DE STEM Vrouwen en meisjes in dienst van het vaderland* TEXTIELVOORLICHTING. Prijs uitsluitend per week f 0.30 Administratie Dubbelpoort 7, Hulst Uitgave „De Stem" Wordt op last van het Militair Gezag gedrukt op de persen van Drukkerij G. de Mul, Sas van Gent Voor God, Koningin en Vaderland. EDITIE VOOR ZEELAND No 63. Zaterdag 10 Febr. 1945 Directeur J. A. H. M. van Schijndel Hoofdredacteur J. J. H. A. Bruna Redact, voor het gewest A. J. v. d. Meer Redactie Oostkade 16, Sas van Gent Is militairiseering gewenscht? Te allen tijde rust op iederen burger de plicht zijn vaderland te dienen. Maar wan neer het land in nood is, als zijn bestaan wordt bedreigd, treedt deze verplichting wel zeer sterk op den voorgrond. Op de eerste plaats zijn he.t de mannen en jongelingen, wier mannelijke kracht vereischt wordt in den militairen aienst en van wie het hoogste offer, 't leven, gevraagd kan worden. Doch ook buiten de militaire functies zijn de mannen noodig, in landsbestuur zoowel als in de industrie, bij den arbeid te plattelande en in de steenkoolmijnen. De geaardheid van de vrouw is een geheel andere, zoo ook haar roeping en haar taak in de maatschappij. Doch hierdoor wordt geens zins haar medewerking voor het voortbestaan van het vaderland minder belangrijk. Primair is voor de vrouw: haar taak in en voor het gezin, ook in oorlogstijd. Indien eenigszins mogelijk, dient de gehuwde vrouw vooral daar, waar de man afwezig is we gens uitoefening van -zijn vaderlandsche plicht te blijven in haar gezin, teneinde deze zoo belangrijke cel der maatschappij ongerept te bewaren tot de terugkomst van den echtgenoot en vader. Deze schijnbaar zoo eenvoudige, maar in wezen grootsche taak is een eerste ver- eischte voor een schoone toekomst van het vaderland. Deze taak wacht thans de moeders van het bevrijde deel van Nederland. Zuid-Nederland zal door zijn duizenden goede huisvrouwen en moeders in dit opzicht de eerste steen leggen voor het Herrijzend Vaderland. Op 't nog te bevrijden gedeelte van ons land dient echter evenzeer de aandacht gevestigd te blijven: een plicht, die in het bijzonder de ongehuwde vrouwen en meisjes voor oogen zal dienen te staan. De zorg voor de gezinnen in het Noorden, waar straks in alle opzichten hulp benoodigd zijn zal, kan voor een groot deel op haar schouders gaan rusten. Het is een verheugend teeken, dat vanuit Brabant een nationale gezinszorg voor het Noorden wordt opgebouwd, een instituut ge vormd uit die kringen, welke vroeger soms zoo moeilijk samenwerking konden bereiken, maar thans de spreekwoordelijk geworden „een heid in verscheidenheid" hebben gevonden. Van Katholieke zoowel als van Protestantsche zij de wordt deze gezinszorg ten zeerste bevor derd. Voor de vrouw is overigens nog meer werk weggelegd; men denke aan de verzorging van zieken en gewonden, de hulp aan evacué's en oorlogsslachtoffers, aan administratieve arbeid, aan het verschaffen van huiselijke gezelligheid aan de soldaten van eigen land en die onzer bevrijdingslegers. Is dan geen taak weggelegd voor de vrouw in zuiver militair verband? De toestanden bij de geallieerde volkeren be wijzen, hoezeer de vrouw door werkzaamheden van allerlei aard, niet het minst op milit,air ge bied, duizenden mannen heeft vrijgemaakt voor hun primaire oorlogstaak. Men zou echter onjuist redeneeren, indien men de toestanden, zooals die b.v. in Engeland ontstaan zijn in den loop der harde oorlogs jaren, ook op ons land wilde toepassen. Even min zou het verstandig zijn het oog te sluiten voor ongewenschte situaties, welke daar hoezeer dan ook tegen den zin der overheid onvermijdelijk moesten ontstaan. Militsriseering van de vrouw kan echter noodzaak zijn en dan dient zij haar plicht te doen, onverschokken, doch met behoud van haar eigen aard. Dat dit laatste moeilijk is, zal niemand be twijfelen en evenmin, dat de verzwakking of verwording der edelste vrouwelijke eigenschap pen een ramp zou vormen voor de toekom»'t van ons volk. 