NIEUWSBERICHTEN „DE STEM" 2 Het zevende Amerikaansche leger heeft bij Witzenburg de Duitsche grens overschreden. 750 vliegende forten hebben vandaag Kassei en Hannover aangevallen. In Athene worden de gevechten voorgezet. De Britten hebben belangrijke versterkingen aangevoerd. De Engelsche Koningin heeft aan Prinses Juliana -1 auto-colonnes aangeboden elk be staande uit 11 wagens. Deze zullen zoo spoedig mogelijk naar Nederland vervoerd worden. De rantsoenen in bevrijd Nederlandsch ge bied zullen verhoogd worden tot 1800 calo- riën. Tot de Nederlandsche bevolking boven de Moerdijk, nog levende onder het Duitsche juk, is de raadgeving gericht zich uit de nabijheid van Duitsche hoofdkwartieren te verwijderen, daar deze hoofdkwartieren nu en in de naaste toekomst een doelwit voor de geallieerde vliegers zullen vormen. Buitenlandsch weekoverzicht. Het is nu ongeveer 4 weken geleden, dat het groote offensief van de geallieerden in het Westen begon. In deze 4 weken van harde strijd hebben de Duitschers zware verliezen geleden, doch door hun fanatiek verzet heb ben zij een groote doorbraak van de geallieer den weten te voorkomen. De successen van de geallieerden in Lim burg, waar de geheele Westelijke Maasoever gezuiverd werd, aan de Roer en in de Elzas zijn dan ook niet van beslissende beteekenis geweest. De overstrooming in de Betuwe toont thans duidelijk aan welk een hachelijk avontuur het doorstooten over de groote. rivieren geweest zou zijn. Indien de geallieerden tot dit avontuur in het reeds vergevorderde jaargetijde zouden zijn overgegaan, hadden zij op de eerste plaats moeten vechten tegen de belangrijke verster kingen die het Duitsche opperbevel in de Veluwezoom had gegroepeerd, terwijl door de inundaties de geallieerden de grootste moeilijk heden met hun verbindingen hadden onder vonden. De kans op deze inundaties is dan ook de beslissende factor geweest in het al of niet doorvoeren van dit krijgsplan. Van een soortgelijk standpunt moeten wij ook de toestand aan de Roer bezien. Voor een groot gedeelte is .deze rivier door de gealli eerden bezet met uitzondering van de boven loop. Valt het op de eerste plaats al niet mee in dit jaargetijde deze rivier, die normaal slechts anderhalve meter diep is, nu echter door de zware regens sterk gezwollen, over te steken, op de tweede plaats moet men er rekening mee houden, dat in de bovenloop zich verscheidene stuwdammen bevinden die door de Duitschers, indien hen dat te pas komt, natuurlijk opgeblazen worden. Het Duitsche opperbevel beseft echter ten volle, dat het initiatief nu en in de toekomst geheel in handen der geallieerden zal liggen wat bewijst het in allerijl aanleggen van ver sterkingen achter de Roer die in hoofdzaak parallel aan het front loopen. Aan bet Oostfront wordt door de Russen bij Budapest zwaar gevochten. De verwach ting, die men aan het begin van de week had over een spoedige val van deze stad zijn wel eenigszins voorbarig geweest. Door de be langrijke reserves, die de Duitschers naar dit front konden voeren en mede door dat het slechte weer de operaties der Russen ten zeerste belemmert, is de vooruitgang hier in de laatste dagen niet zoo groot geweest. De Russen trekken op het oogenblik groot profijt van de Donau en zoolang ijsgang het bevaren van deze rivier niet belemmert, zullen zij deze vervoersmogelijkheid ten volle uit buiten. Van de andere kant kan men, zoolang de strenge vorstperiode in dit frontgedeelte nog niet is ingezet, nog niet het groote winter offensief verwachten. In China is hef de Chineezen met de hulp van de geallieerden gelukt de Japansche op- marsch, die een gevaarlijk karakter dreigde -te nemen, te stuiten. De belangrijkste gebeurtenis op politiek gebied in de afgeloopen week is wel het al liantieverdrag tusschen' Rusland en