NIEUWSBERICHTEN „DE STEM" 2 wilden hier de politiek der verschroeide aarde volledig uitvoeren, 250,000 menschen, onge veer 10 pet. van het Noorsche volk, stonden voor een ramp, die hen langzaam maar zeker overmeesterde. Niets, geen koe of paard, bleef achter. En dat in dezen tijd van het jaar, nu het daar 24 uur volkomen nacht is. Er razen sneeuwstormen en de zee is onbevaarbaar voor kleine schepen. De normale temperatuur is 30 graden onder nul! Daarbij komt, dat zoo goed als niemand een uitrusting voor een dergelijke expeditie bezit. Alles, wat achter blijft, wordt vernield door de terugtrekkende Duitsche hor den. Sommige evacué's hebben na onmensche- lijke ontberingen Zweden bereikt, uitgeput met bevroren vingers en teenen. Zelfs vrouwen en kinderen worden gedwongen in geforceerde dagmarschen hun geboortegrond te verlaten. En dat met de wetenschap, dat de SS-troepen na hun vertrek alles, tot het kleine stolpje toe, in brand steken. De meesten worden geëva cueerd naar Tromsö, een stadje met normaal 12.000 inwoners. Boter en vet is er reeds lang niet meer. Er heerscht nu volslagen honger snood. Zoo is de politiek der Hunnen in Noor wegen. Westfront. Het Duitsche offensief in het Westen. Gedurende de afgeloopen dagen is de toe stand aan het front in België veranderd ten gunste van de geallieerden. De stad Rochefort, een der sterkst verdedigde Duitsche steunpun ten, is door de Amerikanen, na zware strijd, heroverd. Het derde Amerikaansche leger, on der generaal Patton, is ten Westen van Bas- togne een nieuw offensief begonnen. Over een front van 15 K.M. breedte werd vandaag 3 K.M. opgerukt. De Duitschers deden tegenaanvallen waarbij zij ernstige verliezen leden. Van de ongeveer 50 tanks, waarmede zij aanvielen, werden er 18 vernietigd. Ten Oosten van Bastogne hebben de geallieerden terrein ge wonnen. Verscheidene dorpen in de omgeving vaij Echternach zijn eveneens heroverd. De lijfwacht van Hitier „Grosz Deutsch- land", die aan het Westfront meestrijdt, leed zware verliezen. Duitsche krijgsgevangenen hebben verklaard, dat Hitier de troepen in de Ardennen bezocht heeft. De luchtoorlog tegen Duitschland. Sedert het optrekken van de rnist boven het front, nu ongeveer 7 dagen geleden, hebben de geallieerden ongeveer 28,000 aanvalsvluchten uitgevoerd tegenover de Duitschers 4000. De Duitschers verloren hierbij in totaal 900 toe stellen terwijl de geallieerden 300 toestellen niet op hun basis zagen terugkeeren. 800 zware bommenwerpers, begeleid door een gelijk aantal jagers, deden vandaag een aanval op een olieraffinaderij in de omgeving van Brunswijk, verder op doelen in Noord- Duitschland en op de spoorwegrangeerterreinen van Coblenz. Gisteren werden 14 verschillen de steden in Duitschland aangevallen door 3000 vliegtuigen waaronder zich 2000 zware bom menwerpers bevonden. Berlijn werd in de afgeloopen nacht aange vallen door het grootste aantal Mosquito's, dat tot nog toe voor een dergelijke operatie werd gebruikt. Bij al deze aanvallen verloren de Duitschers 96 toestellen terwijl de verliezen van de Amerikanen 35 bommenwerpers en 19 jagers bedroegen. Er is zoo juist een Reuterbericht binnenge komen waarin gemeld wordt, dat de Duitschers vandaag op groote schaal geallieerde vlieg velden in België hebben aangevallen. 125 Duitsche jagers werden bij deze actie neerge schoten waardoor het totaal aantal vliegtuigen dat de Duitschers op Nieuwjaarsdag verloren, steeg tot boven de 200. Italië. In Italië zijn de geallieerde troepen weer drie K.M. gevorderd. Ten Noorden van Faenza werden verschillende steden veroverd. Gedu rende de laatste dagen heeft de geallieerde luchtmacht vanuit Italië 1400 aanvalsvluchten ondernomen o.a. op de Povlakte, de Brenner- pas en Noord-Italië. 