DE STEM AAN DEN ZELFKANT VAN HET ECONOMISCH LEVEN Meer gemeenschapszin dringende eisch Revolutie door de Televisie Prijs uitsluitend per week f 0.30 Administratie Dubbelpoort 7, Hulst Uitgave „De Stem" Wordt op last van het Militair Gezag gedrukt op de persen van Drukkerij G. de Mul, Sas van Gent Voor God, Koningin en Vaderland. EDITIE VOOR ZEELAND No 61* Donderdag 8 Febr« 1945 Directeur J. A. H. M. van Schijndel Hoofdredacteur J. J. H. A. Bruna Redact, voor het gewest A. J. v. d. Meer Redactie Oostkade 16, Sas van Gent Het groote woord „gemeenschapszin", dat we nu in zoo veel toonaarden hooren zingen in redevoeringen en beschouwingen, fluit schril op tegen de feiten, welke we herhaaldelijk zien gebeuren in het bevrijde deel van ons vader land. Vier-en-een-half jaar lang is er voor onze oogen gestolen en geroofd en we toonden ons verontwaardigd. We zagen er geen been in, om van de dieven en roovers weer het noodige terug te halen, als we er kans toe zagen, maar hadden we deze verontschuldiging niet al te gemakkelijk bij de hand, om ons eigen egoisme met een patriottisch manteltje te omhangen? We hadden tot plicht te sabotteeren al wat de bezetter tegen recht en wet in wilde misdoen aan de welvaart, de vrijheid en de gezondheid van ons volk; maar liepen'velen ook niet warm voor die sabotage om der wille van de eigen portemonnaie? Toen reeds waren er tal van gevallen van aparten zwarten handel, die door geen beroep op tegenwerking van den vijand serieus konden worden gedekt, die dood eenvoudig parasietenwerk waren, misdadige uitbuiting van den nood van zonen van het zelfde volk. Zelfs de laatste flarden van dat in der haast omgeslagen patriottische manteltje zijn nu echter ook weg gevallen, er is geen schijn of schaduw van verontschuldiging meer voor wat er thans wroet en woelt en konkelt cn scharrelt aan den zelfkant van het eco nomische leven, vcor al wat er wordt ont houden aan het gemeencbest. om den eigen zak zwaar te spekken met den verkoop te gen woekerprijzen, voor 't zitten boven op rijke voorraden, terwijl breede scharen kou lilden en meer voedsel behoeven. Het is 'n schande, ook tegenover de geal lieerde mogendheden, die van hun transport mogelijkheden nog zoo veel mogelijk afknijpen, om de voorziening van het bevrijde gebied te verbeteren, terwijl, aan den anderen kant die voorziening wordt gesaboteerd voor de éigen baat van enkelingen. En ook op ander gebied: Waar is de eer lijkheid, waar is de gemeenschapszin? In de laatste dagen der bezetting vernamen we met ergernis gevallen van plundering, hoeveel groo- ter moet die ergernis niet zijn, nu er nog men- schen schijnen te zijn, die loeren op de ver wisseling van bezetting der soldatenkwartieren om in een korte spanne tijds weg te rooven wat van hun gading is. Waar is de naastenliefde? We hooren het vragen door een Inzender, die de aandacht op roept voor het feit, dat landgenooten, geheel of gedeeltelijk geruineerd, bedelend onderdak moeten vragen, terwijl hun dan nog een ont vangst bereid wordt, die hun overkropt ge moed nog zwaarder pijnigt: veertien dagen heeft men medelijden en dan moet de getrof fene zijn eigen boontjes doppen, indien van Rijkswege niet werd ingegrepen. Waar is de solidariteit? Men feest en danst en smijt geld stuk, terwijl in het Noorden de slavenjagers rond gaan en de honger het merg uit de volkskracht wegzuigt. Men zal ons zeggen: Ge ziet het te somber er is ook nog veel goeds in het volksleven van het bevrijde gebied, er is nog wel dienende liefde, nog wel gemeenschapszin. Goed: men mag vijftig procent van ons be toog afdoen, maar dan willen we toch nog aan die andere vijftig proocent vasthouden, als platform voor het betoog, dat er veel, veel veranderen moet in de gezindheid van bepaal de volkslagen, als we een waarachtige nieuwe gemeenschap willen voorbereiden, dat er 'over een breed front bezinning moet komen en schaamte over de aanslagen van het botte ego isme op het welzijn van ons Nederland. Voor de regeerders klemt de taak, allereefst om het kwaad van den zwarten handel, van de woekervoorraden, van de verwording der eigendomsbegrippen zonder pardon aan te pakken. En voorts om niet langer te overwegen en te wikken over de beste manier, waarop de ergerlijke oorlogswinsten kunnen worden ont trokken aan dé onrechtmatige eigenaars, doch om thans de daad te stellen, die alles wat pa rasitair verkregen werd ten goede doet komen aan het volkswelzijn. Het kan gauw te laat zijn. Bepaalde heeren zijn handig in het weg werken van de geldelijke sporen hunner mis daden. Laat men daarom spoed betrachten! In ieder huis een Televisie-apparaat. De televisie, het wonderlijke product van vernuftige geesten, gaat straks een ware re volutie teweeg brengen. Dat is de indruk die men krijgt, als men hoort over de diverse uit vindingen, die bedoeld zijn om de televisie straks de heele wereld te laten veroveren. 