Frankrijk. Het gevaar van een Duitsche overheersching in Europa kan alleen voorkomen worden door dat de drie groote mogendheden hier, Frank rijk, Engeland en de Sowjetunie samenwerken. Engeland had reeds eenige jarengeleden een verdrag van twintig jaar met de Sowjet-Unie gesloten en door het afgesloten alliantieverdrag tusschen Rusland en Frankrijk is de ring nu gesloten. Het prestige van generaal de Gaulle in Frankrijk is door dit diplomatieke succes nog meer gestegen. Frankrijk is op het oogenblik voor alle andere landen wel het voorbeeld van een land, dat door een eensgezinde samen werking van de verschillende verzetsgroepen, waarvan generaal de Gaulle het voorbeeld en de leider is, zich snel uit de chaos verheft en met groot elan bezig is zijn toekomst weer op te bouwen. Omtrent de toestand in Griekenland is slechts weinig nieuws te melden. De onaange name indruk, die de speech van minister Chur chill, verleden week in het Lager Huis ge houden, bij verschillende deelen van het En gelsche publiek teweeg had gebracht, wordt nu wel eenigszins veranderd door het feit, dat het de Elaf troepen zijn die voortdurend in de aanval waren gedurende de afgeloopen week en door de wetenschap, dat het grootste ge deelte van Griekenland met uitzondering van twee steden en een klein gedeelte aan de kust in handen zijn van de E.L.A.F. troepen. Intusschen heeft de Grieksche kwestie nog geen aanleiding gegeven tot internationale complicaties. De publieke opinie in Amerika is erg verdeeld terwijl Rusland zich van een' je uitspraak onthoudt. NOODVEERDIENST WALSOORDEN-KRUININGEN voor voetgangers, rijwielen en lichte motorrij wielen. Datum Walsoorden Kruiningen Walsoorden Kruiningen Walsoorden Kruininge vertrek vertrek vertrek vertrek vertrek vertrek Dec. 17 15,30 16,15 18 9,— 10,— 15,30 16,15 19 9,— 10,— 15,30 16,15 20 9,~ 10, 15,30 16,15 21 9,— 10,— 15,30 16,15 22 9,— 10,— 15,30 16,15 23 9,— 10,— 15,30 16,15 24 9,— 10,— 12, i5 13,15 25 9,— 10,— 12,15 13,15 26 9,— 10,— 12,15 13,15 27 9,— 10,— 12,15 13,15 28 9,— 10,— 12,15 13,15 15,30 16,15 29 9, 10,— 12,15 13,15 15,30 16,15 30 12,15 13,15 15,30 16,15 31 12,15 13,15 15,30 16,15 Passagiers dienen voorzien te zijn van een bewijs waaruit hun po litieke betrouwbaarheid blijkt (b.v. bewijs van burgemeester). BELANGRIJK! Daar onder de huidige omstandigheden een vol strekt veilige overvaart niet gegarandeerd kan worden, wordt er met nadruk op gewezen, dat iedereen overvaart risico. voor eigen VLIEGENDE BOMMEN. De ervaring heeft geleerd, dat er zeer vele slachtoffers te betreu ren zijn ten gevolge van glas splinters.Het publiek wordt daar om dringend aangeraden de vol gende raadgevingen in acht te men: 1. Verwijder U van ramen. 2. Staat nooit op een lijn met raam en deur. 3. Laat ramen een weinig open. 4. Voorkomt het splinteren van glas door het aanbrengen van samenhoudend matertaai (oude vitrage, kaasdoek enz.) 5. Laat zooveel mogelijk gor dijnen hangen. N.B. Papieren strooken geven hoegenaamd geen bescherming. Degene, die bij de woning van ondergeteekende een bruin le deren handschoen gevonden heeft, wordt beleefd verzocht deze tegen belooning terug te bezorgen. M. JEREMIASSE. Groenendijk 80 a, Hontenisse. Te koop gevraagd: Een HAARD. Ook genegen met inlevering van Haardkachel. Let ter B, kantoor ,,De Stem", Dub bele Poort 7, Hulst. Ondergeteekende beveelt zich aan voor HUISSLACHTINGEN. ALOUIS BAART Waterstraat 24 DANKBETUIGING Langs dezen weg betuigen wij onzen innigen welgemeenden dank, vooral aan Dr Hermans en de Eerw. Zuster Wijkver pleegster en allen die eenige blij ken van belangstelling getoond hebben tijdens de ziekte en het overlijden van onzen dierbaren Man en Vader. Josephus Linders. Wed. A. Linders-v. d. Velpen Rosa. Martha. Piet. To. Walsoorden, Dec. '44.

de Stem | 1944 | | pagina 2