Voor God, Koningin en Vaderland. T^V 1 I 1 i1 1% No 51. Zaterdag 27 Jan. 1945 B B™^j B B"i I 1I Directeur J. A. H. M. van Schijndel BH B |S m B B J I B Hoofdredacteur J. J. H. A. Bruna JLwdm --BL- JL Redact, voor het gewekt A. J. v. d. Meer Redactie Oostkade 16, Sas van Gent. EDITIE VOOR ZEELAND ONTHULLINGEN OVER CONCENTRA TIEKAMPEN Een Fransche Commissie van Onderzoek heeft rapport uitgebracht over de wreedheden in het concentratiekamp van Struthof bij Straatsburg. De SS-commandant van dit kamp stond in nauwe relatie met een zekeren Dr. Hirt, die allerlei experimenten uitvoerde, om de rassentheorieën der Nazis verder te ontwik kelen. Hij stelde daarvoor de gevangenen be schikbaar, waarvan er vele werden geinjec- teerd met pest, melaatschheid en andere doode- lijke kwalen. Men vond in 't Anatomisch La boratorium nog 86 lijken, die op alcohol waren gezet. Bij het onderzoek is gebleken, dat in dit kamp 20.000 menschen, in hoofdzaak Joden, maar ook Russen, Tsjechen, Polen en Fran- schen zijn gestorven, hetzij door executie, ver gassing, ophanging, injecties, te hard werken of ondervoeding. Er is ook een lang rapport verschenen over de gruweldaden, bedreven in het Belgische concentratiekamp van Breendonck. De gevan genen meest Joden, leden van de Verzets beweging of aangebrachte personen die weigerden te spreken, werden op de gruwe lijkste wijze gepijnigd. De voornaamste getuige schatte het aantal slachtoffers gedurende den tijd, dat hij in het kamp verbleef, d.i. van Maart 1941 tot Maart 1944, op 500. Deze vergunning kan worden aangevraagd bij de plaatselijke H.A.R K. Comité s, waar na deze door de C.\£-JZ--V1. 'aan de betreffende getroffene wordt toegezonden. Om de vergunning aan te vragen bij het H.A.R.K. Comité dient men eerst een inlich tingenformulier voor meubelen en huishoude lijke artikelen te hebben ingediend. Indien deze formulieren niet meer op het distributiekantoor verkrijgbaar zijn, volstaat men met een schrif telijke opgave van: Naam, voornamen, schade- adres of eventueel evacuatieadres van de ge troffenen, beroep, nr. persoonsbewijs, aantal gezinsleden (samenstelling opgeven), eventueel nr der Schade-enquetecommissie met de plaats waar deze gevestigd is. Het opgegeven bedrag der huisraadschade. De eventueele ontvangen uitkeering. De datum waarop de oorlogs schade is geleden en een korte beschrijving der oorzaak (b.v. artillerie, vliegtuigbommen enz.) Tevens vermelde men alle door oorlogsgeweld verloren gegane huishoudelijke artikelen en meubelen in den ruimsten zin. Dit formulier kan dan gelijk met de aan vraag worden ingediend. Tevens is dan ver- eischt, dat de goederen in voorraad zijn bij de winkelier; dat de getroffene naam en adres van de betreffende winkelier kan opgeven en tevens de prijs van het aan te vragen artikel. Alle vergunningen -van- de Distributie of schade-Enquetecommissie of eenige andere in stellingen zijn hiermede vervallen verklaard. Aan toekomstige moeders kan voor eerst geborenen een babyledikant, een babykruik en een waschkom verstrekt worden indien een doktersattest wordt toegevoegd. Het verdient echter aanbeveling deze aanvraag rechtstreeks naar de Commissie Voorziening Z.-Vl., Groot Casino, Sluiskil te sturen. Voor het geven van inlichtingen zijn wij al tijd gaarne bereid. Namens de Commissie Voorziening Zeeuwsch-VIaanderen, J. Th. Borghstijn, Voorzitter. MEDEDEELING DISTRIBUTIEDIENST. Voor den Handel. Door den distributiedienst wordt bekend ge maakt, dat het verboden is distributiegoederen te koopen of te verkoopen tegen inlevering of in ontvangstname van bonnen, waarvan de geldigheidsduur nog niet is aangevangen. Winkeliers, die zich aan overtreding van dit verbod schuldig maken, zullen van de distri butie worden uitgesloten. a. Bij eerste overtreding door tijdelijke in trekking