DE STEM GEEN DICTATUUR VAN LINKS OF RECHTS 1 IT. Prijs uitsluitend per week f 0.30 Administratie Dubbelpoort 7, Hulst Uitgave „De Stem" Wordt op last van het Militair Gezag gedrukt op de persen van Drukkerij G. de Mul. Sas van Gent Voor God, Koningin en Vaderland. EDITIE VOOR ZEELAND No 68. Vrijdag 16 Febr. 1945 Directeur J. A. H. M. van Schijndel Hoofdredacteur J. J. H. A. Bruna Redact, voor het gewest A. J. v. d. Meer Redactie Oostkade 16, Sas van Gent Het was in het jaar 1920, det Prof. A. Carnoy van Leuven een zeer merkwaardig boekje schreef over -democratie. „Vers la Dé' mocratie sincère" Bruxelles, A. Dewit. Deze brochure van ongeveer 100 bladz. heeft heden nog niets van haar actualiteit verloren. Er was een eigenaardige coïncidentie van omstandigheden: toen en nu. Van de eene kant het volk, dat zoo groote offers gebracht had voor den vrede. De oorlog was in België pas geëindigd. Het volk wilde zich nu ook de vruchten van zijn overwinning en het resultaat van zijn offers verzekerd zien. En van de andere kant was er de dreiging van het bolsjewisme. In 1927 mochten wij den Prof. en oud-minister van binnenlandsche zaken op de Paedagogische Week in Tilburg over hetzelfde onderwerp hooren in verband met de opvoeding. Bij het uitgaan der zaal bemerkte ik, dat hij sommigen te vooruitstrevend was. Nu, ongeveer twintig jaar later, zal ver moedelijk niemand zóó zijn brochure beoor- deelen. Wij zijn overtuigd van de waarheid zijner eigen woorden: dat zijn boekje inderdaad is de vrucht van veel nadenken en voortdurende in spanning om het contact met het leven te be waren zonder er in onder te gaan. Weer is er een oorlog ontstaan. Weer voelt het volk alom hoe zwaar de offers zijn geweest,, die 't moest brengen om den vrede te winnen. Erger dan toen voelt het de dreiging van het bolsjewisme. Algemeener den toen is het streven naar een echte democratie waarneembaar. Weer is er iemand die zijn tijd, deze tijd en het volk begrijpt en schrijft over democratie. Nu is het de H. Vader de Paus zelf. „Vervolgens, en dit is wellicht het belangrijkste: in het onheilspellend licht van de oorlog, dat hen omringt, in de brandende hitte van de oven, waarin ze zijn ingekerkerd, zijn de vol ken als het ware ontwaakt. Zij hebben een nieuwe houding aangenomen ten opzichte van de staat en degenen die regeeren een twijfe lende critische, wantrouwende houding. Geleid dcor bittere ervaring, verzetten zij zich met steeds grooter drang tegen het zich toeëigenen van rechten door een onbeperkte en onaan tastbare dictatoriale mecht, en zoeken een re- gee'ringsvorm, die meer vereenigbaar is met de waardigheid en de vrijheid van den burger". De Paus is overtuigd, dat in de ware demo cratie hooge eischen gesteld worden aan het volk. Dit is immers niet in staat medeverantwoor delijkheid te dragen voor 't lands bestuur, als het niet kan oordeelen over het openbaar wel zijn van den Staat en de middelen waardoor dit moet worden nagestreefd. En zij, die gekozen worden om te regeeren, zullen zedelijk hoogstaande menschen en ka rakters moeten zijn om hun persoonlijk belang altijd ondergeschikt te maken aan het alge meen. Daarom zal het volk moeten worden opge voed tot ware democratie in de geest van den Paus, in die nobele geest van Carnoy. Daarvan zal veel afhangen voor de toe komst. „De toekomst zal niet .zijn zooals z<j mee- nen, die vast geroest zitten aan het verleden, maar zooals zij gemaakt zal worden door hen die de toekomst beminnen, in de toekomst ge loven en die er zich voor inspannen haar beter te maken dan het tegenwoordig is". En daarom hebben wij apostelen noodig der democratie, die haar preken en het geloof in de democratie verspreiden. „De democratie, wil ze werkelijk levensvat baarheid bezitten, dient een soort godsdienst te wezen die haar apostelen noodig