„DE STEM" NOODVEERDIENST WALSOORDEN KRUININGEN, 2 wijten aan het feit, dat zij hun aanval te lang rekten, waardoor de geallieerden met vlieg tuigen van andere vliegvelden konden opstijgen en de Duitschers van antwoord konden dienen. De jongste aanval op het Dortmund-Eems- kasaaL Over de aanval cp het Dortmund-Eems- kanaal meldt een correspondent van de dat het vandaag in Duitschland wel een ge ween en geknars van tanden zal zijn. Het en orme werk ven 5 weken na de laatste groote aanval op het kanaal is door deze jongste aan val wederom geheel teniet gedaan. Tegen Kerstmis was de bres door de Duitschers weer gevuld en waren zij met het volpompen van het kanaal begonnen. Nu stroomt het water echter weer over het laagliggende land. In de Ardennen, waar thans een dik sneeuw tapijt ligt, wordt hard gevochten. Ten Z.O. van Bastogne, waar een Duitsche tegenaanval werd afgeslagen, hebben de Amerikanen weer verscheidene honderden meters terrein her overd. Ten Westen van Bastogne werd 3 K.M. terreinwinst gemaakt. Het derde Amerikaan- sche leger is sinds het benin van het offensief nu reeds 12 K.M. opgerukt. Moissy, ten Westen van Bastogne, is genomen. In de Noor delijke sector van de saillant is niet veel be drijvigheid. Het zevende Amerikaansche leger heeft vrij krachtige tegenaanvallen afgeslagen. Op een plaats hebben de Duitschers terrein newonnen. Eerste verlofgangers in Engeland aangekomen. Op Nieuwjaarsdag zijn de eerste duizend Britsche soldaten, die op D.dag aan de landing hebben deelgenomen, in Engeland aangekomen. Zii werden door een geestdriftige menigte ver welkomd. Uit Washington wordt officieel medegedeeld, dat op 1 November 11.900.000 Amerikanen onder de wapens waren. Eenheid bij verscheidenheid. Radio Oranje heeft eenige malen voorlezing gedaan van een „oproep tot samenwerking", welke in een der steden van het bevrijde ge bied is uitgegaan van personen van verschillen de gezindten, die echter eensgezind zijn in de overtuiging, dat de vaak op de spits0 gedreven verdeeldheid van vóór den oorlog niet mag terugkeeren. Meer eensgezindheid, gezondere politieke verhoudingen, dat is het, waarnaar men wil streven, en daarom acht met het beslist ver werpelijk, indien op dit oogenblik organisaties zooals b.v. een Christelijke Oranjevereeniging hun werkzaamheid hervatten. Men zou het be- 'reurenswaardig vinden, indien door voor barige heroprichting van dergelijke organisaties op dit en ander gebied onnoodige verdeeldheid zou worden bestendigd en mogelijkheden tot meer eenheid en samenwerking werden afge sneden. Indien het geestelijk hervatten van de activiteit van vooroorlogsche organisaties in het algemeen belang om practische redenen noodzakelijk schijnt (b.v. voor de vakvereeni- gingen), dient volgens de onderteekenaars var den oproep kenbaar te worden gemaakt, da' dit nog niet bindt voor de toekomst en eer verdere ontwikkeling in sterkeren nationalen zin. niet in den weg staat. Het is een belangrijk vraagstuk, dat met dezen oproep wordt aangevat. Het is ook een netelig vraagstuk. Want wij kennen uit het vóór-oorlogsche verleden oproepen tot eenheid en eensgezindheid, waaronder dikwijls een heel adderkluwen verborgen zat. Men wilde de eenheid dan zoeken door aan bepaalde groe pen en ook aan het heele volk voor te houden, dat godsdienst en levensbeschouwing iets wa ren, waaruit men persoonlijk zijn troost en be moediging kon zoeken, maar waarmee men an deren niet lastig moest vallen, waarmee het staatkundig en maatschappelijk leven niets te maken hadden. Het was de roep om neutrali teit of op zijn best om wat vage Christelijkheid boven geloofsverdeeldheid. De eenheid, welke men aldus predikte en als ideaal voorhield, was in wezen