Iw k9 a 9i Pa w i I [-1 Hoofdredacteur J. J, H. A. Bruna S_OCJ_ALE ZEKERHEID GELIJKHEID VOOR ARBEIDER, AMBTENAAR EN ZELFSTANDIGE. „VERGETEN" weerstandsnesten. HET GETEISTERDE ROERMOND. Voor God, Koningin en Vaderland. TT^ IT]* r 1 7 j[ j^T No 47. Dinsdag 23 Jan. 1945 tjjl fH P-4*il 1 v$k ff Is Directeur J. A. H. M. van Schijndel |S H Jrf üL. J ]R i rfg A Redact, voor het gewekt A. J. v. d. Meer Redactie Oostkade 1 6, Sas van Gent. EDITIE VOOR ZEELAND Prijs uitsluitend per week f 0*30 Administratie Dubbelpoort 7, Hulst Uitgave „De Stem" Wo:dt op last van het Militair Gezag gedrukt op de persen van Drukkerij G. de Mul, Sas van Gent REEDS EEN HALVE EEUW lang is er een ciale zekerheid. Alhoewel men aanvankelijk „personae miserables" bescherming behoefden, andere, nl. de sociale zekerheid uit te strekken Het geheel van sociale voorzieningen, neer gelegd in een groot aantal sociale verzekerings- en arbeidswetten strekte zich grqotendeels slechts uit tot een zeer bepaalde laag der be volking met name diegenen, die ingevolge de bovenstaande wetten als arbeider waren te beschouwen. Een breede laag der bevolking bleef van een aantal sociale voorzieningen verstoken met name ambtenaren, zelfstandigen en een aantal personen, die in verband met bijzondere om standigheden b.v. wegens het overschrijden van een loongrens, niet. meer als arbeiders in den zin der arbeidswetgeving konden worden beschouwd. In de laatste jaren Is er echter eeu stre ven merkbaar naar sociale zekerheid voor iedereen. In een aantal landen kwam men reeds tot wettelijke regeling, in andere landen tot belangrijke voorstellen. We mogen hier in dit verband wijzen op de Social Security Act die in 1938 in Nicuw-Zeeland tot stand kwam, het plan-Beveridge in Engeland, de zeer uitgewerkte plannen van de National Resources Planning Board in de Vereenig- de Staten, het plan-Marsch in Canada en ten onzent o.m. het rapport der Staats commissie inzake uitbreiding der verplichte verzekering tot de kleine zelfstandigen. In het algemeen, zeer uitgebreid in het plan- Beveridge, worden allen, arm en rijk, onder de sociale verzekering gebracht, waarbij men in tegenstelling tot vroegere beginselen, niet meer uitgaat van de behoeftigheid van het individu Belangrijk is het ook, er op te wijzen, dat in een van de zoo sporadische goede maat regelen van den bezetter, echtgenooten van ambtenaren en van een aantal andere personen, die niet onder het begrip arbeider in den zin der Ziektewet vielen, bij bevalling onder ze kere voorwaarden aanspraken konden doen gelden'op kraamgelduitkeering van f 55,en daardoor dus met echtgenooten van arbeiders worden gelijk gesteld', van de zoo zeer ge- wenschte verstrekkingen ingevolge het Zieken- fondsenbesluit bleef een groot deel dezer ca tegorie echter nog steeds verstoken. Thans wordt er veel gesproken en geschre ven over eenheid. In haar nummer van 16 Dec. 1944 schrijft „Je Maintiendrai": „Zij, die de vernieuwing voorstaan, spreken niet ten on rechte steeds over eenheid, want eenheid is het wezen der vernieuwing, de grondslag van het nieuwe tijdperk". Als ergens eenheid noodig is, dan is het o.i wel op het terrein der sociale zekerheid. In dien wij nog niet spreken over haar organisa- streven merkbaar naar vergrooting van so- de meening toegedaan was, dat slechts de z.g. heeft deze meening plaats gemaakt voor een tot een zoo breed mogelijke laag der bevolking tievorm, dan toch wel over haar object. Gelijkheid dient daarbij gebracht te worden, zoowel voor arbeider, ambtenaar als de zelf standige. Het is dan ook toe te juichen, dat besprekingen van de Commissie voor Sociale Verzekering met den Chef van den Staf Mili tair Gezag tot gevolg hadden, dat bovenaange haalde maatregel ten aanzien van ambtenaren en de daarbij vermelde personen werd gehand haafd. Hierbij moet het echter niet blijven; het brengen van deze categorie onder de werkings sfeer van het ziekenfondsenbesluit is zeer ge- wenscht. Ook moet aangedrongen Worden op verbetering van de salarispositie van ambte naren', de eenige categorie, die tijdens en na de bezetting in vergelijking tot