OVERSPANNEN Voor God, Koningin cn Vaderland. TX 'W*J C? 1 /Bi No 53. Dinsdag 30 Jan. pi ia"® I Mj Directeur J. A. H. M. van Sc! lü È3 M k. a 9 J I 9 Hoofdredacteur J. J. H. A. Bruna JÉ^jr Pi -v^-tnJL Redact, voor het gewekt A. J. v. d. Redactie Oostkade 16, Sas van EDITIE VOOR ZEELAND Prijs uitsluitend per week f 0.30 Administratie Dubbelpoort 7, Hulst Uitgave „De Stem" Wordt op last van het Militair Gezag gedrukt op de persen van Drukkerij G. de Mul, Sas van Gent „Jullie in bevrijd gebied zijn allen wat over spannen". Deze waarheid vernam ik over Radio Oran je. En waarachtig, op een afstandje- gezien, heeft al die beweging en tobberij in Nederland bezuiden de rivieren wel iets van een over spannen kinderkamer weg. We moeten alle maal onze „zeg" hebben. Het davert van het eenheidsgeroep. Een nieuwe geest van een heid zal, zoo zegt men, over ons vaardig wor den; maar als men die eenheid zoo hardnekkig naar duizend verschillende hoeken als buit tracht mee te sleuren, dan vrees ik, dat zij aan flarden zal worden gerukt. Ik sprak een voorman die me zei, dat zijn mannen eenheidsterroristen waren en bleven. Hij beloofde klappen voor wie niet naar hen luis teren zou. Een kapitein van het R.N.A. was slecht te spreken over de burgers, waarvan er al wegens beleediging van het leger moesten worden gearresteerd. Ik vernam van illegalen, die zich verzetten zouden tegen de pretenties van een bond van illegalen en deszelfs bestuur en die een illegalen bond van illegalen zouden wenschen. De „man in de straat" heeft hon derd en een grieven en spreekt van aanzien des persoons. Kortom, tot besluit van deze ka- leidoskoop kan ik niets beters citeeren dan de verzuchting, die me in den trein ter oore kwam, de oer-Nederlandsche opmerking: ,,'t Is altijd een rzgeweest en het zal altijd een rzblijven". Men begrijpe goed: ik citeer dit alles slechts en wil volstrekt niet voor de waarheid van al die gezegden instaan. Maar wel ben ik het er mee eens, dat we in een miniatuurlandje leven momenteel, waar de zware woorden volstrekt niet evenredig zijn aan een grootsch gedrag. „Lichtelijk overspannen" noemt men dat. Twee drijfveeren zie ik in de huidige stroo- mingen aanwezig. Zoo heb je daar eerst de drijfveer van de vrije, eigen, persoonlijke meening in alles, ja van de teugellooze kritiek. Komt die eenmaal tot zijn uiterste spanning, dan is er, hoe raar het ook klinken moge, maar één stap noodig en we raken aan het andere uiterste, het dwangsysteem: niemand weet het goed, wij alleen. Zoo moet het eo zal het De andere drijfveer wil juist zooveel moge lijk persoonlijke en groepsmeeningsverschillen weg hebben en eenheid bewerken. Maar als die eenheid dan maar niet komen wil, dan gaat de man, die door de bezetting nu eenmaal geboren en getogen oppositieman is, deze toch weer als zijn „eigen" meening verkondigen en als alleen zaligmakende waarheid taai vast houden. Qok hier raken de uitersten elkaar. U ziet: al gaan ze van een schijnbaar tegen overgesteld punt uit, toch komen ze in hun konsekwenties soms dicht bijeen. Maar op een verkeerde manier. Het is ermee als met twee op hol geslagen paarden, lijnrecht wég van el kaar. En daarbij staan ze voor niets. Over en door alles heen. Tenslotte zullen ze aan het andere einde der geestewereld elkaar toch ont moeten en daarna weer op het vertrekpunt, en zoo herhaaldelijk, maar de wagen, die zij sa men uit de modder hadden kunnen trekken, blijft daarin steken. Daar is geen geleide rich ting in. Kunnen wij die holpartij nog remmen? Als men denkt aan het onmogelijk begrip van „een heidsterroristen" (er is n.l. werkelijk eenheid, maar den geen terreur, ofwel terreur, maar dan geen echte eenheid) dan zou men zeggen van niet. Intusschen zal m.i. ons volk zooiets in de toekomst wel evenmin vrij accepteeren als in het naaste verleden. De bedoelingen zijn overigens vaak erg goed. En ik meen teekenen waar te nemen van bezinning. Geen hollerij meer door alles heen, maar een krachtig span, dat den wagen trek ken kan. Samengaan, op .den gulden midden weg van hooggeroemd, koe)l Nederlandsch ver stand. Die oplossing is oud. Er is nu eenmaal niets nieuws onder de zon. Maar sommigen zullen haar eerst, als was zij iets gloednieuws, moeten ontdekken. Doen wij hen deze vinding aan de hand, dan zullen zij met „hun" oplos sing