een uit drukking en een uitvloeisel van de liberale le vensbeschouwing, welke den samenhang tus- schen dit aardsche leven en 's menschen eind bestemming miskende en welke men aan het heele volk wilde opdringen als „de mogelijk heid" om tot een werkelijk nationale eenheid te geraken. Men zag dat al zeer duidelijk bij het onderwijsvraagstuk. We zijn intusschen overtuigd, dat de door Radio Oranje verspreide oproep van een ge heel anderen gedachtengang uitgaat. De namen der onderteekenaars, welke we in de Eind- hovensche bladen vonden, staan daarvoor trouwens borg. Het geldt hier een streven naar eenheid, dat uitgaat van het feit der verdeeldheid, dat die verdeeldheid aanvaardt en er ook de noodige consequenties uit wil trekken, doch dat tevens overtuigd is van de mogelijkheid en de nood zaak, om den ongebreidelden uitgroei van al die vertakkingen in het staatkundige sociaal- economische leven te besnoeien en te fatsoe neeren. Als we den oproep goed verstaan, dan wil men heel ons partij- en organisatiewezen op de helling zetten en nauwkeurig inspec- teeren, op welke punten onnoodig dubbel of meervoudig werk werd verricht, waar eenheid en samenbundeling mogelijk zijn zonder, dat de waarlijk ernstige beginselscheidingen worden genegeerd of kunstmatig overplakt. We hebben voor heden dit voor de toekomst van ons Nederland zoo belangrijke vraagstuk, uitteraard vluchtig uitgeteekend. Het is van belang genoeg, om er nader op terug te komen. J. B Heden overleed tot onze_ diepe droefheid, voorzien van* de H.H. Sacr. der Stervenden, onze innig ge liefde dochter, Evelïna Maria de Block, in den ouderdom van 27 j. Wii bevelen de ziel van dt dierbare overledene in Uwe godvruchtige gebeden Familie de Block-Dhooge. St. Jansteen, 1 Jan. 1945. De administratie van „De Stem" brengt onder de aandacht van haar lezers en adverteerders, dat zij vanaf heden weer telefonisch te bereiken is onder nummer 102 Hulst. A. G. VOET, Loonslager, Clinge hoopt zijn clientèle in 1945 weer als voorheen te kunnen bedienen. VERLOREN: Een groene leeren dameshandschoen, gaande van Hulst naar Clinge. Tegen be looning terug te bezorgen bij post. commandant mar. v. d. Zande te Clinge. WIE RUILT flink keukenfornuis voor elec- trisch kookapparaat C. C. MULLAERT, Westkade 59, Sas van Gent Aan de besturen van Gemeenten, polders en waterschappen. Hebt U MACADAM noodig? Wendt U zich dan tot ons. Er doen zich nog wel moeilijkheden voor met het vervoer, maar wij trachten weer zoo spoedig moge lijk te leveren. Wij wachten graag Uw aanvraag en zullen alles in het werk stellen om U als van ouds te bedienen. N.V. „DE HOOP", Terneuzen. Voor de vele bewijzen van be langstelling, ontvangen bij ons huwelijk, zeggen wij U hartelijk dank. M. VEREECKEN-REMERY. Sas van Gent, Jan. 1945. Burgerlijk Armbestuur Vogelwaarde. Uitbetaling Zaterdag 6 Jan. 1945, des namiddags van half vier tot half vijf, ten kantore Boeren leenbank Stoppeldijk. H H. Winkeliers worden verzocht de bons over 1944 ter verzilve ring aan te bieden, daar geen na betaling wordt gehouden. Het Bestuur: D. J. Hermans, Voorzitter. A. J. de Maat, Secretaris. Voor voetgangers, rijwielen en lichte motorrijwielen; voor zoover de dienst het toelaat worden ook kleine colli's ten vervoer aange nomen. Walsoorden Kruiningen vertrek - vertrek 9,— 10, B 12,15 B 13,15 15,30 16,30 B niet op Zon- en Feestdagen. Passagiers dienen voorzien te zijn van een bewijs waaruit hun poli-tieke betrouwbaarheid blijkt (b.v. bewijs van burgemeester). BELANGRIJK: Daar onder de huidige omstandigheden een vol strekt veilige overvaart niet gegarandeerd kan worden, wordt ér met nadruk op gewezen, dat iedereen overvaart voor eigen risico.

de Stem | 1945 | | pagina 2