't Is de taak van elke vrouw zich ernstig te bezinnen op den plicht die op haar rust. En slechts na rijp beraad, zal zij mogen beslissen op welke wijze zij zich van dien plicht dient te kwijten. Dr. A. Geen terugkeer naar het verleden DE PAUS SPRAK: De reorganisatie van de wereld kan niet op gevat worden als een terugkeer zonder meer tot het verleden. Een terugkeer van dien aard is niet mogelijk, want de wereld en de ge schiedenis gaan steeds vooruit. Het zou een ijdele en nuttelooze onderneming zijn naar het verleden te willen terugkeeren, inzonderheid met het doel de wereld terug te brengen naar 't punt van vertrek, dat zij jammer genoeg heeft verlaten ten gevolge -van afwijkingen en' ver keerde hervormingen. Het werk van wederop bouw, zoo voegde de Paus er aan toe, moet niet alleen de beginselen in aanmerking nemen, doch ook de huidige werkelijkheden. Het is de taak van de leiders, die bekwaam en energiek moeten zijn, de onvergankelijke beginselen van het menschelijk leven op de omstandig heden van het oogenblik toe te passen". (Reuter). Hulp aan midden-Limburg. Op het oogenblik zijn voorbereidingen in vollen gang om hulp te verleenen aan het ge- heele nog. te bevrijden gebied van Limburg on middellijk nadat de Duitschers eruit verdreven zullen zijn. De leiding van de hulpverleening berust bij de Bisschoppelijke Hulpactie Roermond-Venlo, geautoriseerd door het Militair Gezag. In nauwe samenwerking met dit laatste zijn ver schillende regelingen getroffen en het oogenblik is nu gekomen voor het aanwijzen van de personen, die met de uitvoering zullen worden belast. Het Limburgsch Dagblad meldt, dat in de evacuatiedienst het U.V.V. en het Roode Kruis samenwerken om den stroom van ge- evacueerden uit Midden-Limburg zoo goed mo gelijk op te vangen. In Sittard zelf zullen dui zend geëvacueerden worden ondergebracht, terwijl duizenden anderen na verzorgd te zijn, worden doorgestuurd naar andere plaatsen in Zuid-Limburg, waar men de zoo zwaar ge troffen bevolking zoo goed mogelijk wil ont vangen en huisvesten. (Anep-Aneta). Er is weer textiel aanwezig in alle textiel zaken. De vraag is nu, hoe kan ik hier iets van krijgen. Het antwoord is zeer eenvoudig. De distributiedienst is begonnen met het uit reiken van bonnen voor aankoop van textiel. Wanneer U opgeroepen wordt, gaat U met Uw stamkaart (en) naar het distributiekantoor en ontvangt daar al naar gelang Uw stam kaart (2e distr.stamk.) bonnen voor 1 st. boven of 2 st. onderkleeding. De dames krijgen bo vendien een bon voor een paar kousen. De heeren, voor een gedeelte, een paar hand schoenen. Voor baby's is er niets. Voor jongens en heeren is de voorraad niet toe reikend. Wie niets ontvangt, komt het eerst aan de beurt, wanneer er weer een nieuwe zending kemt. Door een merkteeken op de stamkaart zal voorkomen worden, dat iemand tweemaal iets ontvangen kan. Wat er te krijgen is, werd reeds door den distributie- d:enst bekend gemaakt. Wat moet U nu met Uw bon(nen) doen, die U ontvangen heeft? Rustig thuis overleg gen. wat voor ieder te koopen. MAANDAG 12 FEBR. a.s. BEGINT IN ALLE TEXTIEL ZAKEN GROOT EN KLEIN, DE VER KOOP. DUS NERGENS VROEGER!! Als U een bon ontvangen heeft, is er ook goed voor U. U kunt koopen waar U vroeger kocht of waar U wilt. De normale weg is door bo venstaande regeling weer verkregen. De Textielcommissie. BEKENDMAKING. De Burgemeester van Sas van Gent maakt bekend, dat aanvragen voor schoenen kunnen worden ingediend ten gemeentehuize op Maandag 12, Dinsdag 13 en Woensdag 14 Februari rus. tusschen 9,30 en 12 uur v.m. Verkrijgbaar zijn: Heerenschcenen f 6.90 per paar. Damesschoenen f 5.75 per paar. Kinderschoenen f 3,45 per paar. Zij, die reeds vorige maal damesschoenen hebben gehad, komen thans niet in aan merking. Sas van Gent, den 7 Febr. 1945. De Burgemeester voornoemd, Mr. G. DE KERF.

de Stem | 1945 | | pagina 1