NOODKREET VAN DEN BISSCHOP VAN ROERMOND B I 1 I I 1 lm/I Directeur: J. A. H. M. van Schfjndel Voor God, Koningin en Vaderland. T"\ 1 7 O r I T 1 7 M No 62. Vrijdag 9 Febr. 1945 JB m j K m J I m# Hoofdredacteur j. J. H. A. Bruna iW JÊmmsssstK gjlta JLmv Jka JL Redact, voor het gewest A. J. v. d. Meer Redactie Oostkade 1 6, Sas van Gent EDITIE VOOR ZEELAND Prijs uitsluitend per week f 0.30 Administratie Dubbelpoort 7, Hulst Uitgave „De Stem" Wordt op last van het Militair Gezag gedrukt op de persen van Drukkerij G. de Mul, Sas van Gent De Limburgsche bladen publiceeren de tekst van een origineel exemplaar van een brief van den bisschop van Roermond, mgr. G. Lemmens, welke deze op Zondag 7 Januari tot de ge- loovigen van zijn diocees heeft gericht. De brief luidt als volgt: Dierbare Geloovigen, Wij zijn werkelijk verheugd, dat wij de ge legenheid hebben tenminste aan U een kort woord te kunnen richten. Wat is ons goed Bisdom toch verscheurd en geslagen! Het grootste deel kunnen wij heele- maal niet meer bereiken. Een ander deel heeft zwaar geleden onder de krijgsverrichtingen en is waarschijnlijk verwijderd van eigen huis en haard. In onzen geest zien wij een droevig beeld van verwoeste kerken, kloosters en hui zen. En wij, die nog over zijn, leven in angsti ge spanning. Veel gezinnen zijn uiteenge- scheurd. Dag en nacht dreigen de grootste ge varen. Maar dat alles is zoo Gods H. Wil en die Wil is ons altijd goed en gezegend. Gebruikt dezen tijd toch goed, zoo geheel in Gods geest, die ons door al dit leed wil louteren en hei ligen. Vooral twee dingen vraagt God van ons in deze dagen: algemeene overgave aan Zijn H. Wil en kinderlijk vertrouwen in Zijn hulp. Gelijk de Apostelen in den storm op het meer, moeten wij ons diep bewust blijven, dat O.L. Heer bij ons is en ons zal redden. Wij mogen wel tot Hem bidden: ,,Heer, red ons, wij ver gaan", maar wij moeten het zóó doen, dat Hij ons niet het zachte verwijt hoeft toe te voegen: ,,Wat vreest gij toch kleingeloovigen". Neen D.G., „estote fortes in fide", weest nu sterk in uw geloof en vertrouwen zooals Maria en Jozef; toen Zij niets meer hadden als een arm zalige stal, toen zij daarna ver van eigen huis moesten vluchten naar een vreemd land, toch sterk en moedig bleven in het bewustzijn van hun groote roeping, in het sterke geloof, dat zij zoo den wil des Vaders vervulden, zoo moeten wij ons sterk toonen in geloof en ver trouwen en „Stella Duce", onder leiding van de „Sterre" rustig doorgaan op den weg, dien God ons aanwijst. Wanneer wij ooit tot het diepe besef moeten komen, dat wij uit ons zelf niets vermogen en dat de redding alleen van den hemel moet ko men, dan is het nu. God alleen kan ons red den! Dat zal hij ook doen als wij ons aan Zijn H. Wil onderwerpen, veel bidden en echt wil len leven in den geest van het Evangelie. Ja, Dierbare Geloovigen, nu tenminste moesten wij inzien, dat een echt bovennatuurlijk leven al leen uitkomst kan brengen. Onderhoudt daar om voor alles als eerste wet van het Evangelie: De liefde: met den Apostel smeeken Wij U: „ante omnia charitatem.fraternitatis habete". „Voor alles moet Gij de broederlijke liefde on derhouden". Het heeft ons zoo getroost te ver nemen, hoe goed gij elkaar helpt, hoe de kloosters een voorbeeld van naastenliefde en Christelijke barmhartigheid geven. Laat a 1- 1 e n zoo doen. Helpt zoo veel mogelijk. Heel bijzonder kom ik U dat vragen inzake de voeding. Groote gebieden van ons land lijden reeds onder hongersnood. Zoolang het eenigszins mogelijk is, moet onze naastenliefde zorgen, dat deze ramp in onze streek geweerd wordt. Daarom moeten vooral de boeren meehelpen. Het is hun zware plicht, de verordeningen en aanwijzingen, welke door de leiders van de voedselvoorziening gegeven worden, dadelijk en royaal uit te voeren. Niemand mag zijn me dewerking weigeren. Het graan moet ge- dorscht en zoo goed mogelijk gespreid worden tusschen de bevolking. De aardappelen moeten zoo goed mogelijk verdeeld en aan allen ter beschikking gesteld worden. Onze kleinste kin deren mogen toch zeker niet het eerste slacht offer worden. Geen zelfzucht en ook geen overdreven zorg voor eigen veiligheid mag ons daarbij weerhouden. Wie voor zijn e-venmensch offers weet te brengen en desnoods gevaren trotseert, mag op Gods bijzondere bescherming