Samenwerking binnen de Onderneming MAATSCHAPPELIJKE WEDEROPBOUW MARVA'S HERZIENING SALARISSEN O VERHEIDSPERSONEEL. Voor God, Koningin en Vaderland. I 1 7 r B 1 1 n[ No 65. Dinsdag 13 Febr. 1945 H I I I Directeur J. A. H. M. van Schijndel H /0 |9 J p fl fl i 1 xfj# H Hoofdredacteur J. J. H. A. Bruna J9«JBnea^V «99» JÊLm^Èm JLb W JL Redact, voor het gewest A. J. v. d. Meer Redactie Oostkade 1 6, Sas van Gent EDITIE VOOR ZEELAND Prijs uitsluitend per week f 0.30 Administratie Dubbelpoort 7, Hulst Uitgave „De Stem" Wordt op last van het Militair Gezag gedrukt op de persen van Drukkerij G. de Mul, Sas van Gent De historische groei in het economisch leven heeft meegebracht, dat zij, uit wier onderlinge samenwerking een gezamenlijk goed voort sproot, inplaats van naast en met elkaar te werken, tegenover elkaar zijn komen te staan. Dat geldt niet alleen wat de houding van de onderneming betreft ten opzichte van anderen, die ook het hunne willen bijdragen tot berei king van het economisch doel. Daar zal het besef, dat de onderneming slechts een deel is van het apparaat, hetwelk den mensch in zijn behoeftebevrediging bijstaat, moeten leiden tot een vervanging van het beginsel der vrije con- cur ren tie-tot-den-dood door het beginsel van het dienen der gemeenschap, ieder op zijn ei gen plaats. Maar dat geldt ook voor het in wendig leven der onderneming. De onderneming de cel van het econo misch leven is immers, althans moet zijn, een werkgemeenschap, waarin de productie factoren arbeid en kapitaal, geleid en ge stuwd door den ondernemer, ieder hun aandeel bijdragen tot het gezamenlijk resultaat, een pro duct of een dienst. Ieder streeft hierbij natuurlijk zijn persoonlijk doel na: de ondernemer _zijn winst, de kapitaal verschaffer zijn dividend, de arbeider zijn loon. Dat is op zich ook geen kwaad. Maar als ieder zijn doel gaat nastreven zonder rekening te houden met de rechtmatige eischen van hem, met wien hij samenwerkt en met'wien hij dus gezamenlijk de opbrengst moet deelen, dan gaat er iets ontstaan, wat wel fout is, wat te gen de zedenwet indruischt. En zoo was het in de praktijk; het kapitaal nam de leiding, trok naar zich toe, voerde maatregelen door, daar bij alleen rekening houdend met wat het voor zichzelf als van het meeste belang achtte. Te genover dit machtsapparaat konden de arbei ders niets anders doen dan ook te trachten zich een zekere macht te verschaffen; zij deden dat door zich hecht aaneen te sluiten in hgn vakorganisaties: de klasse-strijd werd geboren. Maar strijd kan nooit leiden tot saneering van ons economisch leven: het eenige middei daartoe is samenwerking. Samenwerking bin nen de onderneming van hen, die hun arbeid inbrengen, hen die het kapitaal verschaffen en hen, die den arbeid leiden. Eerste voorwaarde daartoe is herziening van het arbeidsbegrip. Aanvaarden van het feit, dat arbeid geen koopwaar is, die men kan verschaffen zooals men zich grondstoffen ver schaft, die men kan ontdoen, zooals men afval wegwerpt, maar dat een mensch de drager is van die arbeidskracht en dat arbeid van hem niet te scheiden is. Verwerpen van de opvat ting, dat men zich arbeid voor geld kan koo- pen; inplaats daarvan doordringen van de ge dachte, dat het loon het den arbeider toekomen de aandeel in de opbrengst der werkgemeen schap is. Uitgaande van die gedachten kan de sa- neeringsgedachte vruchtbaar in de praktijk worden omgezet: zal de arbeider medezeggen- schep verkrijgen zeker in de kwesties, die zijn wel en wee rechtstreeks betreffen. Deze mede zeggenschap, gepaard gaande met het verkrij gen van het benoodigde inzicht in de sociale en economische structuur, dit volwaardig lid worden van de gemeenschap zal niet leiden- tot vermindering van de economische presta ties, maar zal integendeel het gemeenschappelijk werk, activeren, zal het organisme soepeler doen loopen en zoodoende de onderneming juist met des te grooter zekerheid haar doel doen bereiken. v. d. P. ROOSEVELT NAAR DEN PAUS? In verband met een mogelijk bezo'ek van President