„DE STEM" BERICHTEN B.B.C. 18.45 uur f 2 „Maar men dient mijns inziens de vaardig heid van het Japansche opperbevel ter zee niet te onderschatten. Ik geloof niet, dat dit een „zelfmoord-aanval" der Japanners geweest is, waarvan een falen ook het verlammen van de rest der Japansche Marine beteekend zou hebben. Het lijkt mij eerder een aanval te zijn geweest van bepaalde eenheden, die er op uit gezonden waren een onder de gegeven om standigheden gerechtvaardigde aanval te on dernemen. Een aanval met een juist omschre ven doel en op een zeer goed gekozen oogen- blik. De Japanners hebben den slag verloren, maar men gaat mijns inziens te ver als men nu beweert, dat de geheele positie der Ja pansche Marine in Nederlandsch Oost-Indië door deze nederlaag is aangetast en daardoor meer is bereikt dan hetgeen ik reeds eerder gezegd heb over een verdere verstoring van het evenwicht ten opzichte van de verhou ding tusschen <le verschillende onderdeelen der Japansche zeestrijdkrachten. „De Japansche macht ter zee in Neder landsch Oost-Indië mag mijns inziens als na tuurlijk gevolg van deze nederlaag bij de Philippijnen nie* onderschat worden. „Wat ik hier gezegd heb beteekent niet in het minst een kleineering van de bewondering, die men in Nederlandsche marinekringen voor de prachtige Amerikaansche overwinning heeft". Buitenlandsch weekoverzicht (radio Oranje) Het is nu ongeveer 2 weken geleden, dat het groote offensief in het Westen begon. 6 legers nemen hier aan deel, nl. 4 Amerikaansche le gers, 1 Britsch en 1 Fransch leger. Al zijn er in de Zuidelijke sectoren ook aanzienlijke successen behaald, toch kan men niet spreken van overwinningen als in Nor- mandië zooals wij dat in de afgeloopen zomer OPROEP AAN DE LAND- BOUWERS Dezer dagen moeten verschil lende treinen en autocolonnes met aardappels vanuit onze streek vertrekken naar Brabant en Limburg waar men dringend behoefte heeft aan dat volks- voedsel. Onze geallieerde vrien den stellen het vervoermate- riaal beschikbaar en brengen als retourvracht pog Limburgsche steenkolen mede. Onder één voorwaarde: vlot afwerken! Van onze aardappeltelers wordt verwacht, dat zij op eerste aan zegging vanwege de VBNA of vanwege den voedselcommissaris met man en macht zullen in de weer zijn om in» zoo snel moge lijk tempo de verlading te doen plaats vinden. Alle ander werk moet daarvoor stop gezet wor den. Als het zoo mocht uitko men zal zelfs op Zondagen moe ten worden doorgewerkt. De VBNA noch de voedsel commissaris kunnen arbeiders be schikbaar stellen. De boeren zul len het moeten klaar spelen met hebben meegemaakt. Voor dat bijv. het offen sief in het Westen begon, waren er in totaal door de geallieerden 500,000 krijgsgevangenen gemaakt. Het totaal aantal krijgsgevangenen van de laatste weken bedraagt 50.000 dus ongeveer een tiende. Toch mag men de behaalde resultaten niet onderschatten als men de enorme moeilijkheden beziet waarvoor de geallieerden zich gesteld zien. Een groot voordeel is echter behaald met het verdrijven van de Duitschers uit de Vo gezen, temeer daar het Duitsche opperbevel had gehoopt, deze stelling ipinstens de geheele Winter te behouden. Meer naar het Noorden zijn de vorderingen niet zoo groot geweest. De hardnekkige Duit sche tegenstand, de groote terreinmoeilijk heden en niet te vergeten het abnormaal slechte weer hebben een snel voorwaarts dringen ten zeerste bemoeilijkt. Tevens heb ben de Duitschers hier een nieuw soort tank in de strijd geworpen die volgens de Ameri kaansche soldaten, in het beboschte terrein beter, sneller en doeltreffender is dan de Amerikaansche Shermantank. Al deze moeilijk heden eens goed bezien, doet dit onze bewon dering voor de moed en het doorzettingsver mogen der geallieerde soldaten nog stijgen. Intusschen zijn de eerste convooien in de haven van Antwerpen aangekomen. De en orme voordeelen, die het in gebruik stellen van deze haven voor de geallieerden heeft, zal spoedig