Voor God, Koningin en Vaderland. Prijs uitsluitend per week f 0.30 BL 1 /B No 57. Zaterdag 3 Feb. 1945 Administratie: Dubbelpoort 7, Hub: H JB I I I Directeur: J. A. H. M. van Schijndel Uitgave „De Stem" Wordt op last v+in B J k J H H J I fl Hoofdredacteur J. J. H. A. Bruna het Militair Gezag gedrukt op de persen ■^■iiii ifrr Jüm JÊLm^Ê Jw w JL Redact, voor het gewest A. J. v. d. Meer van Drukkerij G. de Mul, Sas van Gent Redactie Oostkade 16, Sas van Gent. EDITIE VOOR ZEELAND DE MARVA 'S, MARINE VROUWEN AF DEELING De Marine Voorlichtings Dienst meldt: Begin Februari zal een M.V.A. commissie zich naar het bevrijde Nederland begeven ten einde ter plaatse met vrouwenorganisaties, mi litaire en burgerlijke autoriteiten enz. contact op te nemen en uitvoerige inlichtingen te ver strekken, alvorens met de werving een aanvang zal worden gemaakt. Het is nl. te verwachten, dat zoowel de ouders als de geestelijke leiders wat meer willen weten over deze voor ons zoo nieuwe instelling. De bedoeling van artikelen over de Marva's is dan ook niet om een grootsch opgezette re clame-campagne te voeren doch zuiver voor het verstrekken van inlichtingen aan belang stellenden, zoodat die zich een oordeel kunnen vormen over het „hoe en wat" van de M.V.A. Zonder deze nuchtere inlichtingen zullen im mers geen vrouwen en meisjes er ooit toe ko men te beseffen of zij al dan geen belangstel ling hebben voor de M.V.A. Uit het nu bevrijde gedeelte van Nederland zullen zeker niet meer dan 750 Marva's ge- recruteerd worden. Hierdoor zal het mogelijk zijn een scherpe selectie toe te passen bij de recruteering, want uit thans reeds binnen ge komen berichten blijkt de belangstelling zeer groot te wezen. In de eerste plaats moet de M.V.A. vrouwen en meisjes hebben, wien het er om te doen is haar Vaderland te dienen, die bereid zijn zich daarvoor opofferingen te ge troosten. Zij moeten zich zeker niet laten lei- de" door de verwachting wel direct officier te zullen worden, dit baseerend op leeftijd, het bezit van diploma's enz. De weinige Marva's die tot den rang van officier zullen opklimmen, moeten getoond hebben over bijzondere hoe danigheden te beschikken, een onkreukbaar, sterk karakter, leiders-eigenschappen, menschen kennis. Teneinde bij de toekomstige recruteering een Zoo groot mogelijke selectie te kunnen toe passen heeft de boven genoemde M.V.A. com missie tevens tot taak de zgn. plaatselijke Keuze commissie voor te bereiden. Het ligt nl. in het voornemen om plaatse lijke „Keuze commissies" in te stellen, hoofd zakelijk bestaande uit dames die zich bewogen hebben op het gebied van vrouwen- en meisjes organisaties, onderwijs, jeugdbeweging, kerke lijke organisaties, enz. waarvoor M.V.A. can- didaten moeten verschijnen. Deze commissie geeft een oordeel omtrent de geschiktheid voor de candidate voor dienstneming bij de M.V.A. Ingevulde formulieren, voorzien van advies, worden dan opgezonden naar het Hoofdbureau van de M.V.A., alwaar uit de aanbevolen can- didaten diegenen worden gekozen, wier diens ten het eerst noodig zijn. De „Keuze commis- sie's" hebben inderdaad een zeer verantwoor delijke taak. Om bijzondere redenen is thans reeds één meisje uit bevrijd Nederland voor de Marva's gerecruteerd en daar is het ook bij gebleven. Godsdienstig leven in Rusland. Dat het in de afgeloopen jaren met het open baar godsdienstig leven in Rusland treurig ge steld was, v,;cet iedereen. Er hebben in den laatsten tijd wel eens berichten gecirculeerd, volgens welke er iets meer vrijheid gegeven werd en enkele mededeelingen van de „Times" schijnen dit te bevestigen: de Raad der Rus sische Orthodoxe Kerk kan weer bijeenkomen, een tweetal theologische colleges wordt ge opend in daartoe ter beschikking gestelde ker ken. De kleine brokjes van gunstbetoon ten opzichte van de oude Russische kerk schijnen nu echter de onverdraagzame godloozen alwesr te alarmeeren. De autoriteiten, belast met de opvoeding, achten het tenminste opportuun deze lieden te herinneren aan de volgende of- ficieele gedragslijn: Niemand wordt voor zijn godsdienstige overtuiging vervolgd, doch de Partij beschouwt het geloof als een dwaling, die door „verlichte" opvoeding moet worden verbeterdM.a.w. de Communistische Par tij en zij is de eenige partij in Rusland houdt vast aan het atheïstische standpunt en alle officieele onderwijs en propaganda - - zij zijn het eenige onderwijs