„DE STEM" BERICHTEN B.B.C. 18.45 uur SPORT OPROEPING LEDEN N. R. S. 2 WESTFRONT. De strijd om het Roergebied Het negende Amerikaansche leger is in hevige gevechten gewikkeld. Het heeft be langrijke verdedigingswerken bij de Roer ge nomen. Op twee punten is de rivier de Roer thans bereikt. Ten N. Westen en ten Z. Westen van Jülich zijn eveneens vorderingen gemaakt, zoo dat het nu nog 6 K.M. van Düren verwijderd is Vogezen en Saargebied Het eerste Fransche leger heeft de Duitsche Saillant bij Belfort opgeruimd. In de centrale sector van dit front heeft het derde Ameri kaansche leger thans een strook van 9 K.M. langs de Duitsche grens in handen. Deze strook is gelegen ten Zuiden van Saurlautern. Van Saarbrücken is het derde Amerikaansche leger nog slechts 18 K.M. verwijderd. De Rijnbrug bij Rijnau is door de Engelsche lucht macht vernield De luchtoorlog tegen Duitschland Vannacht hebben honderden zware Engel sche bommenwerpers aanvallen gedaan op Freiburg en Neusz. Berlijn werd door Mos quito's aangevallen. 3 vliegtuigen gingen ver loren bij deze aanvallen. Gisteren overdag werden de spoorwegem placementen van Keulen onder handen ge nomen. Tegelijkertijd vielen de Amerikanen Offenburg en Bingen aan. De grootste tot nu toe in deze oorlog ge voerde luchtslag speelde zich gisteren boven Duitschland af. 500 Amerikaansche vliegtui gen bonden de strijd aan tegen 350 Duitsche vliegtuigen. De uitslag was, dat 98 Duitsche vliegtuigen werden neergeschoten terwijl van de Amerikanen 1 bommenwerper en 15 jagers het onderspit moesten delven Verkenningsvliegtuigen hebben aangetoond, dat tengevolge van de jongste aanval op het Dordtmund-Eemskanaal en het Mittelland- kaneal 25 K.M. van deze kanalen zijn droog- geloopen. Deze kanalen zijn onmisbaar voorde bevoorrading van het Westelijk front. Voor de oorlog bedroeg het totale jaarlijksche ver voer op deze kanalen 75.000.000 ton Het nieuwe Engelsche witboek. Heden is in Engeland een witboek uitge geven waarin tot nu toe niet gepubliceerde cijfers bekend worden gemaakt over de pres taties van het Engelsche volk gedurende de oorlog op allerlei gebied. Procentsgewijze neemt het Engelsche volk van alle volken de eerste plaats in wat betreft het direct en indirect deelnemen aan de oorlog. 22.000.000 mannen en vrouwen zijn opge roepen voor de oorlog en de oorlogsindustrie. 4,500,000 mannen en 500,000 vrouwen zijn onder de wapenen Het aantal dooden, vermisten en gevangenen bedraagt 500.000. Hieronder bevinden .zich 176,000 gesneuvelden. 4,500,000 huizen zijn beschadigd, dit is on geveer een derde van het totaal aantal wo ningen in Engeland. Van deze 4,500,000 hui zen 200,000 geheel verwoest, een vierde is onbewoonbaar verklaard. Het totaal aantal verloren gegane schepen bedraagt 2900 met een totale inhoud van 11.600.000 bruto register ton. Door luchtaanvallen zijn tot en met Aug. j.l. 5500 fabrieken beschadigd. Bij de koop vaardij zijn 29.600 man omgekomen. Door de luchtaanvallen werden 57,000 burgers gedood en 78.000 gewond. De uitbreiding van de vloot gedurende de oorlog bedroeg 722 groote oorlogsschepen, 1400 z.g. kleinere scheepjes en 360Ö vaar tuigjes en marineschepen Alleen in 1943 werden 20.000 stukken scheepsgeschut vervaardigd. De luchtvloot werd uitgebreid met 102.000 vliegtuigen. Verder werden vervaardigd 35,000 ka nonnen en 25,000 tanks Kon Engeland wat de voedselpositie betreft zich voor de oorlog voor een derde van eigen bodem voorzien, thans is dit opgevoerd tot twee derde. De export is teruggeloopen tot 29 pet. van het totaal van voor de oorlog REDE VAN H.M. DE KONINGIN. In haar rede richtte H. M. zich op de eerste plaats tot de spoorwegarbeiders. Zij prees hen voor hun volhouden van de staking en de prachtige vervulling van hun vaderlandsche plicht. Tot de bewoners van bezet gebied verklaar de zij, dat zij een groot vertrouwen