STEM AAN DE JONGEREN in- Stem" Mul. Voor God, Koningin en Vaderland. Prijs uitsluitend per week f 0.30 Administratie Dubbelpoort 7, Hulst Uitgave „De Stem" Wordt op last van het Militair Gezag gedrukt op de persen van Drukkerij G. de Mul, Sas van Gent No 21. Woensdag 20 Dec. 1944 Redactie: Oostkade 16, Sas van.Gent. Directeur J. A. H. M. van Schijndel HoofdredacteurJ. J. H. A. Bruna Redact, voor het gewest A. J. v. d. Meer. EDITIE VOOR ZEELAND I. Ontwaken. De vrije pers ook voor ons! Niet meer onder censuur van 'n dwingende overheerscher, enkel gebonden door oeroude ongeschreven wetten van God en Kerk, van land- en volkswelvaart, van eer en geweten! Inplaats van het venijnige gif, dat in naburige landen U door middel van de pers wordt ingegeven, wordt hier 'n plaats je voor U ingeruimd, dat 'n heilzaam resultaat voor U beoogt. Of de woorden, die ik van hier af tot U zal richten weerklank zullen vinden in Uw ge moed, weet ik niet, zal ik nooit weten. Mis schien zal mij critiek bereiken, welwillende en onwelwillende, maar, gelijk altijd, zal het meerendeel der lezers zwijgen. En juist tot het meerendeel wilde ik mij richten. Mijn persoon zelf raakt het niet of ik instemming, ontstem ming of apathie oogst. Maar mijn idee is zui ver en die wilde ik vruchtbaar zien. Want de zuivere idee is 'n vaandel; het marcheeren daaronder is veilig; het propagandeeren daar van is 'n eer. Deze gedachte: het volgen van de zuivere idee is niet iets van me zelf, geen „uitvinding" van een enkeling, geen persoon lijke visie. Het is een beproefde, geijkte waar heid, alleen de vorm, waarin ze U wordt voor gesteld, verschilt misschien van de alledaagsche. Doch over de kern van de zuivere idee, wilde ik nu niet uitweiden. De bedoeling van dit eerste artikel is slechts U te doeri ontwaken, de gordijnen open te schuiven, U de akker te laten zien en het werk, dat op U wacht. U de macht en de plaats aan te toonen, die gij 'in gaat nemen in de komende nieuwe maat schappij. „Jonge generatie aan U is de toekomst". Dit gezegde is al zoo oud, dat het geen indruk meer op U maakt. Te veel werd het al mis bruikt. Wij bouwen onze toekomst op de jeugdige kracht en kunnen van ons volk. Zij zullen 't Groot Duitsche Rijk een wereldnaam en 'n wereldpositie veroveren In deze zin spraken de Nazi-leiders en ze duwden de jon gens van 15, 16 jaar geweren, machinegeweren in de hand. Hebben we zelf hier niet kunnen constateeren, dat doorgaans juist de jongste aanhangers der Nazi-partij de meest fanatieke waren? Ook de Duitsche leiders wisten en exploiteerden de wet der natuur: „Vuur en élan moet komen vanuit de jeugd". En ziet, ze traden aanbereid tot alles voor Führer en Vaderland. Dezelfde krachten sluimeren in ons volk, in onze jongeren. En nu wij weer vrij idc-alen kunnen en mogen hebben, zullen wij even warm loopen voor ónze beginselen, als zij voor de hunne, Even taai en vastberaden, méér succesvol zelfs, omdat ons streven mooier, beter beredeneerd, mensch-eerender. Maar waar zit het hem dan in, waarom gaat er zoo'n machtige invloed van de jongeren uit op 'n geheel volk? Laat ons enkele van de vele factoren onder de loupe nemen. Lichamelijk zijt ge sterker. De frischheid, de onvermoeidheid van Uw lichaamsbouw, de ongeschonden nieuwe weefsels in Uw vleesch en bloed, zij steunen Uw wil, zij sterken Uw moed, scheppen U de mogelijkheid tot top prestaties. Gij wéét het, gij kunt werken, zwoegen, ploeteren. En deze wetenschap staalt U. Evenals 'n kundig vakman, niet tegen 'n werkstuk opziet, cmdat hij weet, dat hij het aan kan, evenzeer durft gij Uw volle honderd procent inzetten, om Uw ideaal te bereiken. Naast datgene, wat ge persoonlijk kunt be reiken hebt ge Uw invloed op de anderen. Ziet niet elke vader, moeder, welwillend familielid met trots neer op prestaties van hun zoon of dochter, hun neef of nicht? En van deze „be wondering" is het maar een klein stapje meer tot steunverleening, daadwerkelijke steun. En zie, we zijn weer een stuk vooruit. Ook die zijn dan gewonnen. Maar nog gaan we verder. Zijt gij dan niet de toekomstige opvoeders van het volgend geslacht?? Hebt gij het niet in Uw macht om kinderen weer langzaam aan Uw ideeën in te druppelen, tot ze er van door drenkt zijn? Uw invloed, jonge generatie, is geweldig! Nog