DE STEM VROUWELIJKE JEUGD. ONS PARLEMENT DE N.S.B. IN NOOD Prijs uitsluitend per week f0.30 Administratie Dubbelpoort 7, Hulst Uitgave „De Stem" Wordt op last van het Militair Gezag gedrukt op de persen van Drukkerij G. de Mul, Sas van Gent Voor God, Koningin en Vaderland. EDITIE VOOR ZEELAND No 27. Vrijdag 29 Dec. 1944 Directeur J. A. H. M. van Schijndel Hoofdredacteur J. J. H. A. Bruna Redact, voor het gewekt A. J. v. d. Meer Redactie Oostkade 1 6, Sas van Gent. Het plan van nieuwe organisatie. Gisteren hebben de voorzitsters van de Ka tholieke actie der vrouwelijke jeugd uit ons Bis dom in het meisjespensionaat te Etten een bij eenkomst gehouden, waarin 't concept voor de organisatie van de katholieke vrouwelijke jeugd werd vastgelegd. Naast Mgr. Frencken waren de Eerw. Geestelijken in hun functie els directeuren, en honderden meisjes naar Etten gekomen om uiting te geven van hun katholiek idealisme, dat nu de harde realiteit van het huidige oogenblik zal gaan trotseeren. Met het zingen van het Wilhelmus werd deze vergadering geopend, waarna de voor zitster Mgr. Frencken met enkele woorden in leidde. Deze legde het plan van organisatie in zijn geheel aan de vergadering voor. Bij den opbouw van ons nieuwe vaderland zaj een groote taak zijn weggelegd voor de vrouw in het algemeen en voor de vrouwelijke jeugd in het bijzonder. Ons rijke land kon zich de weelde permitteeren zijn vrouwen in zelf genoegzaamheid te doen opgroeien. Dat dit veranderd moet worden, nu alle krachten sa mengebundeld moeten worden voor een alge heel herstel, is zoo klaar als de dag. En daar om is de organisatie van de jeugd noodig. De methodiek van de geheele jeugdorganisatie is onderscheiden voor de jeugdstandsorganisatie en voor de jongeren, welke beiden organisch moeten worden verbonden. Sterk wordt de na druk gelegd op de sociale en apostolische vor ming van de'oudere jeugd volgens levens- en werkmidden. Deze organisatie is op sociaal ge bied volgens het bestaande systeem van Ka nunnik Cardijn in België gegrondvest. Wat de jeugdbeweging in engeren zin betreft, berust ze op het scouting systeem van de „Guides de France", dat op kleine detailpunten voor Ne derland moet worden omgebouwd. De jeugd- standsorganisaties hebben een eigen leven en programma, maar .werken samen in een cor poratief opgebouwd verband. De „Edelwacht van Christus Koning", in de bezetting gegroeid, vormt de verbinding tus- schen jeugd- en standsorganisaties. De jeugdstandsorganisaties zullen werken op het gebied der lichamelijke ontwikkeling, hygiëne, huishoudelijke verzorging, cultureele en opvoedkundige ontwikkeling, maatschappe lijke en vakkundige vorming en ontspanning. Heel de jeugdbeweging moet tenslotte ge- basseerd zijn op de twee volgende punten: De geest van het Eucharistisch leven en de voor bereiding tot de standorganisaties, waar de meisjes hun ideaal zullen vinden. 's Middags bracht een van de voornaamste personen uit het officieele maatschappelijke werk van België een bezoek aan deze verga dering en was getuige van het aangrijpende verslag van de meisjes der hulpactie in het geheele bisdom en van den opbouw van een plan tot vorming van een Katholiek Vrouwe lijk Korps tot hulpverleening op alle gebied. Cursussen zullen worden gegeven tot tech nische scholing, doch het hoofdthema zal blij ven, de liefde in den heiligen zin van het woord te brengen in de harten van hen, die in geestelijken en inaatschappelijken nood zitten. Met het zingen ven het K. A. lied werd deze leerrijke en ideëel opbouwende dag besloten. Als men zijn gedachten laat gaan over een verbetering in de staatkundige structuur van ons Koninkrijk, dan moet men ook aandacht schenken aan een verbetering van de structuur van het parlement. We spraken reeds over de mogelijkheid van een wettelijke regeling van het partijwezen, waardoor niet iedere groep van malcontenten zonder behoorlijke geestelijke fundeering of or ganisatie een gooi kan doen naar een parle- mentszeteltje. Daarnaast echter zal ook de for matie en groepeering van de oude gevestigde partijen op de helling gezet moeten worden. Niet zonder jaloerschheid zien we naar de Ver- eenigde Staten met de zeer simpele partijver- deeling van Republikeinen en Democraten, of naar Engeland, waar slechts drie partijen se rieus aan bod komen. Dat maakt den partij strijd, de regeeringsvorming en het samenspre- ken van Regeering en Parlement zoo veel een voudiger. Het