NIEUWS BERICHTEN „DB STEM" t Oostfront. De eindspurt om Berlijn ingezet? Het leger ven maarschalk Zhukov heeft het tempo weer versneld en stormt nu voorwaarts in de richting van Berlijn. De vraag, die op het oogenblik de geheele wereld beheerscht, is, zal hij Berlijn bereiken en wanneer zal hij Ber lijn bereiken. Weddenschappen worden afge sloten, prognoses worden gedaan en de span ning stijgt met de dag. Welke zijn nu de punten, die een vertraging of pauze in de opmarsch zouden kunnen bren gen. Op de eerste plaats krijgen wij dan de ter reinmoeilijkheden die bij het naderen van de Duitsche hoofdstad geleidelijk aan grooter zul len worden. Was het terrein tot nu toe effen op het punt. waar de Russen nu staan, begint het meer heuvelachtig te worden en zoodoende meer voor de verdediging geschikt. De Oder bij Frankfurt stroomt door een diep dal met beboschte hellingen aan weerszijden terwijl de rivier hier ook een zeer groote breedte heeft. Op de tweede plaats komt dan het vraagstuk van de ravitailleering over de lang uitgerekte verbindingslijnen. Het is de vraag of het pas veroverde Warschau al als ravitailleerings- basis kan dienen. Ten derde mogen wij niet vergeten, dat de lang uitgerekte flanken van de spits, die naar Berlijn doorstoot, zeer kwetsbaar zal zijn en aan hevige Duitsche aanvallen zal bloot staan. En last but no.t least bevinden zich achter de Russische front linies nog groote Duitsche eenheden die allen nog opgeruimd moeten worden. Hiertegenover vragen wij ons echter af, of de Duitschers door de snelheid van de Rus sische opmarsch nog in staat zullen zijn een afdoende verdedigingsgordel op te werpen. Het opwerpen van zulk een verdedigingslinie eischt weken en weken tijd en de vijand zit nu niet meer in Rusland, waar hij het voordeel van de ruimte had en vele honderden K.M. achter het front weer een hechte verdedigings linie kon opbouwen. Daar komt nog bij, dat rivieren voor de Russen schijnbaar geen hinder paal meer vormen ondanks de woorden van Seis Inquart, dat de Weichsel nog eerder haar loop zou wijzigen alvorens de Russen in Kra- kau zouden komen. Beschikt het Duitsche op perbevel verder nog over voldoende reserves en kan het deze reserves in de algemeene ver warring, die er thans in Duitschland heerscht, snel genoeg naar de bedreigde punten ver plaatsen? Maarschalk Zhukov zal van deze moeilijk heden en mogelijkheden wel beter op de hoog te zijn dan wij en met hem hoopen en ver trouwen wij, dat hij zijn doel zal bereiken. De komende dagen en weken zullen dagen en we ken van haast ondragelijke spanning zijn waar bij wij vooral denken aan onze landgenooten ten Noorden van de rivieren, voor wie de spanning nog grooter zal zijn als voor ons. Voor hun hangt er immers nog veel meer van af. Hoe eerder Berlijn bereikt hoe eerder het einde van de oorlog, hoe eerder de bevrijding van Nederland hoe eerder voedsel voor de uitgehongerde bevolking. Voor velen van hen is het wellicht de vraag van leven of dood. DISTRIBUTIEKRING HONTENISSE. Uitreiking bonkaarten 3e periode 1945. KOEWACHT: 7 Febr. 9,30-12 uur Vrijstraat, Binnenpad, Eikenlaan, Benedenstraat, St. Jacobsstraat, Emmalaan, Kerklaan, Grens- straat, St. Andries, Axelschestraat, Haze larenstraat,- 1-3 uur Klapstraat, Koestraat, Kruispad, Lage Akkers, Lange weg, Molen weg. 8 Februari 9,30-12 uur Nieuwstraat, Tragel, le Verkorting, Wouterij, 't Zand, Tramstr.; 1-3 uur Nieuwe-Karnemelkstraat, Oude Kar- nemelkstraat, Oudestraat, Prins Hendrikstr., Schoolstr. ST. JANSTEEN: 9 Febr. 9,30-12 uur Dorp St. Jansteen: 1-3 uur Dorp St. Jansteen. 10 Februari 9,30-11,30 uur Absdale. 12 Febr. 9,30-12 uur Heikant; 1-3 uur Tragel. CLINGE: 13 Februari 9.30-12 uur Wijk B. No. 1 t.m. 200; 1-3 uur Rest. Wijk B. en Kapellebrug. VOGELWAADE: 14 Februari 9,30-12 uur Boschkapelle; 1-3 uur Hengstdijk. 