van het codenummer. b. Bij herhaalde overtreding door definitieve intrekking van het codenummer. Voor het publiek. Van de zijde van de distributiedienst moet er met nadruk op gewezen, dat het verbo den is, distributiegoederen te koopen of te verkoopen tegen inlevering of in ontvangst- name van bonnen, waarvan de geldigheids duur nog niet is aangevangen. Het publiek wordt dringend verzocht, geen pressie op de winkeliers uit te oefenen, daar deze laatste bij overtreding van dit verbod van verkoop wordt uitgesloten. PETROLEUM VOOR STAL- EN VOER- TUIGVERLICHTING. Belanghebbenden, die hiervoor in aanmer king wenschen te komen, verzoeken zoo spoedig mogelijk, doch uiterlijk vóór 28 Januari a.s., een aanvraagformulier in te dienen. De Distributiedienst. SPIONNEN De eindeloos lange Julianalaan te Breda ligt verlaten in den regen. Verkeer is er bijna niet en het is voor de schooljeugd te koud om bui ten te spelen. Toch zien we ondanks dit alles twee jochies, we zullen ze gevoegelijk Jantje en Pietje noemen, op hun dooie gemak langs der zen voor hun kinderoogen geweldigen boule vard slenteren, als gezeten huisvaders na hun werk. Vanuit de tegenovergestelde richting na deren twee heeren. De twee afdeelingen pas- seeren elkaar. Jantje kijkt naar Pietje en Pietje kijkt naar Jantje. Ze praten Duitsch. „Dat bennen moffen, spionnen!" Het krijgsplan is snel gemaakt. Jantje sluipt achter de mannen aan, terwijl Pietje naar den dichtstbijzijnden Poolschen post snelt. De Polen gaan mee enhet zijn waarlijk spionnen! Jantje en Pietje groeien elke minuut van trots. Ze krijgen ieder een pakje sigaretten met de me-, dedeeling, dat als ze er weer een aanbrengen, ze weer zoo'n pakkie krijgen. En nu sluipen Jan en Piet bij dag en misschien bij nacht, door de stad op zoek naar spionnen MEDEDEELING DISTRIBUTIEDIENST Alle ingeschrevenen bij het Rijksbureau voor Textiel worden hierbij nogmaals verzocht, on verwijld opgave te doen van de eventueele aanwezige voorraad textielgoederen. Hierbij dient vermeld te worden naam, adres woonplaats en inschrijvingsnummer. In geval, dat er geen voorraad aanwezig is, moet een nihilopgave gedaan worden. De Distributiedienst. BEKENDMAKING. De Militaire Commissaris voor Zeeuwsch- VIaanderen. ten deze spoedshalve handelend mede namens het Rijksbureau Distex bepaalt, dat de blokkeering van Textielgoederen bij dezen wordt opgeheven. De Militaire Commissaris voor Z.-Vl., De Kapitein ter Zee K.M. J. VAN LEEUWEN. Frankrijk bewaart herinnering aan Duitsche cultuur De ruines van het dorp Oradour-sur-Glane. èen door de Duitschers meest verwoeste dor pen in Frankrijk, zullen bewaard blijven als een nationale herinnering aan het Duitsche bar barisme. In de afgeloopen zomer werd dit dorp door de SS geheel plat gebrand en de bevol king, bestaande uit 800 zielen, totaal uitge moord; Dit als repressaille tegen het optreden van de Maquis. Het dorp zal niet meer opgebouwd worden om het komende geslacht een juiste indruk te geven van de cultuur van. het Herrenvolk. BEKENDMAKING. De Commissie Voorziening Zèeuwsch-Vl. maakt bekend, dat alle meubelen en huishou delijke artikelen in den ruimsten zin, welke in voorraad zijn bij de winkeliers, kunnen aan gekocht worden door oorlogsgetroffenen op vergunning van bovengenoemde Commissie. In aansluiting op bovenstaande mededeeling van den Militairen Commissaris voor Z.-Vl., maakt de distributiedienst bekend: dat op de ih het bezit van het publiek zijnde vergunnin gen textielgoederen bij den handel betrokken kunnen worden, voor zoover de voorraad dit toelaat. Inspeëtie van de Distributie. Prijs uitsluitend per week f 0.30 Administratie Dubbelpoort 7, Hulst Uitgave „De Stem" Wordt op last van het Militair Gezag gedrukt op de persen van Drukkerij G. de Mul, Sas van Gent

de Stem | 1945 | | pagina 1