NIEUWSBERICHTEN „DE STEM" 2 Westfront. Het Duitsche tegenoffensief in het Westen. Gisteren werd medegedeeld, dat de spits van de Duitsche voorhoede in de middensector tot op 6 K.M. van de Oostelijke oever van de Maas gevorderd was. Dit beteekent, dat de Duitsche saillant thans 90 K.M. diep is. Di- nant en Rochefort bevinden zich in handen van de vijand. Een melding van het geallieerde hoofd" kwartier ven gisterenavond hield in, dat de spits van de Duitsche voorhoede thans tot staan is gebracht. De Oostelijke oever van de Maas is niet in gevaar. Nadat de Amerikanen uit de sector bij St. Feith waren teruggetrokken werd hier door ge allieerde vliegtuigen een zeer hevig bombar dement uitgevoerd. Op de Zuidelijke flank van deze sector hebben de Amerikanen terrein ge wonnen en rukken thans op in de richting van Bastogne waarvan zij nog. 8 K.M. verwijderd zijn. De Amerikanen, die in deze stad nog steeds stand houden, werden ook gisteren weer uit de lucht geravitailleerd. Op de Noordelijke sector van het Duitsche aanvalsfront bij Monchau houden de Ameri kanen stand. Er zijn groote tank- en troepen concentraties van de vijand waargenomen in het gebied van Monchau en Düren. De luchtoorlog tegen Duitschland. Engelsche zware bommenwerpers hebben een zware aanval gedaan naast de hierboven genoemde aanval, op St. Feith. Amerikaansche zware bommenwerpers deden een aanval op Coblenz. 72 Duitsche vliegtuigen werden ver nield tegen een eigen verlies van 29 toestellen. Zware bommenwerpers uit Italië hebben benzinefabrieken gebombardeerd in Silezië en Polen. Bovendien werd een aanval gedaan op de spoorwegbrug bij Innsbrück. Maandag j.l. werden vanuit Italië doelen aangevallen in Tsjecho-Slowakije en Oostenrijk. Italië. De zware sneeuwval en de uitgestrekte mij nenvelden houden de opmarsch der geallieerde troepen tegen. Dit heeft echter niet kunnen verhinderen, dat de geallieerden op een tweede punt over de Senio zijn getrokken. Oostfront. Uit Hongarije wordt gemeld, dat de Russen Budapest geheel ingesloten hebben. De stad Gran, ten N.W. van Budapest, is genomen. Nadat de ring om Budapest gesloten was, werd het bevel gegeven tot bestorming van de stad. Ten N.W. van de stad werd de aanval ingezet. 9 voorsteden ten N.W. van Budapest werden in de eerste aanvalsgolf onder de voet ge- loepen. De Russische troepen zijn thans 125 K.M. van de vlakte van Bratislava verwijderd. Het grootste vliegveld van Hongarije is thans in Russische handen. Alleen op Maandag, eerste Kerstdag, verloren de Duitschers 2300 krijgs gevangenen. Ook bij de 'Weichsel zijn groote Russische troepenconcentraties waargenomen. De Weichsel is thans geheel dichtgevroren en het zal nog slechts korte tijd duren eer de Russische tanks hierover kunnen rijden. De oorlog in het verre Oosten. Britsche marinevliegtuigen hebben op 20 December een haven aan de Oostkust ven Su matra gebombardeerd. Bovendien werden vliegvelden op Sabang en olieinstallaties op Sumatra gebombardeerd. In de vroege ochtenduren van heden werd vanaf Saipan een aanval gedaan op een fa- briekswijk in Tokio. Griekenland. Gisterenmiddag werd de eerste vergadering gehouden ter oplossing van de Grieksche kwestie. Minister-president Churchill en Lord Alexander hielden beiden een rede. Churchill zeide o.a., dat hij niet naar Grie kenland was gekomen omdat de toestand boven de macht van Engeland ging. Bovendien ver klaarde hij, dat Engeland van Griekenland geen materieele en commercieele voordeelen ver wachtte en geen Grieksche grondgebied ver langde. Griekenland heeft zelf te kiezen of het een Koninkrijk of republiek wilde zijn. De voorwaarden van generaal Scobi moeten aan vaard en uitgevoerd worden. Engeland stelt het zeer op prijs de oude vriendschapsbanden met Griekenland weer aan te knoopen en hoopt, dat Griekenland