NIEUWSBERICHTEN „DE STEM" 2 er in Januari inderdaad een kolentoewijzing zal kunnen plaats vinden. Het is niet erg opwekkend dit te moeten constateeren. Onveranderd blijve echter het parool, dat de oorlogvoering in alle omstan digheden op de eerste plaats komt. In zoo verre moeten wij allen een steentje bijdragen in den strijd om de overwinning. Overigens b -.vees de werkelijkheid sinds twee maanden bij herhaling, dat er geen wolkje zoo zwart was of er zat een lichtend randje aan. Juist in de moeilijkste omstandigheden bleek de werkkracht en de vindingrijkheid onzer ver antwoordelijke leiders zoo vruchtbaar, dat de situatie zich nimmer zoo zwart ontwikkelde als men aanvankelijk geneigd was te veronder stellen. Wij houden het er daarom ook nu op, dat het in gang zijnde offensief dezer sombere b>'ten wel weer gekeerd zal kunnen worden. Waarna wellicht zelfs een luchtig tegenoffen- siefje kan ingezet worden. Wie weet zulllen wij dan toch in Januari nog onze teenen en handen wat kunnen verwarmen. UITREIKING BONKAARTEN 2e serie 1945. HONTENISSE. 8 Jan. 9—12 uur Groenendijk, 14 uur Dorp Lamswaarde. 9 Jan. 912 uur Ossenisse en Walsoor den, 14 uur Kreverhille, Noordstraat, Kruisdorp en rest. bev. Lamswaarde. GRAAUW. 10 Jan. 9,30-12 uur Dorp Graauw, 14 uur Zandberg, Paal rest. bevolking. NIEUW-NAMEN. 11 Jan. 9,30—12'uur Wijk C, 1-4 uur Wijk D. HULST. 12 Jan. 912 uur A en B t.m. no. 100, 14 uur rest. wijk B, Wijk -C en Terhole. 13 Jan. 91 uur Wijk B, E, F, Schudde- beurs en 't Jagertje. Nieuws in het kort. In de Ardennen, waar de geallieerden over bet geheele front in de aanval zijn, bieden de Duitschers verbeten tegenstand. Het Duitsche opperbevel heeft nieuwe tankreserves in de strijd geworpen. i Officieel is bekend gemaakt, dat alle troepen ten Noorden van de Duitsche wig onder bevel van generaal Mont-Gomery zijn gesteld. De geallieerde luchtmacht greep met dui zenden bommenwerpers de Duitsche stellingen en verbindingen achter het front aan. Churchill heeft een bezoek gebracht aan het geallieerde hoofdkwartier. In Nederland hebben de Engelschen het plaatsje Emmen in de Betuwe veroverd. De Duitsche troepen, die probeeren Buda pest te ontzetten zijn deze stad tot op 30 K.M. genaderd. Rusland heeft Lublin-regeering erkend. Roosevelt heeft bekend gemaakt, dat de ont moeting van de „Big three" niet voor 20 Febr. zal plaats vinden. Buitenlandsch weekoverzicht. In de afgeloopen week is een van Enge- land's grootste zeehelden, Sir Birton Ramsay, overleden. Admiraal Ramsay was een der man nen die hun werk in stilte verrichten en die niet strijden voor het forum van het groote publiek. Maar juist hierdoor moeten wij de prestaties van deze man nog meer bewonderen die de toejuichingen van de massa niet van noode had om prestaties, als hij heeft geleverd, voor zijn land te verrichten. Hij was de man, die in de rampzalige zomer van 1940 er voor gezorgd heeft, dat de eva cuatie van het Engelsche leger uit Duinkerken met goed gevolg ten uitvoer werd gebracht en hierdoor Engeland wellicht voor het allerergste gered heeft. Hij was ook de man, die de suc cesvolle landingen in Italië en Sicilië geleid heeft en tenslotte was hij de verantwoordelijke nersoon voor de grootste tot nu toe verrichtte krijgsverrichting, de landing in Normandië. Door de razend snelle ontwikkeling der ge beurtenissen sinds 6 Juni van 't vorig jaar zijn wij al qauw geneigd deze grootste tot nu toe qeleverde prestatie te vergeten. Met duizenden, ja met tienduizenden schepel} heeft deze man gedurende de laatste jaren gegoocheld. Het is wel typeerend voor de persoon van Admiraal Ramsay, dat geen der Engelsche bladen iets persoonlijks van hem wist te vermelden. Ne derland, ja alle bevrijde volken zullen hem "chter nimmer vergeten want zijn werk, het slaqen van de landingen in Normandië, was het begin van onze bevrijding. Op politiek gebied vermelden wij de nieuwe ontwikkelinq in de Poolsche en Grieksche crisis De Poolsche crisis is eigenlijk pas acuut ge worden sinds het verbreken van Rusland van de betrekkingen met de Poolsche regeering in Londen. Geruime tijd na de breuk