DE STEM NIEUWS BERICHTEN AAN DE JONGEREN. Prijs uitsluitend per week f 0.30 Administratie Dubbelpoort 7, Hulst Uitgave ,,De Stem" Wordt op last van het Militair Gezag gedrukt op de persen van Drukkerij G. de Mul, Sas van Gent Voor God, Koningin en Vaderland. EDITIE VOOR ZEELAND No 37, Donderdag II Jan. 1945 Directeur J. A. H. M. van Schijndel Hoofdredacteur J. J. H. A. Bruna Redact, voor het gewekt A. J. v. d. Meer Redactie Oostkade 1 6, Sas van Gent. De klokken luiden. We kennen het haast niet meer het feeste lijk gebeier, dat op onze hooge feestdagen uit de galmgaten kwam aandreunen en de lucht deed trillen, dat onze heele ziel vulde met een zwellend gevoel van behaaglijkheid, dat kinder- oogen deed glinsteren en een glimlach tooverde op 't gelaat van velen. En bij al het leed, dat we.al geleden hebben, was er niet het langzaam zware tonen der luidende klokken, harmoni- eerende met het gedrukt gemoed. De feest- klokken verkonden een begin, de rouwklokken een eind, maar beiden zijn ze plechtig en in drukwekkend. We verlangen ze terug, die klokken, letterlijk en figuurlijk. In Brabant heeft Mgr. Mutsaerts er onlangs een gewijd en de volgende Zondagen deed deze pionier zijn trouwe werk, van ouds be kend. Meerderen zullen volgen, natuurlijk op geringe schaal vanwege de materiaalschaarsch- te. Maar geen materiaalschaarschte is er, waar het gaat om die andere klokken, die komen uit Uw gemoed! Laat ze luiden, welwillende jongeren! Laat ze dreunen en donderen de klokken van levens- harmcn'.e, van levensmoed en levenslust! Van open eerlijkheid en energie. Doet gij ze op klimmen en wees de band, de opheffing en de steun van onze natie. Iedereen, die voelt voor de zuivere Idee, aan de slag! Veldarbeiders met twee gezonde armen en beenen, met LKv geharde stoere body, gij kunt, wat het bleke kantoormannetje niet kan. Uw taak is zeker niet comfortabel, als regen en hagel U tergend treiteren, maar gij kunt met trots getnioen, dat zonder U mijnheer A en B plus familie, niet zoo zorgeloos hun-ontbijt zonden zittenverorberen elke morgen. Laat deze gerechtigde trots onder Uw werkpak verborgen de prikkel zijn bij Uw werk, dat immers tóch moet gebeuren! Overal dringt zoo gemakkelijk de sleur bin nen op kantoor en in werkplaats, in school en huisen welke fatale sleur tegenwoordig? Daaruit moeten we ontwaken evenals op de 80-jarige oorlog uit vroege tijd een Gouden Eeuw volgde, zoo kan die nu ook komen. Maar d'e komt met als het gaat, zooals laatst uit een tramtooneeltje bleek. Jongens van een scheepswerf waren aan 't pochen. Waarover? Omdat de een met een ploegje van drie zoo veel werk gedaan had in een heele dag als één persoon alleen in een uur kon doen! Wel de moeite waard om groot op te gaan! Zoo komen we niet terug tot een trots land, tot een mooi en fiere volk, tot een rijk en wel varend Nederland! We willen dat toch allemaal, maar dan'moet het ook niet bij een ,,ik-zou-wel-willen" blijven. Deze tijd is er een die meer van ons vraagt, dan het normale, afgepaste confectiedagtaakje. Nu moet er bewust geleefd worden. Als men zich eens grondig realiseert de ellende van vluchtelingen, dan wordt men vanzelf hulpbe leid, want menschen met een aan- en inge boren slechte aard zijn er weinigen. Al dat ego isme heeft 't vergif van de tijd er slechts in gebracht en kan e'' ook weer uit! Wie de V 1 ziet overgaan en bedenkt, wat hij ginder er gens in Holland, België of Engeland gaat ver oorzaken, die voelt, dat hij iets moet gaan doen. De een gaat in militaire dienst, de ander tast dieper in' z'n beurs voor het Roode Kruis, een derde werkt en ploetert en bouwt op, een vierde kankert niet, doch zaait tevredenheid en goeden moed. een vijfde bidt en offert in stilte. Allen even onmisbaar samenwerkend tot een groot