ALS HET FRONT OPSCHUIFT Voor God, Koningin en Vaderland. I? I No 59» Dinsdag 6 Febr. 1945 I I B"^w I I Directeur J. A. H. M. van Schijndel fl jS j k j| J 1 Hoofdredacteur J. J. H. A. Bruna JÊmam^K JL» JL Redact, voor het gewest A. J. v. d. Meer Redactie Oostkade 16, Sas van Gent. EDITIE VOOR ZEELAND Prijs uitsluitend per week f 0.30 Administratie Dubbelpoort 7, Hulst Uitgave „De Stem" Wordt op last van het Militair Gezag gedrukt op de persen van Drukkerij G. de Mul, Sas van Gent Lessen uit de fouten van het Zuiden. De tragische bestuurlijke tweespalt in ons volk, veroorzaakt door het feit, dat het groote invasie-offensief uitebde op een lijn, die dwars door ons land loopt, heeft ook een diepe curve getrokken door menig familieleven, door me- nigen kennissenkring. Bijna iedereen bezuiden de frontlijn heeft wel verwanten of vrienden, waarheen zijn ge dachten met bezorgdheid herhaaldelijk uitgaan. Wat zal er van hen zijn, wat zal er van hen worden in dat land, waarvandaan we nu juist nieuwe verontwaardigde klachten hooren, den mooiprater Seyss Inquart in het gezicht geslingerd door de kerkelijke overheden en door de artsen, klachten over plundering en slavenjacht onder de schandelijkste omstandig heden? Het is goed, dat we deze gedachten warm houden, doch men late het niet bij ge dachten alleen.. Voor allen geldt de plicht van gebed, opdat God ook aan allen boven de fa tale lijn de weldaad der bevrijding spoedig deel achtig moge doen worden. En dan is er de plicht, om alles zoo goed mogelijk voor te be reiden voor den grooten dag, dat de frontlijn inderdaad weer opschuift naar het Noorden, en over de Maas. Militair zullen onze bond- genooten samen met de binnenlandsche strijd krachten het wel klaren. De andere gezagdragers moeten echter alles klaar hebben, om onmiddellijk, dit ondervoede, geprikkelde, gebeukte, geterroriseerde volk bij te staan met voeding en kleeding en brand stoffen. We hooren al van veel geestdrift bij vrij willigers, links en rechts. Die spontane wil, om te helpen, is prachtig. Doch laten de autoritei ten ervoor zorgen, dat dit alles nu reeds ge-, coordineerd wordt, opdat men elkaar straks niet in den weg loopt, opdat niet hier dub bel en e 1 d e r s heelemaal niet geholpen wordt, opdat de hyenas van den zwarten han del hier hun kans niet krijgen. We hebben nu verscheidene maanden den tijd gehad, om te leeren wat er fout kan zijn in een organisatie. Laten we daarginds toonen, dat we uit die fouten onze les getrokken hebben. Toch is er één vorm van particulier initia tief, waaraan we gaarne vrij baan zouden wil len geven. Menigeen spaart nu reeds iets op voor familieleden en vrienden, die daar in het Noorden of over de Maas nu zulke ontberin- agen leiden. Hij zet zoo mogelijk wat blikjes melk en vleesch apart, tracht peulvruchten en andere bewaarbare levensmiddelen te reser veeren, om daarmede de familie, waarvan men zoo lang gescheiden is, te verblijden. Zou het nu niet mogelijk zijn, dat de verzending van zulke pakketten, waarin dan ook een brief zou kunnen worden ingesloten, eveneens opgeno men werd in het algemeene plan van eerste hulpverleening? Het zou over en weer zoo ont zaglijk veel bijdragen voor de goede stemming, 't zou de eerste schokken van opwinding kun nen verzachten. Wat er naast de voorziening in den materi- eelen nood ook meer nog dan hier noodig zal zijn, is het voedsel geven aan de overtuiging, dat er werkelijk met sterke hand geregeerd wordt. Op papier had men in Londen alles prachtig voor elkaar, doch men behoeft de allersom berste opvatting nog niet te onderschrijven, om toch vast te stellen, dat er in de praktijk een door-elkaar-kruising van bevoegdheden is ont staan. een nuarNka ar-toekaar ten van verant woordelijkheden, waaronder de goede gang van zaken en het goed humeur niet zelden heb ben geleden. Dat geldt voor het bestuur in het algemeen, het geldt ook voor de zuivering. Het Zuiden is nroefterrein