NIEUWS BERICHTEN „DE STEM" Geen burgers op militaire wagens. 2 Door de geallieerde autoriteiten is het aan militaire chauffeurs ten strengste verboden burgers op hun wagens mede te laten rijden, meldden zij reeds vroeger. Zij zijn niet alleen op formeele gronden, maar ook omdat dit bur- gervervoer 'n stagnatie in het voor de oorlog voering zoo uitermate belangrijke militaire ver voer teweeg zou brengen. Aan het verbod van meerijden voor burgers, moet dan ook in het belang van de oorlogvoering stipt de hand worden gehouden. Militaire chauffeurs, die zich niettemin er toe zouden laten bewegen burgers mede te Ia- ten rijden, worden daarvoor door de gealli eerde militaire autoriteiten streng gestraft. Brengt den chauffeurs dus niet in moeilijkheden door verzoeken van mede te mogen rijden. Kerstfeest in het Noodziekenhuis te Sas van Gent. Voordat het noodziekenhuis in Sas van Gent gesloten werd, hadden de laatst overgebleven patiënten, verplegend personeel en allen die op eenigerlei wijze hun hulp hadden verleend, zich vereenigd om op tweede Kerstdag een Kerst feest te vieren. Dat zou ook een waardig slot zijn. Het R.K. Kerkkoor deed zijn naam eer aan door het met veel succes ten gehoore brengen van enkele Kerstliederen en een Kerstcantate. Ds. Pliester sprak naar aanleiding van het Kerstevangelie, en Kapelaan Bastiaensen hield de aanwezigen in spanning met een mooi Kerstverhaal. Dr. Puylaert voerde het woord als directeur, Dr. Kuyper als vertegenwoordiger van het Ned. Roode Kruis. Burgemeester van Roosevelt als oud-patiënt namens de verpleegden en als Burgemeester namens West-Zeeuwsch-Vlaan- deren. Mr. G. de Kerf als Burgemeester van Sas van Gent. Alle sprekers prezen om het meest de naas tenliefde. ijver en qoedheid van allen, die ge heel belangloos ofwel als verpleegers(sters) ofwel als helpers (stersl hun diensten hebben verleend. Niettegenstaande de gebrekkige mid delen, het onvoorziene en de ongeoefendheid, is door samenwerkinq en goeden wil van velen, het noodziekenhuis hoewel een noodzakelijk toch een zeer aangenaam verblijf geweest voor alle patiënten. Behalve aan deqenen die de leiding hadden, is wel een bijzonder woord van dank verschul digd aan het plaatselijk Wit-Gele Kruis, dat veel materiaal ter beschikking heeft gesteld; aan de R..K. E.H.B.O. om de keurige groep van jongens en meisjes die op zoo bijzondere wijze hebben geholpen; aan jongens en meisjes van de Katholieke Actie, wier hulp minder op viel, doch die ook onnoemelijk veel hebben ge- praesteerd. Zij hebben zich geheel vrijwillig en belangloos ter beschikking gesteld, zoodat zij het Ned. Roode Kruis vele onkosten hebben bespaard, en toch het verblijf voor de patiën ten tot iets onvergetelijks hebben gemaakt. Op het Kerstfeest werden mooie pakketten uitgedeeld aan verplegers en verpleegden, ter wijl alle aanwezigen werden vergast op thee en een versnapering. De volgende avond zou den allen, die geholpen hadden bij het nood ziekenhuis. nog eens bijzonder worden bedacht. Westfront. Het Duitsche offensief in het Westen. Er is goed nieuws uit België. Het is nu on miskenbaar, dat er evenwicht in de gevechten is bereikt. De Duitsche opmarsch naar de Maas bij Dinant, is volkomen opgevangen. Uit het geallieerde hoofdkwartier wordt gemeld, dat ten Westen van Rochefort, 30 K.M. van de Maas, de Duitschers 5 K.M. achteruit gedron gen zijn. Bij het heroverde Selle, zijn meerdere groepen Duitschers ingesloten. Op sommige punten aan de Zuidelijke flank van de saillant in de middensector, dringen de Amerikanen op. Op 4 punten zijn zij de rivier de Sure over gestoken. Doordat de Amerikanen 7 dagen lang stand gehouden hebben in Bastogne, is het de Duitschers niet gelukt door te stooten naar Sedan. De laatste dag, dat deze troepen ingesloten waren, hebben zij 31 Duitsche tanks, die probeerden de stad binnen te ruk ken, vernietigd. Aan het Noordelijk gedeelte van de saillant is de poging van de vijand, door te dringen