Roosevelt aan den Heiligen Vader, werd een speciaal protocol opgesteld. Wilson is de laatste president van de Ver- eenigde Staten die te Rome een bezoek bracht aan den Paus. Pius XII ontmoette President Roosevelt tijdens een reis in de Vereenigde Staten in 1939. (Anep-Aneta) In aansluiting op vorige publicaties over de Marva's maakte de Marine Voorlichtingsdienst nog het volgende bekend: De candidaten moeten Nederlandsche zijn, doch in bijzondere gevallen kunnen ook vrou wen en meisjes van geallieerde nationaliteit voor dienstneming in aanmerking komen indien zij goed Nederlandsch spreken. De leeftijdsgrenzen zijn vastgesteld op 18 en 45 jaar, terwijl voor bepaalde dienstvakken engere zijn gesteld. Hoewel de Marva's als regel buiten de ge vechtsfronten blijven, wil dit niet zeggen, dat zij hun geheele diensttijd in Nederland zullen doorbrengen. In tegendeel, waar ter wereld de Koninklijke Marine ook walinrichtingen zal hebben, zullen de Marva's te werk worden ge steld, bijv. West-Indië, Colombo, Australië, Engeland, Amerika en later ook Nederlandsch Oost-Indië. In dit geval zijn zij zg.- mobiele Marva's, doch voor haar, die om bepaalde particuliere redenen in Nederland en dus immobiel wenschen te blijven is zeer zeker ook plaats in de M.V.A. De mogelijkheid is echter steeds open om op eigen verzoek van de immobielen naar de mobielen over te gaan. Vanzelfspre kend dienen Marva's hun Vaderland het best door zich als mobiel op te geven. Een ieder, die vrijwillig dienst neemt bij de M.V.A.doet zulks voor een termijn van 3 jaren. In zeer bijzondere gevallen kan ook een verbintenis worden aangegaan voor een kor- teren termijn. Indien de vrede (dus ook die met Japan) wordt gesloten binnen 3 jaar nadat de verbintenis is aangegaan, wordt de Marva met groot verlof gezonden. Voor zoover het dienst belang zulks medebrengt, kan de Minister van Marine echter aan Marva's, die dit wenschen. toestemming geven om langer in werkelijken dienst te blijven. De diensttijd in de tropen zal als regel niet langer dan 2 jaren duren. Na beëindiging Van het dienstverband kan, met inachtneming van de desbetreffende voor schriften, een nieuwe verbintenis worden aan gegaan. Marva's, die gedurende den tijd, dat zij in actieven dienst zijn, in het huwelijk treden, kunnen, indien omstandigheden dit wenschelijk maken, met groot verlof worden gezonden. Na in diensttreding doorloopt de candidate een proeftijd, die voor de meeste dienstvakken twee weken bedraagt. Na afloop van deze proeftijd, evenwel niet binnen den termijn van twee weken, is de can didate vrij zich terug te trekken. Anderzijds wordt door de Marineleidir.g gedurende den proeftijd nagegaan, of de candidate geschikt is voor definitieve opneming in de M.V.A. en voor het van haar verlangde werk. Indien na afloop van den proeftijd de I.lar va geschikt blijkt te zijn voor den dienst, wordt zij geacht een vast dienstverband te heb ben aangegaan. (Anep-Aneta). De Regeering heeft zich uitvoerig voor laten lichten over de kosten van het levensonderhoud in het bevrijd gebied en over de salarissen, die thans in Nederland door het overheidspersoneel genoten worden. Bij dit onderzoek zijn haar onder meer niet ontgaan de ongelijkheden, die tijdens de bezetting op het gebied van de sa- larieering voor het personeel in overheidsdienst zijn ontstaan. Het ingestelde onderzoek heeft tot de overtuiging geleid, dat, in afwachting van de bevrijding van Nederland en bij wijze van voorloopigen .maatregel eene herziening van de salarissen en toelagen van het Rijks personeel noodig is. Nu de Regeering haar standpunt heeft be paald, doch het georganiseerd overleg met de vertegenwoordigers van het Rijkspersoneel nog niet op de vroeger gebruikelijke wijze kan worden gevoerd, zal zij binnen den kortst mo gelijken tijd over de door haar ontworpen her ziening in overleg treden met een aantal ver tegenwoordigers uit verschillende dienstvakken, die buiten de Regeering om zullen worden aangewezen. (Anep-Aneta).

de Stem | 1945 | | pagina 1