15 Februari 9,30-12 uur Stoppeldijk; 1-3 uur Restant bevolking. LAMSWAARDE: 16 Februari 9,30-12 uur Lamswaarde plus Kuitaart; 1-3 uur Terhole plus restant bevolking. Medegebracht dienen te worden tweede D.S.K. met inlegvel en zelfverzorgingsbeschei- den, alsook de ongeldig gerolde bonnen van de 2e periode 1945 van zelfverzorgers. Uitreiking geschiedt tegen inname van de bon reserve: A. 10, B. 10, C. 10, D. 10, E. 10 der bonkaart 2e periode. Evacuee s dienen bovendien hun evacuatie- bewijs mede te brengen. Er zal geen na-uitrei- king worden cchouden. Mededeeling Distributiekring Hontenisse. Er zijn nog een aantal paren 2e handsch werkschoenen beschikbaar tusschen de maten 36 t.m. 41. Zij, die hiervoor in aanmerking wenschen te komen, moeten onverwijld een aanvraagformu lier indienen. De Distributiedienst Hontenisse. SAS VAN GENT. Onze stadgenoot, de heer W. J. Geernaert, Westdam 37, Sas van Gent, slaagde op 29 Jan. 1945 voor het Eindiploma der Muziekleer van het Kon. Muziekconservatorium te G nt. Heden overleed tot onze diepe droefheid, na een kortstondig lijden en voor zien van de H.H. Sacra menten der Sterv. onze innig geliefde Vader en Grootvader, in den ouder dom van 72 jaar, de Heer Franciscus de Neve, Weduwnaar van Leonie Herman en Maria Lammens. Uit aller naam, Familie de Neve. 26 Januari 1945. De Heer en Mevrouw H. C. Rozemeijer-Hooyschuur geven .net vreugde kennis van de ge boorte van hun dochter MARLEENTJE, die bij het H. Doopsel de namen ontving: Margaretha, Helena, Maria. Oostburg, 26 Jan. 1945. St. Anthonius Ziekenhuis. De Ontvanger van het waterschap Het Vrije van Sluis maakt bekend, dat hij voornemens is voor de in ning van den aanslag in het dijk- geschot 1944, alsmede alle ver vallen erfpachtscanons en pacht sommen de volgende ZITDAGEN te houden: Aardenburg, Eede en St. Kruis: Dinsdag 6 Febr. van 10-12 uur en van 13,30-15,30 uur 'n het café van Mej. Wed. S. Cuelenaere te Aardenburg. Retranchement: Donderdag 8 Febr. van 10-12 uur in het café van den heer de Voldere. Cadzand: Donderdag 8 Febr. v. 13,30-15,30 uur in het café van den heer S. Masclee (tram station). Sluis: Vrijdag 9 Febr. van 10-12 uur in het café van den heer C. de Meijer. Waterlandkerkje: Vrijdag 9 Febr. van 14-15,30 uur in het café van den heer L. Versprille. Zuidzande: Dinsdag 13 Febr. van 10-12 uur in het café van den heer Fokke. Oostburg: Dinsdag 13 Febr. van 13,30-16 uur in het café van Mej. Wed. L. de Wilde. Nieuwvliet: Donderdag 15 Febr. van 10-12 uur ten huize van Mej. de Visser. Groede: Donderdag 15 Febr. van 13.30-15.30 uur in het café van den heer P. Beun. IJzendijke: Zaterdag 17 Febr. v. 9.30-12,30 uur ten huize van den heer A. G. Calon. Breskens: Dinsdag 20 Febr. van 10-12 uur ten huize van den heer A. I. Blok, Vogelenzang 13. Schoondijke: Dinsdag 20 Febr. van 13,30-15,30 uur ten Ge meentehuize. Beleefd verzoek met gepast geld te betalen. Aan de ingelanden, die in ge breke blijven het nog hen ver schuldigde dijkgeschot op de bo vengemelde zitdagen te voldoen, zal een aanmaning worden ge zonden, waarvoor 25 cent in re kening zal worden gebracht. Op gemelde zitdagen kunnen de oud-ontvangers-griffiers en overi ge ambtenaren hun wachtgelden en de oud-polderwerkers hun on derstand- en toelagen in ont vangst nemen. Tijdens de zitdagen zal het Ont vangerskantoor gesloten zijn. Rijks Hogere Burgerschool TERNEUZEN. De lessen worden hervat op Woensdag 31 Januari, volgens bekend rooster. DE DIRECTEUR. Groote SCHIETING op Zondag 4 Febr. in de zaal „Apollo", bij A. v. Dorsselaer, op de liggende wip. Begin 3 uur. VERLOREN: Op den weg Hulst-Axelsche Sas sing Chevrolet wiel met band na 32-6. Tegen belooning terug te be zorgen bij P. van Esbroek, Tragel St. Jansteen of bij de fa. Picavet- Martens, Nieuw-Namen. Op 3 Febr. a.s. hopen onze ge liefde ouders Charles Crabbe en Florentine Vanzandberghe den dag te herdenken waarop zij voor 25 jaar in het huwelijk traden. Hunne dankbare kinderen. Havendijk 12, Jan. 1945.

de Stem | 1945 | | pagina 2