STEM KERSTMIS. Voor God, Koningin en Vaderland. Prijs uitsluitend per week f0»30 Administratie Dubbelpoort^7, Hulst Uitgave „De Stem" Wordt op last van het Militair Gezag gedrukt op de persen van Drukkerij G. de Mul, Sas van Gent EDITIE VOOR ZEELAND No 24. Zaterdag 23 Dec. 1944 Directeur J. A. H. M. van Schijndei Hoofdredacteur J. J. H. A. Bruna Redact, voor het gewe?t A. J. v. d. Meer Redactie Oostkade 1 6, Sas van Gent. Het groote Vredefeest is gekomen! Het menschdom, geslagen door de geesel Gods, snakt naar redding uit het schrikwekkend wereldgericht. Jaren reeds waart het oorlogsmonster rond langs landen en zeeën, in wilde furie om zich heen grijpend en zijn bloeddorstige klauwen drukkend op het redelijk en redelooze schepsel. De les is gevoelig, maar verdiend! Te lang reeds werd de spot gedreven met God en gerechtigheid. De hoogvaardij van het eerste menschenpaar was doorgekankerd in de maatschappij; de geest van verzet wilde het gezag van de troon stooten en de bandelooze vrijheid in zijn plaats afgodisch aanbidden; de Kaïns van de hedendaagsche wereld betwistten elkander het bezit van macht en geld, verteerd door de brand der teugellooze afgunst; in feilen gloed laaiden de vlammen op van ongebreidel de wellust, die uitsloegen naar alle oorden der wereld. Maar Hij, Die de trotschen trotseert, Die troonend als Koning der Koningen, spot en lacht met ijde! .machtsvertoog..der mehsciigiijke zwakheid, heeft n bloedige zondvloed over de- aarde laten stroomen. Dat pers, tooneel en bioscoop zich eens ernstig onderzoeken; dat de liederlijk wulpsche wereldling eens in zich zelf keere. Zullen"de altaren worden omver geworpen, waar voor Mércurius en Bacchus de offers van onrecht en overdaad dagelijks werden gepleegd? De tijd zal het leeren. Vreeselijk is de les, en 'we vragen het ons met vreeze af hoelang zal ze nog vervplgd worden? De ijzeren vuurmonden beuken nog steeds op de schepping Gods. Naar de oorlogsvelden, die dampen ven strijdzwee-t, waarover 'de pest- damp van het bloed der gevallenen neerhangt, daarheen staren ontelbare oogen, opgevuld met droeve tranen. Is het wonder dat de droeve aanblik van een tragedie, eenig in de geschiedenis der volken, de goeden neersmakt op de knieën en doet meeken om den Gerechte0 O, Vredesvorst, daal neer en breng ge rechtigheid! Gij, miskende, verstooten Wereldkoning, her neem Uw troon onder ons en heersch! Verneder de hoogvaardij, schep eerbied voor het gezag, verzoen de afgunst en verbreek de ijzeren keten der wellustigheden! „Gedenk, Heer, onze ongerechtigheden niet, aanzie de droefheid van Uw volk" „Troost U, Mijn volk, spoedig zal uw redding komen". Maar dan moet in den zaligen Kersttijd met de vrede op aarde ook de vrede met God in veler harten de plaats innemen van feilen strijd der helsche machten, dan moet de hemelsche dauw der gerechtigheden den bodem ziel, dor van zonden, verkwikken. Dat geve God! der „Amsterdam erger dan Leningrad" „Gedurende dezen oorlog heb ik de ge dachte in mij omgedragen, dat het verschrik kelijkste verhaal, hetwelk ik ooit zou neer schrijven, de geschiedenis van Leningrad zou zijn", aldus Paul Holt in een correspondentie in de Daily Express. „Maar nu twijfel ik er aan", vervolgt hij. Ik vrees, dat het verhaal van Amsterdam zal bewijzen, nog verschrikkelijker te zijn. Herinner u, dat Leningrad nog altijd vrij was; geen Duitscher trok ooit de stad binnen, tenzij als krijgsgevangene. De bevolking van Amsterdam spuwde op de Nazi's op Dollen Dinsdag aldus wordt de dag genoemd toen de Nazi's hun biezen pak ten voor den geallieerden opmarsch en nu zijn deze zelfde Duitschers er terug. Zij zijn geen soldaten;; ze zijn de Gestapo en de Gruene Polizei. Ze zijn de beroeps-Nazi's. Dit, meen ik, verklaart waarom door heel Nederland de duidelijke teekenen van honger en gebrek zooveel sterker aan den dag treden dan in België of Frankrijk, die militair geregeer de gebieden waren. Het volgende toont staaltjes van de lief hebberijen van Gestapo en Gruene Polizei in Amsterdam sedert „Dollen Dinsdag Ze hebben in de stad alles wat vaart of rijdt gevorderd om, wanneer de tijd aanbreekt voor een definitief vertrek, afdoende