de personen, die werkzaam zijn bij het bedrijfsleven zeer stief moederlijk werd behandeld. Of wordt in be voegde krinqen verondersteld, dat de koop kracht van het geld van den ambtenaar niet gedaald is? Ook invoering der verzekering voor kleine zelfstandigen ken riet met genoeg aandrang worden aanbevolen. Hetzelfde geldt voor het opheffen van loongrenzen in diverse wetten. Wetteksten, die de sociale zekerheid van be paalde groepen van personen dubieus maken, moeten verduidelijkt worden, terwijl als be kroning van dit alles daarbij de reeds zoo jarenlang begeerde unificatie in ons arbeids recht moet komen. Zoo moet in de nieuwe samenleving voor iedere staatsburger sociale zekerheid worden •geschapen „from the womb to the tomb!" Dit is een fundament voor het gebouw der nationale welvaart en een gebouw, dat steunt op een hecht fundament, kan zware stormen weerstaan. G. VELDKAMP. Afgezien van een klein stuk van den Elzas en de haven van Duinkerken zijn er ook nog altijd ver van het eigenlijkestrijdgebied Duit- sche weerstandsnesten in Frankrijk. De Britsche pers vertelt over die bijna vergeten strijdtoo- neelen het volgende: Het gebied rond de duikboothaven Lorient is ruim 30 K.M. brééd en 12 K.M. diep. Be halve het havengebied van Lorient omvat het de plaatsen Quimperle en Hennebon. het vlieg veld van Ploemeur en het fort Louis. En bo vendien zijn ook de eilanden Groix en Belle Ille en het schiereiland Quiberon door de Duitschers bezet. Zij zijn goed bewapend en worden door onderzeeërs van voorraden voor zien en een enkelen keer door een zeeboot, die erin slaagt de blokkade te doorbreken. De be zetting wordt op 30.000 man geschat. Plet tweede weerstandsnest beslaat een ge bied dat ruim dubbel zoo groot is, 65 k.m. langs de kust en bijna 80 k.m. diep het land in, en dat als voornaamste plaats de haven St. Nazaire heeft. Het gebied loopt in het Noorden langs 't riviertje La Vilaine tot bij de stad Redon, gaat vandaar naar het Oosten en Zui den en kruist de Loire 16 k.m. ten Westen van Nantes en bereikt bij Pornic weer de kust. Ook in dit gebied bevinden zich naar schatting 30,000 man Duitsche bezetting. Ze hebben de beschikking over het vliegveld La Baule. Verder naar het Zuiden hebben de Duit schers zich weten te handhaven in La Rochelle met de haven La Pallice, waar een bezetting van 18.000 man is; aan den mond van de Gi_ ronde houden 10 tot 12.000 man Royan bezet en aan den tegenover liggenden oever 5 a 6000 man de Point de Grave, waardoor het gebruik van de haven van Bordeaux onmoge lijk is. Het is moeilijk te zeggen hoeveel bur gers in deze bezette gebieden leven, daar een gedeelte tevoren was geëvacueerd. Wel is het zeker, dat degenen, die er zijn achtergebleven, groot gebrek iijden, daar de Duitschers den aanvoer van levensmiddelen verhinderen en hun vee en alles, wat hun van pas komt, plunderen. Waarschijnlijk hebben de geallieerden geen massale aanvallen gedaan op deze gebieden om het leven van deze burgers niet in gevaar te brengen, terwijl de beschikbare havens in Frankrijk en België voldoende zijn om den aanvoer van oorlogsmateriaal en levensmid delen te verwerken. MGR. LEMMENS IN ZIJN PALEIS. Van een ooggetuige, die uit Roermond is ontsnapt, vernam „Oost-Brabant", dat de menschen daar in kelders leven, verarmd, angstig en hongerig. Slechts brood en aard appelen worden hun toegewezen als voedsel, de zorgvuldig gespaarde voorraden aan kost bare levensmiddelen zijn vernietigd of geroofd. Er is geen electriciteit. er is gebrek aan water. Voortdurend ook leeft de bevolking in angst voor evacuatie naar Duitschland. Vaak nam het plan, om de mannen en vrouwen in Duitschland te werk te stellen en de kinderen in kindertehuizen onder te brengen, dreigende vormen aan. Tot nu toe is het niet gebeurd. Vader Bisschop hield met zijn geloovige kin deren een noveen, die verhoord werd. Mgr. Lemmens, over wien hier reeds ge ruchten liepen, leeft en woont nog steeds in zijn paleis, waar ook tal van getroffenen een veilig onderdak hebben. Ook Prof. Féron is ongedeerd en verblijft op het Bisschoppelijk

de Stem | 1945 | | pagina 1