1 In Engeland, waar een heele serie knappe televisie-koppen zetelt, is men er zelfs heilig en vast van overtuigd, dat 'n dag zal komen, waarop het ondenkbaar zal zijn, dat er ook maar een woning zal zijn zonder televisie. De industrie schijnt namelijk in staat te zijn aan een groote vraag te voldoen en wat veel wil zeggentegen een redelijken prijs, in ieder geval stukken goedkooper dan in 1939. Het is geen onaardig toekomstbeeldje, dat ons hierdoor voortgetooverid wordt. Het schijnt, dat de technische heeren zich het bepaald in hun illustere hoofden gezet hebben, ons in vredestijd echt te gaan verwennen. Ook kleurenbeelden. De revolutie van de televisie heeft niet al leen betrekking op de doorgave van zwart-wit beelden, doch ook op die van gekleurde beel den. Een zekere mr. Baird heeft zich met dit probleem bezig gehouden. Zijn uitvinding schijnt het mogelijk te maken, dat straks tele visie-beelden in natuurlijke kleuren ontvangen zullen kunnen worden. Dezelfde mr. Baird heeft voor vervolmaking van de telegrafie gezorgd door het televisie principe toe te passen op de telegrafie, waar door heele paginas öf fotos telegrafisch naar den overkant van het groote water doorgegeven kunneil worden 'met een snelheid van 25 per sec. Het spreekt overigens vanzelf, dat de ont wikkeling van het televisie-idee ook ten nutte is v.an den oorlog;.er zijn eenige zeer kunstige apparaten in elkaar gezet, die van ongemeen gewicht voor den zeeman en den vliegenier blijken te zijn. Velen zitten nu nog wel te zeuren over de teruggave van de hen destijds ontstolen' radio toestellen, doch zij, die straks tot de gelukki gen zullen behporen, die hun toestelletje weer in triomf naar huis mochten dragen, zullen bin nenkort wel tot de ontdekking komen, dat het apparaat braafjes verouderd is, als de her overde buit tenminste nog speelbereid is. Dat "komt omdat men zich in Engeland en in Amerika, als maar het hoofd heeft loopen te breken Over, de manieren, waarop de radio ge perfectioneerd zou kunnen worden. En na tuurlijk heeft men heel wat uitgedokterd. Spe-, ciale aandacht heeft men- geschonken aan de ontvangst over de korte golflengten. Men schijnt thans een totaal zuivere ont vangst over de korte golf te kunnen garan deeren. De verjongde Big-Ben. Als er zooveel nouveautés zijn behoef het waarlijk al geen verwondering te baren, dat zelfs de grijze Big-Ben een verjongingskuur heeft moeten ondergaan. Dat komt omdat thans de Greenwichtijd op meer moderne ma nier bepaald wordt. De traditioneele slinger- klok is nu namelijk veranderd in eentje van kwartkristal. Het is een idee van Sir Harold Spencer Jones, die daarmede de wereld aan een wat nauwkeuriger tijd geholpen heeft. Was voor den oorlog de Greenwich tijd nauwkeurig tot op een honderste seconde per dag, door de kwartsklok wordt deze onnauwkeurigheid te ruggebracht tot op een duizendste seconde per dag! De voormalige klok slingerde slechts een maal per seconde, de nieuwe klok vibreert ech ter 100.000 keer per seconde. Bepaald sensationeel is de uitvinding van een nieuw licht materiaal, dat in de toekomst bij de vervaardiging van auto's gebruikt zou kunnen worden en dat het gewicht van de auto's met 50 procent verminderd. De vier wielers worden dan ook een stuk goedkooper, zoodat men er op rekent, dat straks zich meer menschen een wagentje kunnen aanschaffen. Het bewuste nieuwe materiaal is een soort plastiek, dat vervaardigd kan worden uit hout, tarwe, katoen en zelfs uit melk, mais, aardappelen of sojaboonen. Het materiaal wordt op het oogenblik al gebruikt in bom menwerpers, oorlogsschepen, tanks, duikboo- ten etc. zoodat het in ieder geval degelijk spul schijnt te zijn. Onze toekomstige autotjes zul len dan ook wel een stevig stootje kunnen ver dragen.

de Stem | 1945 | | pagina 1