naar Luik, eveneens ver ijdeld. Het staat thans vast, dat van Duitsche zijde 20 divisies aan de strijd deelnemen. De algemeene conclusie was gisteren, dat de geallieerden overal rondom de Duitsche wig hun posities consolideeren en hun krachten be waarden. De Duitschers worden nog zeer sterk geacht en zullen zeker in staat zijn meerdere uitvallen te doen. Front in Nederland. Duitsche patrouilles zijn vannacht over de Maas geweest bij Heusden en ten Noorden van Venlo. België. Minister Pierlot heeft gisteren in het huis van afgevaardigden verklaard, dat er van ge allieerde zijde was medegedeeld, dat de toe stand in België onder controle van de gealli eerde troepen is. De luchtoorlog tegen Duitschland. De geallieerde luchtmacht maakte gisteren 7000 vluchten boven het strijdgebied en ver nielde daarbij een groot aantal voertuigen. De geallieerde strategische luchtmacht heeft van daag aanvallen gedaan op doelen achter het front. Het weer boven het strijdgebied was buitengewoon slecht. Engelsche Lancasters en Halifax vliegtuigen hebben vanmorgen een aanval gedaan op een plaats 20 K.M. ten N. van Keulen. De achtste Amerikaansche lucht macht bombardeerde punten in Duitschland. De laatste 12 dagen sinds het begin van het Duitsche offensief wordt geschat, dat de Duitschers de volgende verliezen hebben ge leden: 600 tanks. 300 stukken geschut, 600 vliegtuigen. 1000 voertuigen en 1500 spoor- Wëgwagons. Oostfront. Het vijandelijke leger in Budapest is door een nieuwe ring, die de Russen om de stad hebben getrokken, in tweeën gesplitst. Giste ren zijn 3000 Duitschers en Hongaren gesneu veld. Op de Oostelijke oever van de Donau hebben de Russen vandaag 4voorsteden ver overd en op de Westelijke drie. In de richting van Bratislava zijn aanzienlijke vorderingen gemaakt. Troepen van Maarschalk Tito hebben in Kroatië de stad Korenitza veroverd. Italië. De Duitsche tegenaanval duurt voort. Ge allieerde voorposten, die vooruitgezonden wa ren zijn teruggenomen. Nadere bijzonderheden over de dood van Von Kluge. In een dagorder van 31 Augustus, die onder teekend is door Keitel, wordt medegedeeld, dat von KJuge zelfmoord heeft gepleegd. Hij had het commando over de troepen in Normandië na het echec hier, aan een ander moeten over dragen en heeft daarna de hand aan zichzelf geslagen. Ds oorlog in het verre Oosten. Bij een aanval op Mindoro heeft de Ja~ pansche vloot zware verliezen geleden. Van de S Japansche oorlogsschepen, die aan de aanval deelnamen, zijn drietorpedojagers tot zinken gebracht en een slagschip en een kruiser be schadigd. Griekenland. De conferentie in Athene is voor onbepaal de tijd verdaagd. Van te voren was overeen stemming bereikt over een in te stellen regent schap. maar toen de E.L.A.S. een lijst met eischen indiende, ontstond meeningsverschil en verlieten verschillende afgevaardigden de ver gadering. Churchill verklaarde gisteren in een pers conferentie. dat de Grieksche kwestie zal wor den besproken op een biieenkomst, welke bin nen afzienbare tijd zal niaats hebb»n tusschen Roosevelt. Stalin en hein zelf. Churchill en Eden hebben intusschen Athene weer verlaten. Churchill zal de Grieksche koning voorstellen toe te stemmen m een r<-nentschap. Voorts ver klaarde Churchill nog, dat het eenige doel van Engeland, om zich in deze kwestie te mengen was, Griekenland een kans te geven zijn plaats onder de verbonden volken weer te doen in nemen, op welke plaats zij recht hebben door hun dappere strijd tegen de Italianen. Engeland wil Griekenland geen bepaalde regeeringsvorm opdringen doch alleen de aloude vriendschaps band herstellen. Mocht er geen overeenstemming worden bereikt, dan zal Griekenland onder een internationale commissie van toezicht komen. De gewapende benden moeten Athene ver laten en indien dit niet vrijwillig gebeurt, zal ieder machtsmiddel hiertoe worden gebruikt. Spiegeltje, spiegeltje aan de wand, wie is de machtigste in Duitschland?

de Stem | 1944 | | pagina 2