STEM NIEUWSBERICHTEN JAPAN'S ONDERMIJN INGSWERK IN INDIË Voor God, Koningin en Vaderland» Prijs uitsluitend per week f 0*30 Administratie Dubbelpoort 7, Hulst Uitgave „De Stem" Wordt op last van het Militair Gezag gedrukt op de persen van Drukkerij G. de Mul, Sas van Gent No 46. Maandag 22 Jan. 1945 Directeur J. A. H. M. van Schijndel Hoofdredacteur J. J. H. A. Bruna Redact, voor het gewe-t A. J. v. d. Meer Redactie Oostkade 16, Sas van Gent. EDITIE VOOR ZEELAND II. (Slot). Een afzonderlijk hoofdstuk wijdt het rapport aan Japan's economische penetratie in Neder- landsch-Indië. De lijn daarbij was steeds de zelfde: door het vestigen van ondernemingen camouflagenetten te verkrijgen voor de Japan- sche spionnage. In de eerste plaats de visscherij. In Indië is het, gelijk in vrijwel iederen staat, vreemdelingen verboden, in de territo riale wateren te visschen. De ontzaglijke lengte der kustlijn vormt echter een belangrijke hin derpaal voor afdoende bewaking en legio zijn dan ook de gevallen, waarin Japanners op „visschen" in de territoriale wateren werden betrapt. Daarbij werd dan meerdere keeren ge constateerd, dat zij verdachte peilingen ver richten en kaarten samenstelden. In October 1938 ontdekte een Nederlandsch vliegtuig op een patrouillevlucht nabij Billiton een Japansche motorboot, die zich onder ver dachte omstandigheden in de territoriale wate ren bevond. Niettegenstaande waarschuwings schoten weigerde de boot te stoppen, zoodat het vliegtuig gedwongen was, op de boot zelf te schieten. Terstond eischte de Japansche re geering in een verbolgen nota aanbieding van excuses, bestraffing der schuldigen en wat bij dergelijke gelegenheden nog meer gebruikelijk is. Ofschoon de Nederlandsche regeering hier op uiteraard niet inging, deed zij toch de toe zegging, dat zij in het vervolg den Marine Luchtvaartdienst niet meer voor het opbrengen van schepen, doch uitsluitend voor verken ningsdoeleinden bezigen zou. Prompt volgde hierop een Japansche instructie aan de vis- schers, zich van vliegtuigen in het vervolg niets meer aan te trekken en van toen af aan bleven de Japansche visschersbooten dan ook rustig in de Nederlandsche wateren, wanneer een marinevliegtuig verscheen. Naast de duizenden particuliere visschers kwam in 1920 de eerste kolonisatie-maatschap pij. Haar resultaten waren onbevredigend, evenals die der later gevestigde ondernemingen. Doch de rentabiliteit speelde geen rol: het ging altijd slechts om een pied-a-terre voor de spionnage en de vijfde colonne. Boekdeelen sprak op zichzelf reeds de ope ning der Japansche luchtlijn van Palau naar Dilly op Portugeesch Timor. Het lag voor de hand, dat een luchtverbinding tusschen twee zoo afgelegen gebieden vracht noch passagiers zou kunnen verkrijgen. Consulaire bagage door de nieuwe lijn aangevoerd, bleek bij vi sitatie door de Portugeesche douane instrumen ten voor militaire verkenningen te bevatten. Natuurlijk was het een vergissing. Sedert 1933 werd ten slotte de geheele Ja pansche bevolking van Nederlandsch-Indië in dienst gesteld van de toekomstige oorlogvoe ring. De consulaten waren practisch militaire staven geworden en de Japansche handels- -izen waarvar. vele geen andere bezigheid hadden dan spionnage vrijwel niet anders. Een veelvuldig toegepaste methode bij de spionnage was het lokken van soldaten en ma trozen in Japansche rendez-vous. Ook werden, doch tevergeefs, Japansche vrouwen op offi cieren afgezonden. Toen eenmaal het moederland onder den voet was geloopen, begonnen de Japansche consuls onder de zeer doelbewuste leiding van den consul-generaal elke anti-Japansche ge draging, van wien dan ook, op te blazen tot een incident en de Japansche vereenigingen kregen opdracht, dit vuurtje bij elke gelegen heid. aan te wakkeren. „De Nederlandsch-Indische autoriteiten", zoo zegt het rapport letterlijk, „hadden veel zelf- beheersching noodig, or.i geen stappen te doen, die den consul-generaal in de kaart zouden spelen". Aldus konden de Japs ook in Indië geen