AAN WEST-ZEEUWSCH-VLAANDEREN DR. VAN MOOK TE MONTREAL. Voor God, Koningin en Vaderland. O CZj r i T 1 7 1% /fT No 52. Maandag 29 Jan. 1945 H fi B B"^» 1 H Directeur J. A. H. M. van Schijndel r.-'j j k Vj i j fl \hf B Hoofdredacteur J. J. H. A. Bruna iffTMiwrtfr W JL* w JL Redact, voor het gewekt A. J. v. d. Meer Redactie Oostkade 1 6, Sas van Gent. EDITIE VOOR ZEELAND Prijs uitsluitend per week f 0.30 Administratie Dubbelpoort 7, Hulst Uitgave „De Stem" Wordt op last van het Militair Gezag gedrukt op de persen van Drukkerij G. de Mul, Sas van Gent Sommigen meenen, dat in het „land van Cadzand" alleen maar getreurd en moedeloos gemord wordt. Het tegendeel schijnt wel te blijken uit dit ingezonden artikel. Aangezien opbeuring door anderen misschien als „ge makkelijk praten" kan gelden, laten wij een vurigen West-Zeeuwsch-Vlaming aan het woord: Wanneer een volk, een landstreek vertrapt, geknecht, verdrukt wordt, wanneer het daarna zijn verloren vrijheid terugkoopt met bloed en asch en puin, is het dan een overbodige luxe tot dat volk, tot die landstreek een kort, maar welgemeend woord te richten? Neen, dit is het geenszins en daarom richt ik mij tot U, volk van West-Zeeuwsch-Vlaan- deren, of liever tot jou, mijn dierbaar landje van Cadzand! Vreest niet, dat ik je als doelwit wil stellen waarop de buitenwereld voor de zooveelste maal haar medelijdende klanken en klachten kan afschieten, want ik weet het, je vraagt geen medelijden, maar wèl een goed be grip van de moeilijke toestand waarin je hebt verkeerd en nog verkeert, wèl indien dit mo gelijk is, een daadwerkelijke geestelijke en ma- terieele steun van hen, die minder getroffen zijn dan jij! Want getroffen, mijn landje, zwaar getrof fen, dat ben je! Dat je ooit met zóón bruut geweld over de drempel van de nieuwe tijd zou worden geslingerd, had je wel allerminst verwacht, die drempel, die je anders waar schijnlijk slechts schoorvoetend, heel voor zichtig, ietwat wantrouwig zou hebben over schreden MILITAIR GEZAG Verordening van den Militairen Commissaris van het district Zeeuwsch-Vlaanderen d.d. 4 Januari 1945, No. 3 (Verordening aanstelling werknemers) De Militaire Commissaris van het district Zeeuwsch-Vlaanderen, mede uitoefenende de bevoegdheden, toegekend aan het Militair Ge zag, in het vorengenoemde gedeelte van het in bijzonderen staat van beleg verkeerende grondgebied van het Rijk in Europa; Overwegende, dat de veiligheid van den Staat vordert, dat het aanstellen van manne lijke personen voor het verrichten van werk zaamheden voor anderen, hetzij in dienst van dezen, hetzij in aangenomen werk, afhankelijk worde gesteld van de toestemming van het Gewestelijk Arbeidsbureau of Bijkantoor; Gelet op de desbetreffende bepalingen van het Besluit op den bijzonderen staat van be leg: Stelt vast de olgende VERORDENING: Artikel 1. In deze verordening wordt verstaan onder: Maar neen, nu werd geen tijd gegund om van al het oude, waarmee je zoo vertrouwd, zoo vergroeid was geraakt, afscheid te nemen. Je traditie, waarop je jaren, ja eeuwenlang rustte, is ruw uit haar evenwicht gerukt, je roemrijke historie, die je zoo zorgvuldig had bewaard in schoone, oude, schilderachtige plaatsjes als b.v. Sluis, heeft nóch iets van haar roem, nóch iets van haar rijkdom over gehouden, velen van je trotsche boerderijen zijn verbrand, je veestapel is tot op meer dan de helft geslonken, en dan het vreeselijkste van al: honderden van je nijvere, stoere inwoners heb ben het schoonste, edelste wat ze bezaten: hun leven, gegeven om jou datgene terug te schenken, waarnaar je meer dan vier jaar hebt gehunkerd: je vrijheid! Ja, diepe wonden, schrijnend leed heeft het monster van de oorlog, jou, landje van Cad zand, toegebracht. Maar het is gelukkig de laatste troef die de oude tijd op jou heeft uit gespeeld, want de nieuwe tijd is daar, ook voor