DE STEM Prijs uitsluitend per week f 0.30 AdministratieDubbelpoort 7, Hulst Uitgave „De Stem" Wordt op last van het Militair Gezag gedrukt op de persen van Drukkerij G. de Mul, Sas van Gent Voor God, Koningin en Vaderland. EDITIE VOOR ZEELAND No 54. Woensdag 31 Jan. 1945 Directeur J. A. H. M. van Schijndel Hoofdredacteur J. J. H. A. Bruna Redact, voor het gewest A. J. v. d. Meer Redactie Oostkade 1 6, Sas van Gent. DE PAUS OVER DE TOEKOMST De correspondent van de Times" te Rome seint, dat de Paus er opnieuw de nadruk op heeft gelegd, dat de volken zich overal moes ten voorbereiden op sociale en politieke her vormingen na den oorlog. In antwoord op een huldeboodschap door Prins Mare Antoni Colonna namens den Room- schen adel aangeboden, zeide de Paus, dat ,,de reorganisatie van de wereld niet kon opgevat worden als een terugkeer zonder meer tot het verleden. Een terugkeer van dien aard is niet mogelijk, want de wereld en de geschiedenis gaan steeds vooruit. Het zou een ijdele en nut- telooze onderneming zijn naar het verleden te willen terugkeeren, inzonderheid met het doel de wereld terug te brengen naar het punt van vertrek, dat zij jammer genoeg heeft verlaten ten gevolge van afwijkingen en verkeerde her vormingen. Het werk van wederopbouw, zoo voegde de Paus er aan toe, moet niet alleen de beginselen in aanmerking nemen, doch ook de huidige werkelijkheden. Het is de taak van de leiders, die bekwaam en energiek moeten zijn, de onvergankelijke beginselen van het men- schelijk leven op de omstandigheden van het oogenblik toe te passen". Waarschuwing tegen voorbarig optimisme in het verre oosten. De heer W. H. de Roos, regeeringsadviseur voor Japansche zaken, heeft in een toespraak tot het Australische-Amerikaansche Genoot schap verklaard, dat de Geallieerden nog maar de zoom van het Japansche verzet in de Stille Zuidzee raken en gewaarschuwd tegen een voorbarig optimisme. Hij wees tevens op het ongelukkige en on verantwoordelijke gekibbel tusschen de Ge allieerden, dat ver van het gevechtsfront was ontstaan en waaraan het thuisfront te veel aandacht schonk. De heer de Roos, die 20 jaar lang in Japan in den diplomatieken dienst geweest is, zei voorts, dat het jaar 1944, den Nederlanders een groote teleurstelling gebracht heeft, maar het was aanmoedigend te zien hoeveel jongeren zich vrijwillig aanmeldden in het bevrijde ge bied om den strijd tegen de Spil voort te zet ten. De herovering van de Philippijnen gaat ge heel volgens het vooropgezette plan, maar zelfs wanneer alle eilanden in de Stille Zuidzee her overd zijn dient men Japan zelf nog aan te vallen. Een vijfde deel van 's werelds totale bevolking was alsnog door de Japanners onder drukt. De Japansche oorlogsplannen zijn niet ge baseerd op de veronderstelling van een Duit- sche zege in Europa. De Japansche leiders zijn er op voorbereid zelfs in het geval van een Duitsche nederlaag, den strijd tegen de Ge allieerden voort te zetten. liet moreel in Japan is krachtiger dan dat in Duitschland en Japan is niet alleen krachtig op militair, maar ook op geestelijk en psy chologisch gebied. De godsdienst in Japan heeft plaats gemaakt voor vaderlandsliefde. Het bombardeeren van Japansche steden kan niet de ineenstorting van het land bewerken, maar zal veel eerder het Japansche volk vast beslotener maken. Deze oorlog is een totale oorlog tusschen twee systemen, waarvan er één, wanneer dit niet absoluut wordt uitgeroeid, over een jaar of tien of vijftien weer zal oplaaien. Nederlandsche studenten naar Amerika Na de jaarvergadering van de Nederlandsch- Amerikaansche Stichting te New-York is me degedeeld, dat plannen in voorbereiding zijn om studenten uit Nederland hun studies te la ten voortzetten en hun diploma's te laten be halen in universiteiten in de V. S. in de facu- liteit der medicijnen, volksgezondheid, inge nieurswezen en in andere nuttige onderwerpen, die in verband- staan met het herstel van hun land. De mogelijkheid van het verstrekken