casus belli in handen krijgen. „Dan maar zon der" was blijkbaar de leus, toen in den morgen van 8 December 1941 de Japansche zelfmoord bommenwerpers verschenen boven Pearl Har bour en de eindstrijd om de heerschappij over den Pacific begon. OFFICIEELE LANDBOUW MEDEDEELINGEN. Afdekken land- en tuinbouwproducten. In verband met de optredende vorst herin nert de Provinciale Voedselcommissaris voor Zeeland de telers van land- en tuinbouwpro ducten er aan, dat zij verplicht zijn alle moge lijke zorg aan hun buitenliggende producten te besteden. Suikerbieten, die reeds gerooid zijn, dienen zoo goed mogelijk afgedekt te worden. Aflevering cn vervoerverbod voor stroo. Met ingang van 8 Januari 1945 is het ver boden stroo af te leveren, te doen afleveren, te vervoeren of doen vervoeren zonder dat voor de betreffende partijen afleveringsbriefjes cn geleidebiljetten zijn Sfgegeven. Zij, die stroo wenschen af te leveren dienen een afleveringsbriefje plus geleidebiljet aan te vragen, onder opgave van naam en adres van den kooper en voor welk doel het stroo be stemd is. Evcntueele voorraden bij de handel mogen slechts afgeleverd worden tegen ontvangst van één door het kantoor van den P.V.C. te Goes afgegeven aankoopvergunning. De handelaar mag in deze gevallen zelf een geleidebiljet uit schrijven. Partijen, welke voor 8 Januari zijn verkocht maar nog niet afgeleverd zijn, ver vallen onder bovenstaande bepaling. Aanvragen voor aankoop en aflevering van stroo moeten gericht worden aan het kantoor van den Plaatselijken Bureauhouder te Hulst. Hooiaanslag 19441945. De hooiaanslag 1944 1945 is rondgezonden. -In verband met het feit, dat een groot ge deelte van onze provincie, ook voor wat de voedselpositie voor het vee betreft, zeer zwaar getroffen is, is hooiaanslag dit jaar belangrijk hooger dan vorige jaren. Dezerzijds wordt er dan ook op gerekend, dat ieder voor zich stipt aan de opgelegde aanslag zal voldoen. Men rekene het een „eereplicht" te leveren voor de getroffen ge bieden. Teqen onwilligen zal zeer streng worden op getreden. Wij verwachten echter, dat zulks niet noodig zal zijn. Buitenlandse!] Weekoverzicht. Het allesoverheerschende feit in de afge- loopen week was wel het Russische winter offensief en dit zal ook voorloopig wel alle andere gebeurtenissen op militair gebied in de schaduw blijven stellen. Ongeveer een week geleden gingen de Rus sische legers tot de aanval over en de tot nog toe bereikte resultaten, zoowel geografisch als tactisch, zijn adembenemend. Nadat artillerie en luchtmacht de vijande- linies stormrijp hadden geschoten, sloegen de gepantserde Russische legers groote bressen in de verdedigingsgordels en stormden met weer- galooze snelheid naar voren. Door een schit terende manoeuvre werd Warschau omsingeld cn genomen. Geen stilstand echter. Naar voren, steeds naar voren. Wat weerstand biedt, wordt vernietigd of omsingeld. In het Noorden is Pruisen bijna bereikt. Pruisen, waarvan de Duitschers verklaard hadden, dat zij dit tot iedere prijs zouden verdedigen. Handig trok de Russische legerleiding hiervan profijt. Zij con centreerde niet de grootste troepenmacht op Pruisen zelf doch door een omtrekkende be weging dreigt het nu van het moederland te worden afgesneden. In de middensector is Lodz gevallen en nog meer Zuidelijk bij Tschenstochau hebben de Russische voor hoeden de Duitsche grens reeds bereikt. Hier mede wordt het Duitsche industriegebied Si- lezië, het belangrijkste na het Roergebied, on middellijk bedreigd. De Duitsche oorlogsin dustrie is voor een groot deel afhankelijk van dit industriecentrum. Hier wordt alleen al een derde van het totale Duitsche kolenverbruik geproduceerd. Als klap op de vuurpijl kwam vanmiddag nog de dagorder van Stalin van een nieuw Russisch offensief ten Zuiden van Krakau, wel ke stad inmiddels ook reeds gevallen is. Beseffen wij wel, welk een enorme voorbe reidingen er aan dit Russische winteroffensief vooraf zijn gegaan. Enorme hoeveelheden

de Stem | 1945 | | pagina 1