DE LANDBOUW IN HET LAND VAN CADZAND. Prijs uitsluitend per week f 030 Administratie Dubbelpoort 7, Hulst Uitgave „De Stem" Wordt op last van het Militair Gezag gedrukt op de persen van Drukkerij G. de Mul, Sas van Gent Voor God, Koningin en Vaderland. DE STEM EDITIE VOOR ZEELAND No 71. Dinsdag 20 Febr. 1945 Directeur J. A. H. M. van Schijndel Hoofdredacteur J. J. H. A. Bruna Redact, voor het gewest A. J. v. d. Meer Redactie Oostkade 16, Sas van Gent 1945. aaf. li f fier. iGent III. (Slot). Laten we ter nadere oriëntatie eenige cijfers mogen noemen: 225 schuren met stalling wer den vernietigd', 500 schuren werden licht tot zwaar beschadigd; 110 hangars gingen verloren; 143 stuks zijn licht tot zwaar beschadigd; 30 a 35 pet. van de granen- en peulvruchten oogst ging verloren. De paarden- en veestapel werd gedund met enkele duizenden stuks, waaronder vele fokdieren van hooge klasse (globaal is het verlies aan paarden en rundvee op 40 pet. te stellen). Ook de kleinvee- en pluimveestapel leden enorme verliezen. Ontstellend groot is ook de schade aan voertuigen, werktuigen en machinerieën toegebracht. Van deze gingen ruim 3500 stuks grootere en kleinere door brand of andere oorzaak te loor of werden totaal onbruikbaar. Ongeveer 2400 schoppen, spaden, rieken en vorken worden vermist; ber gen zakken, duizende klaverruiters, aardappel- kiemkisten enz. gingen in vlammen op of raak ten verloren. We zullen ons er niet aan wa gen de schade, waarvan hier in totaal sprake is, te begrooten. We wachten liever de offi- cieele taxatie cijfers daarvoor af. Alleen dur ven we wel zeggen, dat het hier over bedragen van millioen loopt. En nu komt daar nog bij de schade door de inundatie, waarvan pl.m. 1000 H.A. met zout of brak water, de schade aan sluizen, dammen, heulen, slooten en drai nages, het derven van een of twee oogsten op pl.m. 1500 H.A. mijnenveld, de ruines in de landerijen door bommen en g-anaten teweeg gebracht („trechters") en last not least de en orme voortwoekering van het onkruid, DE groote vijand van de moderne bodemcultuur. Dit alles overwegende, behoeft het wel geen nadere toelichting, dat de moeilijkheden voor de Cadzandsche landbouw bij den aanvang van het teeltjaar 1945 onnoemelijk groot zijn. En nu verzwijgen we nog maar, hoe veel boe ren en eveneens hun arbeiders thans op de allerprimitiefste manier gehuisvest zijn, er voor het vee dikwijls nog heelemaal geen stalling is (materiaalgebrek), ja mensch en dier vaak bij buren of familie moesten worden onderge bracht. Ook dit is voor zoovele bedrijven een factor, die het weer op gang brengen ten zeerste bemoeilijkt. Alles bij alles ligt de gevolgtrekking voor de hand, dat de totale agrarische productie in „Cadzand" in 1945 een heel stuk beneden het gemiddelde zal blijven. Nemen we aan, dat van het teeltjaar 1944 een hoeveelheid producten tot zijn recht zal komen, die misschien op 55 pet. van normaal is te stellen, dan zal dit voor 1945 zeker wel niet hooger zijn. Vooral de ontijdige grondbewerking van verschillende duizende hectares, het tekort aan werkkrachten en trekkracht, werktuigen en an der materiaal, het niet beschikbaar zijn van stikstof en fosforzuurmest, alsmede de zoo be de perkte vervoermogelijkheid, baren hier grootste zorg. Waar beknoptheid ons geboden is, kunnen we over een en ander niet nader uitweiden. Intusschen hopen we duidelijk gemaakt te hebben, dat het weer op gang brengen van de Cadzandsche landbouw -- en dit liefst zoo spoedig mogelijk niet alleen een eminent boerenbelang is, doch een levensbelang voor de gansche streek en een groot belang voor Provincie en Rijk tevens. v. D. STAATSTOEZICHT OP DE VOLKSGEZONDHEID PROVINCIE ZEELAND. Aan de ouders, Zooals U allen bekend, zijn in den laatsten tijd meerdere gevallen van diphterie voorge komen onder de kinderen alhier, een ziekte, die zeer gevaarlijk is, ongunstig kan verloopen en van het eene kind op het