weer een vrij, geluk kig en welvarend land zal worden. Churchill verklaarde verder nog, dat de Engelschen ge komen waren op verzoek van het geheele Grieksche volk met inbegrip van de E.L.A.F. Na de rede van Cchurchill nam een E.L.A.F. afgevaardigde het woord. Deze verklaarde, dat de vriendschap tusschen beide landen niet te lijden zal hebben door de onderlinge bot singen die zich thans in het land voordoen. Hierna verliet de Engelsche delegatie de ver gadering waarna alle overige Grieksche partijen nog 4 uren confereerden. Er is nog geen overeenstemming bereikt. BEKENDMAKING aart verwanten van Zeevarenden Verwanten van die zeevarenden-kostwinners, die tijdens den oorlog dienst hebben gedaan op koopvaardij- en visschersschepen ten behoeve van de geallieerde oorlogsvoering, gelieven zich onverwijld te melden bij de gemeente secretarie, alwaar hen inlichtingenformulieren ter invulling zullen worden verstrekt. Het ligt in de bedoeling zoo spoedig moge lijk te geraken tot een regeling van de uitbe taling aan bedoelde verwanten, van bepaalde bedragen, te weten die bedragen, welke inge houden worden op het loon van den zee varende. Het betreffende formulier dient na invulling zoo spoedig mogelijk bij de gemeente-secretarie ingeleverd te worden. HULST. Kerstavond. Donderdagavond werd door onze geallieerde vrienden een Kerstavond gegeven in samen werking met het knapenkoor van Broeder Pius Een regimentskoor zong verschillende zeer mooie Kerstliederen, terwijl ook het knapen koor een passend programma had. Het was voor de talrijke luisteraars een genotvolle wond. Terreur in Oost-Limburg Het Maastrichtsche blad „Veritas" meldde eenige bijzonderheden over de toestanden in bezet Limburg. Reeds in September werd vrij wel heel het gebied ten Oosten van de Maas tot Duitsch territorium gemaakt. De burge meesters werden terzijde geschoven en een Duitsche Verwaltung nam het roer in handen, terzijde gestaan door Duitsche politie. Er ver schenen zelfs Duitsche kranten. Groote drijfjachten op mannen van 18-65 jaar hadden geen succes. Huis na huis werd daarop onderzocht, talloozen werden wegge sleept naar Duitschland. Russische mannen en vrouwen moesten vervolgens versterkingswer- ken uitvoeren. Fabrieken, winkels en magazijnen werden te gelijkertijd leeggeroofd. Ook machines werden daarbij niet ontzien. Van Roermond moest de geheele Zuidzijde worden ontruimd. Van de stad is veel ver woest, de toren van de kathedraal is niet meer te zien. In Venlo werden vier kerken verwoest. Stroohuwel ij ken. De „News Chronicle" vertelt, dat tijdens de bezettingsdagen in België veel Joodsche meisjes een „stroohuwelijk" aangingen met mannen die als „Arisch" werden aangemerkt, om aan de portatie te ontkomen. Die mannen lieten zich daarvoor dikwijls zwaar betalen, tot 50.000 francs toe. Het is gebeurd op het Brusselsche stadhuis, dat een meisje de betaling van 20.000 francs had gecontracteerd en de echt genoot" stond cp het punt „ja" te zeggen, toen zijn vader hem toefluisterde: „Vraag eerst 2000 francs meer". En hij kreeg de 2000 francs meer. Er wordt nu een wetsontwerp over wogen, om al die huwelijken ongeldig te ver klaren. Op de ongeveer 500 „stroohuwelijken", welke in Brussel werden voltrokken, gebeurde 't maar in twee of drie gevallen, dat de „ge huwden" elkaar ook echt lief kregen. Gevraagd: EEN NET DAGMEISJE. Bakkerij Stouthamer, Oostdam 6. Voor direct gevraagd: H.H. Landbouwers. Privaat lessen in Wiskunde, na- SUZANNA WISSE, Bekwaam ELECTRICIEN Zendt ons Uw bestelbon voor tjjurkimde, scheikunde en mecha- Noordwal g( Oostburg, kan haar bij A. Weemaes, Gentschestr. ZOMERZAAIGRANEN. Tr g q WESSELINK. houten koffer terug bekomen. Hulst. j. Th. Broeckaert, Kruispolder. Steenstraat 35 Hulst. Patronaat Clinge (Z.-Vl.).

de Stem | 1944 | | pagina 2