„DE STEM" BERICHTEN B.B.C. 18.45 uur 2 Er is een nieuwe waarschuwing gericht aan de buitenlandsche arbeiders in het Rijn-, Rijn- Westfaalsche industriegebied en het Roerge bied. Deze instructies luiden in het kort als volgt: 1) Voor de aankomst der geallieerde legers moet men onderduiken of zich verborgen hou den in de schuilkelders en wachten met te voorschijn komen tot het gebied geheel van vijanden gezuiverd is. 2) Als de geallieerden uw gebied eenmaal bereikt hebben dient men zich te melden bij de ambtenaren van het geal' eerd militair gezag. 3) Terwijl u op repatrieering wacht, houdt u zich zoo mogelijk gereed om verantwoorde lijk werk voor de geallieerden te verrichten. 4) Tracht onder geen voorwaarde op ei gen gelegenheid naar Nederland terug te keeren. De instructies, die reeds eerder gegeven zijn, blijven van kracht. Het geallieerd opperbevel vertrouwt erop, dat deze instructies strikt op gevolgd zullen worden. Het Duitsche leger zal hierdoor eerder verslagen en de terugkeer naar het vaderland bespoedigd worden. Ver der zijn deze instructies alleen van toepassing op de buitenlandsche arbeiders, wier land met Duitschland in oorlog is en bijgevolg niet op de krijgsgevangenen. De strijd aan het Westelijk front. In de sector ten Oosten van Aken wordt door het negende Amerikaansche leger hef tige strijd geleverd in de omgeving van Jülich in welke plaats reeds hevig gevochten wordt. Roerdorf is in geallieerde handen terwijl Lin- nich van de laatste Duitschers gezuiverd wordt. Meer naar het Zuiden hebben de geallieer den een front van 30 K.M. langs de Saar, In de buitenwijken van Saarlautern wordt reeds gevochten. Het Duitsche bruggenhoofd ten Oosten van Straszburg wordt steeds meer in elkaar gedrukt. De drie bruggen, die hier over de Rijn lagen, zijn door de Duitschers ver nield. Ten Zuiden van Straszburg hebben de geallieerden een plaats bereikt 25 K.M. ten Noorden van Colmar. Duitsche verliezen van de laatste drie weken. Het geallieerde hoofdkwartier maakt bekend, dat sedert het begin van het winteroffensief, nu ongeveer drie weken geleden, c.a. 100,000 man voor Duitschland voor de oorlog ver loren zijn gegaan. 50,000 man zijn krijgsge vangen gemaakt en de overige gewond of ge sneuveld. De luchtoorlog tegen Duitschland. Groote aanvallen Britsche en Amerikaansche vliegtuigen hebben gisteren aanvallen gedaan op en achter het Duitsche front. In de afgeloopen nacht heeft de Engelsche luchtmacht een hevige aanval gedaan op Hagen. Een minder hevige aanval werd uit gevoerd op Riszen ten Noorden van Frankfurt. Gisteren overdag werden hoofdzakelijk olie installaties aangevallen. 500 Amerikaansche bommenwerpers bege leid door jagers, bombardeerden vanuit Italië Odertahl en doelen in de omgeving van Weenen. Oostfront. De strijd in Hongarije. Ten Zuiden van Budapest zijn de Russen bezig om deze stad heen te trekken om hier door Budapest te overvleugelen. Paks, ten Zuiden van Budapest, werd gisteren veroverd. Bij het oversteken van de rivieren verrichten vooral de Russische kannonneerbooten goede diensten. In het Noorden van Hongarije wordt vooral bij Miskolcz hevig gevochten. Over het geheele front wordt de aanval hier krach tig voortgezet. Kabinetscrisissen in Europa. Roemenië. Het Roeméenscbe kabinet is afgetreden. De Roemeensche communisten eischten, dat de regeering zich strikter aan de wapenstilstands voorwaarden zou houden. Italië. In de straten van Rome is het gisteren tot botsingen gekomen tusschen communisten, re publikeinen en royalisten. Bonomi heeft giste ren opnieuw een poging in het werk gesteld de kabinetscrisis op te lossen. België. De Belgische poitie voor burgerlijke zaken heeft gisteren een voorstel ingediend, dat door alle erkende verzetsgroepen is goedgekeurd. Het wachten is nu nog op de sanctie van de regeering. Griekenland. De politieke toestand in Griekenland laat zich minder gunstig aanzien. Bij een betooging, die