DE STEM De prijs van een Concentratiekamp. Prijs uitsluitend per week f 0.30 Administratie Dubbelpoort 7, Hulst Uitgave „De Stem" Wordt op last van het Militair Gezag gedrukt op de persen van Drukkerij G. de Mul, Sas van Gent Voor God, Koningin en Vaderland. EDITIE VOOR ZEELAND No 23. Vrijdag 22 Dec. 1944 Directeur J. A. H. M. van Schijndel Hoofdredacteur?: J. J. H. A. Bruna Redact, voor het gewest A. J. v. d. Meer Redactie Oostkade 1 6, Sas van Gent. HOE HET NIET MOET De problemen van legaliteit en illegaliteit gaan zich in deze dagen van overgang bizon der scherp stellen in verschillende bevrijde landen, vooral in België. Men weet, hoe het daar geloopen is: Het land werd in een mini mum van tijd voor het grootste deel bevrijd. De regeering-Pierlot kon zich onmiddellijk in Brussel vestigen. Ze voerde 'n reorganisatie door, welke ook aan twee communisten en één vertegenwoordiger der verzetsbeweging een plaats inruimde. Na eenige weken achtte Pierlot het oogenblik gekomen, dat de verzets beweging als zoodanig haar taak had ver richt. Daarom klonk het bevel: nu de wapens inleveren! Hevige protesten werden gehoord uit de rijen der ondergrondsche. Het zuiverings- werk was nog lang niet voltooid, zei men, en er dreigde 'n reactionaire staatsgreep onder lei ding van Generaal van Overstraeten, den man, die in 1940 Koning Leopold had aangezet tot het aanbieden van de capitulatie. De commu nisten waren het daarmee eens. In Russische bladen kwam ook critiek van dezen aard op Pierlot en de zijnen tot uiting. De premier bleef echter op zijn stuk staan. De minister uit de weerstandsbeweging trad te samen met zijn communistische collega's af. Door bemiddeling van de geallieerde legerleiding kwam een soort compromis tot stand. De wapens zouden niet aan de regeering, maar aan de geallieerden uit geleverd worden. De uitvoering van deze re geling is niet volledig geschied. De regeering kondigde huiszoekingen aan. Stakingsverschijrf- selen deden zich voor. Volgens de laatste be richten schijnt de regeering den toestand wel meester te blijven. Dit alles is inmiddels een voorbeeld van de wijze, waarop een zoo spoedig mogelijke terug keer tot den normalen staat van zaken niet moet geschieden. Het dunkt ons op de eerste plaats al de vraag, of het wel goed is geweest, dat 't oude Kabinet zichzelf oplapte en daarbij zoo vriendelijk was, om aan de weerstandsbe weging óók een zetel toe te staan. Dat was te weinig en te veel eer bewezen aan haar. Te weinig, omdat in de weerstandsbeweging een element van verjonging en vernieuwing zit, dat na verdrukking en strijd terecht om er kenning vraagt, niet door er ergens een postje voor open te houden, maar doordat alle par tijen zich voor haar invloed openstellen en aan waarlijk bekwame mannen, van haar geest be zield een kans geven. Te veel, omdat de illegale beweging als zoodanig niet als partij mo~t worden erkend, wijl haar illegale taak met het herstel van legale toestanden ook ophoudt. Dit nu lijkt ons de kernfout in het Belgische gebeuren. Vandaar de verwarring der mee- ningen ook in de illegale beweging zelve. Het is een volkomen averechtsche opvatting, dat men in een democratisch staatsbestel zijn in vloed en macht afmeet naar het al of niet be zitten van 'n geweer. In een tijd, dat alles en alles moet worden ingespannen om den for midabelste aller oorlogen te winnen en om uit een chaos in het eigen land dragelijke en ge regelde toestanden te scheppen, moet men zich voorts wel tien, ja honderd maal bedenken, al vorens men meent het stakingsrecht te mogen gaan hanteeren. Het kan daarom nuttig zijn naar België te kijken, om vast te stellen, hoe wij het niet moeten doen. Te meer nog, omdat ons land niet in één run werd bevrijd, maar nu nog moeizaam, stap voor stap, verder moet wor den ontrukt aan den overweldiger. Doch zoodra de tijd daar is, dat het komt tot een aflossing van het zich als demissionair beschouwende Kabinet, hopen we in de nieu-qjg regeeringsploeg zoowel een betere af spiegeling van ons volksleven