en de eenige blij ven erop gericht het geloof uit het denken en leven van het Russische volk weg te rukken. Men zou zoo graag het tegendeel constateeren. Doch de feiten zijn niet anders. Men geeft het zelf toe. Het is goed, tijdig gewaarschuwd te zijn tegen bepaalde illusies. ER KOMT KLEEDING. Na de zorg voor den inwendigen mensch, heeft onze Regeering er ook aan gedacht ons van kleeding te voorzien. Voorwaar voor ve len, vooral in' dezen tijd, een artikel, waaraan groot gebrek heerscht. Te Hulst werd een de pot ingericht waar een massa balen werden opgestapeld met een rijk varieerende inhoud. Zoowel, onder- als bovenkleeding is aange komen en alles splinternieuw. Zoodra wij dit goede nieuws vernamen zijn wij op onderzoek uitgetogen om onze lezers eens precies op de hoogte te kunnen stellen hoe en aan wie deze artikelen verstrekt zullen worden. Men deelde ons het volgende mede. De distributie is in handen gesteld van een Textiel Commissie die gevormd werd uit vijf winkeliers. Deze zullen in den kortst mogelijken tijd. d.w.z. in de e.v. weken er voor zorgen, dat alles, wat binnen gekomen is, ook over de gezinnen wordt ver deeld. Het gaat dus niet zooals met de verdeeling van schoenen of pakketten, maar van het eerste begin af wordt den geheelen handel in geschakeld. De Textiel Commissie is van plan te laten zien, dat er ook door hen aan den waren wederopbouw met groote ernst zal worden meegewerkt. Men deelde ons verder mede, dat er bijna voor iedereen wat zal zijn, of wel een stuk bovenkleeding of wel 2 stuks onderkleeding. De juiste wijze van distribu eering zal zoo spoedig mogelijk worden bekend gemaakt, daar ook de distributiedienst gedeel telijk ingeschakeld is geworden als onmisbaar instrument. Formulieren zullen niet aange vraagd moeten worden. Men wordt opgeroepen door den dienst, ontvangt direct bonnen voor de benoodigde kleedingsstukken en kan rustig bij den winkelier gaan koopen. Het lijkt ons, wanneer de uitvoering goed verzorgd wordt, een groote stap in de goede richting. Er komt weer leven in de textielzaken die tot nu toe stil en doodsch waren. Er komt weer handel en werk voor de bedienden. Dit zal de werklust weer doen toenemen en de goede geest van opbouwen en samenwerken meer en meer verlevendigen. KLOMPEN DISTRIBUTIE. In afwachting van de definitieve regeling van het Rijksbureau voor Hout, kunnen van af heden, 24 Januari 1945, weer aanvragen worden ingediend voor klompen. De aanvragen worden door de verkoopende fabrikant inge diend op het formulier, ontworpen door het Rijksbureau voor Huiden en Leder. Alvorens de aanvragen in te zenden aan de Sectie VIB. Handel en Nijverheid van het Militair Gezag te Sluiskil, dienen de aanvragen voor accoord geteekend te worden door den Burgemeester van de gemeente die de klompen wenscht te ontvangen. Toewijzingen zullen slechts in zeer beperkte mate verstrekt worden door de Com missie voor Handel en Nijverheid. Inlichtingen kunnen voorloopig eiken Dinsdag van 2-4 uur worden ingewonnen bij voornoemde Commissie te Sluiskil. Het klompen verkoopverbod wordt vanaf heden opgeheven. De Militaire Commissaris voor het district Zecuwsch-Vlaanderen. Namens dezen. De Adviseur Handel en Nijverheid. H. A. A. Baron Collot d'Escury. LANDBOUWMEDEDEELINGEN. Bij het dorschen moet als minimum inge leverd worden de le taxatie plus de helft. In gunstige gevallen kan er dus op het bedrijf een ruim overschot overblijven, als eigendom van den landbouwer. Er wordt van elke goede Nederlandsche RAAD VAN ARBEID TE MIDDELBURG. De Commissie voor de Sociale Verzekering in bevrijd gebied brengt ter algemeene kennis: De verplichte verzekering van inwonende kinderen krachtens de Invaliditeitswet, Onge vallenwet, Land- en Tuinbouwongevallenwet, Ziektewet, Ziekenfcmdsenbesluit en Kinderbij slagwet is krachtens art. 15 van het Kon. Be sluit van 17 September 1944, No. E 93, ge schorst. Met de Regeering wordt momenteel overleg gepleegd ten opzichte van de vraag hoe het verder verloop van de verzekering der in wonende kinderen zijn zal. In afwachting van het resultaat van dit over leg heeft de Commissie voor de Sociale Ver zekering het noodig geoordeeld aan de uit voeringsorganen te adviseeren in ieder geval vanaf 1 Januari 1945 voorloopig geen rechten op uitkeering meer te erkennen. De Com missie acht het dienstig, dat alle belangheb benden hiervan kennis dragen.

de Stem | 1945 | | pagina 1