DE LANDBOUW IN HET LAND VAN CADZ ADVIESCOMMISSIE KORTE BERICHTEN. Voor God, Koningin en Vaderland. 1 j1 1 M j1 M No 69. Zaterdag 17 Febr. 1945 H B l-i I B""l I I Directeur J. A. H. M. van Schijndel SB p| J k B B J I B Hoofdredacteur J. J. H. A. Bruna «JS» JLbMB JL Redact, voor het gewekt A. J. v. d. Meer Redactie Oostkade 1 6, Sas van Gent EDITIE VOOR ZEELAND Prijs uitsluitend per week f 0.30 Administratie Dubbelpoort 7, Hulst Uitgave „De Stem" Wordt op last van het Militair Gezag gedrukt op de persen van Drukkerij G. de Mul, Sas van Gent I: Voor het land van Cadzand is de landbouw in zijn verschillende geledingen .ven fundamen- teele beteekenis. De visscherij te Breskens en de industrie aldaar en te Sluis daargelaten, is de landbouw voor deze streek DE primaire bron van inkomen. Ambachten, winkels, han dels- en transportbedrijven danken hier ten slotte hun bestaansmogelijkheid aan het alge meen fundament: de landbouw. Hoe duidelijk trad dit aan het licht omstreeks 1929, toen het voor den- landboüw verre van rooskleurig was en diengevolge voor alle dorpszaken in deze streek een minder goede tijd aanbrak. Nu de landbouw in ons goede „Landje" door het oorlogsgeweld zoo buitengewoon zwaar is getroffen, willen we bij zijn beteekenis iets nader stilstaan. W. Z.-VIaanderen heeft ruim 22.000 H.A. bouw- en een kleine 5000 H.A. grasland. Te zamen is dit 18 pet. van het totale cultuur areaal van onze provincie. Alleen dit cijfer zegt ons reeds veel omtrent de beteekenis van W. Z.-Vlaanderen als voedselproducent. Ech ter zeggen ons daaromtrent nog meer de vol gende cijfers, die we ontleenen aan een bere kening, die we in 1938 samenstelden. De met tarwe beteelde oppervlakte bedroeg in dat jaar: ruim 20 pet. met gerst: 26.5 pet. met erwten: 20 pet. meet stamboonen 17 pet. en met suikerbieten bijna 16 pet van de totale oppervlakte in onze provincie, met deze gewassen bezet, terwijl bijna 25 pet. van het Zeeuwsche vlas in W. Z.-Vlaandercn groeide. Voor 1942 berekenden we de waarde van de hier genoemde producten, tezamen met die van de aardappelen, op ruim 9 millioen gulden. We leggen er den nadruk op, dat dit bedrag nog verre blijft van de waarde van de totale akker- bouw-productie in W. Z.-Vlaanderen voor laatstgenoemd jaar. Voegen we daar nog bij, dat ook de paar denfokkerij en de veehouderij bedrijfsonder- deelen zijn, welke kapitale sommen opbrengen, dan valt het niet moeilijk in te zien, dat de totale waarde van de jaarlijksche agrarische productie in W. Z.-Vlaanderen genoemd be drag nog met verschillende millioenen over treft Gaan we de gemiddelde opbrengsten voor v,- -chillende gewassen in diverse kleistreken vr i ons land na, dan is de conclusie, dat de W. Z.-Vlaamsche landbouw op hoogen trap staat. De paardenfokkerij wist er zich een wereldreputatie te verwerven, terwijl er stal len rundvee zijn, die de beste van Zeeland ge noemd kunnen worden en dus afzet van fok- vee naar elders mogelijk is. In het kort: het West Zeeuwsch-Vlaamsche boerenbedrijf mag er zijn. Vooral na den oorlog 1914-1918 ging de gewassen opbrengst per H.A. met rasse schreden vooruit. Zoo geeft een vergelijk tus- schen de twee 5-jarige perioden 1923-1927 en 1977-1937 een opbrengst-stijging van 16.7 pet. over de geheele linie te zien. Voor de aard appelen bedroeg deze stijging zelfs 60 pet.!!! Geen wonder dan ook, dat W. Z.-Vlaande ren een der belangrijkste gebieden van Zeeland werd vcor goedgekeurd zaaizaad en pootgoed. In 1941 b.v. telde men hier 17 pet. van de totale oppervlakte te velde goedgekeurde ge wassen van geheel Zeeland. Gaan we na, waaraan deze opbrengsttoe standen te wijten zijn, dan kunnen we in het kort de volgende factoren opsommen: betere ontwatering, betere bewerking en onkruidbe- strijding, beter zaaizaad en pootgoed, ra- tioneele bemesting, een betere ontwikkeling van het jonge boerengeslacht (landbouwonder wijs), organisatie, enz. Het zou te ver voeren, wanneer we over deze factoren gingen uitwei den. Genoeg zij het vast te stellen, dat de West Zeeuwsch-Vlaamsche boer met z'n tijd meegaat en hij zijn bedrijf op een hoog plan heeft weten te brengen, ai is het dan ook, dat er in Zeeland gebieden zijn, die zijn vruchtbare land nog in productie per vlakte eenheid over treffen '(N. Beveland en St. Philipsland b.v.) Het staat echter voor ons vast, dat wanneer de oorlog geen spaak in het wiel had gestoken, W. Z.