gisteren door de E.A.F. in Athene werd gehouden, kwam het tot relletjes waarbij de politie van vuurwapenen gebruik maakte. Een aantal personen werd getroffen. Naar aanleiding hiervan heeft Churchill hedenochtend een verklaring afgelegd, dat Engeland volledig accoord gaat met de in Griekenland uitgevaardigde proclamatie om de orde, rust en eensgezindheid te handhaven. De E.A.F. heeft voor morgen een algemeene staking afgekondigd. Verder wordt nog medegedeeld, dat geen Engelsche troepen bij de onlusten in Athene betrokken waren. Van het front in Italië wordt enkel gemeld, dat Britsch-Indische troepen de weg van Faenza naar Ravenna hebben overschreden. Voorziening grondstoffen Belgische textiel industrie. Engeland zal aan België 6000 ton wol en 6000 ton katoen leveren om de Belgische tex tielindustrie weer aan de gang te helpen. De strijd in het verre Oosten. Uit Midden-Birma wordt gemeld, dat Ka- lewa door de geallieerden genomen is. Een groote formatie super-vliegende vestin gen deed heden vanuit de Marianen een nieuwe aanval op Tokio. De Fransch-Russische conferentie in Moskou. Generaal de Gaulle heeft gisteren een be spreking gehad met Maarschalk Stalin. Heden woonden generaal de Gaulle en de Fransche minister van Buitenlandsche zaken een dienst bij in de R.K. kerk te Moskou. Een ieder die wegens levering van goederen en of levensmid delen nog iets te vorderen heeft van het centraal doorlaatstation voor evacués uit West Z.-Vl. te SAS VAN GENT (Hotel Rotterdam)wordt verzocht de daarop betrekking hebbende nota bij dat kantoor in te leveren vóór .Donderdag, 7 December a.s. De adviseur voor Handel en Industrie bij de staf van de Mi litaire Commissaris in de pro vincie Zeeland, District Z.-Vl., brengt hiermede ter algemeene kennis: Alle aanvragen door bedrijven ter verkrijging van grond- en hulpstoffen (niet vallejjde onder de voedselvoorziening) moeten worden ingediend bij de Com missie voor Handel en Industrie, gevestigd in het Groot Casino te Sluiskil. Dit geldt zoowel voor goederen, die men uit België wil invoeren als voor goederen, die men uit bevrijd gebied wenscht te be trekken. Voor brandstoffen wende men zich steeds tot de Brandstoffen- commissie te Terneuzen, voor Aardolieproducten tot Verkoop kantoor der Aardolie Mij., Hoeksche Brug, Terneuzen en voor bouwmaterialen tot de Bouwcommissie, Dijkstraat, Ter neuzen, tenzij men de bouwma terialen uit België wil impor teeren. Met nadruk wordt er op gewe zen, dat de Rijksbureaux hun werkzaamheden in Zeeuwsch- Vlaanderen nog niet hebben aan gevangen en dat het derhalve geen zin heeft te trachten met de Rijksbureaux in contact te tre den. Deze bureaux zullen voor bedrijven in Z.-Vlaanderen slechts den hun bemiddeling ver- leenen wanneer een aanbeveling van de Commissie voor Handel en Industrie wordt overgelegd. Aanvragen voor reisfrancs moeten steeds bij bovenvermelde Commissie worden aangevraagd. Alleen voor dringend noodzake lijke zakenreizen zal aan de ban ken geadviseerd worden francs te verstrekken. De adviseur voor Handel en Industrie, H. A. A. COLLOT D'ESCURY. VERSTREKKING VAN SCHOEISEL EN COLBERT JASSEN. ....Ingezetenen dezer gemeente, welke in aanmerking wenschen te komen voor bovenstaande artikelen kunnen een aanvrage daartoe indienen ter secretarie, tusschen 9 en 11 uur voorm. Zij wier naam begint met de letters: A tot en met G op Woensdag 6 Dec. 1944, H tot en met M op Donderdag 7 Dec. 1944, N tot en met S op Vrijdag 8 Dcc. 1944, T tot en met Z op Zaterdag 9 Dec. 1944. Evacués, welke verhuizen naar een ander evacuatie-adres in de gemeente of definitief naar hun vroegere woonplaats vertrekken, gelieven hiervan mededeeling te doen ter gemeente-secretarie. .Hierdoor worden moeilijkheden voorkomen bij uitbetaling en toekenning van evacuatie-gelden. Sas van Gent, den 4 Dec. 1944. De Burgemeester van Sas van Gent, Mr. G. P. J. M. DE KERF.

de Stem | 1944 | | pagina 2