met de re geering in Londen heeft Moskou nog de deur opengehouden voor eventueele onderhandelin gen op basis van de Curzonlinie welke linie ook door Engeland als niet onbillijk moest worden erkend. De Poolsche regeering kon echter niet van haar ingewortelde wantrouwen tegen de Sow- jetunie afstappen waarna Moskou tenslotte het z.g. bevrijdingscomité van Lublin oprichtte,, die de voorloopige regeering van bevrijd Polen op zich nam. Op de laatste dag van het vorig jaar heeft dit bevrijdingscomité zich nu tot Poolsche regeering uitgeroepen. De Lublinregeering er kent zelf, dat zij in vele kringen in Polen op groote tegenstand stuit. Zooals men weet, is de Lublinregeering dan ook niet door Londen en Washington erkend. ir De conferentie in Griekenland, waaraan deel genomen werd door Minister Churchill en Eden is uiteengegaan nadat als eenigst resultaat was behaald, dat de aartsbisschop van Athene als regent zou worden benoemd. Hierna werden door generaal Scobi en het Grieksche bevrij dingscomité verdere onderhandelingen gevoerd. De nieuwe Grieksche premier, generaal Piastiras is reeds twee maal dictator van Griekenland geweest en huldigt de idee, dat de Grieksche kwestie alleen met de wapens be slist kan worden. Toen op de conferentie het bevrijdingscomité met haar eischen naar voren kwam, verliet hij uit protest de vergadering. Zooals de toestand nu is, zijn de perspectieven voor een spoedige en vreedzame oplossing niet erg hoopvol. Een der voornaamste militaire gebeurtenissen in de afgeloopen week, al lijktdit ook wel niet zoo, is wel de benoeming van Generaal Montgomery tot algemeen bevelhebber van de geallieerde strijdkrachten benoorden de Duitsche saillant. Over de toestand in de Ardennen kan men nu v/el zeggen, dat het evenwicht hersteld is en dat er voldoende geallieerde krachten ach ter het geheele front zijn aangevoerd om ver dere Duitsche verrassingen te voorkomen. De groote concentraties van Duitsche troepen en materieel achter het front en mede het slechte weer zijn oorzaak, dat men hier niet op snelle beslissingen mag rekenen. Door de Duitsche aanval in de Pfalz waren de geallieerden genoodzaakt hier wat terug te trekken doch men mag hier geen verkeerde be- teekenis aan hechten. De Duitsche aanval hier moet beschouwd worden als een afleidingsma noeuvre en dient tevens om geallieerde troepen hier te binden als hoedanig men ook de Engel sche aanval in de Betuwe moet beschouwen. Het groote slagveld blijft de Ardennen. Aan het Oostfront zien wij in de afgeloopen week een wedloop van de Russen en de Duitschers om Budapest. De Russen probeeren zoo snel mogelijk het Duitsche garnizoen van de stad te vernietigen, doch dit garnizoen strijdt met een geweldig fanatisme, gerugge- steund door het naderen van de Duitsche' troe pen die met alle mogelijke middelen zullen pro beeren het garnizoen en de stad te ontzetten. Zooals de toestand op het oogenblik is, is het nog niet duidelijk wie uiteindelijk deze strijd zal winnen. Bekijken wij alle fronten in hun geheel, dan zien wij hoe Duitschland gedurende deze win ter al zijn krachten moet verspillen in een de fensieve strijd. Zou het niet de tactiek van de geallieerden zijn om in de komende Zomer een volkomen uitgeput Duitschland tegenover zich te zien en het dan de genadeslag toe te brengen? Wie kan mij inlichtingen ver schaffen omtrent mijn» nieuw groen damesrijwiel, merk Fongers, in Sept. 1944 afgenomen door de Duitschers. Als belooning wordt een goed damesrijwiel beschik baar gesteld. A. J. HAGENS, Poeldijk 3 Sas van Gent. Te koop aangeboden: Een beste MELKGEIT, drachtig van het 3de lam. Te bevragen bij Jos Polfliet-de Feber, Stoppeldijk, S C 99 b. BRIEVEN enz. binnen 24 uren in of uit Engelsch. J. Stevens, O.K. 4. Sas TE KOOP: Twee prachtige Reu Bouviers, 5 en 8 maanden oud. Ook een pracht houten honden hok. Bij A. P. BELAERT A 78 Zuiddorpe. Voor de vele blijken van be langstelling en felicitaties, bij ons 25-jarig huwelijk ondervonden, betuigen wij aan allen onzen hartelijken dank. L. van Roeijen-BIommaert en Kinderen Nieuw-Namen, Jan. 1945.

de Stem | 1945 | | pagina 2