DE STEM SLACHTOFFER VAN HET KAPITALISME Voor God, Koningin en Vaderland EDITIE VOOR ZEELAND Prijs uitsluitend per week f 0.30 No 8. Dinsdag 5 Dec. 1944 Redactie t Oostkade 16, Sas van Gent Administratie t Dubbelpoort 7, Hulst Uitgave „De Stem" Drukker s G. de Mul, Sas van Gent Directeur J. A. H. M. v. Schijndel Hoofdredacteur J. J. H. A. Bruna Redact, voor het gewest A. J. v. d. Meer Volgende passage uit 's Pausen groote rede nemen wij zonder commentaar op. Een enkele verwijzing tusschen den tekst willen wij ons veroorloven. Méér zou het straffe betoog slechts schaden. Zoo zien wij de immer toenemende gelederen van de werklieden dikwijls geplaatst tegenover de overdreven opeenhooping van economische goederen, vaak onder onpersoonlijke, naam- looze rechten verborgen (zooals N.V., Trust, Concern, Red.), worden dan onttrokken aan het gemeenschappelijk welzijn, en met succes, terwijl zij tot dat welzijn hadden kunnen bij dragen. Zij brengen ook den werkman in de schijnbare onmogelijkeid om daadwerkelijk een eigen persoonlijk bezit te verwerven. Wij zien de werkende eisch middenstandsklasse hun waarde in de menschelijke samenleving verliezen en ongewild gewikkeld worden in een steeds zwaarder conflict, zonder hoop op succes. Aan den eenen kant ontwaren we een on- metelijken rijkdom die het openbaar en privaat economische en dikwijls zelfs het civiele leven beheerscht, (de wereldmarkt en soms ook de regeering van het land waren onderworpen aan de Captains of industry', „zoodat tegen hun wil niemand zelfs maar kan ademhalen", Quadr. Anno, no. 106; Red.). Aan den an deren kant zien we de ontelbare aantallen - van hen, die beroofd zijn van iedere bestaans zekerheid, die daardoor eigenlijk geen belang stellen in de echte en hoogere waarden van den geest, die hun verlangens naar de on- vervalschte vrijheid prijsgeven en zich aan de voeten werpen van een of andere politieke partij die aan al haar slaven op eenigerlei wijze brood en zekerheid belooft. De onder vinding leert tot welke tyrannie de mensch onder zulke omstandigheden in staat is, zelfs in onze dagen. De. Kerk streeft derhalve in de verdediging van het beginsel van privaateigendom een hoog zedelijk sociaal doel na. Zij beoogt niet den huidigen stand van zaken absoluut en zonder meer te verdedigen, als was deze de uitdrukking van Gods wil, noch de rijken en plutocraten tegenover de armen en nood lijdenden als gold dat een beginselkwestie. Verre vandaar. Vanaf de eerste tijden is zij de verdedigster geweest van den verdrukte tegen de tyrannie van den machtige en heeft zij de rechtvaardige klachten van alle klassen van werknemers tegen iedere onrechtvaardig heid gesteund. Wat de Kerk nastreeft is veel eer een waarborg omtrent het persoonlijk be zit. Een waarborg, dat het bezit zoo wordt opgevat als het volgens de plannen van Gods wijsheid en de gezonde beginselen van so ciale orde zijn moet. Dat immers moet nood zakelijk vaststaan vóór de mensch iets onder- neme. En zoo moet het persoonlijk bezit een prikkel zijn om voor het levensdoel te werken. Voor het doel in het hier en in het hierna maals. Een doel van vrijheid en waardigheid voor den mensch die naar Gods beeld ge schapen werd, en wien God in den beginne de heerschappij schonk over de stoffelijke dingen, opdat zij hem tot zijn welzijn zouden strekken. Ontneem den werker de hoop eenige goe deren of persoonlijk bezit te verkrijgen, en welken anderen natuurlijken prikkel kunt ge hem aanbieden om hem flink te doen werken, te doen sparen, matig te doen leven, nu er heden ten dage niet weinig menschen en volken zijn die alles hebben verloren en niets dan hun arbeidskracht hebben overgehouden? Pius XII op 1 September