NIEUWS BERICHTEN Voor God, Koningin en Vaderland, s uitsluitend per week f 0.30 |l B j IT* 1 3 J f% No 31. Donderdag 4 Jan. 1945 inistratie: Dubbelpost 7, Hulst 9 tóf B 1 3 fï 1 I a/| Directeur; I. A H. M.van Schijndel ave „De Stem" Wordt op lost van II J& §1 J 6. 9 i 9 i E W Hoofdredacteur J. J. H. A Bruna Militair Gezag gedrukt op de persen M H JL. Jffl 11JL W aSL Redact, voor het gewed A J. V. d. Meer Drukkerij G. de Mul, Sas van Gent Redactie Oostkade 16, Sas van Gent. EDITIE VOOR ZEELAND De electriciteits voorziening. Zooals alles, heeft ook de bevrijding zijn schaduwzijden. En dit is zeker waar, al was het alleen maar in letterlijken zin, wanneer net gaat om de electriciteitsvoorziening. Een ieder, die den avond thuis bij het matige licht van een 25 ivatt lampje door brengt, zal dit helaas maar al te goed beseffen, weinigen echter zul len er zich rekenschap van geven hoeveel moeite het kost, althans dit beetje licht te ver schaffen en hoe, in het algemeen de toestand op dit gebied is. Het ergste heeft de distributie in Noo-d- Brabant wel geleden, ofschoon natuurlijk er in Zeeland ten gevolge van de inundaties ook de noodige problemen ontstonden, die echter in verhouding, minder moeilijk op te lossen zijn. In Noord-Brabant werd, zooals bekend, het grootste deel der provincie van electriciteit voorzien door de centrale in Geertruidenberg, waar een vermogen van 125,000 Kilowatt kon worden opgewekt. Verder leverde de centrale van het G.E.B. te Tilburg in normale tijden ook een aanzienlijk aandeel in de electriciteits- behoefte, n.l. 38.000 kilowatt. Van dit totale vermogen van 163.000 kilowatt, dat voor den aftocht der Puitschers, aan Noord-Brabant ter beschikking stond, is thans, tengevolge van de vern'ehngen, die deze laatsten bij hun vertrek aanrichtten nog2.000 K.W. over. Het is duidelijk, dat hiermee niet veel kon worden uitgericht, temeer, daar het ringnet, dat de verschillende centrales onderling verbindt, op niet minder dan 1200 plaatsen kapot is. Voordat men er in slagen zal, Geertruiden berg veer eenigszins op gang te krijgen, zul- 'en er minstens een maand of zes verloopen. Het zeer speciale materieel, dat voor dergelijke groote installaties noodig is. moet van overal worden bijeenzocht, naar de centrale worden getransporteerd, en geinstalleerd. Zelfs, wan neer dit alles naar wensch verloopt, blijft nog altiid de vraag open of er voldoende kolen kunnen worden aangevoerd, wat—weer een kwestie van transport is in de eerste plaats -van transport te water, hetgeen momenteel door den toestand, waarin de kanalen ver- keeren, ook al een uiterst zwak punt is. Men heeft dus onmiddellijk gezocht naar an dere mogelijkheden, om althans in de meest dringende behoeften te voorzien. De eenigste oplossing, die daarvoor te vinden was, bestond in de inschakeling van tallooze kleine locale centrales, zooals die o.a, bij particuliere in dustrieën worden aangetroffen, waarvan de op gewekte stroom door het laagspanningskabel- net kan worden verdeeld. Op het oogenblik zijn er 38 van dergelijke „provisoria" in bedrijf; tezamen wekken zij echter niet meer dan 10 tof 12.000 kilowatt op. Het rendement van der gelijke kleine centrales is naar verhouding on gunstig, d.w.z. het kolenverbruik van allen te zamen is zelfs meer dan het verbruik van de groote centrale in Geertruidenberg destijds. Daar komt nog bij, dat de kolen, die hier. voor uit België worden betrokken, van een soort zijn, welke minder geschikt is voor dit doel dan de Limburgsche; zij zijn fijner en val len daardoor makkelijker door de roosters van de ketels heen. Gegeven al deze omstandigheden zoowel het kleine beschikbare vermogen van de cen trales, als het overmatige kolenverbruik was en is een strenge rantsoeneering van het elec- triciteitsverbruik onvermijdelijk. Hier geldt met recht, dat vele kleintjes één groote maken; men zal zich moeten schikken in deze aller onaangenaamste toestand, wil het systeem niet spaak loopen. Ook voor de industrieën, voor welke feite lijk in de eerste plaats stroom onontbeerlijk is, is een rantsoeneeringsplan opgesteld. Zij zijn door de Geallieerde Legerleiding in samen werking met het College van Algemeene Com missarissen voor Landbouw, Handel en Nijver heid in groepen ingedeeld overeenkomstig het belang, dat zij hebben voor de oorlogsvoering en de dekking van de meest dringende be hoeften van de burgerbevolking. De