heeft". Ook hier kunnen wij instemmen met Prof. Carnoy. En die apostelen, dat zijn de ouders, de on derwijzers, de pers en allen, die werken aan de opvoeding van jeugd en volk. Uit het bovenstaande blijkt, dat wij het niet eens zijn met het dilemma waarmee de nazi's hier te lande zoo geleurd hebben tijdens de be zetting. Voor hen bestond slechts keuze tusschen Na tionaal Socialisme en bolsjewisme. Het is met dit dilemma juist als met dat an dere, dat we overal aan de hoeken van straten aangeplakt zagen: een plaat met een tot de tanden gewapenden soldaat en een fat, een dandy, een jongen met een meisjeskop en daar onder: Wie is de ware Nederlander? Ons volk toonde meer begrip van logica dan de domme Duitschers en antwoordde spontaan: we moeten ze geen van beiden. Geen dictatuur van links of rechts, dat maar een klein verschil maakt, maar de ware de mocratie. En om den Paus na zijn prachtige Kerst boodschap te beschuldigen van facisme of na zidom, gelijk de Prawda onlangs deed, moet men al even erg overhoop liggen met de waar heid als de Duitschers met hun leugenpro paganda. P. GERVASIUS Huwelijken met militairen. We hebben onlangs melding gemaakt van een bericht in 'n aantal Engelsche kranten, vol gens hetwelk door de geallieerde legerleiding huwelijken tusschen Britsche militairen en Bel gische meisjes waren verboden. Dit bericht be hoeft naderen uitleg. Het is zóó, dat zulke huwelijken niet mogelijk zijn voor de Britsche wet. Ze moeten eventueel voltrokken worden volgens de procedure van het land, waar de militair dient. Daar zitten veel moeilijkheden aan vast. De bruidegom moet een woning-toe wijzing bezitten, alsmede een schriftelijke toe stemming van zijn Commanding Officer. Die toestemming nu wordt niet gegeven, voordat die officier ernstig met den jongeman en met de ouders van het meisje heeft gesproken. Een reporter van „The Star" vernam, dat minder dan 1 pet. van de huwelijken na deze beraad slaging doorgaat. Bovenbedoeld bericht sloeg nu op het feit, dat deze regeling voor België van kracht is geworden en men verwacht, dat dit vroeger of later ook voor Frankrijk en Nederland zal geschieden. In Italië schijnt het nog veel moeilijker gemaakt te worden: daar moet de militair ook nog zes maanden kennis hebben met het meisje, alvorens hij de toe stemming kan krijgen en het huwelijk kan pas 90 dagen na die toestemming voltrokken wor den. MEDEDEELINGEN RIJKS LANDBOUW CONSULENT W. Z.-VLAANDEREN. De Rijkslandbo.uwconsulent voor Z.-Vlaan- deren zal vanaf Februari iedere marktdag te spreken zijn op de markt te Groede. Hij zal daar aanwezig zijn vanaf 2 tot 3,30 uur. In cultuur brengen van geinundeerde gronden. In verband met het slechte weer en het zeer moeilijk verkeer, zal er in het onderzoek /an de geinundeerde gronden een vertraging ko men, zoodat dc betrokkene verzocht worden daar rekening mee te houden. Distributie van Landbouwwerktuigen. Er is momentcel een overzicht gemaakt van de door oorlogsgeweld vernielde machines. Zoodra er landbouwmachines komen, zullen deze onder de door oorlogsgeweld getroffenen worden - gedistribueerd. Men moet er evenwel rekening mee houden, dat het aantal machines, dat eventueel beschik baar zal komen, niet groot zal zijn, zoodat in dat geval de machines onder de gegadigden zullen verloot worden. KORTE BERICHTEN. Volgens de „Daily Mail" zal de eerste in ternationale bijeenkomst van padvinders na de jamboree van 1937 zes maanden na het einde van den oorlog in Europa te Parijs worden qe- houden. Te Namen zijn door een Amerikaansch mi litair gerechtshof twee Amerikaansche sol daten, die zich aan overvallen op vrouwen hadden schuldig gemaakt, tot den strop ver oordeeld. Het vonnis werd voltrokken, nadat generaal Eisenhower er zijn goedkeuring aan had gehecht. Anep-Aneta).

de Stem | 1945 | | pagina 1