DE GROOTE OMWENTELING Prijs uitsluitend per week f030 Administratie Dubbelpoort 7, Hulst Uitgave „De Stem" Wordt op last van het Militair Gezag gedrukt op de persen van Drukkerij G. de Mul, Sas van Gent Voor God, Koningin en Vaderland. DE STEM EDITIE VOOR ZEELAND No 58. Maandag 5 Febr. 1945 Directeur J. A. H. M. van Schijndel Hoofdredacteur J. J. H. A. Bruna Redact, voor het gewest A. J. v. d. Meer Redactie Oostkade 16, Sas van Gent. Ruslands machtsontplooiing en onze Christelijke idealen In het Russische winteroffensief zit een adem benemende vaart.. Het leger, dat eens terug trekken moest tot voor Moskou en Stallingrad en tot diep in den Kaukasus, stormt nü Duitsch- land binnen. Op het aambeeld der wereld historie worden weer van dag tot dag om wentelende feiten gesmeed. Wie naar het ein de van dezen gruwelijksten aller oorlogen haakt, zal er zich over verheugen, dat de waanzin der volharding door de Nazi-bonzen iederen dag weer in fel-schreeuwend licht wordt gezet. Zelfs een onnoozel kind ziet nu in, dat de val van het Derde Rijk onafwend baar is. Doch het ziet er naar uit, dat Stalin's legers eerder op de afgesproken ontmoetings plaats, Berlijn, zullen zijn dan de heirscharen der Angelsaksische mogendheden en hun bond- genooten. Zal Moskou aan dit feit ook verder gaande aanspraken ontleenen? We zullen het moeten- afwachten. In ieder geval weten we. dat in en achter dezen oorlog sterker krachten stuwen dan alleen maar militaire en econo mische, dat ook de wereld der ideeën er een groote rol in speelt. Het Nazi-rijk was niet zoo sterk en zoo taai gebleken, als het alleen maar met kanonnen en tanks en -vliegende bommen had gewerkt, als het niet zijn ideeën en leuzen had ingestort in een heele generatie, als de be smetting van zijn wereldbeschouwing ook niet bepaalde kernen in andere volken had aange stoken. Engeland had in het meest tragische uur van zijn geschiedenis, de najaarsmaanden van 1940, zeker niet de kracht gevonden, om het heel alleen vol te houden, als het niet be zield was geweest met den vasten wil om de idealen van menschelijkheid en gewetensvrijheid hoog te houden tegenover barbaarschheid en onderdrukking. Zoo ook worden de Russische legers mede gedreven door een wereldbeschou wing, welke nu al meer den vij f-en-twintig jaren het sociale, economische en cultureele le ven van het voormalige Tsaren-rijk bepaalt. Zeker, in het verzet tegen Hitiers verrader lijken overval leefde ook 't primitieve instinct van de verdediging van hof en haard, van den vaderlandschen grond, van Moedertje Rus land. Daardoor viel ook alle oppositie, die in het Sovjet-Rijk zeker nog verborgen leefde, weg, om eensgezind achter Stalin den eerst hopeloos lijkenden en later cverwinningen- rijken strijd te strijden. De organisatie echter lag in handen van de communistische leiders, de belangrijke materieele prestaties van het Sovjet-systeem hebben grootelijks tot het suc ces bijgedragen al moet men de wapenleve ringen door de Angelsaksische mogendheden niet onderschatten en de glans van de huidige geweldige gebeurtenissen bestraalt ook luisterrijk het communisme. We mogen 't ons niet ontveinzen, dat dit op menschen zonder geestelijken diepgang en juist onderscheidings vermogen betooverend kan werken. Het is daarom meer dan ooit noodig, om nu de wapenrustingen des geestes goed te herzien, opdat bij de overwinning op het menschelijk- heid-vertrappende Nazidom niet anderzins groote waarden :n 't gedrang komen, opdat de Christelijke beschaving in de nieuwe wereld van straks haar kans kan krijgen en behouden. En dit zal zeker niet kunnen door louter negativisme. Ook het Christendom is van- om wentelend karakter en wie dit tracht te kop pelen aan starre behoudzucht gelijk onge lukkigerwijze niet zelden in de historie is ge beurd miskent zijn diepsté wezen. Het wil deze omwenteling echter niet door de krachten van het geweld, door het preeken van de on vermijdelijkheid van den klassenstrijd, door het negeeren van de waarde der menschelijke persoonlijkheid, door de ontkenning van het recht op den persoonlijken eigendom, door de idealen louter vast te leggen op de verwezen lijking van de materieele prestaties. Want al zou. men zoo een perfectloopende politieke en maatschappelijke machinerie scheppen, al zou men zoo de materieele rijkdommen kunnen op voeren, dan zou de mensch daartusschen toch staan als een arme slaaf,, van een ongrijpbaar wezen, den