jou! Deze nieuwe tijd vraagt nieuwe menschen. menschen die weten wat ze willen, menschen die berekend zijn voor de zware taak, welke hen nu en in de toekomst wacht! Daarom, volk van West-Zeeuwsch-Vlaan- deren, handen uit de mouwen, werkt en zwoegt. Negeer kankeraars, lijntrekkers en nietsdoeners, schiet nu met overdonderend geweld recht op het doel, het ideaal af, dat ge eenmaal met behulp van God hoopt te bereiken: Een nieuw, schoon, welvarend West- Zeeuwsch-Vlaanderen! T. AERNOUDTS. a) Ondernemers: ieder, natuurlijk of rechts persoon, die een beroep of bedrijf uitoefent; b) werknemer: ieder mannelijk persoon, die aanneemt eenige werkzaamheid te verrichten voor een ondernemer, hetzij in dienst van dezen al dan niet tegen genot van loon of an dere vergoeding in geld of in natura, hetzij in aangenomen werk; c) Arbeidsbureau: Gewestelijk Arbeids bureau of Bijkantoor, waaronder de woon- of verblijfplaats van den werknemer ressorteert. Artikel 2. 1. Het is aan ondernemers verboden werk nemers aan te stellen, tenzij met schriftelijke toestemming van het Arbeidsbureau. 2. Het verbod, bedoeld in het eerste lid, geldt niet bij aanstelling van werknemers ingevolge een der artikelen 5 en 8 van het Besluit van 17 Juli 1944, houdende regelen betreffende de arbeidsbemiddeling en de scholing, herscholing en omscholing, of artikel 5 van het Buitenge woon Besluit Arbeidsverhoudingen. 3. Van het verbod, bedoeld in het eerste lid, kan door den Militairen Commissaris hetzij aan bepaalde ondernemers of groepen van on dernemers, hetzij ten aanzien van bepaalde werknemers of groepen van werknemers, ont heffing worden verleend. Aan de ontheffing kunnen voorwaarden worden verbonden. De ontheffing kan te allen tijde worden inge trokken. Artikel 3. 1. Verzoeken om toestemming, als bedoeld in artikel 2, eerste lid, moeten schriftelijk en met redenen omkleed worden ingediend bij het Arbeidsbureau. 2. Het Arbeidsbureau houdt bij zijn beslis sing rekening met de eischen eener redelijke verdeeling der werknemers over alle daarvoor in aanmerking komende ondernemers. 3. Het Arbeidsbureau kan bij het verleenen van een toestemming daaraan voorwaarden verbinden. Het kan de toestemming te allen tijde intrekken. Artikel 4. Ilij, die al dan niet opzettelijk het bepaalde in artikel 2, eerste lid, of een voorwaarde als bedoeld in een der artikelen 2, derde lid. en 3, derde lid, overtreedt, niet nakomt of de uit voering daarvan verhindert of belemmert, wordt als schuldig aan een overtreding inge volge artikel 26, eerste lid, van het Besluit op den bij zonderen staat van beleg, gestraft met hechtenis van ten hoogste een jaar of geld boete van ten hoogste twee duizend gulden. Art. 5. 1. Indien een bij art. 4 strafbaar gesteld feit wordt begaan door een rechtspersoon, kan de strafvervolging worden ingesteld en de straf worden uitgesproken tegen de bestuurde ■2. Geen straf wordt uitgesproken tegen den bestuurders, van wien blijkt, dat het feit buiten zijn toedoen' is gepleegd. Art. 6. 1. Deze verordening geldt voor Zeeuwsch- Vlaanderen. 2. Zij zal worden bekend gemaakt door aan plakking aan de pui van de gemeentehuizen en door plaatsing in de nieuwsbladen „De Vrije Zeeuw", „De Schakel" en „De Stem" en treedt onmiddellijk na hare afkondiging in werking. 3. Zij kan worden aangehaald onder de titel: „Verordening aanstelling werknemers". Gegeven te Axel, den 5 Jan. 1945. De Militaire Commissaris van het district Zeeuwsch-Vlaanderen, De Kapitein ter Zee K.M. J. VAN LEEUWEN. Montreal, 19 Januari 1945 (Reuter). De gouverneur-generaal ad interim van Nederlandsch-Indië, Dr. H. J. Van Mook, is uit Brisbane te Montreal aangekomen. Hij be geeft zich naar Nederland om er vrijwilligers aan te werven ten einde de geallieerden te helpen, de Japanners uit de Nederlandsche ko loniën te verdrijven.

de Stem | 1945 | | pagina 1