Voor God, Koningin en Vaderland EDITIE VOOR ZEELAND A D VENT. Prijs uitsluitend per week f 0.30 No 12. Zaterdag 9 Dec. 1944 Redactie t Oostkade 16, Sas van Gent Administratie t Dubbelpoort 7, Hulst Uitgave t „De Stem" Drukker G. de Mul, Sas van Gent DE STEM Directeur t J. A. H. M. v. Schijndel Hoofdredacteur J. J. H. A. Bruna Redact, voor het gewest A. J. v. d. Meer De Financieele chaos op Java Melbourne, 3 Nov. (ANEP-ANETA) Op 1 November heeft Domei te Batavia cijfers gepubliceerd over de financieele hef fingen waardoor de waardelooze militaire yen aan de circulatie onttrokken wordt „om in flatie te voorkomen". Domei verklaarde, dat het militaire bestuur van Java eenigen tijd geleden besloot de spaar gelden tot een bedrag van 120 millioen yen op te voeren. Alle banken werden gemobi liseerd met het gevolg, dat deze campagne zich begon te ontwikkelen. „Uit het onderzoek, ingesteld door het de partement van Financiën van het militaire be stuur, aldus Domei, is gebleken, dat de depo sito's einde September een totaal van 213,527,000 yen hadden bereikt. De ver meerdering gedurende het tegenwoordige be lastingjaar sinds 1 April bedraagt 85,299,000 yen, hetgeen beteekent, dat reeds 71 pCt. van het vooropgestelde doel bereikt is". Javaansche arbeiders „naar de frontlinie" gezonden. Melbourne, 3 Nov. (ANEP-ANETA) Radio Batavia heeft op 2 November in een voor Britsch-Indië bestemde uitzending ver klaard, dat honderden Javaansche arbeiders hun woonplaatsen voor een onbekende be stemming verlaten hebben. Er werd door de omroep geen andere aanduiding gegeven dan dat hun diensten „in de frontlinie" vereischt werden. De terugkeer van den Heer van Mook in Australië. Melbourne, 3 Nov. (ANEP-ANETA) De heer H. van Mook, die zooals reeds eerder gemeld is, in Australië is teruggekeerd, zal als hoofd van de voorloopige Neder- landsch-Indische regeering optreden zoolang gouverneur-generaal Jhr. Tjarda van Starken- borgh Stachouwer zich nog in Japansche ge vangenschap bevindt. De heer van Mook verklaarde bij zijn terugkomst te Melbourne, dat hij bezig was voorbereidingen te treffen voor een grootere deelneming van Nederland in den oorlog in de Stille Zuidzee nadat Nederland bevrijd zou zijn, hetgeen naar hij hoopte, niet lang meer zou duren. De heer van Mook kon niet zeggen of Ne- derlandsche strijdkrachten aan een aanval op Japan zelf deel zouden nemen. Op het oogen- blik hadden zij reeds de handen vol met het zuiveren van de gebieden, die op de Japanners in Indië veroverd waren en daarmede zou nog geruimen tijd gepaard gaan. Aanbieding van vlag en oorkonde den Britschen Premier. aan Londen, 2 Nov. (ANEP-ANETA). De handteekeningen van H. M. Koningin Wilhelmina en van president Roosevelt staan op een oorkonde, die nog door 45 andere vooraanstaande personen geteekend is en die met een vlag aan den heer Winston Churchill is aangeboden door den heer P. W. Tewkes bury, O.B.E., uit Melbourne, Australië. De heer Tewkesbury werd uit bijkans twee mil lioen Australiërs gekozen om den heer Chur chill vlag en oorkonde aan te bieden, waar mede een bedrag van 28,000 pond voor het Australische Roode Kruis was opgehaald. De Japanners ^bereiden zich voor op de verdediging tegen invasie Melbourne, 2 Nov. (ANEP-ANETA). Radio Batavia heeft op 1 Nov. meegedeeld, dat de Centrale Raad op Java op 11 November bijeen zal komen en zes dagen lang vergaderen. Een der belangrijkste punten op de agenda is de volgende vraag van den Japanschen opper