BR1TSCHE HULDE AAN HET NEDERLANDSCHE VOLK Voor God, Koningin en Vaderland EDITIE VOOR ZEELAND Prijs uitsluitend per week f 0.30 Redactie i Oostkade 16, Sas van Gent Administratie x Dubbelpoort 7, Hulst Uitgave t „De Stem" Drukker G. de Mul, Sas van Gent DE STEM No 14. Dinsdag 12 Dec. 1944 Directeur J. A. H. M. v. Schijndel Hoofdredacteur J. J. H. A. Bruna Redact, voor het gewest A. J. v. d. Meer Londen, 3 Nov. (ANEP-ANETA)- De Evening Standard van heden publiceert een hoofdartikel, dat geheel aan Nederland is gewijd en onder den titel „The Dykes" als volgt luidt: „Drie eeuwen en langer nog hebben de Ne derlanders moeizaam gezwoegd om het land, dat zij later zouden bebouwen, aan de zee te ontrukken. Zij bouwdendijken en het ge wonnen land werd zichtbaar. Zij breidden al dus hun land uit zonder een ander land te be- nadeelen. Wat door geduldige ondernemings geest gewonnen was, werd door onafgebroken waakzaamheid gehandhaafd. Men vindt ii> de annalen der geschiedenis slechts weinig ge vechten opgeteekend, die zoo heldhaftig ge streden zijn als deze vreedzame strijd tenen de elementen: slechts weinig ondernemingen, die rijker zijn aan onafgebroken doorzetten, in waardigen, eerlijken harden arbeid en feer- vol streven. Een hard noodlot heeft beschikt, dat de plunderaars van Europa stand zouden houden langs de dijken en slooten van Nederland. De Nazi's hebben andere landen van hun voedsel hun bezittingen en hun bewoners beroofd. In Nederland gaat het er op „.lijken alsof zij de grootste misdaad van alle zullen begaan, waarmede zij de kroon op hun bandietendom zullen zetten. Zij zijn bezig de Nederlanders den grond onder hun voeten weg te nemen. Bijkans de helft van Nederland ligt beneden zee- en riviérspiegel. En in dit gedeelte woonf verreweg het grootste deel van de bevolking, hier zijn de grootere steden gelegen, bevindt zich zes tiende deel van zijnlandbouw en ze ven tiende van zijn industrie. Het wordt slechts door een gecompliceerd netwerk van dijken, sluizen en kanalen, motor- en wind- molenpompen tegen een alles vernielend getij gevrijwaard. Dit heele systeem, dat in een der edelste werken van 's menschen energie is, wordt thans door een meedoogenlooze, bar- baarsche vijand vernield. De Nederlanders hebben in het verleden nooit gefaald als 't erop aan kwam de dijken door te steken om zich tegen een vijand te kunnen verdedigen. Zij hebben van de dagen van Philips van Spanje tot aan Hitier toe hun vijanden van achter de door hen zelf gebouwde waterkeeringen getrotseerd. Wij hebben, om de gemeenschappelijke zaak te dienen, gedeelten van Walcheren geinundeerd. Maar altijd is dit offer noodig, overdacht en op beperkte schaal gebracht. De Duitschers zijn bezeten door een duivelsche vernielings- zucht. Zij vernielden de installaties, brengen zeewater op het bouwland, vernietigen wo ningen, laten het vee verdrinken, zetten fa brieken onder water en vernietigen uitgestrekte gebieden, die een- der dichtstbevolkte gedeelten ter wereld van voedsel voorzien. Nederland zal later niet slechts moeten herbouwen. Het zal moeten beginnen met eerst weer het land zelf terug te winnen. Nederland's bondgenooten aanschouwen zijn ellende niet zonder ontroering. Het medelijden, dut in hun harten opwelt, wordt slechts ge ëvenaard door den vasten wil om Nederland te helpen. Nederland zal niet tekort komen als het op steun inzake hun eischen om scha devergoeding en herstel aan komt. Duitschland zal niet aan de verplichting tot herstel ont komen. En toch beseffen Nederland's bond genooten, dat Nederland's grootste toekomst in zijn eigen volk len zijn kwaliteiten gelegen ^s. Dit volk zal, evenals zijn voorvaderen dit "■gedaan hebben, den vreedzamen strijd her vatten om opnieuw zijn erfdeel aan de zee te ontnemen. Vele jaren geleden waren de Engelschen en Nederlanders aan het vechten over de' kwestie wie voor den ander het eerst de vlag zou moeten strijken. Wij doen hierbij van ons recht afstand. Wij strijken piet eerbied onze vlag voor Nederland. De eerste vrijwilligers voor de Kon. Ned. Marine Londen, J Nov. (ANEP-ANETA). Een missie van de Koninklijke Nederlandsche Marine te Londen bevindt zich thans in Ne derland voor het werven van vrijwilligers voor de Marine, waarvan er reeds honderden zijn aangeworven. De missie staat onder leiding van een Nederlandsch Marine-officier, die reeds een zeer eervollen staat van dienst in den oorlog en twee Engelsche onderscheidin gen bezit. Tientallen jeugdige vrijwilligers zijn in een kamp ondergebracht om de opleiding te be ginnen. De meesten zijn ongeveer twintig jaar oud. Zij droegen burgerkleeren, hoewel er twee Engelsche „battle dress" en bijbëhooren- de shirts bezaten. Allen droegen zonder uit zondering een insigne van de Nederlandsche Ondergrondsche Beweging of dat van andere vaderlandslievende vereenigingen. Zij luister den met grooten aandacht naar alles wat de Nederlandsche marine-officier hun te zeggen had. Hij legde uit, dat zij, als de eerste ploeg vrijwilligers van Nederland, hun eerste oplei ding op Engelsche marine-bases zouden ont vangen. Als vrijwilligers mogen zij kiezen of zij bij de Marine, de Mariniers of de Marine Lucht vaartdienst ingedeeld wenschen te worden. Toen hun, die reeds vier jaar oorlog onder de Duitsche bezetting hadden meegemaakt, werd gevraagd, of zij hun landgenoot nog iets te vragen hadden, bleek, dat het eenige wat ze wilden weten was, hoe vlug zij in uniform ge stoken zouden worden en aan den strijd zou den kunnen deelnemen. N ed er lands ch-B elgische Defensie - overeenkomst. Londen, 30 Oct. (ANEP-ANETA) Nederland en België hebben, volgens den Belgischen Minister-president, M. Pierlot, in een interview met Eric Wigham van het weekblad „Observer", overeenkomst bereikt ten aanzien van de organisatie der wederzijd- sche defensie. In antwoord op de vraag hoe samenwerking voor de gemeenschappelijke veiligheid het beste ontwikkeld zou kunnen worden, zeide de heer Pierlot: „Ik zou gaarne nauwe samenwerking zien tusschen Engeland, Nederland en Frankrijk, voor de gemeenschappelijke veiligheid, zelfs in vredestijd. Ons land is te klein voor de reor ganisatie van behoorlijke verdedigingswerken. Onze militaire bases kunnen te vlug bereikt worden door een aanvallende mogendheid. We hebben daarom een soort uitbreiding noodig van onze bases naar de overzijde van het Kanaal. „Waarschijnlijk zou het ook nuttig zijn voor Engeland in geval van noodzaak van lan dingsterreinen en een georganiseerd bruggen hoofd in de handen van goede bondgenooten verzekerd te zijn teneinde een opnieuw uit breken van oorlog te voorkomen. „Met Nederland is reeds overeenkomst be reikt betreffende de organisatie van de ge meenschappelijke defensie".

de Stem | 1944 | | pagina 1