middelen te hebben om buit te veroveren. Ze zijn langs huizen en scholen gegaan, om rolschaatsen te vorderen. Hun methode hier mede is ingenieus, hoewel wat kinderlijk van karakter. Als zij vier rolschaatsen hebben be machtigd, gaan ze een huis binnen, waar ze een deur uit de scharnieren lichten. De rol schaatsen schroeven ze onder de deur en zoo hebben ze een keurigen platten wagen om meerdere buit te vervoeren. Het gebeurt, dat een aantal manschappen van de Gruene Polizei in 'n straat verschijnt, waar ze alle fietsen vorderen. Deze rijwielen vervoeren zij dan naar een plaats in de nabijheid, waar ze er een „zwarte markt" mee opzetten, waar de Nederlanders ze voor duizend gulden per stuk kunnen koopen. De Nederlanders koopen ze om twee rede nen. Ten eerste omdat ze er een fiets mee ont trekken aan de Duitschers en ten tweede, om dat ze tegen alle hoop in toch nog hopen, dat bij de volgende fietsen-raid hun straat wordt overgeslagen. Dit zijn voorbeelden van de dagelijksche Nazi-onderdrukkingsmethoden. De Gruene Polizei raast eiken dag rond in auto's, waarin machinegeweren gemonteerd zijn. In de eerste terreurweek te Amsterdam bleven de lijken van 200 burgers op straat, liggen. Een ware plaag is, dat het drinkwater ge rantsoeneerd is op een liter per dag. Wasch- water is er niet. STERK GEZAG. De groote taak van het Winnen van den vrede heeft twee gezichten, zeiden wij dezer dagen: nationaal en internationaal. Op het nationale terrein stipten we reeds eenige malen enkele vragen aan met betrekking tot de sociaal-economische ordening en het partijwezen, welke men onmogelijk kan ne- geeren, als men zich niet bij het vroegere te vreden wil neerleggen. Het een grijpt in op het andere. Een goede ordening, een uitbouw van de bedrijfschappen zal ook de staatkundige ver nieuwing vergemakkelijken. Als de corporaties ieder op hun terrein ver ordeningen kunnen ontwerpen en uitvoeren, zal het regeeringsgezag zich meer kunnen bepalen tot het aangeven van de groote lijnen, zal het zich niet behoeven te verliezen in allerlei wets technische details, doch staat het beter boven het geheel als waker voor het algemeen belang, waarop de groepsbelangen moeten worden af gestemd, Nog sterker geldt dit voor de Volks vertegenwoordiging, t wellter arbeid -zich in de Jaren vóór den oorlóg niet zelden op het terrein van het eigenlijke „regeeren" bewoog en zich tevens wilde bemoeien met het betuttelen en bekijken en omdraaien van ieder onderdeeltje in wetgeving en bestuur. Dat bracht een ver lamming elthans een verstramming van het eigenlijke regeeringsgezag met zich. Er kon niet meer forsch en voortvarend gewerkt worden, om de ontzaglijke nooden van den tijd tege moet te treden, het was aarzelen en tasten en strompelen van compromis tot compromis. Er is toen meermalen de roep om een „sterken man aangeheven, in dien tijd geen ongevaar lijke roep, omdat de fascisterij aan het opko men was eri-sterke mannen zich daarin zelf min of meer minzaam aanbevalen. Thans echter weten we goed genoeg, dat we „sterk gezag" zeker niet moeten verwisselen met tyrannie, dat we een orgaan van controle en critiek en in bepaalde gevallen ook van initiatief niet willen missen. Een regeering, die niet wil losstaan van het volk, die streeft naar harmonie met wat er aan gezonds leeft in de gedachten der natie, zal gaarne geregeld voor de volksvertegenwoordiging willen verschijnen, om rekening en verantwoording af te leggen, om wenken en critieken in ontvangst te nemen. Dit mag echter geen „hinderlijk volgen" wor den, geen betuttelende voogdij. Er is zeker plaats voor de overweging van maatregelen, om de Regeeringsbevoegdheden uit te breiden bij voorbeeld door uitbreiding van de practijk der z.g. mantelwetten, binnen welke omraming aan de Regeering meer mogelijkheid van zelf standig handelen wordt gegeven. Een bizonder vraagstuk in dit verband ïs nog het bestaans recht van de Eerste Kamer, dat de meesten wel als zeer twijfelachtig zijn gaan beschouwen. Het is te hopen, dat we in het nieuwe Ne derland de moeilijke synthese van een sterk gezag en een gezonden volksinvloed zullen kun nen vinden.

de Stem | 1944 | | pagina 1