eisch, om zoo zuinig mogelijk met de kolenvoorraad om te springen maakt het noo dig, dat men zich ook in Limburg en Zeeland aan de rantsoeneeringsbepalingen houden moet. Intusschen wordt er hard gewerkt om ver bindingen met andere energiebronnen tot stand te brengen. Daarto'e is men bezig hoogspan ningslijnen aan te 'eggen,deels met eigen ma teriaal en werkkrachten, deels met hulp van de 21ste Legergroep. Bijzondere hulp biedt in deze ook België; niet alleen, dat Belgische werkkrachten medehelpen aan het bouwen van deze hoogspanningslijnen, doch ook tracht men ons, voorzoover mogelijk, vanuit België te voorzien van nieuwe machines en ander be langrijk materiaal om de vernielde installaties te vervangen. Vreemde dingen in Duitschland. In den Beneden-Elzas bij den Rijn staat op 500 M. hoogte een zeer machtig fort, uitge houwen in de rots, het fort Ipstein. Het is uit gerust met talrijke van de zwaarste kanonnen. Toch zweeg dit fort zoo goed als geheel, toen de Fransche troepen kwamen aanstormpn. Waarom? vraagt men zich in Bazel af volgens een correspondent van de Daily Express. De zelfde man vertelt: Een Duitsche goederen trein bestaande uit 80 zwaar beladen wagons, verloor er 50 bij het station Lohr Dinghisgen in Zuid-Duitschland. De machinist merkte er niets van deed in ieder geval alsof. Een andere trein botste met volle vaart op de „ver loren" wagons, die in hoofdzaak met munitie warep geladen. Een hevige ontploffing volgde en talrijke soldaten werden gedood. In Eischweiler werd de bevolking van 35.000 personen bevolen de stad te verlaten bij de nadering der Amerikanen. Drieduizend menschen trachtten zich te verstoppen in de kelders, maar verscheidene hunner werden er door de S.S.-mannen uitgeranseld, wat niet zelden den dood tengevolge had. Nabij Gressenich, aldus de „Daily Sketch", troffen de Amerikanen ccz groep vriendelijk uitziende huizen in een bosch. Het bleek een van de tehuizen voor ongehuwde moeders te zijn. Meisjes, die in verwachting waren en een certificaat konden toonen van een S.S.-man, werden naar dit Kinderheim gestuurd. Ze kon den daar hun dagen in rust en met goede ver pleging doorbrengen en kregen ook een toe lage. Als het kind geboren was, gingen de moeders weer naar huis en het wicht ging naar een Staatsgesticht, waar het tot model-Nazi kon worden opgevoed. In de Duitsche soldatenkrant „Front und Heimat" deed de Nazi-partij een oproep aan de soldaten over de hoofden der officieren heen, om hen aan te sporen iedereen, die zou spreken over overgave, neer te schieten. De ondervinding, welke zij hadden opgedaan bij het controleeren van de bevolking der bezette gebieden, moeten ze nu gebruiken om de niet- Nazi's in de Wehrmacht te bewaken. LAMSWAARDE. Droevig ongeval. De bewoners van Koelewei nabij Lams- waarde hadden reeds lang te vergeefs op hun brandstoffen zitten wachten welke ze van de „Coöperatie" zouden ontvangen. Daarom zou de landbouwersknecht Gijsb. Mannaert voor heel de buurtschap ze gaan -afhalen. Bij zijn terugreis aan de Boudeloodijk gekomen, raak ten zijn paarden bij het afrijden van den dijk op hol waardoor M. van den wagen kwam te vallen en de heele lading (ongeveer 3000 Kg.) over het lichaam kreeg. Direct werd gene kundige hulp ingeroepen, even later echter, a voorzien te zijn van de laatste H.H. Sacra menten, is M. aan de gevolgen overleden. Het slachtoffer laat een vrouw en twee klei ne kinderen achter. Westfront. De luchtoorlog tegen Duitschland. In elf achtereenvolgende dagen heeft de ge allieerde luchtmacht aanvallen gedaan op Duitschland. In 10 dagen tijd hebben zij 8000 aanvalsvluchten gedaan waarbij 18,500 ton bommen afgeworpen werd. De bommenwerpers werden begeleid door vele duizenden jagers. Gisteren werden aanvallen uitgevoerd op Fauwinkel, Hannover en Dortmund. 250 a 300 laag vliegende Duitsche jagers hebben op Nieuwjaarsdag aanvallen gedaan op vliegvelden in België en Nederland. Daar op verschillende vliegvelden juist toestellen verzameld waren voor een aanval, werd schade aangericht. De Duitsche jagers, die over het algemeen slecht manoeuvreerden en schoten, leden zware verliezen. Ongeveer de helft van de aanvallende toestellen werd neergeschoten. Ouder de aanvallende jagers bevonden zich ook enkele schroeflooze vliegtuigen. Het hooge verliescijfer van de Duitschers is, naast de mindere bekwaamheid van de piloten, te

de Stem | 1945 | | pagina 1