-Vlaanderen, dank zij zijn beste bodem, nog meer intensievere ontwatering en -steeds toenemende ontwikkeling van zijn jonge boeren geslacht binnen afzienharen tijd tot de topge- bieden van Nederland zou hebben behoord Naar wij vernemen, is eenigen tijd geleden, met goedkeuring van den Commissaris der Koningin, door den burgemeester van Honte- nisse een adviescommissie in het leven geroe pen. Het doel van deze commissie is den bur gemeester op een zoo ruim mogelijk terrein voor te lichten en van raad te dienen betref fende alle zaken, die verband houden met het bestuur der gemeente. Op deze wijze is een waarborg geschapen, dat met de bijzondere eischen van den huidigen tijd bij het nemen van maatregelen en beslissingen door den bur gemeester of het college van burgemeester en wethouders, volledig rekening kan worden ge houden. De leden dezer commissie zijn: D. Th. Schelfhout, hoofd der R.K. Tonqens- school te Groenendijk: T. v. d. Dool, Ontvan ger der Registratie te Tivoli; A. P. Stallaert te Lamswaarde; R. Fassaert, le Luitenant 14 R.I., te Lamswaarde. VERZUCHTING VAN GOEBBELS. Dr. Goebbels schrijft deze week in ,,Das Reich": Het lot wil, dat wij den harden lijdensweg tot het einde gaan. De vijand bezet thans Duitsch grondgebied, dat een belangrijke rol speelde in onze oorlogsberekeningen, zoowel wat betreft de industrie als de voedselvoorzie ning. De dagen, waarin wij nog in staat wa ren, een ruim gebied te gebruiken voor onze oorlogsdoeleinden, zijn voorbij. Het verlies van elk dorp, van eiken akker, van elke stad en van elke fabriek is een rechtstreeksche ver mindering van ons oorlogspotentieel, en dan houden wij nog geen rekening met het on noemelijk lijden van ontelbare Duitschers. De duistere horden trekken door de Ooste lijke en Zuid-Oostelijke provincies van ons land. Zou er werkelijk iemand kunnen gelooven, dat het Duitsch opperbevel zijn volk zooveel lijden, ellende en onrust zou opleggen, zoo het niet een ander middel bezat om aan de na derende bedreiging te ontkomen? De zondvloed, die uit de woeste vlakten van Rusland komt, zal eerst tot staan gebracht worden als hij een hoogtepunt zal bereikt heb ben, dat vqor een ieder zichtbaar wordt. Tot zoolang rnóetemrgrij onze koelbloedigheid be waren en jVoet aij stuk houden, zelfs als wij uit duizenden wonden bloeden. Anep-Aneta) 800 CALORIEËN PER DAG IN BEZET NEDERLAND. Hoe slecht de voedingstoestand in bezet Ne derland op het oogenblik is, wordt gede monstreerd door het feit. dat het gemiddelde aantal calorieën der dageüjksebe maaltijden indien men dit woord nog gebruiken mag voor het schamele beetje eten, dat de menscher nog kunnen bemachtigen niet meer dan 800 be draagt. op sommige plaatsen bedraagt het brood rantsoen nog maar 500 gram per week. Het ernstigst is de toestand ten Westen van de IJssel. Er is geen melk, geen kaas, geen vleesch en aardappelen zijn er evenmin. Ten Oosten van de IJssel is er iets meer voedsel voor handen. Als gevolg van het ontbreken van zeep en andere reinigingsmiddelen komen in bezet Ne derland veel vlooien, hoofd- en kleerluizen voor Over het algemeen blijven gelukkig ernstige ziekten uit. Alleen komen er zeer veel gevallen van dyphteritus 'voor, meestal van ernstigen aard, zoodat het sterftecijfer hocg is. Eveneens is schurft een ziekte die zich snel verspreidt. De jeugd wordt vooral door worm-infecties gekweld. (Anep-Aneta). Volgens den correspondent van de „Daily Mail" te Zurich hebben de Duitschers een nieuw geheim wapen waarmee zij aan de ver nietigende luchtaanvallen op Duitschland een eind hopen te maken. Het zou een soort gra naat zijn, die van zeer eenvoudige samenstel ling is en een dusdanige luchtverplaatsing te weegbrengt, dat de aanvallende bommen werpers erdoor vernield worden. (Anep-Aneta)

de Stem | 1945 | | pagina 1