andere kan overgaan. Door tijdige inspuiting van serum is het wel mogelijk de sterfte onder de lijders aan diph terie -te beperken, doch nog beter is het de ziekte te voorkomen. Daartoe hebben ons de wetenschappelijke onderzoekingen" der laatste jaren in staat gesteld door een middel, dat bij algemeene toepassing in staat zal zijn de ver breiding van deze ziekte in belangrijke mate tegen te gaan en daarmede tal van sterftege- vallen te voorkomen. Dit middel is de vacci natie; daartoe worden de kinderen twee keer ingeënt. Tal van waarnemingen, zoowel in Neder, land als in het buitenland verricht, hebben aangetoond, dat de inenting tegen diphterie niet alleen gevaarloos is, doch de ingeente kin deren veel minder door de ziekte worden aan getast, dan de kinderen, welke niet ingeënt zijn Breekt ondanks de inenting ziekte uit, dan vér- loopt deze gewoonlijk goedaardig; daar de om vatbaarheid eerst twee maanden na de laatste inspuiting bereikt is, komen vooral in het be gin nog al eens enkele gevallen voor, die dan evenwel licht verloopen; daarna zijn nieuwe gevallen uiterst zeldzaam. Wilt gij Uw kinderen zooveel mogelijk ie- gen diphterie beschermen, laat hen dan inen ten; hiertoe wordt U thans in overleg met de Inspectie der Volksgezondheid, gratis gelegen heid gegeven. Aangeraden wordt kinderen van 1 tot 14 jaar te laten vaccineeren tegen diphterie, ook qudere kinderen kunnen dit laten doen. De in enting zal voorloopig vrijwillig geschieden. Wendt U voor nadere inlichtingen tot Uw huisarts. Ilja Ehrenburg over de Duitsche ineenstorting. In een artikel, getiteld „Het uuf van de kastijding heeft geslagen", schrijft Ilja Ehren burg onder meer: Onze dienstmannen, belast met de regeling van het verkeer, zijn op hun post naast de kastellen van de Teutonische orde, te Allen- tein, Oostenrode en te Marienburg. Gisteren nog, werden hier Russische meisjes door de Pruisen gemarteld, maar het uur van de ka stijding heeft geslagen. Neen, geen toegeeflijkheid voor de Hitle- riaansche schurken. Wij zullen niets vergeten. Wij marcheeren dwars door Pommeren en Wit- Rusland, dat geruïneerd en bloedend spookt voor onze oogen. Voor Koningsbergen, voor Breslau, voor Schneidemühl, zien wij de puinhoopen van Stalingrad. De soldaten, die vandaag den stormloop doen tegen de Duitsche steden, zullen niet ver geten, hoe te Leningrad, de moeders hun doode kinderen op kleine sleden medenamen. Berlijn heeft het lijden van Leningrad nog niet be taald. Berlijn zal moeten betalen voor den Duitscher, die de kinderen omhoog gooide en er op schoot met den schaterlach: „Een nieuw soort sport". Het zal betalen voor den Duitscher, die in de streek van Leningrad de Russische vrouwen verbrandde en er prat op ging: „Die Russen branden alsof zij niet van vleesch, doch van stroo waren". Het zal betalen voor den Duit scher, die de Russen levend begroef met het hoofd boven den grond uitstekend en die in zijn brieven zei: „Dat zijn mooie bloembedden". Berlijn zal voor alles betalen en Berlijn is niet ver weg. De Duitsche mannen en vrouwen tieren, klagen en huilen. Zij bewegen zich en hollen rond te midden van de granaten en van de sneeuwvlokken. Duitsche heksen en vamp's vluchten en begrijpen reeds, dat er voor hen geen schuilplaats meer is. Wie zal ons tot staan brengen? Generaal Model, de Oder, de Volkssturm, te laat! Vlucht, brandt, stoot doodskreten uit, het uur van de kastijding heeft geslagen. Anep-Aneta) KORTE BERICHTEN. DUITSCHE GEVANGENEN LANCEEREN V. 2's, Volgens verklaringen van een uit bezet ge bied ontsnapten Nederlander zouden de Duit- schers bij het afschieten van de V. 2's op Nederlandsche grondgebied van Duitsche ge vangenen gebruik maken. Dezen zouden dan, na een vastgesteld aan tal raketten te hebben afgeschoten, kwijtschel ding van straf verkrijgen. Het spoorwegverkeer tusschen Moskou en Warschau is onlangs hervat. (Anep-Aneta)

de Stem | 1945 | | pagina 1