j.l. F. BASTIAENSEN Het str ij den de P ol en. We hebben al eens den een en den an der hooren vragen; Hoe zit het eigenlijk met dat Poolsche legioen? Hoe is dat zulk een belangrijk onderdeel van de ontzaglijke leger macht der verbonden volkeren geworden? We kunnen daaromtrent het volgende ver tellen: Om het oude roemrijke Polen ont brandde deze geweldigste aller oorlogen. On der de toen heerschende omstandigheden kon inmiddels niet verhinderd worden, dat het dapper strijdende Polen het tegen een ge weldige technische overmacht moest afleggen maar de wettige regeering bleef bestaan en zette op vreemden boden den strijd voort. Een Poolsche legermacht werd opgebouwd in Frankrijk, bestaande uit ontvluchten uit de bezette gebieden. Tezelfdertijd begon de Poolsche luchtmacht zich in Groot-Brittanië te hergroepeeren. Ondanks de overgave van Frankrijk duurde de Poolsche weerstand op Franschen bodem nog geruimen tijd voort. Eindelijk werd een divisie gedwongen de Zwitsersche grens te overschrijden, terwijl ele menten van andere divisies er in slaagd;en Groot-Brittannië te bereiken, teneinde den strijd voort te zetten Het is in Schotland, dat weer een nieuw Poolsch leger werd opgericht. Intusschen onderscheidden zich de Poolsche luchtvloot. Ieder achtste vliegtuig, gedurende den strijd om Engeland werd door de Poolsche piloten neergehaald. In 1941 doorstond in Noord- Afrika een Poolsche brigade het reeds ver maarde beleg van Tobroek. Een ander Poolsch leger werd in Rusland georganiseerd. Sinds 9 maanden maakt het deel uit van het 8ste Britsche leger en bevindt zich op het huidig oogenblik in Italië. Het heeft zich met roem overladen, door de met waren helden moed uitgevoerde innemingen van Cassino, Piedimonte en Ancona. De eerste Poolsche pantserdivisie, in Schotland gevormd en ge drild, heeft deelgenomen aan den veldtocht in Normandië. Zij heeft gestreden bij Caen, Falaise, Chambois en Coudehart, waar ze de elementen van twee Duitsche pantserdivisies vernietigd heeft. Door deze veldslagen heeft zij de buitengewoon snelle operaties door het Noorden van Frankrijk, België en Nederland mogelijk gemaakt. In September nam de bri gade der Poolsche valschermspringers deel aan de zware gevechten bij Arnhem. De mannen van het thans strijdende Poolsche leger zijn de waardige nazaten van een held haftig voorgeslacht J. B. Ziekenhuis in den kelder. De oorlogsdagen goed doorstaan. Gedurende oorlogshandelingen is het voor gezonde menschen gemakkelijker het veege lijf te redden dan voor zieken. Dit was voor ons de aanleiding eens 'n praatje te gaan maken met dr. van de Sande, geneesheer aan het St. Ignatius ziekenhuis te Breda. Dr. van de Sande vertelde ons, dat vanaf 4 Sept. wegens de verontrustende oorlogsberichten de ernstige zieken naar de kelders werden ge bracht en deze tot op heden daar gebleven zijn. Voor de opname van nieuwe patiënten werd de volgende gedragslijn gevolgd: alleen accute gevallen, zooals bv. chirurgische en besmettelijke, werden aangenomen; alle an deren werden geweigerd, omdat ae directie niet langer de verantwoordelijkheid voor deze menschen kon blijven dragen. Dr van de Sande was zeer ontstemd over de houding van de Duitsche soldaten, die op een schandelijke manier het oorlogsrecht ge brutaliseerd hadden door o.a. mitrailleursnesten te plaatsen binnen het hek en door een licht kanon in de onmiddellijke nabijheid van den zuidelijken vleugel ,op te stellen. Zelfs waren er Zondagavond na de bevrijding der stad om ongeveer half zeven nog twee Duitsche soldaten,gewapend met handgranaten, door de gangen van het ziekenhuis gekomen om de geallieerde soldaten in den rug te kunnen aanvallen.

de Stem | 1944 | | pagina 1