Staat, zonder uiteindelijk^uitzicht. dan de val in het niets met den dood. Dat is toch geen menschwaardig bestaan! Naast deze conceptie stellen wij ons ideaal van een sanra'cvinq, waarin inderdaad aan het egoïstisch spel der individueele belangen de breidel wordt aangelegd, waarin de arbeid over het hec'e front de eereplaats inneemt ten op zichte van het geld, waarin de Staat de uit- huiting van den eenen mensch door den ande ren zal verhinderen en straffen, die kortom een radicale herschepping beteekent van de oude wereld, welke onderging in de werkloos heidscrisis en den oorlog, in ellende en bloed. Doch aan de verstikkende Staatsalmacht wil- 'en we ontkomen door 't stelsel van de bedrijfs- schappen, waardoor de zelfwerkzaamheid der groepen wordt verzekerd en tevens het om buigen en richten van de individueele belangen op 't algemeen welzijn. Het hooge ideaal willen we redden door voor den mensch, vrij herboren in het kindschap Gods, de onvervreemdbare rechten als persoonlijkheid te blijven opeischen, door hem zijn billijke en noodzakelijke streven naar tijdelijke welvaart, naar vooruitgang der beschaving steeds te doen plaatsen onder de bestraling der eeuwigheid, die ons de ideale sa menleving zal brengen in het aanschouwen" van het onvergankelijke Licht! De tragedie van onze kolenvoorziening. Aldus betitelt het „Eindhovensch Dagblad'' de wijze, waarop de regeling van den kolen- ruil met België wordt uitgevoerd. Terwijl Ne- derlandsch Limburg zijn leveringen aan België van maand tot maand vergroot, gaat de leve ring door de Belgische mijnen met sprongen omlaag. Het genoemde blad wijst in dit ver band op het feit,, dat België alleen maar par ticuliere mijnen kent, die allen hun eigen klan ten hebben en die daaraan liever leveren, ook al met het oog op de toekomst, dan aan Ne derland op grond van de getroffen ruilovereen komst. Het bedenkelijke is hierbij, dat ook de Belgische regeering niets doet om de onwillige mijnbestuurders tot deze hulpverleening aan te zetten. Men trekt zich, om 't nu maar kort te zeggen, niet al te veel aan van de ellende, die volstrekt onnoodig aan koude en ontberingen in bevrijd Nederland wordt geleden". Het is een ernstige beschuldiging, waarbij het Eind- hovensche blad er nog een voegt aan het adres van de geallieerde instanties, met name de Shaefe die er niet voor zouden voelen om in dezen eenigen aandrang uit te oefenen. Het is alles bij elkaar zeer zeker een jammer lijke geschiedenis. Huwelijken verboden. De betrokken geallieerde autoriteiten heb ben, volgens het bericht van een Engelschen correspondent, huwelijken tusschen geallieerde soldaten en Belgische meisjes verboden. Dit verbod treft 400 leden van de verschillende le- geronderdeelen, die van plan waren te trouwen. Zoo krijgen de Belgische jongens ook weer een kans! Herziening salarissen Rijkspersoneel. De Regeerings Voorlichtings Dienst meldt: De Regeering heeft zich uitvoerig voor la ten lichten over de kosten van het levenson derhoud in het bevrijde gebied en over de salarissen, die thans in Nederland door het overheidspersoneel worden genoten. Bij dit onderzoek zijn haar onder meer niet ontgaan de ongelijkheden, die tijdens de bezetting op het gebied van de salarieering voor het per soneel in overheidsdienst zijn ontstaan. Het ingestelde onderzoek heeft tot de over tuiging geleid, dat. in afwachting van de be vrijding van Nederland en bij wijze van voor- loopigen maatregel een herziening van de sa larissen en toelagen van het rijkspersoneel noodig is. Nu de Regeering haar standpunt heeft be paald, doch het georganiseerd overleg met de vertegenwoordigers van het rijkspersoneel nog niet op de vroegere gebruikelijke wijze kan wor den gevoerd, zal zij binnen den kortst moge lijken tijd over de door haar ontworpen her ziening in overleg treden met een aantal ver tegenwoordigers uit verschillende dienstvakken, die buiten de Regeering om zullen worden aangewezen. BEKENDMAKING. Inwoners der gemeente, welke over 1944 huisvesting hebben verleend aan geallieerde militairen, en nog geen enkele vergoeding hier voor ontvingen, gelieven de hun uitgereikte kwartierbiljetten zoo spoedig mogelijk, doch in elk geval vóór 8 Februari a.s. ten gemeente huize in te leveren. Na dezen datum komt men niet meer voor vergoeding over 1944 in aan merking. Sas van Gent, den 1 Febr. 1945. De Burgemeester, Mr. G. P I. M. DE KERF.

de Stem | 1945 | | pagina 1