van studiebeurzen werd ter sprake gebracht, maar vice-president Harold de Wolf Fuller deelde mede, dat de voorbereidingen nog niet ver ge noeg gevorderd weren om een volledig over zicht der plannen te verstrekken. Dr. Stephen Duggan, directeur van het In stituut van Internationaal Onderwijs, die te vens directeur van de Stichting is, zegde zijn medewerking toe. Rev. Robert I. Gonnon, voorzitter van Fordham University, heeft twee studiebeurzen toegezegd. Drie andere studiebeurzen zijn toe gezegd door de John Hopkins University voor de faculiteit der medicijnen en het ingenieurs diploma, terwijl een studiebeurs voor een Ne derlandsche studente door Pennsylvanie Wo men's College te Pittsburg is aangeboden. Nog tien andere aanbiedingen zijn gedaan. INGEZONDEN. Eea bede, maar niet om geld. Men schrijft ons: Mijnheer de Redacteur, bij dezen verzoek ik nogmaals om gastvrijheid in Uw blad voor een onderwerp, dat ook in het brandpunt der al- gemeene belangstelling staat, maar waar nog niet openlijk over is geschreven n.l. de kolen- distributie. Wederom is de bedoeling niet om afbreken de critiek te leveren, maar om den autoriteiten een indruk te geven van wat onder de be volking leeft, te meer omdat nog niemand de pen hiervoor heeft willen opnemen, en men wel links en rechts langs alle kanten de critiek verneemt. De hooge kolennood bij de particuliere huis brandverbruikers behoef ik niet te beschrijven: wij voelen het allemaal, wij zitten in de koude. Nu vernamen wij, dat er kolen beschikbaar kwamen doch wij konden onze ooren niet ge- Iooven, met bestemming voor de bierbrouwers. Mijnheer de Redacteur, ik geloof, dat ik hier openlijk naar voren mag brengen, dat zelfs de meest verstokte bierdrinker gaarna thans zijn glas wil laten staan. Ook onze Engelsche vrien den, die zooveel begrip toonen voor de ver- warmings- en kookproblemen, zullen het be grijpen. Een bede niet om geld, maar om kolen. Hoogachtend, J. H. VAN DER VEER. P.V.C. MEDEDEELING VOOR W. Z.-VLAANDEREN. Paardenhouders, welke in het bezit zijn van legerpaarden of paarden achtergelaten door de Duitsche weermacht, waarvoor nog geen in- dentiteitskaart is uitgereikt, moeten hiervan on verwijld kennis geven op het P.B.H. kantoor te Groede. Na 15 Februari 1945,zullen alle paarden, welke niet gedekt zijn door een in- dentiteitskaart, onherroepelijk worden afgeno men. Ook indien de indentiteitskaart van eigen paarden is zoek geraakt, moet dit zoo spoedig mogelijk worden opgegeven. Na 15 Febr. moe ten dus alle paarden voorzien zijn van een voorgeschreven indentiteitskaart. Aankoopvergunningen voor paarden kunnen schriftelijk worden aangevraagd op het P.B.H. kantoor te Groede. Opgegeven moet worden de oppervlakte bouwland en het aanwzige aantal paarden, zoowel legerpaarden als ijen paarden, en de paarden geboren in 1943, ter wijl tevens moet worden vermeld hoeveel paarden na 1 Aug. 1944 zijn gevorderd of door oorlogshandelingen zijn gedood. Onbruikbare legerpaarden kunnen op Don- dag 1 Februari 1945 worden ingeleverd te Oostburg om 10 uur en te IJzendijke om 1 u. H.H. Vlassers, welke hun bedrijf weer wil len open zetten, moeten zich schriftelijk in ver binding stellen met den Adviseur van het De partement van Handel en Nijverheid te Sluis kil, alwaar zij een werkvergunning moeten aan vragen. De landbouwers, welke geinundeerde lan derijen bezitten, worden door het Militaire Ge zag verboden deze gronden in gebruik te ne men, alvorens hier toestemming is voor ver leend door den Rijkslandbouwconsulent, Den Heer van Dijk. Nuchtere stierkalveren. Veehouders worden verzocht hun pas ge boren, niet geregistreerde stierkalveren steeds direct voor de slacht af te leveren. Het is niet toegestaan deze dieren door te houden voor de fokkerij of mesterij. H.H. Landbouwers, welke schade hebben aan boomgaarden enz. kunnen hiervan mede- deeling doen bij den Plaatselijken Vertegen woordiger, alwaar een formulier ingevuld kan worden.

de Stem | 1945 | | pagina 1