DE STEM Voor God, Koningin en Vaderland EDITIE VOOR ZEELAND Prijs uitsluitend per week f 0.30 Redactie t Oostkade 16, Sas van Gent Administratie t Dubbelpoort 7, Hulst Uitgave„De Stem" Drukker t G. de Mul, Sas van Gent No 15» Woensdag 13 Dec. 1944 Directeur j J. A. H. M. v. Schijndel Hoofdredacteur J. J. H. A. Bruna Redact, voor het gewest A. J. v. d. Meer DE BEVRIJDING VAN VUGHT. door Arnold Vas Dias ANEP's Oorlogscorrespondent Bij het Britsche Tweede Leger, 27 October (ANEP-ANETA) Vrijwel de geheele bevolking van het stadje Vught, dat 27 October werd bevrijd, heeft meegeholpen om de duizend geinterneerden van het beruchte concentratiekamp, dat even buiten Vught gelegen is, en waar zich eenmaal 35,000 geinterneerden bevonden,die aan de grofste behandeling waren blootgesteld, te be vrijden. Ik ben door het uitgestrekte kamp rondge leid met zijn gevangenis en crematieoven, waarin het stoffelijk overschot van 13,000 menschen, die opgehangen dan wel gefusilleerd van uitputting of door slechte behandeling ge storven waren, vernietigd zijn geworden. Men heeft mij een relaas gedaan van wreed heden, die alle verbeeldingskracht te boven gaan. Een der straffen bestond uit het levend begraven van gevangenen, waarbij alleen het hoofd boven den grond uitstak, terwijl de be wakers daarom heen de grond aanstampten totdat de slachtoffers het bewustzijn verloren hadden waarna zij weer uitgegraven werden. Tallooze geinterneerden werden zoolang ge slagen, dat alle beenderen in hun lichaam ge broken waren. Maar toch moesten zij den vol genden dag op het appèl verschijnen, waar zij in kruiwagens heen gereden werden. Het meerendeel stiérf tengevolge der opgeloopen verwondingen. Gedurende de eerste twee maanden, dat het kamp-was ingericht stierven er dagelijks dertig geinterneerden. Hun stoffelijk overschot moest door de andere geinterneerden bij het appèl worden gebracht. Naderhand werd een meer doeltreffend systeem van vernietiging uitge vonden om zich van de lijken te ontdoen en wel door ze te cremeeren. In de ovens, die ik zag, was nog asch aanwezig alsmede beende ren der slachtoffers. Naar betrouwbare ooggetuigen verklaren, zijn van Juni 1944 tot begin September, toen de geinterneerden geëvacueerd werden, 3,000 personen in het kamp gefusilleerd, waarvan 800 in de laatste veertien dagen. Onder de terechtgestelden bevonden zich 22 Belgen en 2 Nederlanders van de onder- grondsche verzetsbeweging, die werden opge hangen. Voordat zij terechtgesteld werden, mochten zij van de Duitschers als laatste gunst een wensch uiten. Een der Belgen, die op het schavot stond, zei toen tot den kampcomman dant: „Vandaag ik, morgen gij. Ik herhaal, vandaag ik, morgen gij", waarna hij terecht gesteld werd. Het Nederlandsche Roode Kruis en de be woners van Vught deden al het mogelijke om het lijden der geinterneerden te verzachten door het zenden van voedselpakketten. Een actie, die door alle Nederlanders gesteund werd. Ik zag de cel zonder ramen, 4 bij 2,5 meter, waar verleden jaar 67 vrouwen als straf den geheelen nacht moesten doorbrengen. Toen men den volgenden morgen de cel opende, waren er acht overleden en drie krankzinnig geworden. Een groot gedeelte van het kamp was ge reserveerd voor de onderzoekingsafdeeling der Duitsche luchtmacht voor heel Noord-West- Europa. Hier werden geallieerde vliegtuigen, die waren neergestort, gedemonteerd en alle onbruikbare onderdeelen gesorteerd. Bij dit werk werden tal van gevangenen gebruikt, die onder toezicht van Duitsche technici werk zaam waren. Aan de muur hingen afbeeldingen van rom pen van Amerikaansche vliegtuigen met de aanduiding „Heli's Bells" en