rekenen. Ook waarschuwen wij, dat zoowel autoriteiten als particulieren niet te zeer plaatselijk de voedsel voorziening moeten regelen, maar grootmoedig de behoeften van andere plaatsen in het oog moeten houden. Als wij zoo gaan leven en doen, Dierbare Geloovigen, zal God ons niet verlaten. Het zal ons gaan, als de drie Koningen. Ook zij ge raakten in de grootste moeilijkheden, maar la ter kwam het licht van den Hemel hun levens weg weer verlichten en „gaudebant gaudio magno valde", groote vreugde vervulde hun hart. Zoo moge het ook met ons gaan. Houdt U vooral maar stevig vast als hulpe- looze kinderen aan de hand van Uw hemelsche Moeder Maria, de groote Koningin van Lim burg. Bidt dikwijls het Rozenhoedje en nu en dan ook een heelen Rozenkrans (drie Rozen hoedjes). Doet het dikwijls samen. „Waar twee of meer in Jezus naam vergaderd zijn, daar is Jezus in hun midden". En houdt dan moed en vertrouwen. De sla gen, welke wij dragen, zijn soms hard, maar God weet uit alle kwaad het goede te trekken. Soms laat God al dadelijk voelen, dat het aardsche leed in Gods Hand een bron van genade en verkwikking wordt. Meer dan ooit bidden wij voor U allen. Dagelijks zegenen Wij U. En zonder ophouden smeeken wij ons aller Moeder, dat Zij Hare kinderen, die zich zoo vurig aan Haar hebben toegewijd, blijve beschermen. God zegene U allen. Uw aller Vader en Herder, GULIELMUS. Roermond, Feest der H. Familie, 1945. P.S. De geestelijken worden verzocht dit schrijven in lokalen en huizen, waar geloovi gen voor godsdienstige oefeningen bijeenkomen, voor te lezen. Wij wijzen er de geestelijken nog eens op, dat zij moeten zorgen, alle geloovigen met hun zielszorg te bereiken. Daarvoor heb ben Wij uitgebreide volmachten gegeven. Ontroering nijpt onze keel dicht bij het lezen van deze brief van een Vader aan zijne kin deren. Hoe straalt door alle ellende en ramp spoed heen het rotsvaste vertrouwen op God en Moeder Maria. Het is niet mogelijk, het kan niet, nog nooit heeft Maria een kind van haar in de steek gelaten. Door haar zal Limburg dan ook gered woorden. Laten ook wij, Ka tholieken van Zeeuwsch-Vlaanderen, met Va der Bisschop en zijn zwaar getroffen kinderen de Hemel een heilig geweld aan doen, dat God toch spoedig de storm van geweld en ver nietiging, die over Limburg is los gebarsten, tot bedaren mag brengen. P.V.C. MEDEDEELINGEN VOOR WEST ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Smeden, timmerlieden, kortom alle ambachts lui, welke een motor hebben voor drijfkracht van hun machines, kunnen een aanvrage in dienen voor brandstof op het kantoor van de P.B.H. te Groede. In de aanvrage moet tot uiting komen de kracht van de motor, hoeveel uren deze per dag en per week wordt gebruikt en met wat voor brandstof deze wordt ge stookt. Wanneer het bedrijf urgent is voor de voed selvoorziening of op een ander terrein, dan kan een klein kwantum brandstof verstrekt worden. Vrouwen maken luchtfoto's. De vrouwelijke fotografen van de W.A.A.F., de Vrouwen Hulpdienst van de Luchtmacht, doen uitstekend werk bij^ de verkenningsaf- deeling van den kustvliegdienst. Honderden vrouwen zijn hier werkzaam en dagelijks ma ken zij tienduizenden foto's. Zij doen al het werk, dat bij den fotodienst te pas komt, be halve het vliegen zelf. Luchtfoto's van vijandelijke batterijen, vlieg velden en spoorwegen worden alle door vrou welijke fotografen gemaakt en door W.A.A.F.- officieren bestudeerd. Steeds wanneer de lucht macht er.op uit trekt om verbindingen, tro° ien- concentraties van oorlogsmateriaal en a;. 'ere doelen achter de vijandelijke linies aan te val len, volgen de verkenningstoestellen om de resultaten te fotografeeren. Zoodra opnamen gemaakt zijn. wordt de gebruikte film ont wikkeld, pewasschen, gedroogd en afgedrukt door de fotografe. Daarna wordt de film ge reed gemaakt om voor de eerste maal te wor den bestudeerd, waarna de foto's terug gaan om te worden genummerd en afgedrukt. De afdrukmachine is in staat 1000 afdrukken per uur te maken. Dan worden de resultaten vast gelegd hetgeen geschiedt door speciale man nelijke en vrouwelijke officieren. Een lange er varing, welke gesteund wordt door een uitge breid archief, maakt het mogelijk de laatste ge gevens te verschaffen over den vijand en zijn bewegingen.

de Stem | 1945 | | pagina 1