geweest, doch de problemen lagen hier in menig opzicht nog ge makkelijker dan ze in de rest van het land zul len lieeen Eer», t-eden te meer, om uit de hier gemaakte fouten te leeren.. Voor den tiid, dat het front opschuift Verwoestingen in den Haag. „De bekende Haagsche Boschjes van Poot zijn veranderd in aardappelvdWen, waarin dooi de Duitschers thans mijnen zijn gelegd", zoo vertelde iemand, die korten tijd geleden uit den Haag in bevriid gebied is aangekomen. Des ondanks zijn de hongerige burgers bezig dit kostbare voedsel uit den grond te halen, zon der zich om het gevaar te bekommeren. Ze zijn zeer handig en moedig geworden bij het opknappen van dergelijke karweitjes. Ik had ook een gesprek met een 21-jarigen jongeman uit Den Haag, die samen met drie vrienden de viiandeliike linies wist te passeeren, waarbij ze over de koude rivieren moesten zwemmen. Zij hebben zich nu aangesloten bij de Nederlandsche strijdkrachten. Hij vertelde mij, dat vijftig procent van de V.2's, welke in de omgeving van Den Haag worden afgeschoten, nooit hun doel bereiken, daar zii op Nederlandsch grondgebied neer komen. Het grootste deel komt op de stad te recht, waarvan nu gedeelten zijn ontruimd. De Duinoordkerk is door een V2 verwoest. De raketten worden met vrachtauto's aan gevoerd en gelanceerd van verplaatsbare startplaatsen, welke vast aan den grond zijn bevestigd. Zij worden door mortieren afge schoten, welke nauwkeurig worden gericht met behulp van bepaalde instrumenten. Als zij een hoogte van 50 meter hebben bereikt, begint het aandrijvingssysteem van de raket te "werken. De vrachtauto's, waarvan de V2's worden af geschoten, kunnen gemakkelijk worden ver plaatst. De Hagenaar deelde ook nog mede, dat de Duitschers alle bezittingen in beslag nemen van degenen, die zich niet hebben aangemeld om in Duitschland te gaan werken. MILITAIR GEZAG. BEKENDMAKING. Het is verboden een Verrekijker of een Toe stel tot het maken van Film- of Fotografische Opnamen bij zich te hebben: a. binnen de gemeenten Teruezen en Sas van Gent; b. binnen een strook van twee kilometers aan weerszijden van het Kanaal Terneuzen- Gent (voor zoover gelegen op Nederlandsen grondgebied) en van de Axelsche-Sassing; c. binnen een strook van twee kilometers, ge rekend vanaf de hoogwaterlijn langs de Z.- Vlaamsche kust van de Noordzee en de Westerschelde. Sluiskil, 27 Januari 1945. De Militaire Commissaris van het District Zeeuwsch-Vlaanderen, De Kapitein ter Zee K. M. J. VAN LEUVEN. HULST. De Zondag jl. gehouden Fancy-Fair te Kloosterzande, ten bate van het Roode Kruis en de oorlogsslachtoffers is een overweldigend succes geworden. Van heinde en ver was er belangstelling. De notabelen van Kloosterzande deden allen van hun daadwerkelijke belang stelling blijken. Doch ook de groote steun, die van de Engelschen en onze landbouwers onder vonden werd, mag niet onvermeld blijven. Het was zoo druk, dat politie-assistentie ingeroepen moest worden en belangstellenden bij den in gang van het gebouw in queu moesten staan. Het resultaat in klinkende munt was circa f 3,000,-. WAAR BLIJVEN ONZE KOLEN! Belga meldt, dat stakingen in enkele kolen mijnen van het. Henegouwsche bekken zijn uit gebroken. De gestelde eischen zouden in hoofd zaak verband houden met de erkenning van de eenheidsvakbeweging. Ook in het Belgirjh Limburgsche kolenbekken zijn stakingen uitge broken. P.V.C. MEDEDEELINGEN W. Z.-VL. Aan H.H. Vlassers repellaars. Het is verboden om vlas te zwingelen. Men moet zooveel mogelijk repelen waar voor aanvraagformulieren bij de P.V.'s liggen die daar moeten worden ingebracht. Hiervoor wordt stroom en vloeibare brandstof (benzine en ruwolie) gegeven. Na 1 Jan. 1945 mogen de vlassers/handelaren geen vlas meer aankoopen van telers, wel mo gen vlassers tot 1 April 1945 nog gerepeld /las aankoopen van handelaren (repelbedrijven) mits zij daarvoor nog aankoopvergunningen hebben.

de Stem | 1945 | | pagina 1