DE STEM Voor God, Koningin en Vaderland EDITIE VOOR ZEELAND Prijs uitsluitend per week f 0.30 No XI, Vrijdag 8 Dec. 1944 Redactie i Oostkade 16, Sas van Gent Administratie t Dubbelpoort 7, Hulst Uitgave„De Stem" Drukker t G. de Mul, Sas van Gent Directeurj J. A. H. M. v. Schijndel Hoofdredacteur J. J. H. A. Bruna Redact, voor het gewest A. J. v. d. Meer DE VOEDSELTOESTAND IN NEDERLAND. Londen, 2 November (ANEP-ANETA). De Nederlandsche Regeerings Voorlichtings Dienst heeft de volgende officieele verklaring uitgegeven over den voedseltoestand in Ne derland: Volgens de ingekomen berichten is komen vast te staan, dat de sombere voorspelling, dat het bezette deel van West-Nederland met hongersnood bedreigd werd, thans werkelijk heid geworden is. De voedselvoorziening van de reeds onder voede bevolking werd gedurende de maand October al veel slechter en als er geen ver andering in de omstandigheden intreedt zal er in November op het begin van hongersnood in de grootere steden in West-Nederland ge rekend dienen te worden. In November zal de voedselvoorziening onvermijdelijk een sterke daling vertoonen. Naarmate de winter nadert worden de gevolgen van het gebrek aan brand stof voor verwarming en voor koken hoe langer hoe duidelijker zichtbaar. Als ook de drinkwatervoorziening wegens gebrek aan brandstof voor de pompstations faalt, zal met een snelle verslechtering van de gezondheidstoestand en het uitbreken van epidemieën rekening gehouden dienen te worden. Reeds zijn berichten binnen gekomen, die duiden op een snelle stijging van het aantal sterfgevallen betreffende tuberculose geduren de de afgeloopen weken. De directe oorzaak dezer sterfgevallen is de combinatie van ver minderde weerstand en een tekort aan voedsel. Het dieet in de grootere steden in West- Nederland was in begin November tot minder dan 1,000 calorieën per dag gedaald. (Het Britsche dieet bedraagt 2,850 calorieën). Tegen 1 November was de voorraad boter en margarine geheel uitgeput. Broodgraan was in Amsterdam na 23 Oct. en in Haarlem na 30 Oct. niet meer te krijgen. In de andere steden van West-Nederland zullen de voorraden broodgraan tusschen 8 en 14 November geheel uitgeput zijn. Waar nog wat suiker over is wordt dit voor kinderen onder de vier jaar gereserveerd. De melkvoorziening is geheel van het transport afhankelijk. De kans bestaat, dat de voorraad melkpoeder (taptemelk) tot medio November voldoende zijn zal om de rant soenen te dekken. Uit Rotterdam is bericht, dat menschen zes uur lang in de queue hebben moeten staan bij de gaarkeukens om een bord soep te kunnen krijgen. De algemeene spoorwegstaking, die thans in haar zevende week is, gaat nog steeds voort en het Nederlandsche volk steunt de staking, omdat zij van groot militair belang is, on danks de onvermijdelijke gevolgen dezer sta king op haar voedselvoorziening. De Duitsche represaillemaatregelen inzake vordering, blokkeering en vernietiging van voedselvoorraden hebben niet het gewenschte resultaat afgeworpen om het verzet van het Nederlandsche volk in het algemeen en dat van het spoorwegpersoneel in het bijzonder te breken. De Heer van Mook voorspelt betere naoorlogsche handelsbetrekkingen voor Indië. Melbourne, 2 November (ANEP-ANETA) De heer van Mook, luitenant-gouverneur van Nederlandsch Oost-Indië, heeft vandaag in een onderhoud met de Melbournsche pers verklaard, dat zijns inzien voor Nederlandsch Oost-Indië na den oorlog betere handelsbe trekkingen in de Stille Zuidzee met Australië, Canada, de V.S., Zuid-Amerika en China zijn weggelegd. De heer van Mook verklaarde, dat Indië reeds voor den oorlog beseft had, dat de