HET LOT VAN DE JODEN IN POLEN 1 r I T 1 7 M No 60. Woensdag 7 Febr. 1945 Voor God, Koningin en Vaderland. H I B"^^ Directeur: J. A. H. M. van Schijndel H JW M fc. I I I jBjy Hoofdredacteur J. J. H. A. Bruna JLa JL Redact, voor het gewest A. J. v. d. Meer Redactie Oostkade 16, Sas van Gent. EDITIE VOOR ZEELAND Prijs uitsluitend per week f 0.30 Administratie Dubbelpoort 7, Hulst Uitgave „De Stem" Wordt op last van het Militair Gezag gedrukt op de persen van Drukkerij G. de Mul, Sas van Gent Slechts 25,000 overlevenden, waarvan 6.000 niet Poolsche Joden. De sombere verwachtingen over het lot van de Joden in Polen worden thans bewaarheid. Stefan Litauer, de speciale correspondent van de „News Chronicle" is naar Lublin ge gaan om een onderzoek in te stellen naar de millioenen mannen, vrouwen en kinderen van kinderen van Joodschen bloede, die daarheen werden gedeporteerd. Hij schrijft: De bevrijding van Polen door het Roode le ger heeft de vrijheid gebracht aan de zeer wei nige Joden, die de massa-moord op millioenen van hun broeders, overleefd hebben. Er waren 3.500.000 Joden in het vooroor- logsche Polen. Meer dan 3.000.000 hunner zijn definitief door de Duitschers uitgeroeid. Drie honderd duizend zijn naar Sovjet-Rusland overgebracht en zijn daardoor aan hun lot ont komen. Ongeveer 20.000 zijn erin geslaagd naar West-Europa, Amerika en Palestina te ont snappen. Maar in Polen zelf werd de Joodsche bevolking volkomen vernietigd. Het „Centraal Comité van Joden in Polen" heeft echter ver tegenwoordigers naar de bevrijde gebieden ge zonden om te zoeken naar Joden, die aan den dood ontsnapt zijn en hun hulp te verleenen. Tot dusver zijn slechts twee groepen Joden aangetroffen: één in Lodz en de andere in Czestochowa. In Lodz werden 6.000 Joden Hoe moeten wij staan tegenover een versltigen Duitschland. Inderdaad, hoe moeten wij tegenover het binnenkort overwonnen Duitschland staan. Als men de redeneering van sommige menschen hierover hoort, vraagt men zich af of deze menschen nu gedurende alle jaren van de be zetting heelemaal niets geleerd hebben. Vol gens hen zou Nederland alleen maar weer groot en krachtig kunnen worden met een wel varend Duitschland als achterland. Daarom vooral geen repressailles. Humaniteit mijne Heeren. Laten wij vooral niet in de methodes van onze vroegere tyrannen vervallen. Ach hoe lief, hoe goed, hoe verstandig en hoe hu maan. Nauwelijks zijn de Hunnen weg of het gezemel begint al. Zijn zij nu reeds vergeten alle ellende, alle verwoestingen, alle moord, alle roof en alle onderdrukking, het wegvoeren van de bloem onzer jonge mannen in slavernij en het op het oogenblik aan de hongerdood prijsgeven van een groot deel van het Neder— Iandsche volk? Wij herinneren ons het volgende voorval uit onze H.B.S. tijd. De pater, die Godsdienst onderricht gaf, behandelde het 8e gebod.' Naar aanleiding hiervan gaf hij ons de raad, dat in dien bijv. iemand ons onverdiend een pak ram mel zou geven, wij die persoon dit pak rammel met rente moesten teruggeven. Niet uit wraak. gevonden, die werkten in een concentratie kamp, waar wetenschappelijke onderzoekingen werden gedaan. Het waren alle mannen, af komstig uit Duitschland, Oostenrijk, Tsjecho- Slowakije, Frankrijk, NEDERLAND en België. Er bevonden zich geen Poolsche Joden on der hen. De meesten hunner waren ingenieurs en mannen van wetenschap, die als deskundi gen voor speciale takken der Duitsche in dustrie werkten. Een maand geleden bedroeg hun aantal 34.000, maar de meesten van hen werden in de laatste paar weken naar Duitschland over gebracht. In Czestochowa werden 7.000 Joden gevonden, die als monteurs en ambachtslieden in een concentratiekamp werkten. Het waren allen Poolsche Joden, voor het grootste deel mannen, afkomstig uit kleine plaatsen uit de buurten van Czestochowa. Maar behalve deze twee kampen werden verder geen groote groe pen Joden meer levend aangetroffen. Volgens het Centraal Comité var; Joden in Polen bedraagt het maximum aantal Joden, dat nog in leven is, in geheel Polen, 25.000, waarvan 6000 buitenlandsche