bevelhebber der strijdkrachten op Java aan de leden van den Raad: „Op welke wijze en met welke middelen kunnen de bewoners van Java op doeltreffende manier gemobiliseerd worden om den vijand, als deze een poging zou wagen Java binnen te vallen, volkomen te vernietigen?" ZWART GELD. In België zijn bepaalde maatregelen geno men, waardoor degenen, die te zwaar gebukt gingen onder den last van veel zwart geld, wat werden verlicht. Eén der maatregelen was het intrekken van diverse waardebriefjes. Omdat de kleine coupures geldig bleven, kwam er in ons land, waar blijkbaar sommi gen ook zuchten onder zware zwarte lasten ongewone belangstelling voor klein geld, spe ciaal voor zilverbons. Allerwegen was nei ging deze te gaan oppotten en het normale geldverkeer werd er erg door bemoeilijkt. Intusschen heeft onze regeering een publicatie doen verschijnen, waarvan de korte inhoud deze is: als er ooit geldbriefjes uit de circu latie genomen worden, dan zal dat met de zilverbons evengoed geschieden als met groote stukken Oppotten van zilverbons heeft dus geen zin. Óp deze manier zal het Zwarte Piet niet gelukken om onder te duiken! Men versta bovenstaande goed. De Re geering heeft dus niet gezegd, dat ze tot den maatregel van ongeldigverklaring van biljet ten zal overgaan. Er is wel veel kans, dat men geheel andere maatregelen zal nemen dan in België gebeurde. Maar wat er ook gebeuren zal, de op potter van zilverbons zal evenzeer getroffen worden als hij, wiens liefhebberijen naar grootere stukken uitgaan! A. E. LANGENHORST. Twaalf man aan 't werk. Engeland's officieele geschiedboek over de zen oorlog zal het best verzorgde ën meest complete worden van alles, wat in dit genre ooit verscheen. Het verzamelen van de be schikbare gegevens is in vollen gang. Als voorzitter vani het daartoe opgerichte Comité fungeert de Minister van Opvoeding. Twaalf man, zoo vertelt ons de< Sunday Dispatch, zijn dagelijks druk bezig met het ordenen en schif ten in een rustig gelegen huis ergens in Londen. St. Jan de Dooper, de Voorlooper des Hce- ren, verscheen met het kleed der boete om gord en leidde 'n harde levenswijze, hetgeen hij ook vroeg van zijn wekeüjke tijdgenooten, die wellicht uit nieuwsgierigheid tot hem kwamen, maar die de boeteprediking niet erg aantrekkelijk vonden, 't Is in onze tijd niet anders! Men wil wel het Christendom, maar liefst heel erg verzacht; christelijk leven zou moeten kunnen zonder al te veel versterving en zelf verloochening! Edoch, de zondige en aardsch- gezinde mensch moet worden 'r^ nieuwe he- melsche; de wet des vleesches die van de geest; die verandering gaat niet zonder het geweld der versterving. „Wie Mijn leerling wil zijn, verloochene zi:h zelf", zegt Jezus, en naast de leer het voor beeld'. in armoede geboren, in behoefte opge voed, zoo weinig met 't aardsche bedeeld, dat terecht Hij sprak: „Vogelen hebben hun nesten, vossen hun holen, maar de Menschenzoon niets, om Zijn hoofd op neer te leggen". Ver acht, gehaat, vervolgd, stierf Hij de slaven dood op 't Kruis. En dan: „Volg Mij". Van verre toch moeten we Hem volgen: ingaan te gen eigenliefde, liefdeloosheid, hoogmoed, on geduld, traagheid etc. Gelegenheden, om Hem te volgen hebben we elke dag te over; nemen we die dan ook te baat. Het leven is 'n eeuwige strijd; doch eeuwig blijft ook waar, dat wie Christus in nederig heid, versterving, zelfverloochening volgt, ongetwijfeld ook in Diens Glorie zal deelen.

de Stem | 1944 | | pagina 1