handel met genoemde landen niet was zooals hij feitelijk* had moeten zijn. Kort voor het uitbreken van den oorlog werd de handel tus schen Indië en Australië sterk uitgebreid. De traditioneele open-deur-politiek van Indië moet echter de belangen der inheemsche bevolking dienen, „die mogelijk grooter ontwikkeling van eigen hulpbronnen verlangt". Op een vraag waarom de voorloopige re geering van Nederlandsch Indië niet naar Hol- landia gegaan was, antwoordde de heer van Mook, dat dit niet practisch zou zijn aangezien Hollandia niet de vereischte verbindingsmid delen bezit om een regelmatig contact met de overzeesche hoofdsteden te kunnen onder houden. Hij zei evenwel, dat de regeering van Nederlandsch-Indië zoodra een kleine stad als Ambon of Menado bevrijd zou zijn, onmid dellijk zich naar het bevrijde gebied zou be geven, aangezien de regeering mede een om geving van een reeds gevestigde Nederlandsch Indische gemeenschap noodig zou hebben. Dit zou tevens de gelegenheid scheppen om de bestaande bestuursorganisatie uit te breiden door daaraan nieuwe vertegenwoordigers uit de plaatselijke bevrijde gemeenschappen toe te voegen M ARIADAG. Morgen is het feest van Maria Onbevlekt Ontvangen. Ieder katholiek vereert zijn goede Hemelsche Moeder heel speciaal, en met meer dan gewone godsvrucht Hare Onbevlekte Ontvangenis. Heel schoon werd 't eerste menschenpaar door God geschapen; maar Adam heeft een erge verwoesting aangericht in dat over- schoone werk van de Schepper, ook voor ons allen. Eén schepsel echter is, om wille van de toekomstige verdiensten van Christus, door 'n bizonder voorrecht van de smet der erf zonde vrij gebleven: Maria. Ze is de geliefde Dochter van God de Va der, de uitverkoren bruid van God de H. Geest, en in de waarachtige beteekenis van het woord de Moeder van God de Zoon. De Verbondsark in het Oud Testament moest van het zuiverste goud zijn, want de Tafelen der Wet werden er in bewaard; de Tempel van Jeruzalem, waarin God zich bizonder openbaarde, moest in ongeëvenaarde luister schitteren; doch Maria, de Arke van het Nieu we Testament, die niet de tafelen der Wet, maar de Wetgever zelf aan haar hart zou dragen; de levende Tabernakel van de on eindig aanbiddelijke Zoon van God, Zij moest toch in nog veel grooter glans schitteren! Zij was bestemd, om de kop van het helsche ser pent te verpletteren, om als Vredestichtster en Middelares tusschen de vergramde God en het schuldige menschdom op te treden, door aan de wereld te schenken Jezus Christus, Die Ie macht van de duivel heeft gebroken; maar dan moest die Machtige Vrouw toch de meest volledige zegepraal behalen. En dit ware niet het geval geweest, als Ze de erfzonde had ge had, en 'n tijd lang onder de macht van Satan ware geweest. De vereering van dit voorrecht is aan Maria bizonder dierbaar, zooals o.m. blijkt uit de 18 wonderlijke verschijningen te Lourdes aan de H. Bernadette Soubirous, die, na veel onaangenaamheden, te Nevers als heilige kloosterlinge is gestorven, alwaar haar lichaam tot heden ongeschonden wordt bewaard. Duizenden, millioenen zelfs, uit alle oorden der wereld, snellen jaarlijks naar de Mapsabielle rotsen van Lourdes, om daar de schatting hunner hulde en eerbied te brengen, en talloos zijn de wonderen en gunsten aldaar gewrocht en verkregen. Wenschen we Maria niet slechts geluk met haar groot voorrecht, maar vereeren we Haar ook als onze Moeder. Nemen we onze toe vlucht tot Haar in alle moeilijkheden, vieren we haar feestdag met kinderlijke devotie, dra gen we godvruchtig het scapulier harer On bevlekte Ontvangenis, en geven we Haar de

de Stem | 1944 | | pagina 1