8 vliegtuigen gingen hier bij verloren. In de laatste 5 dagen werd door geallieerde toestellen vanuit Italië ruim 11.000 ton bommen uitgeworpen boven doelen in Duitschland, Oostenrijk, Tsjecho-Slowakije en Joego-Slavië. Oostfront. Maarschalk Tito heeft in een dagorder be kend gemaakt, dat geheel Monte-Negro thans van Duitsche troepen is gezuiverd. Hitier spreekt tot het Duitsche volk. Op de laatste dag van 1944 hield Hitier, na ruim een half jaar gezwegen te hebben, een toespraak tot het Duitsche volk. Over de ..Endsieg" werd niet gesproken doch wel, dat Duitschland nooit zou capituleeren. Verder het gewone recept. Een mengelmoes van vage beloften, aanklachten tegen de Joodsch- plutocratische vijanden en een bedankje aan het Duitsche volk voor een jaar van lijden. Rijksminister Dr. Goebels hield een toe spraak waarin hij drie kwartier sprak over de komende overwinning waarvoor hij drie fac toren aanvoerde die de overwinning moesten verzekeren. Op de eerste plaats had Duitsch land de oorlog nog niet verloren, op de twee de plaats heeft Duitschland de Führer en op de derde plaats zou de geschiedenis aan be- teekenis te kort schieten, indien Duitschland de oorlog onverhoopl wel mocht verliezen. Het offensief in het Westen werd geweldig opgehemeld, was een product van de Führer himself en een triomf voor de Duitsche wa penen. (Sic.) Nieuwjaarstoespraken. H. M. Koningin Wilhelmina hield een toe spraak tot de bevolking in Oost en West- Indië. Churchill sprak tot de patriptten in Denemar ken, en Professor Gerbrandy sprak tot het Nederlandsche volk. DISTRIBUTIENIEUWS Voor de periode van 1 t.m. 6 Januari 1945 zijn onderstaande bonnen geldig verklaard: 111-73 en III-73 kind, 250 gram vleesch. III-95 en 111-95 kind, 250 gram margarine. Bnn 111-90 en III90 kind moet vór 6 Januari 1945 bij den winkelier worden vooringelew d voor het verkrijgen van 1 stuk chocolade. Deze bonnen moeten door de Detaillisten op de normale wijze in de week van 8-13 Jan. 1945 worden ingeleverd bij den Distributie- dienst. De bonnen 111-90 en II-90 kind moeten af zonderlijk worden opgeplakt. De Inspectie van den Distributiedienst. Zoo spoedig mogelijk gevraagd: voor in- of extern een bekwame COIFFEUSE. Hoog loon. A. VAN HURCK-LIPPENS, Weststraat a 163 - Philippine. H.H. Landbouwers. Zendt ons LIw bestelbon voor ZOMERZAAIGRANEN. I. Th. Broeckaert, Kruispolder. H.H. Landbouwers! Bestel tijdig Uw le nab, Zomer- zaaigranen, Zaden en Peul vruchten. Wij nemen nu reeds bestellingen op. P. A. Broeckaert - Kruispolder. Nog steeds verkrijgbaar: Imperial tarwe le en 2e nab. Juliana tarwe le en 2e nab. Alle soorten Pootaardappelen Zendt nu Uw bestelbon in J. A. J. v. d. Voorden, Nieuw-Namen. Zend óns Uw bestelbon voor: ZOMERZAAIGRANEN Juliana en Imperialtarwe P. A. de Bakker, Boschkapelle Verkrijgbaar: Alle soorten Pootaardappelen. R. van Remortel, St. Jansteen Aan onze vrienden en cliëntèle wenschen we een „Zalig Nieuw jaar. We hopen, dat 1945 ons, met den vrede, de gelegenheid brenge om, als voorheen, onze klanten zooveel mogelijk aan het noodige te helpen. Fa. Gebr. VAN GOETHEM, Sas van Gent. Kloosterzande. De aangekondigde verkoop ten laste van J. G. v. d. HAVE, kap per te Terneuzen, op Vrijdag, 5 Januari a.s. wordt voorloopig UITGESTELD. A. DIJKSTRA, deurwaarder, Hulst. Vanaf Woensdag 3 Jan. 1945 hervatten de lessen van de Er kende Pont School. Adres: Lange Kerkstraat 8, Terneuzen. VERLOREN: Polshorloge merk „Anker" met metalen armband waaraan wa pentjes zijn gehecht; op weg van Lamswaarde naar Hulst. Terug te bezorgen tegen belooning bij P. Neve, Jacobus de Waalstr. 2, Lamswaarde. Openlijk dank aan O. L. Vrouw van Fatima voor verkregen gunst. A. WEEMAAS, St. Jansteen.

de Stem | 1945 | | pagina 2