DE STEM VOORWAARTS NAAR BERLIJN. Prijs uitsluitend per week f 0.30 Administratie Dubbelpoort 7, Hulst Uitgave „De Stem" Wordt op last van het Militair Gezag gedrukt op de persen van Drukkerij G. de Mul, Sas van Gent Voor God, Koningin cn Vaderland* EDITIE VOOR ZEELAND No 55. Donderdag 1 Feb. 1945 Directeur J. A. H. M. van Schijndel Hoofdredacteur J. J. H. A. Bruna Redact, voor het gewe-t A. J. v. d. Meer Redactie Oostkade 16, Sas van Gent. Eindelijk is dan het uur aangebroken waarop wij zoolang gewacht hebben, het uur van de invasie van Duitschland. De paniekstemming in Berlijn, veroorzaakt door de berichten die komen van het Oostfront, zeggen ons alles. Zooals in 1918 de Duitsche legers aan het Westfront verbrijzeld werden, zoo worden nu Hitler's legers in het Oosten verbrijzeld. De Sowjetvlag is geheschen boven Hindenburg's graf in Tannenberg. Dit is het mane, thekel, phares, het voorteeken van de komende onder gang. De toon van blijdschap en triomph in de berichten uit Moskou zijn beteekenisvol tegen over de wanhoopskreten uit Berlijn. Nooit heeft Rusland toegegeven aan voor barig optimisme en daarom kan hun hoop en vertrouwen nu ook ons alle hoop en ver trouwen schenken, zelfs de grootste pessimisten onder ons. „Dit", zegt Moskou, „is de slag om Berlijn, de slag die een einde zal maken aan de oorlog in Europa". „Teveel hebben wij geleden, teveel gevoeld en ondervonden om nu te stoppen zonder ons doel te bereiken", .zegt een van Moskou's commentators vandaag. Niets is te vergelijken met de enorme slagen, die nu worden toegebracht aan de Duitsche oorlogsmachine. Het volk. dat dacht, dat het de wereld onder de voet kon loopen, gaat nu onder in een oordeel, dat het nooit had kun nen denken in de goede oude dagen van 1939. Het is een grimmige voldoening de groote verwarring op te merken in de Duitsche radio en de Duitsche kranten. Het schenkt eveneens een grimmige voldoening te lezen hoe de be volking van Silezië en Oost-Pruisen nu ge dwongen wordt onder vijandelijk vuur te eva- cueeren, iets wat de Duitschers zoovele men- schen in zoovele landen hebben aangedaan. Toch is het niet in de geest van duivelsche vreugde, dat de geallieerden deze dingen thans zien gebeuren. Echter is dit het zwaard der gerechtigheid, dat nu zwaar op het Duitsche volk neerkomt. Alles, wat de Duitschers Europa hebben aangedaan, alle verschrikkingen, alle terreur, alle wreedheden, al het lijden, de verwoestin gen, die zij onnoodig hebben aangericht, al deze dingen komen nu over hun eigen hoofd. En dit is niet alles. Er komt nog meer. Er is een ijskoude toon in de stem van Moskou, die het duidelijk maakt, dat van de Russen geen sentimentaliteit te verwachten is. En dit is goed. Deze keer is het de laatste keer geweest. De Russen hebben besloten, zoo als wij allen besloten hebben, dat Duitschland als een oorlogmakende macht van de kaart moet verdwijnen. DE MIJNEN IN FINANCIEELE MOEILIJKHEDEN. Specialen commissaris benoemd. Naar wij vernemen, doen zich bij de Lim- burgsche mijnen moeilijkheden voor in verband met een dreigend tekort aan kasmiddelen. Door de geringe productie en het stilstaan van de meeste bedrijven, met name het Stikstofbindings bedrijf te Lutterade, dat een van de voor naamste bronnen van inkomsten vormde, zijn de mijnen er in financieel opzicht zeer slecht voor komen te staan. De vaste productiekosten overtreffen thans verre de opbrengsten. De mijnen hebben dan ook de hulp van de over heid ingeroepen. Thans zijn in samenwerking met het Militair Gezag en de recjeering maat regelen in voorbereiding om het mijnbedrijf'fi nancieel te helpen. In verband daarmede werd Mr. Dr. W. F. J. Frowein, oud-president-directeur der Staats mijnen, tot