dergelijke. In een andere afdeeling stond een drukkerij, waar Duitsche propaganda-lectuur gedrukt werd. In begin 1943 werd de kampcommandant vervangen, die gedurende zijn commando alle 17,000 Toden, die zich daar bevonden, naar Duitschland had laten overbrengen in vee wagons zonder voedsel, waarin zij een dag lang moesten verblijven voordat de plaats van bestemming bereikt was. Onder de zich in het kamp bevindende gij zelaars bevonden zich honderden vrouwen en zelfs familieleden van leden der ondergrond- sche beweging, die de Duitschers wenschten te arresteeren, maar die spoorloos verdwenen waren. Er was een moeder met haar negen kinderen. In December 1943 bevonden zich nog 127 kinderen, waaronder 20 zuigelingen, in het kamp. De jongste geïnterneerde was in het kamp geboren en nu 7 maanden oud. Thans zijn in het kamp de Duitsche be wakers ondergebracht en de N.S.B.'efs, die zijn saamgedreven. Daar wachten laatstge noemden nu totdat zij berecht zullen worden voor al het lijden, dat zij hun. landgenooten hebben aangedaan. Japansche Oorlogsschepen verlaten Ned. Oost-Indië. New-York, 27 October (ANEP-ANETA). David Lawrence heeft uit Washington het volgende gepubliceerd: „Eenheden van de Japansche Marine zijn naar is waargenomen, bezig Nederlandsch Oost-Indië te verlaten. De evacuatie van Ne derlandsch Oost-Indië door feitelijk alle sche pen der Japansche vloot lijkt nu vrijwel zeker. De Japansche vlootcommandant heeft onge twijfeld beseft, dat sterke Britsche eskaders bij Singapore dan wel op weg daarheen zijn en zijn slagschepen en kruisers, die patrouille diensten verrichten in het Zuidelijke deel van de China Zee, teruggehaald". Lawrence beweert vervolgens, dat dit terug trekken opzettelijk zoo geregeld was, dat het samenging met de actie bij de Philippijnen, waarvoor ook andere Japansche eenheden van het Noorden uit naar de Philippijnen voeren. Over de gevechtsactie aldaar zegt Lawrence: „Het Japansche Opperbevel stond voor een uiterst lastige beslissing. Moest het trachten de kostbare olievelden op Borneo bezet te houden of de kans wagen, dat Amerikaansche zeestrijdkrachten Japansche wateren zouden binnenvaren om Japansche steden en industrie gebieden te bombardeeren?' „De Japanners besloten blijkbaar uiteinde lijk Nederlandsch Oost-Indië in den steek te laten en naar Japan terug te keeren. Zij kozen voor het terugtrekken hunner schepen een oogenblk, dat hun bizonder geschikt voorkwam, namelijk een moment waarop onze vloot reeds geruimen tijd op zee was geweest en brandstof en munitie verbruikt had voor de acties tegen de Bonin pilanden, Formosa en andere 1 langrijke Japansche bases, zoodat wij wel ge dwongen zouden zijn hen aan te vallen om te voorkomen, dat hun vliegtuigen in staat zou den zijn hulp te verleenen aan de Japansche luchtmacht, die zich op de Philippijnen bevond. „De nederlaag der Japansche vloot lijkt thans echter de beslissende actie van dezen oorlog in de Stille Zuidzee. Het zou ons niet verrassen als de. Japansche vloot van dit oogenblik af aan in Japansche wateren zou blijven". Dappere Nederlanders. New York, 27 Oct. (ANEP-ANETA). Virgil Pinkley van United Press heeft in een zijner recente berichten het volgende ge meld: „Luitenant Ernest W. Haagenson uit Glen- dale, Californie, die van een operatie van luchttroepen in burgerkleeren heeft weten te ontsnappen heeft 'gezegd: De Nederlanders hielpen mij door de vij andelijke linie te ontsnappen. Die mannen van de Nederlandsche Verzetsbeweging zijn echte helden. Die hebben nog eens lef! En handig, dat ze zijn! Ze zijn in dat opzicht de Duit schers voortdurend de baas!

de Stem | 1944 | | pagina 1