Joden. mag aan herinnerd worden, dat van de 140.000 in Nederland wonende Joden llO.l.'OO via het doorgangskamp Westerbork naar polen werden gedeporteerdANEP-ANETA O neen. Doch enkel om te voorkomen, dat die persoon ons nog eens zou trachten te na te komen. Kijk, lezer, dit was klare en duidelijke taal. Wij hoeven heusch geen wraak te ne r.en cp het Duitsche volk doch laten wij ons toch a.u.b. niet door onze overbekende humaniteit, waarop de mof nu reeds speculeer-, in de lu ren leggen. Vraag ieder Duitscher in betet gebied en onomstootelijk zult U te hooren krijgen: „Ich hab ja den Krieg nicht gewollt en Hitier accepteerden zij alleen omdat zii an ders „erschossen" werden. Zeiden zij dat ook in October 1939 toen heel de wereld rouwde om het verbrande, verwoeste en vermoorde Polen? Neen, toen wapperden in heel Duitsch land van huis tot huis de hakenkruisvlaggen. ER BESTAAN GEEN GOEDE DUIT SCHERS. Laat iedereen daar toch heilig van overtuigd zijn. De goede Duitschers, die er waren, hadden voor de oorlog Duitschland reeds lang verlaten of indien zij nog in Duitsch land waren, zijn zij reeds lang vermoord. Leest men in de kranten, die reeds in de Duitsche bezette gebieden verschijnen, ook maar iets, dat wijst op de ellende, de verwoestingen en het leed, dat het Duitsche volk over de wereld gebracht heeft? De goedgekleede en weldoor voede inwoners van Aken waren onlangs bui tengewoon gepiqueerd omdat zij hun radio's hadden moeten inleveren. Nota bene. De van ons gestolen radio's. Op een vraag aan een dezer inwoners, wat hij dacht van de toekomst van Duitschland en of hij zou wenschen terug te keeren op de status quo van 1939 antwoordde deze: „Dan ware ja alles omsonst gewesen". Alstublieft. Bij ons zouden ze zeggen: „Moet je nog peul tjes". Vooral humaniteit, mijne Heeren, voor die arme, nooit begrepen en verdrukte Duit schers. Zij hadden het toch zoo goed met ons voor. Vraag het maar aan onze landgenooten benoorden de rivieren. Neen hier moet anders opgetreden worden. Zachte geneesheeren maken stinkende wonden. Laat onze kinderen tenminste de kans hebben om in vrede hun leven te kunnen opbouwen. Duitschland als militaire staat moet vernietigd en uitgeroeid worden en het Duitsche volk zal ondervinden, dat het niet ongestraft de wereld kan aanvallen. KONING LEOPOLD LIJDT GEBREK. De Belgische koning, die op 'n middeleeuwsch kasteel ergens in Duitschland gevangen zit, lijdt gebrek en een dringend verzoek, dat men hem voedsel zou zenden, bereikte België. Koning Leopold is slechts vergezeld van een adjudant en geheel ven de buitenwereld afgesloten. Zijn vrouw en kinderen, die tegelijk met den ko ning naar Duitschland werden overgebracht toen het tweede front tot stand kwam, verblij ven op een ander kasteel en alle verzoeken, die de koning deed om hen te mogen bezoeken, werden door de Nazis afgewezen. Nu Duitsch- land's toestand steeds hopeloozer wordt, wrest men in België zelfs voor het leven van Koning Leopold, daar men overtuigd is, dat de Nazis voor niets zullen stilstaan, als zij zien, dat hun zaak verloren is. INSTRUCTEURS VOOR HET KORPS MARINIERS. Dienstplichtige O.O. en capitulanten van de Koninklijke Landmacht, die interesse hebben voor het geven van instructie aan een op te richten Mariniersbrigade worden verzocht zich op te geven bij het Hoofd van het Oorlogs- vrijwilligersbureau, Noordstraat 23 te Axel vóór 9 Februari 1945. OORLOGSPLEEGKINDEREN. Aan de personen in Zeeland, die in hun ge zin minderjarigen hebben opgenomen, die door oorlogshandelingen of geweld van den voor- maligèn bezetter van de zorg der eigen ouders zijn beroofd, wordt verzocht hun naam en adres, alsook de naam van het pleegkind schriftelijk aan een der onderstaande adressen op te geven. Dit geschiedt ter registratie. Bezwaren tegen voortgezette huisvesting, als ook zij, die eventueel een pleegkind zouden willen opnemen, kunnen zich eveneens tot on derstaande personen wenden, bij voorkeur schriftelijk. Joh. de Vette, Groenendijk 50 te Hontenisse of Alex M. Rubens, Stationstr. 20 Axel.

de Stem | 1945 | | pagina 1