te vinden als blijken van den wil, om aan 't jongere, het ver nieuwende element een goede kans te geven. R. K. Middenstandsbeweging herrezen. Op middenstandsterrein komt het organi satiewezen ook weer boven den grond. De Bureaucommissie van het Hoofdbestuur van „De Hanze" in het thans geheel bevrijde Bis dom Breda is al bijeen geweest en men heeft kunnen constateeren, dat de R.K. Midden standsbeweging hier thans weder bestaat. De Besturen van de afdeelingen, vakbonden en gilden van de „Hanze" in het bisdom Breda worden thans uitgenoodigd zoo spoedig moge- lijk contact met de middenstanders (oud-leden en nieuw te werven leden) te zoeken en de Bureaucommissie (p.a. dhr. A. van Arendonk, Veemarktstraat 19, Breda) te rapporteeren. Verder werd de bedoeling uitgesproken om een stéunactie te organiseeren voor de leden, getroffen in hun zaakoutillage. Ook daarvoor is genoemd Bureau het middelpunt. Natuurlijk is de R.K. Middenstandsbeweging ook niet on beroerd gebleven door de nieuwe gedachten inzake het organisatiewezen. Echter, zoo heet het ineen ons toegezonden mededeeling, de reeds vóór den oorlog hier en daar naar voren komende wenschen tot wijzigingen in structuur en organisatievorm der landelijke beweging zullen eerst hun beslag kunnen krijgen, nadat geheel het land bevrijd is. In de laatste week van October werd het concentratiekamp van Vught door de Duit- schers ontruimd. De commandant had plannen gemaakt om bij het vertrek heel 't kamp op te blazen. Met dit doel werden groote hoeveel heden ontploffingsstoffen onder de gebouwen aangebracht. Op het laatste oogenblik echter heeft mej. B., hoofdverpleegster van het Roode Kruis, den officier, die met het werk belast was, kunnen omkoopen om niets te laten springen. Het eenige, waar deofficier belang aan hechtte en waarvoor hij het bevel niet uitvoerde was: een burgerpak en een gouden tientje. Dat was de schamele prijs, Vaarvoor het beruchte concentratiekamp van Vught, waar 16,300 menschen gedood werden, in twee jaar tijd, verkocht werd door een Duitsch officier! Officieele landbouwmededeelingen voor Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen. De termijn van uitbetaling der inleverings premie voor tarwe, rogge, gerst, erwten van f 2,50 per 100 k.g., bruine en witte boonen van f 5,- per 100 kg. welke aanvankelijk was bepaald op 16 December, is voorloopig voor onbepaalde tijd verlengd. Regeling huisslachting. Van Maandag 18 December 1944 zal voor de te slachten varkens een vast geslacht ge wicht worden aangehouden en wel vooor mestvarkens 70 kg. mestzeugen 100 kg. Weging zal dus niet meer plaats vinden. Deze regeling zal ook worden aangehouden voor de reeds vóór 18 Dec. geslachte varkens. Aanvrage voederbieten en hooi particuliere paardenhottders. De particuliere paardenhouders worden er op attent gemaakt, dat zij uiterlijk tot 21 Dec. a.s. aanvragen ter verkrijging van een toewij zing hooi en voederbieten kunnen indienen bij hun plaatselijken vertegenwoordiger. Taxatie- en gebruiksveemarkten rundvee. Op onderstaande data zullen gebruiksvee- en slachtveemarkten worden gehouden: 18 December te Hulst. 19 Dec. v.m. te Sluiskil. 19 Dec. n.m. te Axel. Op de taxatiemarkten mogen alleen pinken en graskalveren worden aangevoerd, dus geen melkvee, hoogdr. koeien of vaarzen. 8 Januari 1945 te Hulst. 9 Januari 1945 v.m. te Sluiskil. 9 Januari 1945 n.m. te Axel. Op deze taxatiemarkten alleen aan te voeren melkvee, hoogdr. koeien en hoogdr. vaarzen. SCHADE AAN LANDERIJEN EN VRUCH TEN TE VELDE TEN GEVOLGE VAN OORLOGSGEWELD. Degenen, die schade hebben aan hunne lan derijen of(en) vruchten te velde ten gevolge van oorlogsgeweld met uitzondering van inundatie gelieven zich onverwijld te wen den tot een der hier na te noemen heeren: J. D. Haak, Hoek: C. Burger, Terneuzen; A. Koster- Scheele, Zaamslag; A. L. C. van Esbroeck, Hengstdijk: J. W. Scheele, Boschkapelle. Boomgaarden blijven buiten beschouwing. De Commissie, WEYNS, Voorzitter. VAN DIJK, fd. secretaris.

de Stem | 1944 | | pagina 1