lossen van wagens, aard appelen rooien, het ruimen van puin, ehz. Onder de geinterneerden komen velen voor die er zich van bewust worden door de Duit- sche propaganda „voorgelogen" te zijn. Zij worden politiek gereorienteerd. Teneinde aan deze „heropvoeding" een goede stoot te geven, hebben de kampcommandanten zonder uitzon dering besloten boeken, kranten en tiidschrrif- ten onder hun bereik te brengen. Hopenlijk zullen deze geschriften hen een andere kijk geven oo het wereldgebeuren. Advocaten worden in de kampen niet toege laten. Wel kunnen de geinterneerden een ver weerschrift opstellen en dit aan hun Comman dant overhandigen, die voor doorzending aar de bevoegde instanties zorg draagt. Anen-Aneta! MEDEDEELING D. K. HONTENISSE. Met ingang van 5 Maart 1945 is de volgen de wijziging in de zitting op de navolgende ge meenten gebracht: Graauw Dinsdags 9-12 uur gesloten. Vogelwaarde Woensdags 9-12 uur gesloten. Vogelwaarde Zaterdags van 9-12 uur ge sloten. St. Jansteen Zaterdags 9-11 uur gesloten. De Distributiedienst. MEDEDEELING D. K. HONTENISSE. Vanaf 23 Febr. tot uiterlijk 3 Maart a.s. kunnen aanvragen voor zwaren en zeer zwa- ren arbeid worden afgehaald en ingediend bij de plaatselijke distributiekantoren. In de week van 12-16 Maart kunnen de toegewezen toeslag bonnen worden afgehaald eveneens op de plaatselijke distributiekantoren. De Stamkaart moet hiervoor worden over gelegd. Persoonlijke oproep zal niet plaats hebben. De Distributiedienst. MEDEDEELING D. K. HONTENISSE. Petroleum voor stal- eis voertuigverlichting. Zij, die een aanvraagformulier hebben inge diend kunnen de bonnen afhalen tusschen 18-24 Febr. 1945 op de zittingsdagen van de plaatse lijke distributiekantoren. De Distributiedienst.

de Stem | 1945 | | pagina 1