meer factoren zijn er, die Uw top prestaties beïnvloeden. Het is U eigen, dat ge impulsief zijt. Eenmaal gewonnen voor 'n zaak, staat ge er voor De oudere wikt, weegt, zoekt en zint naar eventueele nadeeltjes, mogelijke voetangels en klemmen, bezwaren en be- zwaartjes. Gij durft U zelf inzetten en neemt de onaangenaamheden op de koop toe. In U schuilt de zucht naar avontuur, niet altijd ver keerd geneigd! In alle landen ter wereld kennen ze Uw kracht, alle gezindten en strevingen U te win nen! Gevolg? Uw groote verantwoordelijkheid. Loopt gij recht, velen zullen recht loopen, dwaalt gij, velen zullen dwalen. Zijt gij be vreesd voor deze verantwoordelijkheid? On- noodig! Zeker, het is moeilijk om uit de vele wegen, de juiste te kiezen, maar er zijn nog wegwijzers ook. Richtlijnen door wijze en er varen voorgangers aangeduid. Ik hoor som mige van de vurigsten onder U in opstand komen: „Wij behoeven geen voorlichting, wij zullen zelf de weg wel zoeken". Och kom! Wat zoudt ge doen als ge plotseling voor het groote schakelbord van 'n centrale geplaatst werd? De grepen zijn gemakkelijk genoeg men draait aan een knop, haalt 'n handle over en alles in de centrale functionneert prachtig! Zonder voorlichting zou het U echter niet toevertrouwd zijn. Hetzelfde 'is het ten over staan van het schakelbord der maatschappij met ziin vele knoppen en handles. Zonder voorlichting kunt gij het niet bedienen. En over deze voorlichting in de „regelen der kunst" 'n volgende keer meer. VERORDENING BETREFFENDE HOUT. De wnd. Directeur van het Rijksbureau voor Hout, kantoorhoudend^ te Eindhoven Flora laan 174, daartoe benoemd door den Chef van de Staf Militair Gezag, Generaal Majoor Kruis, brengt ter algemeene kennis: 1Alle verordeningen en bepalingen be treffende het artikel hout blijven onveranderd van kracht. Onder Hout valt al hetgene wat onder de definitie van de Houtbeschikking 1941 No 1, valt, dus b.v. hout op stam, geveld hout, stob ben, stronken, brandhout, al dan niet gezaagd naaldhout en loofhout, triplex, fineer, vezel platen (Boards) e.d. 2. Alle voorraden, onverschillig van welke soort of afmetingen en waar ook liggende, zijn vanaf heden geblokkeerd en mogen mitsdien ook niet worden verplaatst, verhandeld of ver werkt resp. verzaagd zonder bijzondere ver gunning van den wnd. Directeur van het Rijksbureau voor hout. 3. De opgaveplicht der voorraden inge volge art. 5 van de Houtbeschikking 1941 No 1 blijft eveneens van kracht. Tot nadere bekendmaking moet deze opgave ingediend worden aan het kantoor Floralaan 174 te Eindhoven voor den lOden van iedere maand, voor het eerst voor 10 Nov. 1944. Voorraden, die vroeger verzwegen zijn, kun nen thans nog straffeloos worden opgegeven. 4. Alle vervoer van hout (waaronder ook brandhout) is zonder bijzondere vergunning verboden. 5. De prijsvoorschriften en maximumprijzen blijven gehandhaafd. 6. Hij. die aan de voorschriften niet vol doet, stelt zich aan boete of verdere bestraf fing door het bevoegde gezag bloot. De wnd. Directeur van het Rijksbureau voor Hout (w.g.) G. M. van der Maesen. 1 November 1944. N B. De opgaven sub 3 dienen voor '0 December 1944 te geschieden aan het bij kantoor Kraayendijk D 6 te Heinkenszand BEKENDMAKING. De „Commissie Voorziening Zeeuwsch-Vl." bij het Militair Gezag, belast met de voor ziening aan oorlogsgetroffenen in Zeeuwjjch- Vlaandcren maakt bekend, dat alle oorlogs getroffenen, een „Inlichtingen Formulier voor Meubelen en Huishoudelijke Artikelen" dienen in te vullen. Deze formulieren zijn verkrijgbaar op alle Plaatselijke Distributiekantoren. Als oorlogsgetroffenen worden beschouwd: A. Zij,,, die door oorlogsgeweld getroffen zijn (bombardement, beschieting, enz.) B. Zij, die indertijd op last van de Duit sche Overheid hun woning ten behoeve van Duitsche Dienststelle, of Bombenbeschadigten hebben moeten verlaten. C. Personen, die tijdelijk ondergedoken zijn geweest waarna hun inventaris verbeurd verklaard, of op andere wijze aan hun be schikking onttrokken is. Deze formulieren dienen onmiddellijk inge vuld en onderteekend, te worden ingeleverd op de plaatselijke Distributiekantorèn, tot uiterlijk 22 December 1944. Namens de Commissie Voorziening Zeeuwsch-Vlaanderen Het Hoofd: J. Th. Borghstijn.

de Stem | 1944 | | pagina 1