doel. Zoo veelvuldig in aantal moet ons thuisleger zijn, dat de andere parasieten in de maatschappij machteloos erdoor verstikt worden. Come on? Good luck to you! R. D. TELEGRAM VAN H.M. DE KONINGIN AAN DE NEDERLANDSCHE STRIJD KRACHTEN TER ZEE, TE LAND EN IN DE LUCHT. Ter gelegenheid van het komende Kerstfeest en het Nieuwjaar zend ik U allen mijn beste wenschen. Ons aller gedachten gaan uit naar onze zoo zwaar beproefde landgenooten en Rijksgenooten, die onder den druk van den vijand leven. Moge het U gegeven zijn door Uw aandeel in de krijgsverrichtingen met den- zelfden moed en voortva-endheid als tot nu toe betoond, krachtig bij te dragen tot de spoedige bevrijding van het Vaderland en van Nederlandsch-Indië. WILHELMINA. LANDBOUW-MEDEDEELINGEN. 1De premie voor het scheuren van gras land vervalt. 2. Het is verboden om fokzeugen te slach ten. 3. Het dekverbod van zeugen is opgeheven. 4. De prijs van mestvarkens is 93 cent per K G. levend gewicht plus f 30,- per contract. Men moet mesten tot 80 K.G. 5. Er komt voor Zeeland een Algemeen Landbouw Mededeelingenblad. 6. Er zal nog een nadere en preciese re gistreering plaats hebben van alle schade aan Land- en Tuinbouwbedrijven 7. Met ingang van Vrijdag, 12 Januari a.s. kan ieder inlichtingen vragen inzake Land bouw, Veeteelt, Tuinbouw en Bijenhouderij. 25 uur (Groot Casino) Sluiskil, behalve Donderdag en Zondag. Ook telefonisch te bereiken. Het Militair Gezag. Afdeeling Landbouw en Veeteelt. Paus en Vredesconferentie. Z. H. Exc. Mgr. Lee, bisschop van Clifton, zei in zijn laatsten herderlijken brief: De wereld van heden heeft ongetwijfeld vol doende ervaren, dat het dwaas is iets anders te willen verhopen dan ineenstorting en verwar ring, zoo men nog luistert naar diegenen, die Christus' leer verwerpen. Laat ons derhalve hopen en vurig bidden, dat men, bij het rege len van de internationale zaken, bij het af sluiten van verdragen en overeenkomsten, niet die Stem zal willen buitensluiten, die spreken kan als de waarlijke plaatsbekleeder van Christus. (Catholic Times). Meer dan de helft der vrije Nederlandsche pers staat (begrijpelijkerwijze, gezien den aard der betreffende provincies) op principiëel Ka- holiek standpunt. Prins Bernhard was bij Mgr. Hopmans. Verleden week heeft Prins Bernard een be zoek gebracht aan Z. H. Exc. Mgr. P. Hop mans. Bij dit bezoek was ook de Bisschop van den Bosch, Z. H. E. Mgr. Mutsaerts aanwezig. (Anep-Aneta). Toespraak Roosevelt. In een nota aan het Amerikaansche congres verzoekt Roosevelt dit, om maatregelen goed te keuren waardoor Amerikaansche onder danen, die thans nog niet daadwerkelijk aan de oorlog deelnemen, in het leger worden in gelijfd. De oorlog in het Westen, aldus de president, kan en moet dit jaar beëindigd worden. Westfront. In het Noordelijk deel van het Ardennen- front zijn aanzienlijke vorderingen gemaakt. De weg St. Feith Laroche is over een breedte van 15 K.M. in geallieerde handen. Laroche zelf is tot op 1 K.M. genaderd. De eenige be- voorradingsweg van de Duitschers is thans die, welke loopt van St. Feith over Houffalaize naar het Oosten. Deze weg ligt echter onder hevig geallieerd artillerievuur. De afstand tus- schen de Noordelijke en de Zuidelijke groep van de gealieerdcn bedraagt nog slechts 15 K.M. Ook de troepen van generaal Pattön in het Zuiden maken vorderingen. Het Duitsche brug genhoofd in Nederland bij Wansum is geheel opgeruimd. Wel heerscht er nog drukke pa trouille-activiteit langs de Nederlandsche ri- Het zevende Amerikaansche leger in de Elzas heeft terrein terug veroverd. Ten Noorden van Straszburg zijn de Duit sche tegenaanvallen opgevangen. Ten Zuiden van deze stad probeeren de Duitschers in de Amerikaansche stellingen binnen te dringen.

de Stem | 1945 | | pagina 1