kan geen toeval zijn, dat in deze landen nimmer sprake was van Evenredig Vertegenwoordiging. Moeten we die dan maar afschaffen en terugkeeren naar het oude dis trictenstelsel, waaraan speciaal voor ons ka tholieken niet de alleraangenaamste herinne ringen, zijn verbonden? We gelooven niet, dat men daartoe gemakkelijk zal geraken. De ver- deelende rechtvaardigheid" komt bij het dis trictenstelsel gemakkelijk in het gedrang, het toeval gaat dan in de verkiezingsuitslagen al te zeer een rol spelen. Wel echter is het van belang, dat we de voordeelen van het distric tenstelsel, voornamelijk dat van een sterkere gebondenheid van de afgevaardigden aan hun kiezers, trachten te combineeren met de E. V. Dat zal voor de mannen der verkiezingstech niek een moeilijke puzzle worden, maar de op lossing ervan is veel hoofdbrekens waard. Dit, gecombineerd met een wettelijke regeling van het partijwezen kan de structuur van het par lement allicht een stuk vereenvoudigen. Van diepe beteekenis is intusschen de vraag, of de scheidslijnen tusschen de oude partijen niet door nieuwe opvattingen uitgewischt zul len worden. In ons land heeft sinds de dagen van Schaepman en Kuyper de antithese de po litieke verhoudingen beheerscht. Aan den eenen kant stoncTen de orthodox-geloovigen, zij die gelooven aan de openbaring, aan de Godheid van Christus, aan de Schrift als Gods Woord, aan den anderen kant degenen, die een meer vrijzinnige opvatting hadden, althans dit geloof geen -rol wilden laten \spelen in den staatkundigen en maatschappelijken arbeid. Vooral in den schoolstrijd heeft deze antithese haar kracht toen bewezen, totdat alle partijen zich gewonnen gaven aan het goed recht van het bizonder onderwijs. Bij het opkomen van de groote vraagstukken van maatschappelijke vernieuwing en ordening, bij het bestrijden van den geesel der werkloosheid kwamen echter al- meer inwendige spanningen tot uiting binnen de volksgroep, welke men met den verzamel naam „Rechts" aanduidde en de sinds 1925 feitelijk heerschende practijk van de extra parlementaire Kabinetten toonde aan, hoe van een hechte aaneengeslotenheid in deze groep geen sprake meer was. Geen wonder, dat de vraag naar nieuwe scheidslijnen thans opdoemt. Een volgenden keer bezien we het vraagstuk nader. Anep-Aneta stelt ons in kennis van een rondschrijven, afkomstig uit NSB-kringen en verspreid in October 1944. Het is één droevige klacht over het feit, dat een zuivering in de gelederen van de kameraden zoo hard en hard noodig is. Doch vooraf gaat de mededeeling, dr-t leden van het Rijkscommissariaat, Duit- schers dus, „door middel van omkooping be wogen werden hun Germaansche roeping te verzaken en zich bereid verklaarden de ver achtelijke rol van werktuig in des vijands hand te gaan spelen". Uitvoerig wordt dan echter uitgeweid over „het verraad" in de eigen gelederen. Zelfs niet op allen uit de groep van Commissarissen der Provincies, Burgemeesters en andere ambte naren en bedrijfslijders kon men onvoorwa -- delijk rekenenSommige Nederlandsche na- tionaal-socialisten duiken onder, als het hun belieftWij hebben ons vertrouwen in de Sicherheitspolizei vrijwel verlorenEen kameraad, burgemeester eener groote gemeente, staat onder ernstige verdenking de ziel te zijn van een actie onder lager administratief per soneel, die ten doel heeft bedekt obstructie te gaan voeren tegen dezer dagen af te kondigen maatregelen voor de laatste totale krachtsin spanning van ons Vaderland... Wat denkt ge wel van den man met verantwoordelijke posi tie, die onder 't masker van onverbreekbare trouw aan Duitschland omzichtig inlichtingen en brieven in handen speelt van het onder- grondsche front?Zoo gaat het maar door in steeds stijgenden jammertoon, tot de climax bereikt wordt in de zinsnede: Er moeten, zoo als in Duitschland dé aan de galg bengelende generaals, voorbeelden gesteld worden. Verklapt wordt dan, dat er een instantie op komst is, die onder Duitsche leiding zal oor- deelen over de wijze, waarop in Nederland het Bestuur, de rechtspraak en de administratie werden gevoerd. Ook de president van den Hoogen Raad en eenige oud-frontstrijders zou den daarin komen te zitten. Tenslotte nog één zinnetje uit dit Houzeeige- geschrijf: 't grootste deel van 't volk is atten- tief en niet voor rede vatbaar, dom en koppig tot in den dood. Dank u meneer de NSB-er, voor dit schit terende compliment!

de Stem | 1944 | | pagina 1