„DE STEM" 2 BERICHTEN B.B.C. 18.45 uur Westfront. Het zevende Amerikaansche leger, dat na een harde strijd, die 14 dagen duurde, Hagenau in handen kreeg, is deze stad nu reeds 8 K.M. voorbij en heeft het plaatsje Walburg in Noor delijke richting bereikt. Zij zijn nu nog slechts 35 K.M. van Karls ruhe verwijderd. Tot gisteren boden de Duit- schers hier hardnekkig tegenstand welke nu echter aanmerkelijk geminderd is. Het eerste Amerikaansche leger is Düren tot op enkele KrM. genaderd. Gisteren is door het derde Amerikaansche leger een begin gemaakt met artilleriebeschie tingen van twee industriesteden in het Saar- bekken. Oostfront. De Russische voorhoede heeft de voorsteden van Budapest bereikt. In de straten wordt van huis tot huis hevig gevochten. Door de geweldige kracht van de Rus sische aanval is het Duitsche leger uit zijn ver band gejaagd. Vele Hongaarsche troepen ge ven zich over. De legergroep van Maarschalk Malinofski rukt met groote snelheid op naar Bratislawa en de Oostenrijksche grens. De luchtoorlog tegen Duitschland. 1600 vliegende forten, begeleid door 800 ja gers, vielen gisteren spoorweginstallaties in Duitschland aan. Dit was de grootste forma tie die tot nu toe op één dag werd uitgezonden. Aan deze operatie namen niet minder .dan 16.000 manschappen deel. Slechts 12 bommen werpers en 2 jagers gingen verloren. Vanuit Italië voerden 500 bommenwerpers een aanval uit op spoorwegemplacementen in en nabij Weenen. Het totaal vliegtuigen, dat gisteren en van nacht boven Duitschland opereerde bedroeg 5000. Meer dan 2000 Amerikaansche vliegtuigen, waaronder 1250 bommenwerpers, vielen in de loop van de dag doelen in Duitschland aan. waaronder de Leuna-Werke te Merseburg. Engelsche Mosquito's vielen vanmiddag Hannover en andere plaatsen aan. Griekenland. De toestand in Athene toont slechts weinig verandering. Veldmaarschalk Alexander is in Athene aangekomen. Van het front in Italië is weinig nieuws binnengekomen. De oorlog in het verre Oosten. Op het eiland Leyte hebben 2 Amerikaan sche divisies contact met elkaar gekregen. De hierbij ingesloten Japanners gaan hun onder gang tegemoet. Door den Minister van Financieën Ir. J. van den Broek is de volgende verklaring afgelegd: Er zijn aanwijzingen, dat hier en daar de kleine coupures papiergeld, vooral zilverbons. uit de circulatie verdwijnen. Blijkbaar is men in sommige kringen van meening, dat de Ne- derlandsche Regeering voornemens is, dezelfde maatregelen te nemen ten aanzien van het pa piergeld, dat in omloop is, als door de Bel gis ihe Regeering zijn genomen. Zulks is niet het geval. Welke maatregelen te zijner tijd wel genomen zullen worden, kan nu pog niet wor gden gezegd om twee redenen: 1De Regeering wil den vijand geen en kele inlichting geven. 2) de Regeering zal de uiteindelijke rege ling van de geldcirculatie in Nederland eerst tot stand kunnen brengen, na de volledige be vrijding. Wel echter kan ik U de verzekering geven, dat zij, die meenen, dat oppotten van klein geld hun een voordeel zal verschaffen boven anderen, zich vergissen. De Regeering zal zor gen, dat zulks niet het geval zal zijn. Ik doe nu een beroep op alle landgenooten om onder geen omstandigheden meer contant geld in bezit te houden dan absoluut noodza kelijk is en in geen geval kleine coupures achter te houden. Door hieraan gehoor te geven, helpt U Uw land en Uzelven. Bewaart geen geld thuis en onttrekt geen zilverbons of andere kleine coupures aan de circulatie. Dit is ten nadeele van het algemeen en dus ook van Uw belang. De Commissaris der Koningin in de provin cie Zeeland brengt het onderstaande ter ken nis aan de inwoners dezer provincie: Londen W 1, 17 Nov. 1944, Mexborough House, 33 Dover Street: Phone: regent 0251. Departement van Binnenlandsche Zaken (Netherlands Government Department of the Interior) Dossier Kab E I 3 nr 2186. Mijnheer de Commissaris, Ingevolge het verzoek van de Regeering heeft u zich, zoodra mogelijk, naar Londen be geven, teneinde persoonlijk te rapporteeren