dolgelukkig zijn. Zij heet: eenheid in ver scheidenheid. Geen versplintering, maar wel enkele groote principieele groepen op alle levensgebied. Geen eenderheid, maar wel zoo breed mogelijke loyale samenwerking. Daar ligt Nederlands toekomst. En wan neer de overspannen gevoeligheid zal zijn ge minderd, wanneer in den brouwketel van Nieuw-Nederland de „persoonlijheden" be hoorlijk zullen geschift zijn want „oude" kunnen misschien nog wel eens van gewicht blijken, evenzeer als „nieuwe" te licht wel, dan zal, naar ik hoop, het gezond verstand weer zijn rechten opeischen. Dan zal de uil van Pallas Athene niet meer zijn kop behoeven te schudden: words, words, words. F. B. De geestelijkheid van bezet Nederland, ka tholiek zoowel als protestant, richtte zich elk op haar wijze in November met een Advents boodschap tot de geloovigen. Daarin releveer den zij den bitteren nood waarin de bevolking verkeert door het onrecht, dat haar door de bezetting wordt aangedaan en waartegen zij, helaas tevergeefs haar stem verheven heeft. De Episcopale brief was onderteekend door den Aartsbisschop van Utrecht en door den Bis schop van Haarlem. (Herr. Ned.) Ontslag N.S.B -ers uit Particulieren dienst. De Sectie Voorlichting van het Militair Ge zag deelt mede: Bij K. B. van 2 Nov. 1944, Staatsblad nr E 136 is een belangrijke wijziging gebracht in art. 6 van het Buitengewoon Besluit Arbeids verhoudingen. Van nu af aan behoeft niet meer de toestemming van het Gewestelijk Ar beidsbureau te worden gevraagd voor het ont slag van hen, die „zich gedurende de vijande lijke bezetting van het Rijk in Europa hetzij als lid, begunstiger of anderzins aangesloten heb ben of aangesloten zijn gebleven bij de Na tionaal Socialistische Beweging der Nederlan den of eenig daaraan verwante of andere na- tionaal-socialistische of fascistische organisatie of instelling, voor deze Beweging of een zoo danige instelling „werkzaam is geweest, dan wel haar propaganda heeft bevorderd of ver spreid". Een dergelijk verleden wordt .be schouwd als een dringende reden voor ontslag. Voorts is de Directeur van het Gewestelijk Arbeidsbureau verplicht, toestemming tot ont slag van een werknemer te verleenen, indien hen blijkt, dat de werknemer zich tijdens de bezetting zoo onvaderlands heeft gedragen, dat van den werkgever redelijkerwijze niet kan worden gevergd, de dienstbetrekking te laten voortduren. Het belang van de onderneming en dat van de overige werknemers in het be drijf mag daarbij mede iri aanmerkinq worden genomen. In de beide genoemde gevallen behoeft de termijn voor opzegging niet in acht te worden genomen en is de werkgever geen schadeloos stelling verschuldigd. De bedoeling is duidelijk: of een werknemer zich onvaderlands heeft gedragen, staat ter be oordeeling van den Directeur van het Ge westelijk Arbeidsbureau (met beroep voor den werkgever op den Rijksbemiddelaar). De on vaderlandslievende houding van de N.S.B.-ers behoeft het Arbeidsbureau niet uitdrukkelijk vast te stellen: zij spreekt vanzelf. Daarom is het voor het ontslag van den N.S.B—er-werk- nemer de toestemming van het Gewestelijk Ar beidsbureau niet vereischt. Gelijk gezegd, wordt met den N S.B.-er gelijk gesteld hij, die voor de N.S.B. of een andere fascistische in stantie is werkzaam geweest of haar propa ganda heeft bevorderd of verspreid. De werkgever mag' dus in eerste instantie zelf beoordeelen, of de werknemer onder de categorie der N.S.B.-supporters valt, niet, of hij géén N.S.B.-er zijnde, zich onvaderlands heeft gedragen. Hij doet dit evenwel op eigen risico: daarom zal hij goed doen, in twijfel gevallen het advies van een advocaat in te winnen, want ook de arbeider beschikt zijner zijds over meerdere rechtsmiddelen, die hem tegen de gevolgen van een ongemotiveerd ont slag beschermen. En de nieuwe bepaling geeft den werkgevers, die een bepaalden arbeider „niet lusten", allerminst een kans, dezen van 'zich af te schudden. In de eerste plaats toch kan dë arbeider, die ten onrechte als N.S.B.-er is ontslagen, bij de politie aangifte doen wegens ontslag zonder toestemming van het Arbeidsbureau, hetgeen gestraft kan worden met 2 m. hech tenis of f 1000 boete (opzettelijk doen van valsche aangifte is echter ook weer strafbaar en wel als misdrijf). Doch bovendien kan hij,

de Stem | 1945 | | pagina 1