heeft in hun weerstandsvermogen en roept zij iedereen op om elkaar in deze bange dagen op ieder denkbare manier bij te staan en te helpen. Zij is op de hoogte van de groote vernielingen en de voedselnood die er op het oogenblik heerscht. De Nederlandsche regeering be schikt echter over groote voorraden voedsel die direct na de bevrijding naar de meest ge- getroffen gebieden gezonden zullen worden. Het Nederlandsche volk moet echter begrij pen, dat ook dan de groote moeilijkheid het transport zal zijn. In een woord, dat zij richtte tot de jonge mannen die thans aan de zijde van de ge allieerden meestrijden, prees H. M. hen voor hun moed en geleverde prestaties, die door de geallieerden zeer op prijs worden gesteld. Het verheugde H. M. zeer, thans na vier en een half jaar weer in rechtstreeksche ver binding met haar volk te staan. Onze blijdschap wordt echter getemperd door het feit, dat nog een gropt deel van Nederland onder de knoet van de overwel diger zucht. De gedachten van H. M. gaan ook uit naar het zwaar beproefde Walcheren en West-Zeeuwsch-Vlaanderen. Walcheren, dat weer aan zijn oude erfvijand de zee is prijs gegeven. Alles wordt echter in het werk ge steld om zoo spoedig mogelijk het benoodigde materiaal te verkrijgen óm de dijken te her stellen en het land weer droog te leggen. Walcheren en West Zeeuwsch-Vlaanderen zullen herrijzen. Alle bewoners van de steden en dorpen, waarover de verschrikking van de oorlog is gegaan, kunnen er verzekerd van zijn, dat hun belangen de volle aandacht van de re geering hebben. De mijnwerkers werden opgewekt om hun taak met dezelfde ijver en plichtsbetrachting te vervullen als zij dit ook vóór de oorlog gedaan hebben, om de velen, die thans aan de koude bloot gesteld zijn, weer zoo spoedig mogelijk van kolen te voorzien en de fabrieken de gelegenheid te geven hun productie te her vatten H. M. wilde niet besluiten, zonder een woord te richten tot de huismoeders waarin zij meedeelde, dat al het mogelijke gedaan wordt om zoo spoedig mogelijk hun moeilijk heden te verlichten Het uur der bevrijding van geheel Neder land naakt. Leve het Vaderland. Steen I—Axel I 2-1 Steen kwam met een sterk gewijzigd elftal, terwijl Axel met verschillende invallers ver scheen. Het was een vrij matige wedstrijd. Axel leidde met de rust met 1-0, door een prachtig doelpunt van de midvoor. Na de rust zit er wat meer leven in. Steen neemt een klein overwicht en weet na 20 min. gelijk te maken. Kort daarop is het uit een feilen aanval 2-1, in welken stand geen verandering komt A.s. Zondag 3 Dec, te St. Jansteen, om 2,30 u. propaganda-voetbalwedstrijd Engelsche Proffesionals tegen Engelsche Amateurs georganiseerd door het Britsch Bevrijdings leger. Entreeprijzen 50 ct. Kinderen 20 ct. Donateurs niet vrij. Opgeluisterd met muziek WIJ HIELPEN U IN DEN SLECHTEN TIJD!! Wilt U daaraan denken als straks de moeilijk heden voor U minder groot worden? Manufacturenhandel JULIA v. d. WALLE Bierkaaistraat H 1st Allen, die iets te vorderen hebben van, of verschuldigd zijn aan, de nalatenschap van wijlen den Heer ALOIS BURM, overleden te Hulst 5 Nov. 1944, worden verzocht daarvan opgave of betaling te doen vóór 15 Dec. 1944 ten kantore van Notaris PYLS te Hulst. Verzoeke tijdelijk alle bescheiden, zooals geboorteberichten, waaronder ook de achter stallige, de deklijsten en verdere correspon dentie te zenden aan ondergeteekende, in specteur N.R.S. Bij gebrek aan geboorteberichten kunnen ook schetsen fokcentrale of andere gebruikt worden. M. DE BRUYNE, Cadzand O 4. Met vreugde en dankbaarheid jegens God en al diegenen, die ons in onzen nood en bij ons verblijf in Koewacht vanaf 16 Sept. hebben bijgestaan, geven wij kennis van de geboorte van ons dochtertje MARIA CELINA WILHELMINA op 23 November 1944. P. J. CASTEELS-DE RIDDER Axel, Buitenweg No 4

de Stem | 1944 | | pagina 2