omtrent de belangen van het zoo zwaar ge teisterde gewest Zeeland. De Regeering wenscht bij dezen niet slechts haar belangstelling tot uitdrukking te brengen voor Uw verslag, maar neemt tevens de ge legenheid te baat om haar waardeering uit te spreken voor de wijze waarop zoowel door U, als door vele anderen in openbare functies met verantwoordelijkheid belast, alsook door de Zeeuwsche bevolking als geheel, de Nederland- sche zaak is voorgestaan en behartigd, te mid den van de moeilijke omstandigheden, die ons land sedert 10 Mei 1940 heeft gekend. Ik moge U thans verzoeken zich zoo spoedig mogelijk naar Uw ambtsgebied te willen be geven ten einde Uw beste krachten te wijden aan den wederopbouw van land en gewest. Wil Jhr. Mr. A. F. C. de Casembroot, die U, tijdens Uw bezoek aan Londen heeft willen vervangen, mijn erkentelijkheid daarvoor over brengen, alsmede het bovenstaande ter kennis van allen, dié zulks aangaat, brengen. De Minister van Binnenlandsche Zaken, J. A. W. BURGER. De Sectie Voorlichting van het Militair Ge zag deelt mede: Bij verordening van den Chef van den Staf Militair Gezag d.d. 28-10-44 is een Centrale Commissie Aardolieproducten, zetelende te Eindhoven, opgericht. Tot voorzitter werd be noemd de Heer E. C. van den Brule. De Com missie oefent tijdelijk voor het bevrijde gebied de bevoegdheden uit van het Rijksbureau van Aardolieproducten. Zij is belast zoowel met de aanvragen van benzine en andere olieproduc ten bij de geallieerde autoriteiten, als ook met de distributie van de op deze wijze verkregen voorraden. De Commissie zal bij haar werk zaamheden van de volgende richtlijnen uit gaan: Het allereerste doel, ook van bevrijd Neder land, moet zijn zoo weinig mogelijk beroepen te doen op de geallieerden die hun oorlogs voering, op welke wijze dan ook, kunnen be lemmeren. Aanvragen voor benzine en andere olieproduc ten zullen derhalve alleen worden gedaan ten behoeve van de meest essentieele diensten, samenhangende met het burgerlijke landsbe stuur, de voedselvoorziening en de nutsbedrij ven. Hierbij zal worden gehandeld in nauwe samenwerking met de verkeersinstantie en an dere betroffen diensten teneinde er zorg voor te dragen, dat elke liter, die wordt aange vraagd en verkregen, uitsluitend zal dienen voor het algemeen belang. VLISSINGEN. Naar wij vernemen, wordt er op het oogen- blik reeds een voorloopige spoorwegverbinding Vlissingen-Middelburg onderhouden en Wordt er met man en macht gewerkt, ook door spoor wegconducteurs e.d. om de verbinding uit te breiden tot de Vlakerbrug bij Schore. De N.V. Kon. Mij „De Schelde" verleende haar volle medewerking o.m. door twee locomotieven van haar bedrijf beschikbaar te stellen. De moeilijk heid om de locomotieven over het kanaal te transporteeren is overwonnen, zoodat de ver binding tot stand kon komen. MEDEDEELING DISTRIBUTIE In het tijdvak van 4 tot en met 16 Dec. geeft bon 47 van de tabakskaart recht op het koopen van 1 rantsoen tabak, sigaren of ci- garetten. Distributiedienst Hontenisse. MEDEDEELING DISTRIBUTIE Bon 257 van de noodkaart II moet, onder overlegging van de stamkaart, vóór Zaterdag 16 December a.s. bij den winkelier worden vooringeleverd voor zeep. De detaillist geeft een ontvangstbewijs af en moet tevens een lijst in duplo aanleggen, vermeldende naam, adres en stamkaartnummer van de cliënten. De bonnen moeten met deze lijst worden in geleverd op Maandag 18 Dec. a.s. Distributiedienst Hontenisse. LEZING TE SAS VAN GENT Op Donderdag 14 Dec. om half acht zal Luit. J. Stouthamer (oud- Engelandvaarder) in Hotel Rot terdam, Westkade, een lezing houden over Engelsch-Neder- landsche verhoudingen. Iedere volwassene, die zich hiervoor in teresseert, is welkom. Geen toe gangsprijs, bij de ingang staat een collectebus voor het Ned. Roode Kruis. Het is de bedoeling om na de lezing een comité samen te stel len, dat tot taak heeft voor ie dereen toegankelijke en interes sante bijeenkomsten te organi- seeren. Het voorloopig Comité.

de Stem | 1944 | | pagina 2