speciaal commissaris voor de mijnen benoemd. FILMNIEW S Wij ontvingen het eerste nummer van „Filmnieuws" een tweemaal maandelijks gratis verspreid blad. De groote moeeilijkheden ken nende op het gebied van papier en transport en wat al niet meer, bewonderen wij de voort varendheid en het doorzettingsvermogen van de uitgever om tot de uitgave van dit blad over te gaan. AI is het blad dan ook zeer be knopt van formaat en ontbreekt er de foto grafische verluchting aan, de typografische verzorging is netjes en geleidelijk aan zal de rest ook wel komen. Aan de spelling had echter wel iets meer aandacht geschonken mogen worden want de zin: „Jongens die normale levens LEDEN" doet wel eenigszins komisch aan. Bedoeld is hier natuurlijk leidden. Uit de inhoud vernemen wij o.a. hoe in het democratisch Amerika ook de filmproductie geheel in het teeken van de oorlog staat. Zoo wel acteurs, regisseurs, schrijvers en ander per soneel zijn gedeeltelijk onder de wapens terwijl de productie in hoofdzaak gebaseerd is op de oorlog, het maken van voorlichtingsfilms, pro paganda etc. Verder bevat het blad vele interessante ar tikelen en beschrijvingen van films en in aan making zijnde rolprenten als daar zijn de stereoscopische film, het witboek verfilmt etc. Wij zijn er van overtuigd, dat het blad in een behoefte voorziet en wenschen het dan ook alle goeds toe. JHR. VAN WEEDE BIJ DEN PAUS. Z. H. de Paus heeft den Nederlandschen ambassadeur bij den Heiligen Stoel, Jhr. van Weede en diens echtgenoote in audiëntie ont vangen. Prinses Juliana naar Ottawa teruggekeerd. Prinses Juliana is voor een bezoek aan haar kinderen naar Ottawa teruggekeerd. Hoewel de duur van haar verblijf niet bekend is, ver wacht men, dat de Prinses binnenkort weer naar Londen zal gaan. INGEZONDEN. Zijn er nog Duitschers te St. Jansteen? Het schijnt, dat, nu we toch reeds enkele maanden bevrijd zijn, er zelfs nog menschen gevonden worden, die niet weten dat er weer eigendomsrecht bestaat. Hebben wij het meer dan 4 jaren moeten be leven, dat al wat los en vast zat, bloot stond .aan de roofzucht der bezetters, deze Herren volk-manie schijnt te zijn overgeslagen op en kele duistere elementen, die het met het mijn en dijn zoo nauw niet nemen en op ongehoor de manier zich andermans goed toeëignen. Nadat eerst het wegenplantsoen in de T.jk- straat grootendeels van de sparrenbeplanting werd beroofd, is thans het voetbalterrein het kind van de rekening geworden, waar enkele dagen geleden de planken-afschutting des nachts totaal werd weggestolen. Tegen dergelijke practijken kan niet streng genoeg worden opgetreden en het is te hopen, dat de e.v. daders hun gerechte straf niet zullen ontloopen. J. VONCK. Naschrift van de redactie. Voor enkele weken terug vernamen wij door de radio, dat de menschen in het nog niet be vrijde gedeelte van Holland de boomen in par ken en bosschen omhakten om zich toch eenigszins tegen de nijpende koude te kunnen beschermen. Er zal wel niemand te vinden zijn die onze beklagenswaardige landgenootenaan de overzijde van de Moerdijk hierover iets wil verwijten. Willen wij door dit te schrijven nu het euvel, door inzender in zijn schrijven bedoeld, goedkeuren. In geenendeele. Wat willen wij dan wel? Wij willen de aandacht van de au toriteiten nogmaals vestigen op de meer dan treurige kolenpositie. Het is nooit goed te keuren, dat iemand, die geen brandstof meer heeft, er bij nacht en ontij maar op uittrekt om, met b-"' en zaag gewapend, zich te ver grijpen aan het goed van zijn evennaaste. Wil men dit echter Voorkomen, dan moet er ook voor gezorgd worden, dat er geen reden is om tot dergelijke practijken zijn toevlucht te gaan

de Stem | 1945 | | pagina 1