genoeg blijken. Een groot deel van 't transport kan nu door de binnenvaart overge nomen worden en tot vlak achter het front ge bracht worden. Hierdoor is voor de geallieer den de mogelijkheid geschapen steeds nieuwe divisies tegen Duitschland in te zetten. De verwachting is dan ook, dat de strijd in het Westen spoedig in hevigheid zal toenemen. Intusschen mogen wij niet overmoedig wor den en de kracht van de tegenstander onder schatten. Het fanatieke verzet van de Nazi- kliek zal de strijd zoo lang mogelijk probeeren te rekken en de laatste phase van deze oorlog tot een periode van uiterst hevige strijd maken. Herinneren wij slechts even aan de woorden van Churchill, gesproken in het Lagerhuis in de afgeloopen week. Hierin verkaarde hij o.a., dat zijn 4 weken geleden geuite veronderstel ling, dat de oorlog in de vroege zomer van 1945 zou afloopen, wel eens niet waar kon blijken te zijn. In Italië zijn de laatste week slechts geringe vorderingen gemaakt. Ook het langzame vorderen van de Russen in Hongarije toont de groote aanvoermoei- lijkheden aan dit front duidelijk aan. Het is wel zeer typeerend, dat de Russen in de hier veroverde streken zeer gematigd optreden. Intusschen stijgt in Oost Pruisen de span ning met de dag. De Russen hebben het hier door hen veroverde terrein, ondanks de hef tige tegenaanvallen van de vijand, weten te behouden en het wachten is nu op het groote offensief. Had Churchill nog aangedrongen op een bijeenkomst van de „Big Three" Roosevelt, Stalin en Churchill, de op handen zijnde groo te operaties in het Oosten schijnen het voor Maarschalk Stalin onmogelijk gemaakt te heb ben hier aan deel te nemen. Ook van het front in de Pacific zijn geen schokkende dingen te melden. Op Leyte trachten de Japanners nog steeds versterkingen aan te voeren wat de Amerikanen met veel succes pogen te verhinderen. Tokio is in de afgeloopen week verscheidene malen gebombardeerd met verrassend weinig verliezen voor de Amerikanen. Op politiek gebied is de situatie in de af geloopen week niet zoo rooskleurig geweest. De luchtvaartconferentie te Chicago dreigt uit een te gaan zonder dat er een overeenkomst is bereikt. In België stijgt de animositeit tusschen de verschillende groepen met de dag. Het sch'jnt, dat Pierlot in België niet zoo sterk staat als generaal de Gaulle in Frankrijk. hun eigen personeel en dat van hun buren. Op de volle en vlotte medewer king zoowel van boeren als ar beiders wordt gerekend. Zoo noodig kan veldgewas ge leverd worden. Alles wordt ge stort verzonden. Inplaats van kaarten. Ondertrouwd: Miet van Campenhout en Guust Reijns Huwelijksvoltrekking 28 Dec. a.s. in de kerk van den H. Jo hannes den Dooper te St. Jan steen. St. Jansteen, A 186 A 179 28 November 1944. GEVONDEN: Iets bijzonders, van autoverhuiswagen. Eigenaar komt spoedig. M. DAVID, Kerkstraat 16. Sluiskil De Militaire Commissaris van het district Zeeuwsch-Vlaande- Met diepe droefheid ge ven wij kennis van het overlijden van HELENE geboren 19 Febr. 1940 en overleden op 30 Nov. 1944. De belofte van Christus zij ons tot troost. .J. R. Bot M. Bot-Osada Leender't Nanni Jenny Marga Hulst, Burg. v. Waesberghestr. 1. ren maakt bekend, dat het spreekuur van zijn Commissariaat is dagelijks van 2 tot 5 uur 's namiddags. De Kapitein ter Zee J. VAN LEEUWEN is alleen te spreken voor particulieren indien het onderhoud van te voren is af gesproken. Hiermede geven wij ken nis van het overlijden van onze innig geliefde Vader, .Grootvader, Broer, Oom en Neef, de Heer Cornelis Jacobus Staal, weduwnaar van Maria L. Talboom, geboren te Zaamslag 21 Sept. 1962 en overleden te Westdorpe 30 Nov. 1944, na voorzien te zijn van de laatste H.H. Sa cramenten der Stervenden. Uit aller naam, Floor. Staal. De plechtige uitvaartd., gevolgd door de teraarde bestelling, zal plaats heb ben in de Noodkerk van Westdorpe op Maandag 4 Dec. a.s. om 10 uur. Westdorpe, 30 Nov. '44.

de Stem | 1944 | | pagina 2